+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Joga w ciąży

Joga w ciąży – czy jest bezpieczna?

2022-06-24

Joga dla kobiet w ciąży to specjalny system ćwiczeń fizycznych, które pozwalają przyszłej mamie zachować dobrą kondycję, wzmocnić ciało i lepiej przygotować się do porodu. Czy joga w ciąży jest bezpieczna dla każdej ciężarnej? Jakich pozycji unikać w ciąży?

Spis treści:

Na czym polega joga dla ciężarnych?

Być może nie raz słyszałaś, że najlepszym sposobem na relaks, zdrową aktywność fizyczną i jednocześnie odrobinę czasu dla siebie jest praktyka jogi. Joga to zestaw ćwiczeń, które opierają się na pozycjach, zwanych asanami. Łączy się je z odpowiednimi technikami oddechowymi oraz medytacją. Dla wielu osób joga może okazać się skutecznym sposobem, by zacząć regularnie ćwiczyć albo lekarstwem na bolące plecy i lepszy sen. Niektóre ćwiczenia oddechowe z jogi możesz wykorzystywać nawet podczas jazdy samochodem, gdy podróżujesz z ochronnym adapterem do pasów bezpieczeństwa zalecanym przyszłym mamom, np. Besafe Pregnant Izi Fix.

Ćwiczyć – lub praktykować jogę – może w zasadzie każdy. Specjaliści uważają, że zwiększa ona poziom energii i poprawia nastrój, wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i korzystnie wpływa na serce. Systematyczne ćwiczenia chronią kręgosłup, pomagają radzić sobie ze stresem, a nawet sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wagi. Jednym z rodzajów jogi jest joga prenatalna, przeznaczona dla przyszłych mam w różnych trymestrach ciąży, którą możesz kontynuować już po narodzinach dziecka, gdy bobas spokojnie odpoczywa w bezpiecznym leżaczku BabyBjorn Balance Soft. Pozycje są dostosowane do możliwości ciężarnych, a intensywność ćwiczeń pozwala każdej uczestniczce brać aktywny udział w zajęciach.

joga-w-ciazy

Joga w ciąży – kilka rad, zanim zaczniesz praktykować

Joga dla ciężarnych uważana jest za bezpieczną i zwykle nie ma przeciwwskazań do uczestniczenia w regularnych spotkaniach na macie. Pamiętaj jednak, że jeśli do tej pory nie prowadziłaś zbyt aktywnego trybu życia, będąc w ciąży nie powinnaś robić wielkiej rewolucji. Organizm kobiety jest już wystarczająco podatny na zmiany i niekiedy niekoniecznie radzi sobie z nimi dobrze. Lepiej więc wprowadzać nowe nawyki powoli, a jednocześnie bezpiecznie. Tak samo w przypadku rozszerzania diety u niemowlęcia – poszczególne potrawy proponuj po kolei, w małych ilościach, a w karmieniu smyka z pewnością pomoże stabilne krzesełko do karmienia Bloom Fresco Chrome Noir.

Zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy joga dla kobiet w ciąży jest w Twoim przypadku całkowicie bezpieczna. Warto pamiętać, że joga w ciąży to zdecydowanie nie jest trening wyczynowy, który niesie za sobą duży wysiłek. Jednak bezpieczniej będzie omówić tę kwestię z lekarzem, podpytać fizjoterapeutów, porozmawiać z koleżankami, które uprawiały jogę. Możesz też sprawdzić, czy w Twojej szkole rodzenia będą przydatne informacje, np. jakich pozycji unikać w ciąży. W szkole rodzenia nauczysz się także, jak pielęgnować ciało maleństwa i podawać pierwsze posiłki, np. w praktycznym krzesełku do karmienia Peg Perego Prima Pappa Follow Me.

Joga prenatalna jako przeżycie duchowe

Jakie korzyści przyniesie systematyczna joga dla ciężarnych? 1 trymestr ciąży to często trudny czas dla przyszłej mamy, związany z mdłościami, brakiem energii lub nadmierną sennością. Pozytywnym efektem jogi jest głęboki relaks samej ciężarnej, która w czasie ćwiczeń skupia się na swoim oddechu. Dzięki temu może się wyciszyć i odprężyć, wszelkie troski i obawy odpływają, a nudności stają się bardziej znośne. Umiejętność radzenia sobie ze stresem i efektywnego odpoczynku przyda Ci się również po narodzinach malca – np. podczas wyciszania go na czas drzemki w wygodnym łóżeczku turystycznym BabyBjorn Light.

Przyjemna joga w 3. trymestrze ciąży? Wiele ciężarnych odczuwa głębokie duchowe połączenie ze swoim dzieckiem, podczas uprawiania jogi mówi do swojego maluszka inaczej niż podczas codziennych czynności. U ciężarnych kobiet pojawia się jeszcze większa czułość, silnie wzmocnienie więzi i piękne przeżycia. Dodatkowo joga wpływa na stan emocjonalny przyszłej mamy, często zdarza się niespodziewany płacz czy śmiech.

Podczas tak głębokiego relaksu mamy, dziecko również czuje się bardzo dobrze. Jest spokojne, ponieważ wyczuwa spokój swojej mamy. Regularnie uprawiana joga wprowadza harmonię i równowagę, co jest korzystne dla każdego członka rodziny. Co więcej, po takim przygotowaniu i długofalowym relaksie łatwiej będzie Ci opiekować się niemowlęciem i z dobrą energią wprowadzać go w nowe etapy dorastania, np. rozszerzać jadłospis w krzesełku do karmienia Kinderkraft Tastee.

Joga w ciąży jako praca ciała

Jak już wyżej pisaliśmy, joga nie należy do aktywności, które każą ciężarnej wylewać poty. To jedynie drobne codzienne aktywności. Warto jednak wiedzieć, że w czasie ćwiczeń wzmacniają się mięśnie, ciało się rusza i pracuje. Co więcej, joga w 3. trymestrze ciąży może Ci pomóc lepiej przygotować się do porodu przez naukę prawidłowego oddechu.

Joga może mieć też działanie lecznicze. Możesz wpleść jej elementy między ćwiczenia na podniesienie łożyska zlecone przez fizjoterapeutę. Dzięki jodze szybciej się rozluźnisz, unikniesz opuchniętych kończyn i problemów z bólem odcinka krzyżowego kręgosłupa. Jest to też znaczący relaks dla całego ciała i obciążonych pleców. Ciężarna może również ćwiczyć mięśnie dna miednicy, które grają kluczową rolę w całym procesie porodu, jak i po nim.

Ćwiczenia zakazane w ciąży

Choć dawniej dość częste było przekonanie, że ciężarne powinny powstrzymać się od sportu na czas ciąży, dziś ginekolodzy wręcz zachęcają swoje pacjentki do zdrowego i regularnego ruchu. Istnieją jednak ćwiczenia zakazane w ciąży, np. podnoszenie ciężarów czy przesadne rozciąganie, zwłaszcza wtedy, gdy Twoja ciąża nie przebiega prawidłowo, dlatego każdą aktywność skonsultuj ze specjalistą prowadzącym ciążę.

Bezpieczna joga w ciąży? 2. trymestr uważany jest za czas, gdy przyszła mama ma najwięcej energii. To właśnie wtedy zwykle kończą się mdłości, a rosnący brzuszek jeszcze nie przeszkadza w swobodnym poruszaniu. To także dobry moment, by zacząć przygotowywać dziecięcą wyprawkę lub zapisać się do szkoły rodzenia. Obowiązkowe na liście sprzętów dla maleństwa będzie krzesełko do karmienia, np. ze specjalną poduszką Stokke Tripp Trapp, które rośnie z dzieckiem.

joga-w-ciazy

Joga dla kobiet w ciąży – odpocznij i wzmocnij ciało

Joga dla ciężarnych kobiet to skuteczne remedium na wiele problematycznych dolegliwości. Możesz wybierać spośród kilku rodzajów ćwiczeń i dostosować je do swojej kondycji, możliwości i aktualnego samopoczucia. Już nawet kilka minut dla siebie każdego dnia pozwoli Ci odprężyć się i lepiej poczuć w swoim ciele. Co sądzicie o uprawianiu jogi w czasie ciąży? Praktykujecie, a może chcecie zacząć?

Zapraszamy Cię do dołączenia do naszej Grupy na Facebooku.
Publikujemy tam treści niedostępne nigdzie indziej: konkursy, porady ekspertów, ciekawe dyskusje, interesujące opinie. Dołącz do naszej społeczności!

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Dori
2020-10-30 11:51
Bezpieczna i odstresowująca.
Karolinez
2020-10-29 18:00
Jogę uprawiam od ok 3 lat i zawsze po zajęciach jestem wypoczęta napełniona pozytywna energią. Polecam spróbować niedowiarkom tę formę relaxu.
Ania
2020-10-28 15:20
Taki relaks jest nam na pewno niezbędny i potrzebny, szczególnie w obecnych czasach ..
Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up