• 19/05/2025
  • 8 min czytania
13 tydzień ciąży zdjęcie tytułowe

13. tydzień ciąży – twarz dziecka zaczyna się kształtować!

Maluszek zaczyna zyskiwać rysy twarzy, a mama czuje się coraz lepiej. To 13. tydzień ciąży, w którym wiele kobiet odczuwa mniej uciążliwych objawów. Dowiedz się, jak wygląda dziecko i jak czuje się mama, Zadbaj o prawidłowy rozwój pociechy!

Pierwszy trymestr ciąży właśnie się kończy. To czas, w którym wiele nieprzyjemnych objawów odchodzi w zapomnienie. Pojawia się zastrzyk energii. Dziecko staje się coraz bardziej aktywne, a jego twarz zyskuje rysy. Co jeszcze dzieje się na tym etapie ciąży? Sprawdź, czego możesz się spodziewać i jak o siebie zadbać!

Co warto zapamiętać?

  • W 13. tygodniu ciąży dziecko ma długość 6-9 cm i waży około 22-29 gramów.
  • W tym okresie nieprzyjemne dolegliwości u wielu kobiet są mniejsze. Przyszła mama może odczuwać większy apetyt i przypływ energii.
  • 13. tydzień ciąży to czas, w którym kształtuje się twarz – widać już powieki, uszy oraz nos. 
  • Intensywnie rozwijają się płuca, nerki i przewód pokarmowy.
  • Dziecko w brzuchu jest coraz bardziej aktywne, ale jego ruchy nie są jeszcze wyczuwalne dla przyszłej mamy.
13 tydzień ciąży

13. tydzień ciąży – ile cm ma dziecko?

Na tym etapie płód wielkością przypomina cytrynę czy kiwi. Ile cm ma dziecko w 13 tygodniu ciąży? Mierzy wtedy około 6-9 cm. Warto wiedzieć, że jego waga to mniej więcej 22-29 gramów.

13 tydzień ciąży – USG prenatalne

Wiele mam może zastanawiać się, jakie jest wykonywane USG w 13. tygodniu ciąży: dopochwowe czy przez brzuch. Najczęściej lekarze decydują się na wykonanie USG prenatalnego przy pomocy specjalistycznej sondy brzusznej.

Podczas badania oceniane są między innymi kończyny, głowa i ruchy dziecka. Poza tym mierzona jest tak zwana przezierność karkowa, która służy do sprawdzenia ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych.

13. tydzień ciąży, który to miesiąc?

13. tydzień ciąży to przełom trzeciego i czwartego miesiąca. Tym samym to koniec najbardziej wymagającego czasu, który wiąże się z wieloma uciążliwymi objawami.

13. tydzień ciąży, który to trymestr?

Właśnie kończy się I trymestr ciąży. Kobieta zaraz wejdzie w II trymestr, w którym ryzyko związane z poronieniem oraz nieprzyjemne dolegliwości znacznie się zmniejszają.

13. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

13. tydzień ciąży to czas, gdy przyspiesza wzrost dziecka. Jego długość ulega gwałtownym zmianom, a proporcje się kształtują. Dzięki temu, że stają się bardziej równomierne, maluch zaczyna przypominać noworodka, choć wciąż jest wyjątkowo szczupły.

Niezwykle ważne i widoczne zmiany dotyczą twarzy. Płód w 13. tygodniu ciąży ma nieproporcjonalnie dużą w stosunku do ciała głowę. Powieki, uszy i nos są już wykształcone. Co ciekawe, pojawia się również mimika. Dziecko potrafi ziewać czy marszczyć się, otwierać i zamykać buzię. Może też ssać kciuk, co czasem udaje się zauważyć podczas badania ultrasonograficznego.

Dziecko w 13. tygodniu ciąży ma coraz bardziej rozwinięte narządy, które powiększają się i intensywnie pracują.

  • Zadaniem nerek jest produkowanie moczu trafiającego do płynu owodniowego.
  • Serce natomiast pompuje krew. Tętno płodu w 13. tygodniu ciąży wynosi około 120 do 160 uderzeń, choć może być jeszcze wyższe w momentach, kiedy maluch jest szczególnie aktywny.
  • Rozwijają się jelita, a także struny głosowe.
  • Połykanie płynu owodniowego prowadzi do rozwoju płuc i przewodu pokarmowego.

Płód w 13. tygodniu ciąży wykonuje coraz więcej ruchów. Rozwijające się mięśnie i wykształcone kończyny pozwalają mu zginać i prostować ręce czy się obracać. 

13 tydzień ciąży grafika

Czy w 13. tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Płeć jest jeszcze zbyt trudna do oceny. Zaleca się, żeby odczekać do kolejnego badania USG. Moment na określenie płci dziecka przyjdzie po 16. tygodniu.

13. tydzień ciąży – brzuch ciężarnej. Jak wygląda?

Brzuch w 13. tygodniu ciąży nie jest jeszcze na tyle duży, żeby utrudniać Ci funkcjonowanie. Widoczne jednak staje się jego zaokrąglenie. Wielkość brzucha w tym czasie jest kwestią indywidualną, dlatego nie warto porównywać się do innych mam.

U bardzo szczupłych kobiet, brzuch w 13. tygodniu ciąży może być już bardziej zaokrąglony i widoczny. Dzieje się tak również w przypadku kobiet, które spodziewają się bliźniąt. U mam, które ważą więcej, ciąża może jeszcze nie być tak widoczna.

Sprawdź też: Jak przebiega ciąża mnoga? Wszystko, co musisz wiedzieć!

13 tydzień ciąży

13. tydzień ciąży – objawy doskwierające przyszłej mamie

13. tydzień ciąży to dla większości kobiet moment, w którym najbardziej dokuczliwe objawy mijają. Choć ulga jest widoczna, nie jest tak, że wszystkie symptomy znikają. Czego można się spodziewać?

Ból brzucha w 13. tygodniu ciąży – czy to powód do niepokoju?

W dolnej części brzucha mogą się pojawiać bóle. Jeśli są lekkie i nie można określić ich jako skurczy, to nie powinny niepokoić. Gdy jednak ból brzucha w 13. tygodniu ciąży jest silny, a dodatkowo pojawia się plamienie oraz inne objawy towarzyszące, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Napięcie w piersiach a 13. tydzień ciąży

Wciąż możesz odczuwać napięcie i tkliwość piersi. Bywają też obrzmiałe. Brodawki mogą stać się ciemniejsze. Jeśli ból piersi jest wyjątkowo uciążliwy, warto zadbać o dobre dopasowanie biustonosza – miękkiego i bez fiszbin.

Mdłości – czy ustępują w 13. tygodniu ciąży?

Wiele kobiet zauważa, że mdłości ustępują. Organizm przyzwyczaja się do zachodzących w nim zmian, dlatego poranne nudności nie są już tak częste. Warto jednak pamiętać, że u niektórych mam mogą być odczuwalne dłużej, ponieważ każdy organizm jest inny.

Zwiększony apetyt – czy to normalne?

Mniejszy problem z mdłościami i wymiotami skutkuje poprawą apetytu. Dzięki temu łatwiej dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Zachcianki nie są niczym dziwnym na tym etapie. Ważne, żeby wciąż pamiętać o tym, jak ważna jest zbilansowana dieta.

Zobacz też: Prawidłowa waga w ciąży – ile się tyje w ciąży?

Zawroty głowy – czy powinny niepokoić?

Zmiany hormonalne w pierwszym etapie ciąży mogą prowadzić do zawrotów głowy. Zdarzają się one również w kolejnych tygodniach, ponieważ dziecko rośnie, co może mieć wpływać na utrudnienie przepływu krwi. To skutkuje niedotlenieniem poszczególnych organów i w konsekwencji zawrotami. Ważne, żeby podczas ich wystąpienia zdecydować się na odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej.

Spowolnione trawienie a zaparcia i wzdęcia

Spowolniona perystaltyka jelit może przyczyniać się do występowania objawów takich, jak zaparcia czy wzdęcia. Towarzyszy im nieprzyjemne odczucie ciężkości. Jednym ze sposobów na walkę z tymi uciążliwymi dolegliwościami jest wprowadzenie do diety większej ilości błonnika.

Zastrzyk energii – charakterystyczny dla 13. tygodnia

Po kilku tygodniach występowania mdłości, porannych wymiotów i osłabienia – wiele z tych objawów ustaje. Pojawia się chęć do działania. Nie bez znaczenia jest też poprawa apetytu i tym samym dostarczanie sobie energii w pożywieniu. Może być to dobry moment, żeby zdecydować się na powrót do aktywności fizycznej, jeśli do tej pory nie była możliwa.

Natłok myśli

Zazwyczaj 13. tydzień to moment, gdy coraz więcej osób z otoczenia dowiaduje się o ciąży. Możesz więc spotkać się z wieloma poradami oraz historiami. Nic dziwnego, że pojawiające się wokół opowiadania powodują u Ciebie natłok myśli związany z doświadczeniami innych. Unikanie stresu jest ważne, dlatego zawsze komunikuj chęć zmiany tematu, jeśli wywołuje on u Ciebie niepokój.

Możesz też podjąć próbę przekierowania myśli na przyjemniejsze tematy związane z maleństwem. Jednym z nich jest kompletowanie wyprawki. To dobry moment, żeby zacząć poszukiwania elementów wyprawki. Do najważniejszych rzeczy na liście zakupów z pewnością należy wózek.

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/bebetto-monti-wozek-2w1]]]

Możesz zdecydować się na Bebetto Monti, jeśli podoba Ci się minimalistyczna stylistyka i zależy Ci na płynnej jeździe. W tym modelu zastosowano koła odporne na przebicie. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek podczas spacerowania po trudnej nawierzchni. To zestaw 2w1, więc za kilka miesięcy nie trzeba będzie się już martwić o szukanie spacerówki.

Jeśli podobają Ci się przyciągające uwagę projekty, zdecyduj się na Cybex Jeremy Scott. To również zestaw, ale odznaczający się oryginalną stylistyką. Wyróżniają go elementy dekoracyjne w postaci skrzydeł – zarówno na gondoli, jak i siedzisku spacerowym.

 

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece-p-cybex-priam-4-0-jeremy-scott-wozek-dzieciecy-2w1]]]

Jednym z najważniejszych elementów wyprawki jest fotelik, który dba o bezpieczeństwo pociechy podczas podróży. Britax BabySafe Pro to jeden z polecanych modeli. Wyróżnia się głęboką skorupą, która tłumi nadmiar bodźców. Duży daszek przeciwsłoneczny chroni przed intensywnymi promieniami.

Wybieranie elementów wyprawki to dobry sposób, żeby odciągnąć uwagę od myśli pełnych niepokoju.

Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka w 13. tygodniu ciąży?

To, w jaki sposób dbasz o siebie, przekłada się na rozwój maluszka. O czym pamiętać, żeby czuć się lepiej?

Odpowiednia dieta

Właściwie zbilansowane posiłki to klucz do dobrego samopoczucia. Ważne, żeby jeść dla dwojga, nie za dwoje. Zapotrzebowanie kaloryczne w tym momencie zwiększa się o około 360 kcal, co warto uwzględnić w diecie. O czym jeszcze pamiętać?

  • W posiłkach nie może zabraknąć zdrowego źródła białka, węglowodanów złożonych, warzyw oraz produktów mlecznych.
  • Dbaj o dostarczanie sobie odpowiedniej ilości żelaza, co jest ważne, żeby uniknąć anemii.
  • Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu. Każdego dnia wypijanie 1,5–2 litry wody to podstawa.
  • Unikaj nadmiaru cukru, niezdrowych przekąsek.

Aktywność fizyczna w 13. tygodniu ciąży

Wiele kobiet nie zmaga się już z nudnościami, a brzuch wciąż nie jest duży. Jest to więc najlepszy moment na wprowadzenie aktywności fizycznej, która pozwoli zminimalizować problemy z bólem pleców. Wspomoże też krążenie, poprawi trawienie i pozytywnie wpłynie na samopoczucie.

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna jest polecana, wyłącznie jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza. Jakie sporty można uprawiać w 13. tygodniu ciąży?

  • Spacery – sprawdzą się dla kobiet, które nie czują się na siłach, żeby uprawiać bardziej intensywny sport. Spacery pozytywnie wpływają na nastrój.
  • Joga – istnieje wiele szkół jogi, w których odbywają się zajęcia stworzone z myślą o ciężarnych. Nauka prawidłowego oddechu, rozciąganie ciała i wzmocnienie sprawiają, że warto wziąć pod uwagę właśnie ten rodzaj aktywności.
  • Pływanie – nie obciąża stawów, ma dobry wpływ na plecy, a poza tym przyczynia się do poprawy dotlenienia.

Sen i odpoczynek

Nie można zapominać o odpowiedniej liczbie godzin snu. Jeśli występują problemy z zasypianiem, dobrze jest zrezygnować z używania urządzeń przed położeniem się do łóżka, a także zadbać o regularny rytm dobowy.

Regeneracja organizmu jest kluczowa dla odporności oraz prawidłowego rozwoju maluszka. Jeśli w ciągu dnia pojawia się chęć na drzemkę, dobrze jest sobie na nią pozwolić.

13. tydzień ciąży – zagrożenia. Co jest sygnałem do niepokoju?

W tym czasie znacznie zmniejsza się już ryzyko poronienia. Wciąż jednak warto być uważnym. Do niepokojących symptomów należą silne bóle brzucha, nagła utrata przytomności czy krwawienie z dróg rodnych.

Czy można czuć ruchy dziecka w 13. tygodniu?

Dziecko w 13. tygodniu ciąży jest już bardzo aktywne – przeciąga się, porusza rączkami i kopie. Choć widać je na USG, to wciąż są niewyczuwalne dla matki. Kobieta zacznie cieszyć się nimi mniej więcej między 16. a 20. tygodniem ciąży. Nie ma więc powodów do niepokoju, jeśli po przyłożeniu dłoni do brzucha, nie odczuwasz jeszcze kopnięć.

Przeczytaj też: Aktywność fizyczna w ciąży – jakie są korzyści?

13 tydzień ciąży

Już wiesz, jak wygląda 13. tydzień ciąży!

Wiesz już, czy w 13. tygodniu ciąży widać płeć dziecka, jak wygląda maluch na tym etapie oraz jakich objawów może spodziewać się kobieta. To moment uspokojenia tych najbardziej dokuczliwych symptomów oraz intensywnego rozwoju płodu. Maluszek staje się wyjątkowo aktywny, a na jego twarzy pojawia się mimika. Zastrzyk energii odczuwa również przyszła mama.

13. tydzień ciąży to świetny moment, żeby rozpocząć kompletowanie wyprawki. Sprawdź bestsellerowe produkty w ofercie sklepu BoboWózki, żeby postawić na sprawdzone i cenione przez innych rodziców propozycje!

Powyższe porady nie zastąpią opieki lekarza.

Źródła:

https://porody.medicover.pl/poradnik/zawroty-glowy-w-ciazy/

https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/13-tydzien-ciazy-rozwoj-dziecka-i-samopoczucie-przyszlej-mamy

https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/13-tydzien-ciazy

https://www.mustela.pl/mustela-blog/13-tydzien-ciazy

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top