• 16/05/2025
  • 8 min czytania
przepuklina pępkowa u niemowlaka zdjęcie tytułowe

Przepuklina pępkowa u niemowlaka – czy jest groźna?

U niektórych maluszków pojawia się niewielkie wybrzuszenie w okolicy pępka – to przepuklina pępkowa u niemowlaka. Czym dokładnie jest i skąd się bierze? Czy jest groźne? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Co warto zapamiętać:

  • Przepuklina pępkowa u noworodka i niemowlaka to zwykle niewielkie, niebolesne uwypuklenie fragmentu tkanki przez mięśnie brzucha w okolicy pępka, zazwyczaj występujące u wcześniaków.
  • Przepuklina u noworodka zmienia rozmiar w zależności od napięcia brzuszka, aktywności, a nawet pod wpływem płaczu dziecka.
  • Przepuklina u niemowlaka: chłopca i dziewczynki zwykle nie jest groźna i zazwyczaj znika samoczynnie do około 2. roku życia dziecka, jednak zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Jeśli przepuklina pępkowa u niemowlaka jest duża (ma powyżej 2,5 cm), nie można jej „wcisnąć” w głąb brzucha, a dodatkowo malec jest płaczliwy, marudny i wymiotuje, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
  • Po konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą można wspomóc malca w leczeniu przepukliny pępkowej poprzez układanie go na brzuszku i odpowiednie ćwiczenia.
przepuklina pępkowa u niemowlaka badanie

Czym jest przepuklina pępkowa u niemowląt i jak wygląda?

Przepuklina pępkowa u niemowlaka to przemieszczenie zawartości jamy brzusznej przez otwarty pierścień pępkowy. To najczęściej niewielkie uwypuklenie fragmentu tkanki przez mięśnie brzucha w okolicy pępka, widoczne szczególnie przy płaczu czy napinaniu brzuszka przez maleństwo

Występuje zwłaszcza u nowo narodzonych dzieci, choć nie zawsze jest widoczna od razu po urodzeniu. Przepuklina u noworodka jest zazwyczaj miękka, niebolesna i można ją łatwo „wcisnąć” z powrotem w głąb brzuszka przez delikatny masaż. Może mieć różną wielkość. Często występuje u wcześniaków.

Przepuklina pępkowa a wystający pępek u niemowlaka

Czym różni się przepuklina pępkowa u niemowlaka od wystającego pępka? 

Wystający pępek u niemowlaka to ślad po połączeniu z pępowiną. Zazwyczaj za prawidłowo wyglądający pępuszek uznaje się niewielką dziurkę na środku brzuszka. Jednak nie zawsze tak jest – u niektórych malców śladem po pępowinie pozostaje wystający pępek. Występowanie pępków o takim kształcie nie należy do rzadkości i zwykle jest zupełnie naturalne i normalne. Szacuje się, że występuje u jednej na dziesięć osób. U niektórych malców kikutek będący pozostałością po pępowinie będzie zatem wklęsły, a u innych wypukły. 

Zdarzają się jednak sytuacje, które powinny wzmóc czujność rodzica. Niekiedy bowiem wystający pępek u niemowlaka może być skutkiem przejścia małej infekcji w miejscu gojenia się pępowiny albo właśnie przepukliny pępkowej. Wygląda ona jak swego rodzaju mały balonik w miejscu pępka. Nawet wyleczona przepuklina pępkowa może więc pozostawić po sobie ślad w postaci wypukłego pępka, który pozostaje taki już na całe życie. Przepuklina pępkowa u noworodka najczęściej nie jest groźna, jednak wymaga wizyty u lekarza w celu potwierdzenia diagnozy.

Przepuklina pępkowa a przepuklina brzuszna u niemowlaka

Czym natomiast różni się przepuklina brzuszna u niemowlaka od przepukliny pępkowej? Właściwie to… niczym – oba terminy oznaczają zazwyczaj jedno schorzenie, czyli właśnie przepuklinę pępkową.

Czy można zmienić kształt pępka?

Niektórzy mogą uważać wystający pępek za mniej estetyczny niż pępek wklęsły. Czy można zatem zmienić jego kształt? Nie, nie jest to możliwe. Co więcej, nikt nie ma wpływu na to, jak pępek będzie wyglądał w przyszłości. Należy zatem zaakceptować jego wygląd. 

Bardzo ważne jest natomiast regularne dbanie o pępuszek u noworodków i niemowląt. Kikut pępowiny należy w pierwszych tygodniach życia dziecka myć za każdym razem, gdy się zabrudzi, stosując delikatne mydło przeznaczone dla maluszków.

Zobacz więcej: Pielęgnacja pępka noworodka – krok po kroku dla świeżo upieczonych rodziców

Czy przepuklina pępkowa u noworodka jest groźna?

Przepuklina u niemowlaka: chłopca i dziewczynki może wyglądać bardzo niepokojąco, zwłaszcza wtedy, gdy jest dość duża i pojawia się nagle. Ale czy przepuklina pępkowa jest groźna?

przepuklina pępkowa u niemowlaka grafika ramka

Gdy zauważysz u maluszka wybrzuszenie w okolicy pępka, które Cię niepokoi, nie zwlekaj, tylko jak najszybciej wybierz się z brzdącem do specjalisty. Oprócz wykonania niezbędnej diagnostyki, lekarz poinstruuje Cię również, jak właściwie postępować z malcem, u którego występuje przepuklina pępkowa.

Przepuklina pępkowa u niemowlaka – kiedy należy koniecznie udać się do lekarza?

Jakie objawy powinny Cię szczególnie zaniepokoić? Jeśli przepuklina jest niewielka – ma około 1 cm średnicy, zwykle nie wymaga specjalnej interwencji. Jeżeli jednak jest większa, mocno wystająca i twarda, należy koniecznie udać się do lekarza, gdyż może ona wymagać interwencji chirurgicznej. Niekiedy bowiem dla właściwego rozwoju jamy brzusznej u pociechy niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, służącego doprowadzeniu pępka do prawidłowej formy.

Pogłębionej diagnostyki wymaga też zazwyczaj przepuklina pępkowa u rocznego dziecka i starszej, półtorarocznej pociechy, zwłaszcza w sytuacji, gdy smyk nie miał wcześniej objawów przepukliny ani nie była ona leczona.

przepuklina pępkowa u  niemowlaka

Objawy przepukliny pępkowej – na co zwrócić uwagę?

Wiesz już, czym jest i czym charakteryzuje się przepuklina u dziecka. Jak wygląda przepuklina u niemowląt? Objawy wskazujące na to schorzenie to przede wszystkim występowanie elastycznej, miękkiej wypukłości, przypominającej często niewielki balonik, w okolicy pępka dziecka. Zwykle jest ona bezbolesna w dotyku. 

  • Przepuklina może mieć różną wielkość – zwykle jest niewielka, a jej średnica wynosi około 1 cm, choć zdarzają się też większe przepukliny. 
  • Przepuklina pępkowa u niemowlaka zmienia rozmiar w zależności od napięcia brzuszka, aktywności malca, a nawet pod wpływem jego płaczu. Zwykle można ją łatwo wcisnąć w głąb brzucha. 
  • Najczęściej jest bezbolesna, choć w przypadku uwięźnięcia przepukliny jej inaczej. W takiej sytuacji zawartości przepukliny nie można „odprowadzić” w głąb brzuszka i dochodzi do obrzęku. Wówczas przepuklina może być bolesna dla malca przy dotyku, a sam smyk staje się drażliwy, marudny i płaczliwy. Objawem bolesnej przepukliny mogą być też wymioty. 

Jeśli zatem zauważysz u dziecka, u którego występuje przepuklina pępkowa, płacz bez uchwytnej przyczyny, należy udać się jak najszybciej do lekarza w celu sprawdzenia, czy przepuklina nie uwięzła w jamie brzusznej. Sytuacja ta zdarza się dość rzadko, jednak, kiedy wystąpi, nie należy jej lekceważyć.

Domowe sposoby i ćwiczenia na przepuklinę pępkową – czy pomagają?

Rodzice często szukają metod domowych, które pomogą im zlikwidować przepuklinę pępkową u maluszka. Czy takie metody są bezpieczne dla brzdąca i, co istotne, czy w ogóle działają i dzięki nim zmniejsza się przepuklina pępkowa u niemowląt? Domowe sposoby – sprawdź, które są pomocne w walce z przepukliną u pociechy.

Zanim jednak zaczniesz stosować domowe sposoby na przepuklinę pępkową u smyka, wiedz, że większość tego typu schorzeń nie wymaga leczenia. W większości przypadków samoistnie zanika ona do około 12.-24. miesiąca życia, choć zdarzają się sytuacje, gdy występuje u dzieci nawet do 5. roku, po czym również samoczynnie zanika. 

Przepuklina pępkowa u dzieci – ćwiczenia

Rodzice brzdąców z przepukliną pępkową, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, mogą stosować różne domowe sposoby i ćwiczenia wspomagające smyka w zamykaniu pierścienia pępkowego.

Jedną z metod wspomagających w likwidacji schorzenia u malca są odpowiednie ćwiczenia służące wzmacnianiu mięśni brzucha. Najprostszym sposobem jest częste układanie smyka na brzuszku. W ten sposób brzdąc uciska swym ciężarem powłoki brzuszne, zapobiegając wydostawaniu się przepukliny na zewnątrz. 

Można również stosować specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, zlecone przez fizjoterapeutę. Warto również zadbać o to, aby smyk unikał intensywnego, nadmiernego płaczu i krzyku. Ważna jest też prawidłowa dieta zarówno dziecka, jak i matki karmiącej, aby uniknąć zaparć u malca. 

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować u pociechy domowych sposobów, diety ani ćwiczeń pomocnych w pozbyciu się przepukliny pępkowej bez konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą. Nieodpowiednie postępowanie, zamiast pomóc może bowiem zaszkodzić dziecku. Zanim więc podejmiesz się ćwiczeń z brzdącem, posadź maluszka w wygodnym foteliku samochodowym, takim jak Britax Dualfix M Plus, albo komfortowym wózku 2w1 Bebetto Monti, i udaj się z nim do specjalisty.

Sprawdź także: Dlaczego niemowlę nie chce leżeć na brzuchu? Częste przyczyny

Taping przepukliny brzusznej – czy pomaga?

Niegdyś popularną metodą wspomagającą w leczeniu przepukliny pępkowej u dzieci był taping przepukliny brzusznej, czyli plastrowanie. Sposób ten polega na delikatnym wciśnięciu przepukliny w głąb brzuszka, zbliżeniu do siebie mięśni brzucha, a następnie naklejeniu plastra na pępek. Należy podkreślić, że sposób ten nie przyspiesza zamykania się przepukliny, ale służy wyrównaniu wypukłości pępka, a w efekcie redukuje ryzyko odparzenia skóry i jej uszkodzenia.

Obecnie sposób ten nie jest jednak zalecany ze względu na możliwe wystąpienie reakcji alergicznych na wrażliwej skórze niemowlęcia.

Przepuklina pępkowa a płeć dziecka – czy chłopcy są bardziej narażeni?

Czy przepuklina pępkowa występuje częściej u chłopców? Nie, statystycznie płeć nie ma znaczenia, jeśli chodzi o występowanie przepukliny pępkowej, w przeciwieństwie do przepukliny pachwinowej, na którą kilkukrotnie bardziej narażeni są chłopcy, niż dziewczynki.

Czy istnieją zatem czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia takiego schorzenia, jak przepuklina pępkowa? Niemowlę z niską masą urodzeniową i urodzone przed czasem, czyli wcześniak, jest bardziej narażone na ryzyko pojawienia się przepukliny pępkowej. U takich maluszków zazwyczaj nie jest jeszcze prawidłowo zrośnięty pierścień pępkowy, co potęguje ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

Co dalej? Leczenie przepukliny pępkowej i kiedy konieczna jest interwencja lekarza

Jeżeli schorzenie nie ustąpi samoistnie ani ze wsparciem odpowiednich ćwiczeń czy układania smyka na brzuszku, często wykonuje się zabieg operacyjny – zazwyczaj w trybie chirurgii jednego dnia. Ma on na celu przede wszystkim poprawienie wyglądu pępka u brzdąca i zapobiegnięcie uwięźnięciu przepukliny. O tym, czy dziecko kwalifikuje się do zabiegu, zawsze decyduje lekarz.

Po zabiegu smyk powinien odpoczywać przez kilka dni, unikać intensywnej aktywności, a przez kilka tygodni zaleca się stosowanie specjalnego opatrunku, który wzmocni mięśnie brzuszka.

Czy można wyleczyć przepuklinę pępkową?

Tak, przepuklinę pępkową zamkniętą operacyjnie, a także taką, która zaniknie samoistnie, uważa się za wyleczoną. Niekiedy zdarzają się nawroty przepukliny, jednak występują one bardzo rzadko (zaledwie w ok. 1%) i zazwyczaj w wieku dorosłym. Czynnikiem sprzyjającym nawrotom przepukliny jest otyłość.

przepuklina pępkowa u  niemowlaka

Już wiesz, czym jest przepuklina pępkowa u niemowlaka i co z nią robić!

Już wiesz, czym jest, jak powstaje i czym cechuje się przepuklina pępkowa u dziecka. Objawy, charakterystyka, sposoby leczenia – dzięki naszym wskazówkom Twoja wiedza na temat tego schorzenia z pewnością się powiększyła.

Zobacz również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. W naszej ofercie znajdziesz wózki głębokie i spacerowe, bezpieczne foteliki samochodowe, w tym model Recaro XENON 1, leżaczki, bujaczki, łóżeczka, krzesełka do karmienia, meble do dziecięcego pokoju oraz szereg innych sprzętów i akcesoriów dla pociechy w każdym wieku. Wszystkie artykuły pochodzą od sprawdzonych, godnych zaufania marek. Służymy poradą w zakresie wyboru odpowiednich produktów.

Przeczytaj również: Pępowina – co to jest i jakie pełni funkcje? Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/152942,przepuklina-pepkowa

https://dzidziusiowo.pl/niemowlak/zdrowie/wypukly-pepek

https://apteline.pl/artykuly/przepuklina-pepkowa-u-niemowlat-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/152941,przepuklina-pachwinowa-u-dzieci

https://www.wapteka.pl/blog/artykul/przepuklina-pepkowa-u-doroslych-i-dzieci-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://hipp.pl/ciaza/poradnik/niezbednik-przed-i-po-porodzie/przepuklina-pepkowa-u-niemowlaka

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top