+20 salonów
+60 ekspertów
+500.000 bobowózków
Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów Blog Montaż fotelików RWF
Depresja poporodowa, baby blues

Depresja poporodowa i baby blues – co to takiego?

2018-08-27

Baby blues? Co to takiego?

To pojęcie określa stan podobny do depresji, jednak w odróżnieniu do niej nie jest chorobą i bardzo szybko mija. Naukowcy nie są co do tego pewni, ale najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia tego zjawiska jest gwałtowny spadek endorfin po porodzie. Pewnie wiesz, że są one nazywane hormonem szczęścia.

Produkowane przez łożysko, znajdujące się w macicy, po porodzie niemal natychmiast są w dużej części wydalane z organizmu – razem z łożyskiem.  Jest zatem w pełni naturalną rzeczą obniżony nastrój kilka dni po porodzie. Nie spada on od razu, ponieważ u większości kobiet mocno działa psychika - radość ze szczęśliwie zakończonego porodu, fakt, że mogą wreszcie po takim czasie przytulić swoje dziecko, że w końcu trzymają je w ramionach.

Jakie objawy daje baby blues?

Warto pamiętać, że ten stan może się pojawić, ale nie musi. Dobrze natomiast wcześniej się na taką ewentualność przygotować, żeby wiedzieć, czego możemy się spodziewać i nie wystraszyć się, kiedy nadejdzie.

Częstym objawem tej dolegliwości jest płacz. Idzie to w parze z dużym rozdrażnieniem, nieopisanym, niewyjaśnionym niepokojem. Niekiedy kobiety, które przeżywają ten trudny czas, wręcz zmuszają się do tego, żeby zająć się dzieckiem, nakarmić je, przewinąć czy nawet przytulić.

Kiedy baby blues zbliża się ku końcowi, pojawiają się myśli, że to wszystko powoli mija i wraca do normy. Mamy coraz częściej zaczynają cieszyć się swoim maluchem, bawić z nim, przytulać. Niekiedy gwałtowna zmiana następuje w jednej chwili i baby blues po prostu mija jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Ile to może trwać?

Przypominamy, że baby blues nie musi w ogóle się pojawić! Jeśli już mama doświadczy tego stanu, to może on potrwać dzień, dwa czy tydzień, maksymalnie do dwóch. Po tym czasie bowiem hormony wracają do normy i organizm powoli odzyskuje równowagę i stabilność.

W wyjątkowych sytuacjach dolegliwość ta może przedłużyć się do czasu zakończenia połogu, czyli około 6 tygodni, ale zdarza się to rzadko. Jeśli natomiast taki stan się przedłuża, powinno to już zaalarmować kobietę i jej partnera.

Na co zwrócić uwagę? Co powinno zaniepokoić?

Jeśli wymienione wyżej objawy trwają ponad sześć tygodni, a na to nakładają się też inne, to powinno dać do myślenia. Z reguły depresja jest cicha, początkowo niepozorna i niezwykle podstępna. Jeśli kobiety trzymają się myśli, które mogą zagrozić zdrowiu lub życia jej bądź dziecka, jest to sygnał do natychmiastowego zwrócenia się o pomoc do specjalisty.

Niechęć do jedzenia, bezsilność, zmienność i gwałtowność nastrojów to te mniej oczywiste symptomy. Do tego dochodzi także często niska samoocena, stany lękowe, spadek libido. Depresja może rozwinąć się u kobiety nawet do roku po porodzie, ta choroba nie musi wystąpić zaraz po narodzinach dziecka, dlatego warto zachować czujność i nie zapominać o sobie skupiając się wyłącznie na dziecku.

Jeśli kobieta lub jej partner zauważą u młodej mamy któreś z tych niepokojących objawów, wówczas warto przede wszystkim porozmawiać. Mężczyzno - wyciągnij rękę do kobiety, spróbuj ją łagodnie nakłonić do rozmowy, ale nie bądź nachalny, nie zadawaj zbyt wielu pytań. Raczej podejdź do niej i powiedz choćby zdanie: "Widzę, że jesteś czymś niezwykle przytłoczona. Pewnie jest ci ciężko odnaleźć się w nowej roli. Jestem przy tobie. Czy jest coś, co mógłbym zrobić, żeby ci pomóc?"

Zacznij od rozmowy

Kobieto - bądź świadoma, że Twój partner może nie zauważyć, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego. Pamiętaj, że on też musi nauczyć się nowej roli, oswoić z tym, że został ojcem. Jeśli nie zauważy alarmujących objawów - nie myśl, że przestał Cię kochać czy się Tobą interesować. Zamiast tego, jeśli masz ochotę, spróbuj z nim porozmawiać o swoich problemach lub po prostu mocno się do niego przytulić i robić to, co czujesz.

Masz pełne prawo do niechęci podejmowania rozmowy ze swoim partnerem, jest to częste zjawisko i nie świadczy o tym, że jesteś samolubna. Kobieta często nie chce przyznać się przed mężczyzną do tego, że ma gorszy czas.

Może łatwiej będzie Ci porozmawiać z przyjaciółką, mamą, siostrą lub z kimś zupełnie obcym? Warto poszukać grup wsparcia, w których spotkasz kobiety zmagające się z podobnymi problemami i cierpiącymi na tę samą chorobę. Możesz też udać się do psychologa, który pomoże Ci wrócić do zdrowia. Może też pokierować Ciebie do lekarza psychiatry, który dobierze i przepisze odpowiednie leki, które pomogą Ci wyjść z depresji.

Wsparcie bliskich, czas dla siebie, odprężenie

Ważne w wychodzeniu z choroby i powrocie do zdrowia jest wsparcie bliskich osób. Powiedz partnerowi i osobom, z którymi spędzasz najwięcej czasu, że zachorowałaś na depresję. Oprócz tego postaraj się zapewnić sobie choć kilka minut dziennie wyłącznie dla siebie. Jeśli karmisz piersią, odciągnij pokarm i poproś kogoś bliskiego, żeby nakarmił malucha z butelki.

Postaraj się jak najwięcej odpoczywać, porozmawiaj z tatą malucha, żeby w tym trudnym czasie szczególnie pomógł Ci w opiece nad dzieckiem. Spróbuj pomyśleć, co sprawi Ci radość. Może warto maluszka oddać na godzinkę lub dwie pod opiekę kogoś zaufanego? W tym czasie będziesz mogła odpocząć, wyciszyć się, wyluzować. Może będziesz miała ochotę wyjść z partnerem do kina lub na spacer. Warto skorzystać z takiego pomysłu, jeśli masz taką możliwość i chęć.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć to trudne zagadnienie, jakim jest depresja poporodowa i baby blues. Czy masz takie doświadczenia za sobą?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Copyrights 2004-2019 BoboWózki
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.