+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak rozpoznać objawy kolki u noworodka

Objawy kolki u noworodka. Jak je zwalczać?

2023-01-19

Kolka to jedna z częściej występujących dolegliwości w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Choć przyczyny kolki u dziecka nie są do końca znane, istnieją domowe sposoby na kolkę u noworodka, które mogą przynieść ulgę maluszkowi. Objawy kolki u noworodka – jak sobie z nimi radzić?

Spis treści:

Co to jest kolka niemowlęca?

Kolka stanowi przyczynę stresu wielu rodziców i jest dość częstą przypadłością, która dotyka maluchy w wieku niemowlęcym. Kolka występuje dość powszechnie i zwykle mija samoistnie. Jednak w konsekwencji kolki dziecko płacze, wygina się, nie może spać w nocy i marudzi podczas karmienia. Z tego powodu zarówno rodzice, jak i niemowlak często doświadczają nieprzespanych nocy i martwią się, że nie mogą ulżyć w cierpieniu swojemu malcowi.

By w trudnych momentach być zawsze blisko niemowlęcia, wybierz praktyczne łóżko dostawne, np. Maxi Cosi Home Iora.

Kolkę u niemowlaka zalicza się do tzw. czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Pediatrzy podkreślają, że nie tłumaczy się jej nieprawidłowościami w budowie lub funkcjonowaniu narządów układu trawiennego. Uważa się, że kolka może być konsekwencją niedojrzałości układu pokarmowego niemowlęcia. To problem, który dotyka nawet 40% maluszków w pierwszych 6 miesiącach życia. Warto dobrze poznać jej mechanizmy, by móc na czas reagować i przynieść ulgę bobasowi.

Przeczytaj również: Najlepsze krzesełka do karmienia – ranking

Kolki u noworodka – od kiedy mogą się pojawiać?

Na szczęście kolka bardzo rzadko zdarza się w pierwszych dobach życia noworodka. Jeśli zastanawiasz się, czy dolegliwości Twojego smyka to objawy kolki u noworodka – kiedy mogą wystąpić i jak je zmniejszyć – dobrze wiedzieć, że zwykle nasila się ok. 4 – 6 tygodnia życia dziecka.

Gdy występuje kolka u noworodka, objawy mogą pojawić się też nieco wcześniej. Bardzo rzadko trwa dłużej niż do 3 – 4 miesiąca życia maluszka. Pierwsze symptomy mogą się pojawić, gdy maluszek odpoczywa w łóżeczku, np. łatwym w montażu Chicco Next 2 Me Dream.

Jeżeli Twojemu maleństwu dokuczają kolki u noworodka, objawy nie występują przez cały dzień. W większości przypadków niemowlę zaczyna być marudne i płacze w godzinach wieczornych lub późnym popołudniem. Może budzić się w nocy i płakać, a rodzicom trudno jest ukoić je i ponownie uspać. Takie sytuacje mogą zdarzać się każdego dnia lub co jakiś czas, niezależnie od tego, co malec jadł i jak spędzał dzień. Jak rozpoznać kolkę u noworodka?

objawy-kolki-u-noworodka

Objawy kolki u niemowlaka

Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak objawiają się kolki u noworodka – od kiedy mogą występować i jak radzić sobie, gdy maluszek cierpi? Czasami trudno jednoznacznie określić, jak rozpoznać kolkę u noworodka. Najczęściej wymienia się trzy najważniejsze objawy kolki u noworodka, które pozwalają odróżnić ją od innych nieprawidłowości lub ewentualnych chorób układu pokarmowego. Być może zaobserwujesz je podczas zabawy z dzieckiem lub gdy maluch odpoczywa w krzesełku, takim jak Stokke Tripp Trapp z dostawką Baby Set.

Po pierwsze, objawy występują przed 5. miesiącem życia niemowlęcia i w tym samym czasie ustępują. Po drugie, maluszek doświadcza nawracających i intensywnych napadów płaczu, których nie da się ukoić tuleniem, kołysaniem, karmieniem czy odwróceniem uwagi. Malec podczas ataków kolki grymasi, jest drażliwy bez innej wyraźnej przyczyny. Chociaż zazwyczaj płacz pojawia się po południu i wieczorem, może występować także rano. I po trzecie – poza wymienionymi zachowaniami niemowlę rozwija się prawidłowo, normalnie je, nie występuje u niego gorączka lub inne objawy choroby.

Przyczyny kolki u dziecka

Zapewne jak wielu rodziców martwisz się, gdy Twoje dziecko często płacze wieczorami i zastanawiasz się, ile trwa kolka u niemowlaka. Niestety na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Podobnie jest z określeniem przyczyny, dlaczego dzieci doświadczają objawów kolki. Męczące kolki u noworodka, kiedy przychodzi pora spania, najprawdopodobniej wynikają z niewłaściwego sposobu karmienia niemowlęcia. Przyczyną może być także niedostatecznie wykształcony układ pokarmowy i układ nerwowy maluszka.

Niektórzy specjaliści uważają, że powodem płaczu i nadmiernego pobudzenia bobasa jest połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas karmienia, zwłaszcza gdy niemowlę korzysta z butelki. W następstwie połykania powietrza w brzuszku malucha gromadzą się gazy, a to prowadzi do wzdęć i bolesności brzucha. Jeszcze inna teoria zakłada, że kolki wynikają z nietolerancji laktozy lub wiążą się z występowaniem skazy białkowej. Wówczas bobas może być niespokojny w czasie jedzenia, nawet gdy korzystacie z kolorowego krzesełka Peg Perego Prima Pappa Follow Me.

Być może na samopoczucie dziecka wpływa obniżony nastrój mamy lub emocje, których doświadcza w ciągu dnia. Jeżeli obserwujemy kolki u noworodka, objawy mogą wiązać się z nadmiarem bodźców, które docierają do niemowlęcia, np. głośna muzyka, włączony przez długi czas telewizor, nadmiar intensywnego światła lub zbyt wiele nowych osób w otoczeniu bobasa. Kolka u noworodka, od kiedy rodzice stresują się chorobą dziecka i nieustannym płaczem, może pogłębiać objawy i sprawiać, że trzeba udać się po pomoc do specjalisty. Kolka u niemowlaka – co robić, gdy objawy nie ustępują?

Sposoby na kolkę u noworodka

Twoją pociechę męczy kolka u niemowlaka? Co robić, by skutecznie ulżyć maleństwu? Gdy popołudniami i wieczorami pojawia się kolka u noworodka, objawy można zmniejszać domowymi sposobami. Nie wszystkie domowe sposoby na kolkę u niemowlaka zadziałają u każdego malca, ale dobrze jest sprawdzić kilka z nich, by znaleźć najlepsze rozwiązanie. Oto polecane metody, które mogą okazać się skuteczne!

Zawijanie dziecka

Jedną z praktyk, która sprawdza się w przypadku większości ataków kolki, jest ciasne zawijanie niemowlęcia podczas drzemki, noszenia czy spacerów. W tym celu można użyć większego kocyka lub chusty do noszenia. Praktyczne bywa nosidło ergonomiczne, a dla noworodka – dobrze dopasowany rożek.

Wiele niemowląt lubi ciasne zawijanie podczas drzemki, dzięki czemu nie wybudzają się, a ich sen jest bardziej płynny. Może dzięki tej metodzie Twoje maleństwo prześpi spokojnie noc w wygodnym łóżeczku dostawnym Kinderkraft Uno Up, dzięki któremu będziesz w nocy blisko niego.

Zawijanie niemowlęcia wspomaga naturalny masaż brzuszka, daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że dziecko szybciej się uspokaja. Kolejna zaleta noszenia niemowlęcia blisko ciała maluszka to fakt, że bobas odczuwa ciepło ciała rodzica, a to zmniejsza dolegliwości bólowe. Jeśli korzystasz z nosidła albo chusty, smyk pozostaje spionizowany, dzięki czemu mniej mu się ulewa, a układ pokarmowy pracuje sprawniej.

Biały szum na wyciszenie

Wielu rodziców zauważa, że ataki kolki zjawiają się podczas nadmiernego pobudzenia dziecka. Tak naprawdę malec odczuwa doskonale emocje rodziców, wychwytuje je od dziadków i rodzeństwa. Po intensywnym dniu, długich zakupach w galerii handlowej lub gdy spędził czas w gronie nowo poznanych dzieci, szkrab może być rozdrażniony. Często płacze i nie może zasnąć, mimo zauważalnego zmęczenia.

Aby wieczór przebiegał w dobrym nastroju, sięgnij po odgłosy, przypominające szumy, które słyszy rozwijające się maleństwo w brzuchu mamy. To tzw. biały szum, czyli zestaw delikatnych dźwięków, które koją nerwy, wyciszają i niwelują ewentualne odgłosy, które mogą wybudzić dziecko ze snu. Biały szum powstanie, gdy użyjesz suszarki, odkurzacza lub wentylatora, możesz też wykorzystać gotowe nagrania, dostępne w Internecie, które można odtwarzać wiele razy przez kilka godzin.

Pionizowanie dziecka

Kolejną dobrą praktyką przy maluszku z kolkami jest noszenie i kołysanie dziecka w taki sposób, aby jego główka znajdowała się wyżej, niż pozostała część ciała. Dzięki temu układ trawienny lepiej pracuje, a gromadzące się w jelitach gazy szybciej są odprowadzane. Dzięki ułożeniu niemowlęcia na brzuchu opiekuna proces ten odbywa się jeszcze sprawniej. Możesz też po jedzeniu ułożyć dziecko w krzesełku do karmienia w pozycji półpłaskiej – taką możliwość daje krzesełko Chicco Polly2Start.

Istnieje kilka innych bezpiecznych pozycji noszenia dziecka na rękach, w której dotyk przynosi ulgę w kolkach – układanie noworodka na przedramieniu daje też rodzicowi większą swobodę podczas wykonywania codziennych domowych czynności. Ułożenie niemowlęcia na ramieniu w pozycji takiej, jak do odbijania po jedzeniu pomaga w lepszej perystaltyce i łagodzeniu przykrych dolegliwości ze strony brzuszka.

Masaż brzucha

Gdy kolka wynika z gromadzenia się gazów i trudności z ich odprowadzaniem, spróbuj masażu brzuszka. Masowanie możesz praktykować w różnych porach dnia, a najlepiej po kąpieli, z wykorzystaniem specjalnego olejku lub specjalnej oliwki dla dzieci. Masaż dziecka może dotyczyć całego ciała – dzięki temu mięśnie się rozluźniają i znikają napięcia w ciele, a bobas jest zrelaksowany i szybciej zasypia.

Podczas masażu pamiętaj o tym, aby wykonywać ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara i perystaltyką jelit. Stosuj delikatny nacisk na ciało dziecka, dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Z czasem Twoja pociecha przyzwyczai się do regularnego masowania i będziesz mógł wydłużyć czas trwania masażu do nawet kilkunastu minut.

objawy-kolki-u-noworodka-2

Układanie niemowlęcia na brzuchu

Naturalnym sposobem na zmniejszanie dolegliwości bólowych u noworodka jest układanie go w pozycji na brzuchu. To jednocześnie masaż narządów wewnętrznych, dbanie o zdrową pozycję podczas odpoczynku i harmonijny rozwój fizyczny. W pierwszych tygodniach życia, gdy brzdąc nie umie jeszcze samodzielnie się obracać na plecy, a jego szyja ma słabe mięśnie, nie zostawiaj smyka w ułożeniu na brzuchu samego. To niezwykle ważne, by maleństwo miało zawsze swobodę oddychania.

W lepszej pracy jelit pomagają również wszystkie ćwiczenia fizyczne, które możesz wykonywać z malcem na macie lub dywanie. Delikatne zataczanie nóżkami kółek w powietrzu, powolne dociskanie zgiętych nóg w leżeniu na plecach do brzuszka to tylko niektóre z zabaw, które warto wpisać w codzienny grafik.

Preparaty na kolkę z apteki

Nie zawsze masaż czy pionowe noszenie dziecka pomaga na kolki. Wówczas sięgnij po preparaty, które mogą działać na brzuszek dziecka „od środka”. Są to np. specjalne herbatki dla mamy karmiącej, które mają przeciwdziałać wzdęciom i objawom kolki. Możesz też podać niemowlęciu specjalną herbatkę, która zawiera koper włoski lub rumianek. Zioła te mają tez wiele innych korzystnych właściwości, dlatego nie zaszkodzi ich włączyć do jadłospisu.

Zgodnie z teorią, że kolki są konsekwencją niedoskonale rozwiniętego układu pokarmowego u noworodka, ulgę może przynieść stosowanie specjalnych kropli lub probiotyków. Ich użycie warto jednak skonsultować z pediatrą. Jeśli dziecko łyka zbyt wiele powietrza podczas karmienia butelką, zmień na taką, która ma antykolkową końcówkę.

Z czasem problemy powinny minąć, a Ty będziesz mógł cieszyć się dobrym nastrojem swojego dziecka i spokojnie rozszerzać dietę, w czym pomoże eleganckie krzesełko do karmienia Childhome Evolu 2.

Ciepłe okłady i kąpiele

Na koniec możesz spróbować ciepłych kompresów na brzuszek niemowlęcia. W aptece można kupić specjalne okłady rozgrzewające, a w sklepie medycznym – termofor. W przypadku noworodków przydają się termoforki w wesołych kolorach z pestkami wiśni, które można podgrzać w piekarniku lub na kaloryferze. Ciepła wieczorna kąpiel sprawia, że mięśnie się rozluźniają, dzięki czemu dziecko spokojniej zaśnie.

Przeczytaj także: Jakie łóżeczko dla niemowlaka będzie najlepsze? Poznaj nasz ranking!

Kolka u niemowlaka – działaj skutecznie!

Jednym z najczęstszych tematów, który interesuje rodziców, jest kolka u noworodka. Od kiedy dziecko pojawi się na świecie, mama i tata starają się chronić swoje maleństwo jak najlepiej. Nie zawsze jest to możliwe – uporczywe kolki sprawiają, że trudno uspokoić płaczące i niespokojne niemowlę.

Nie ma jednej uniwersalnej metody na niemowlęce kolki. Dobrze jest spróbować kilku z nich, by znaleźć tą najszybciej działającą. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni lub nasilają się, udaj się do pediatry, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne. A może masz inne sprawdzone sposoby, dzięki którym Twoje maleństwo jest uśmiechnięte i harmonijnie się rozwija? Napisz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom efektywnie walczyć z objawami kolki!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up