+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Podpowiadamy

2023-04-14

Nauka jazdy na rowerze dla dziecka to jedna z najważniejszych umiejętności w pierwszych latach życia malucha. Dzięki jeździe na rowerze smyk staje się bardziej samodzielny i doskonale rozwija dużą motorykę. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze i zarazić go miłością do sportu?

Spis treści:

Gdy Twoja pociecha umie już samodzielnie chodzić, swobodnie spaceruje po chodniku i umie pokonać pierwsze dłuższe odcinki na własnych nogach, zaczynasz zastanawiać się nad dalszymi etapami rozwoju swojego dziecka. Jak u każdego rodzica, z pewnością i u Ciebie pojawia się myśl, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? I podobnie jak w przypadku nauki siadania, stawania czy chodzenia, zdolność panowania nad kierownicą u każdego brzdąca pojawia się w innym momencie.

Nauka jazdy na rowerze dla dziecka zależy od jego zdolności manualnych i ogólnego rozwoju psychoruchowego. Jeżeli Twój malec to tzw. żywe srebro, któremu ciężko ustać spokojnie w miejscu, najprawdopodobniej opanowanie jazdy na dwóch kółkach uda mu się nieco szybciej. Miłość do rowerów bierze się też z naśladowania rodziców – gdy i Ty lubisz wycieczki rowerowe, łatwo zarazić już niemowlę swoją pasją. Z pewnością pomoże w tym profesjonalna przyczepka rowerowa, np. Cybex Zeno.

Kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze?

Jeśli i Ty szukasz informacji, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, musisz mieć świadomość, że im wcześniej Twoje dziecko będzie mieć kontakt z rowerem, tym większa szansa na efektywną naukę. Zdecydowanie jest to łatwiejsze w wieku przedszkolnym, niż dorosłym życiu, jednak nie ma złej pory, by stawiać pierwsze kroki w amatorskim kolarstwie. Kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze?

Pierwszych 12 miesięcy życia niemowlęcia to nauka siadania, wstawania i stawiania pierwszych kroków. W drugim roku życia maluch szkoli te umiejętności i właśnie w tym okresie można po raz pierwszy spróbować sił na rowerku biegowym. Rower biegowy to rodzaj rowerka dziecięcego bez pedałów, który porusza się poprzez odpychanie nogami od ziemi. Jednym z ciekawszych modeli dostępnych na rynku jest Kinderkraft Rapid, wykonany z bezpiecznych dla smyka materiałów.

Rowerek biegowy jest najlepszym przepisem, by w przyjemny sposób nauczyć maluszka utrzymywania równowagi na rowerze. Chwilę potem możesz zamienić biegówkę na rower dziecięcy z pedałami – być może okaże się, że dzięki trenowaniu na rowerze biegowym Twoja pociecha nie będzie potrzebować bocznych kółek. W nauce koordynacji i trenowaniu równowagi pomoże nowoczesny i lekki rowerek biegowy Kinderkraft Goswift.

Przeczytaj również: Spacerówka terenowa – ranking!

jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Krok po kroku

Tak naprawdę nauka zaczyna się już w wieku niemowlęcym. W rodzinach, w których rower jest jednym z najważniejszych środków transportu, dzieciaki szybciej wsiadają na swój własny rowerek. W pierwszym roku życia malucha wybierz na wycieczki rower z przyczepką rowerową, dopasowaną do przewożenia malutkich pasażerów, np. Hamax Avenida One. Dobrze amortyzowana przyczepa rowerowa pozwoli Ci ominąć korki i szybciej dotrzeć na miejsce. Dla Twojego brzdąca to okazja, bo pokochać zwiedzanie okolicy właśnie dzięki dwóm kółkom! Co dalej?

Rowerek biegowy

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nauka jazdy na rowerze zaczyna się od trenowania umiejętności utrzymania równowagi. W tej sztuce pomoże biegówka – lekki i zwrotny model, którym łatwo manewrować podczas pierwszych wycieczek. Rowerek biegowy powinien być dopasowany wysokością i rozmiarem do aktualnego wzrostu i wagi dziecka. Dobrze jest wybrać taki, który podoba się małemu odkrywcy – kolorowy, z przyjemnego w dotyku materiału, bezpiecznego nawet podczas ewentualnych upadków, np. Kinderkraft Fly Plus.

Rowerek biegowy dla niektórych może wydawać się zabawką, choć w rzeczywistości jest wstępem do opanowania jazdy na rowerze z pedałami. Na biegówce Twój malec trenuje skręcanie, hamowanie, zawracanie i zwiększa kontrolę nad kierownicą. Wszystkie te zdolności ułatwią późniejszą zmianę biegówki na rower dziecięcy z pedałami.

Rower z bocznymi kółkami

Dla przedszkolaków, które nie miały styczności z rowerem biegowym, pierwszym modelem jest zwykle rower z dwoma bocznymi kołami. Boczne kółka odgrywają podobną rolę jak rowerek biegowy – pokazują dziecku, czym jest rower, jakie są jego elementy oraz jak się na nim siedzi. Tym, czego nie ma w biegówce, to pedału – brzdąc zaczyna rozumieć, jak napędzać rower siłą swoich mięśni i jak skutecznie zahamować.

Minusem rowerów z bocznymi kołami jest brak trenowania umiejętności równowagi. Dziecko jest wspomagane przez boczne podpory, które normalnie nie występują w klasycznym rowerze. Z tego względu wielu specjalistów odradza jazdę na czterokołowym rowerku – jeśli po niego sięgniesz, postaraj się, by jak najszybciej przesiąść się na dwukołowy rower dla dzieci.

Rower trójkołowy

Na rynku, dostępnych jest wiele różnych rowerków dla maluszków. W 2. i 3. roku życia można próbować różnych sposobów przemieszczania się z dzieckiem – do wyboru są nie tylko rowery biegowe i z dopinanymi kołami, ale także rowerki trzykołowe lub czterokołowe, które swoją konstrukcją przypominają chodziki dla bobasów.

Rower trójkołowy jest prostszy na pierwszych etapach nauki jeżdżenia – smyk nie traci równowagi i nie przewraca się, jednak możesz uczyć się pedałowania lub odpychania stopami od podłoża. To sposób na oswojenie się z kierownicą, siedzeniem rowerowym i korzystaniem z hamulców. Dla wielu brzdąców to kolejna lekcja jazdy na rowerze.

Rower dla starszaka

Gdy Twój malec nauczy się już panować nad rowerem biegowym lub zaznajomi z rowerem z bocznymi kółkami, czas na rower dla starszaka, czyli z dwoma kółkami. W zależności od wzrostu dziecka może to być model z kołami wielkości 12 lub 14 cali, a nawet 16. Do dwukołowego rowerka możesz dokupić specjalny pałąk, który doczepia się za siedzeniem, a który pozwala rodzicowi wspomagać smyka w pierwszych próbach jazdy rowerem. Bardzo szybko okaże się, że nie jest on już zupełnie potrzebny!

By optymalnie dopasować rodzaj roweru do potrzeb dziecka, wybierz się do profesjonalnego sklepu rowerowego. To wyjątkowo ważne, by nie zniechęcić smyka zbyt wysokim rowerem lub jednośladem, który wymaga opanowania kilku nowych czynności jednocześnie. Niezależnie jaki sposób wybierzesz, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, ważne by dziecko miało z tego radość. Oto nasze rady, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze bez stresu i z uśmiechem!

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Pomóż mu przełamać strach

Jeżeli już wiesz, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek, powinieneś mieć też świadomość, że rower może dziecko jednocześnie cieszyć i onieśmielać. Rower może wydawać się zbyt duży, za ciężki, a gdy po pierwszych próbach trudno go utrzymać w prawidłowej pozycji, brzdąc może szybko się zniechęcić. Właśnie z tego względu warto wybrać rowerek lekki, z miękko zakończonymi detalami, np. Kinderkraft 4trike.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym?

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym bez stresu? Na początku zadbaj o odpowiednie ustawienie siedzenia i wysokość kierownicy. Maluch powinien mieć możliwość swobodnego ułożenia stóp na podłożu, by zaasekurować upadek. Podczas wyboru rowerka kieruj się nie tylko modą lub wyglądem konkretnego produktu – najważniejsza jest łatwość prowadzenia go i to, jak zachowuje się na różnych rodzajach podłoża.

Podczas pierwszych spotkań z biegówką prowadź bobasa za kierownicę lub asekuruj siedzonko. Już po kilku podejściach zauważysz, że Twoje dziecko samo zaczyna panować nad rowerem i coraz śmielej przesuwa się na rowerku do przodu. Pokaż też maluchowi, jak wsiąść i zsiąść z roweru, zahamować i skręcić. Chwal małego rowerzystę za wszystkie postępy – to dodatkowy bonus, który pomoże malcowi poczuć się pewniej na dwóch kółkach.

Przeczytaj również: Jak nauczyć dziecko czytać? Poznaj etapy nauki czytania

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek?

Boczne kółka mogą stać się przyjacielem przedszkolaka podczas nauki jazdy na rowerze. Wiele dzieci nie potrzebuje z nich, gdyż automatycznie przesiadają się z rowerku biegowego na dwukołowy pojazd. Jeśli Twojemu smykowi trudno jest pokonać strach przed jeżdżeniem i pedałowaniem bez bocznych podpórek, w pierwszym kroku zamieńcie kółka na pałąk do trzymania. Wymaga on dobrej kondycji od rodzica, lecz zapewnia uczniowi większe poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy dziecko domaga się utrzymania bocznych kół, mimo iż opanowało już samodzielne przemieszczanie się na rowerze, możesz boczne koła podnieść nieco do góry i zwiększać odległość od podłoża. Przedszkolak nadal będzie widział kółka, jednak nie zauważy, że nie wspomagają go już podczas przemieszczania się. Po jakimś czasie wspólnie zdecydujecie, że można je usunąć na zawsze.

Zakochaj się w rowerze

Dzieci, które na co dzień widzą rodziców korzystających z rowerów, same rzadko miewają obawy przed jazdą na dwóch kółkach. Aby zachęcić smyka do jazdy na rowerze, zadbaj o to, by od pierwszych miesięcy życia miał okazję zaznajomić się z rowerami. Jako rodzic dawaj dobry przykład – zamień samochód na rower podczas drogi do pracy, zawieź szkraba do parku w przyczepce rowerowej lub specjalnym foteliku rowerowym, np. intuicyjnym w obsłudze Bobike Go.

Pokaż dziecku, jak ciekawym sprzętem jest rower. Czytajcie książki o ulubionych bohaterach, którzy organizują wycieczki rowerowe w poszukiwaniu przygód. Znajdź dziecięce piosenki o rowerze. Zadbaj o to, by dwuślad kojarzył się z czymś przyjemnym, np. smacznym piknikiem po przyjechaniu do celu lub możliwością beztroskiej zabawy, gdy dotrzecie rowerami do pobliskiego parku. Korzyści z rodzinnego pedałowania docenią szybko wszyscy domownicy!

Nauka to sztuka cierpliwości

Nauka dziecka jazdy na rowerze może zająć nawet kilka tygodni, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze próby okażą się porażką. Szkolenie małego rowerzysty nigdy nie może przebiegać pod przymusem. Bawcie się na rowerze, wymyślajcie zadania, budujcie tory przeszkód i wyznaczajcie możliwe do osiągnięcia cele. Zacznijcie wiosną lub latem – przy ładnej pogodzie rower sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Obietnica pojechania na rowerach na lody lub nad jezioro to najlepsza nagroda za wytrwałość dla wysportowanego kilkulatka!

Postaw na bezpieczeństwo

Lęk przed jazdą na rowerze zazwyczaj wiąże się zwykle z brakiem poczucia bezpieczeństwa. Możesz to łatwo zmienić. Najpierw zainwestuj w jakościowy sprzęt, sprawdzaj rower przed każdym sezonem, dbaj o sprawne hamulce i sprawdzaj wszystkie najważniejsze części, m.in. wygodę siodełka. Już od pierwszych rowerowych wypadów obowiązkowy jest dopasowany do głowy dziecka kask. Maluchowi mogą przydać się dodatkowe ochraniacze na łokcie i kolana oraz rękawiczki, które zapobiegają ewentualnym otarciom podczas wywrotki.

Na naukę wybierz miejsce dobrze oświetlone, z dala od samochodów i pieszych. Ucz malucha zasad poruszania się na rowerze, by były one dla niego naturalne. Unikaj jeżdżenia po zmierzchu – jeśli jest taka konieczność, nie zapomnij o światłach rowerowych i odblaskach.

kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze

Nauka jazdy na rowerze – bezpieczeństwo i zabawa

Nauka jazdy na rowerze dla dzieci powinna odbywać się bez przymusu i stresu. Wykorzystaj wspólny czas na dwóch kółkach na wzmacnianie więzi i budowanie wyjątkowych wspomnień. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i smyka – to gwarancja, że Twoje dziecko za kilka lat będzie samodzielnie przemierzać okolicę na ukochanym rowerze. Wybierz solidne, certyfikowane rowery i akcesoria rowerowe dla najmłodszych – znajdziesz je w ofercie sklepu BoboWózki.

Na dalsze wycieczki i rodzinne wyprawy zabieraj zawsze zdrowe przekąski i butelkę wody. Nie zapominaj o dodatkowym ubraniu, które przyda się, gdy smyk się ubrudzi lub zmienią się warunki na zewnątrz, lub niespodziewanie złapie Was deszcz. Latem obowiązkowy jest krem na słońce z filtrem, zimą – ciepłe i dobrze przylegające do dłoni rękawiczki oraz buty, w których łatwo postawić stopy na pedałach.

Już dziś przygotuj się z nami do sezonu rowerowego dzięki bogatej ofercie sklepu BoboWózki dla małych rowerzystów i pokaż swojemu dziecku, jak fantastyczną przygodą jest jazda na dwóch kółkach!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up