+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać? Poznaj etapy nauki czytania

2023-04-13

Nauka czytania dla dzieci to jedna z ważniejszych umiejętności, którą przyswaja maluch w pierwszych latach życia. U niektórych proces ten następuje niemal samoistnie, zaś inne dzieci potrzebują więcej czasu i pomocy rodziców. Jak nauczyć dziecko czytać i zachęcić do poznawania niezwykłego świata książek?

Spis treści:

Czytanie książek to jeden z najważniejszych elementów rozwoju małego dziecka. Książki są niewyczerpaną skarbnicą wiedzy, rozwijają dziecięcą wyobraźnię, pozwalają marzyć, a nawet pomagają rozwiązywać problemy. Czytanie możesz zacząć już w okresie ciąży. Twoja pociecha z pewnością zacznie kojarzyć spokojny ton głosu rodzica i rozpoznawać go, gdy już pojawi się na świecie. Pierwsze czytanki sprawdzą się podczas wieczornego usypiania, gdy kołyszesz smyka w ramionach lub próbujesz wyciszyć przed drzemką. Możesz także zabierać dziecięce książeczki do samochodu–dzięki nim zajmiesz skutecznie maluszka, gdy bezpiecznie odpoczywa w nowoczesnym foteliku Cybex Solution S2.

Jeśli nauczysz swoje maleństwo obcowania z książkami, szybko okaże się, że maluszek z radością zacznie samodzielnie sięgać po kolejne pozycje z dziecięcego regału. Dwu- lub trzyletni smyk może oglądać bajki, przewracać twarde strony kartonikowych opowieści i powoli dowiadywać się, czym są litery, sylaby i czytanie. To właśnie wtedy w Twojej głowie może zjawić się pytanie – kiedy dziecko uczy się czytać i jak zachęcać szkraba do korzystania z dziecięcej literatury. Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi, jak nauczyć dziecko czytać i wyrobić w nim ten wyjątkowo korzystny nawyk!

Mama czyta małemu dziecku

Kiedy dziecko powinno umieć czytać?

Jeżeli i Ty zastanawiasz się, kiedy dziecko uczy się czytać i czy to już czas, by podjąć pierwsze próby składania liter, spróbuj przeanalizować, na czym polega nauka czytania dla dzieci. Niektórzy rodzice lekceważą pierwszy etap „czytania” książek, jakim jest przeglądanie obrazkowych kartoników lub wertowanie krótkich dziecięcych tomików wierszy z małą ilością tekstu. A to właśnie wtedy zaczyna się w głowie dziecka nauka korzystania z książek. Książki mogą Wam towarzyszyć na spacerach, na placu zabaw i w samochodzie, gdy dziecko odpoczywa po zabawie w foteliku Maxi Cosi Morion.

Maluszek musi nauczyć się skupiać swoją uwagę na czytanym tekście. Jedne szkraby robią to wolniej, inne od razu potrafią siedzieć w obecności rodzica długie minuty i słuchać czytanych opowieści. Bywa, że Twoja pociecha wielokrotnie sięga po tę samą pozycję i z czasem zna ją na pamięć. Innym bobasom potrzeba nawet kilkudziesięciu miesięcy, by zaciekawić się czytanymi treściami. Tym, co wyznacza drogę do sukcesu w czytaniu, jest… cierpliwość i systematyczność. To dzięki nim szybko przekonasz się, że Twój maluch stanie się prawdziwym molem książkowym!

Nie ma jednego konkretnego momentu w rozwoju malca, kiedy dziecko powinno umieć czytać. Jest to cecha bardzo indywidualna. Niektóre przedszkolaki szybciej uczą się czytania w grupie rówieśników, inne próbują podążać za starszym rodzeństwem i dość prędko rozpoznają pierwsze słowa. Nauka czytania sylabami może okazać się łatwa już u trzylatka. Jeśli Twój malec przejawia zainteresowanie książkami i rwie się do czytania – nie czekaj i podążaj za jego potrzebami. Jak nauczyć dziecko czytać bez presji i w przyjaznej atmosferze?

Przeczytaj również: Bajki do czytania na dobranoc – 5 propozycji dla dzieci i rodziców

Mały chłopiec leży pod kocem i uczy się czytać

Nauka czytania dla dzieci – krok po kroku

Jako świadomy rodzic wiesz, jak niesamowicie istotne jest wspieranie dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Nie inaczej jest z czytaniem – czytanie sylabami lub praktykowanie czytania globalnego nigdy nie uda się bez pełnego zaangażowania mamy i taty. Dobrym pomysłem jest także współpraca z przedszkolem – poprzez kontynuowanie podobnych ćwiczeń w domu maluch szybciej przyswoi nowe treści, a samodzielnie czytanie będzie sprawiać mu przyjemność. Oto kilka naszych wskazówek, jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem!

Pierwsze książki dla malucha

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, samodzielnie czytanie zaczyna się od wyrobienia w dziecku nawyku korzystania z książek. Zapewnij Twojemu malcowi stały dostęp do książeczek, dopasowanych do jego wieku. Niemowlakowi zaproponuj wspólne oglądanie książeczek kontrastowych, nieco starszemu bobasowi książki kartonowe, a dwulatkowi – proste czytanki z niewielką ilością tekstu. Te najczęściej przeglądane pakujcie do torby pielęgnacyjnej – przydadzą się podczas wizyty u lekarza lub w aucie, by pokonać nudę, gdy smyk siedzi w komfortowym foteliku, np. Peg Perego Viaggio 2-3 Flex.

Gdy zauważysz, że bobas potrafi coraz dłużej skupić się na czytaniu, sięgnij po dłuższe książki, z nieco bardziej skomplikowaną fabułą. Możecie czytać je wieczorem przed snem i w ten sposób zapoczątkować stały, książkowy rytuał. Szybko przekonasz się, że malec ma ulubione tytuły, a także bohaterów, o których chętnie posłucha kolejnych historii. Z książeczek możecie korzystać o dowolnej porze dnia – również w trakcie zabawy przy stoliku wielofunkcyjnym Stokke Mutable.

Rozpoznawanie liter i czytanie sylabami

W okolicy trzecich urodzin większość dzieci posiada bogaty zasób słownictwa, który pozwala im porozumieć się sprawnie z pozostałymi członkami rodziny. Podczas wspólnej zabawy możesz wprowadzić zajęcia związane z rozpoznawaniem liter – zgadywanki, rysowanie liter na piasku w piaskownicy lub kreślenie pierwszych znaków graficznych na zmazywalnej tablicy. Takie ćwiczenia bez trudu wykonasz także wtedy, gdy brzdąc korzysta z ergonomicznego stolika do zabawy Stokke Mutable.

Aby dziecko mogło sklejać pierwsze krótkie słowa, sprawdzi się nauka czytania sylabami. To jeden z najpopularniejszych sposobów, by zacząć czytać. Jak nauczyć dziecko czytać sylabami? Najpierw wprowadź często używane słowa, takie jak mama, tata, baba lub dada. Dziecko zna je z okresu nauki mowy, więc będzie mu łatwo je zapamiętać. Z czasem możecie próbować czytać nieco dłuższe frazy lub zdania. Zadbaj o to, by maluch uczył się czytać w swoim tempie – zbytnia presja przyniesie odwrotny efekt i zniechęci go do pracy.

Czytanie globalne

Coraz więcej zwolenników zyskuje jeszcze jedna metoda nauki czytania, czyli czytanie globalne. Oprócz wiedzy, jak nauczyć dziecko czytać sylabami, dobrze poznać i tę technikę – być może będzie ona bardziej skuteczna w przypadku Twojego dziecka. Czytanie globalne polega na całościowym czytaniu, razem z łączeniem ich z ilustracjami. Może to być zestaw słów, które oznaczają części ciała lub nazwy zwierząt.

Do czytania globalnego wystarczy przygotować zestaw par kart – jedna to słowo, a druga – rysunek lub zdjęcie, które odpowiada temu słowu. Dziecko wykorzystuje wzrok do zapamiętywania kształtu i długości danego wyrazu, po czym łączy go przez słuchanie rodzica z odpowiednim rysunkiem. To świetna okazja do budowania więzi z najmłodszymi i rozwoju malucha przez kreatywną zabawę. Z kartoników warto korzystać na podłodze lub rozłożyć je na dziecięcym biurku – do sprawnego wykonywania takich zadań przyda się stabilne krzesełko dla maluszka, np. Stokke Mutable.

Przeczytaj również: Najlepsze krzesełka do karmienia – ranking

Mały chłopiec uczy się czytać z mamą

Jak nauczyć dziecko czytać? Kreatywne sposoby

Byś mógł lepiej zrozumieć, jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem, spróbuj jak najwięcej dowiedzieć się o psychologii rozwojowej dziecka i tym, jak pracuje jego mózg. Nawet jeśli będziesz wykonywać mnóstwo zaawansowanych ćwiczeń, które mają na celu naukę czytania, a Twój smyk nie będzie na to gotowy, zajęcia z maluchem nie przyniosą żadnego efektu. Istnieją jednak proste techniki, które warto znać, kiedy dziecko uczy się czytać. Być może właśnie dzięki nim brzdąc pokocha książki i będzie w ten sposób rozwijać swoją wiedzę!

Pozwól dziecku wybierać

W wielu domach, w których czyta się książki, panuje niepisana zasada, że na książkach się nie oszczędza. Nie zawsze to możliwe, ale jeśli tylko domowy budżet Ci na to pozwala, postaw książki w centrum zainteresowań Waszej rodziny. Możesz organizować weekendowe wyprawy do ulubionej księgarni w poszukiwaniu ciekawych nowości. Sprawdźcie, kiedy w Waszej okolicy odbywają się targi książki – to świetny czas, by poznać nowości, wziąć udział w spotkaniach z autorami lub warsztatach literackich dla najmłodszych.

Niech Twoja pociecha sama decyduje co i kiedy czyta. Mama i tata mogą proponować nowe tytuły lub czytać dłuższe książki wieczorami, a te wybrane przez malucha przeglądajcie wspólnie w ciągu dnia. Starszak szybko znajdzie ulubione serie na temat zwierząt lub wynalazków. Jako pierwsze samodzielne książki do czytania wybierzcie takie, które nie są zbyt grube i mają stosunkowo duże litery. W księgarniach dostępne są serie do nauki czytania, podzielone pod względem trudności i czasu czytania.

Jaki rodzic, takie dziecko

Nic tak nie działa pozytywnie na rozwój maluszka, jak naśladowanie rodziców. Twoja pociecha nieustannie Cię obserwuje – jesteś jej pierwszym nauczycielem i przyjacielem, dlatego jeśli i Ty będziesz czytać książki, zarazisz pasją swoje dziecko. Czytanie książek rozwija wyobraźnię, pomaga ćwiczyć pamięć, sprawia, że mamy większy zasób słownictwa. Nowe informacje ucieszą malucha podczas wspólnych wycieczek i rodzinnych wypraw – będzie mógł rozpoznawać ptaki lub drzewa podczas wyglądania przez okno samochodu, gdy siedzi w wielofunkcyjnym foteliku Britax Kidfix M.

Możecie wspólnie spędzać czas przy książkach – niech każdy wybierze swój tytuł, a potem opowie pozostałym, co ciekawego przeczytał. Ze starszym dzieckiem możecie też wybrać książki z tej samej serii, by potem wymieniać się ciekawostkami. Czytanie książek to pomysł na długie jesienne lub zimowe wieczory – ciekawa powieść, kubek smacznej herbaty i miękki koc – takie rozwiązanie spodoba się i dorosłym, i maluchom.

Różne oblicza książek

Świat książek pełen jest rozmaitych pozycji, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie. Zaprezentuj smykowi różne sposoby korzystania z książek – kartonikowe książeczki, z grubymi stronami pozwalają na łatwiejsze przewracanie stron małymi paluszkami. Dla maluchów dostępne są też publikacje z ukrytymi przyciskami, pozytywkami, a także przesuwanymi kartonikami – pozwalają jednocześnie na zabawę i naukę czytania.

Starsze dzieci mogą trenować czytanie na komiksach. Wielu przedszkolakom spodobają się książki z zadaniami do rozwiązywania – w tych dzieciaki muszą samodzielnie spróbować przeczytać polecenia. Być może zdolność czytania rozwinie się w Twoim brzdącu poprzez rozwiązywanie dziecięcych rebusów, krzyżówek dla najmłodszych lub zadań z rymowankami. Każdy sposób jest dobry, by pokazać kilkulatkowi zalety z czytania!

Mała dziewczynka czyta książkę pluszowym misiom

Nauka czytania – odkrywanie świata dzięki książkom

Czytanie książek jest jednym z ciekawszych zajęć dla dzieci w każdym wieku, którego zalety trudno bagatelizować. Korzystanie z książek to nauka ortografii, interpunkcji, poszerzanie słownictwa, zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie. Dla maluchów to odkrywanie krainy wyobraźni – dzięki barwnym ilustracjom może przenieść się w dowolny zakątek świata lub do ulubionej baśniowej krainy, pełnej wróżek, magii i niezwykłych bohaterów. Starszakom czytanie daje więcej samodzielności, jest kluczem do sprawnej nauki pisania, pomaga rozwijać pasje.

Jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do czytania, bacznie je obserwuj i podążaj za jego potrzebami. Nie zmuszaj najmłodszych do czytania – czasami potrzeba nawet kilku miesięcy, by smyk przekonał się do nowych rodzinnych aktywności. Tak naprawdę nie ma złego czasu, by zacząć przygodę z książkami. Korzystajcie z nich na wiele różnych sposobów i wspólnie wybierzcie ten, który daje wam najwięcej przyjemności.

Znajdź w Waszym domu łatwo dostępne miejsce, w którym ustawicie najczęściej czytane książki. Zapiszcie się całą rodziną do biblioteki – czeka tam na Was wiele interesujących nowości, a także czasopisma, audiobooki i ciekawe wydarzenia, związane z literaturą. Dzięki temu Twoje dziecko szybko przekona się, że książka to wyjątkowy przyjaciel i będzie chciało jak najczęściej z niej korzystać. Być może warto zaprojektować kącik w pokoju dziecka z miękkimi poduszkami i materacem lub wygodne biurko, przy którym można czytać nowe tytuły.

Już dziś odwiedź nasz sklep BoboWózki i wybierz produkty dla swojej pociechy, dzięki którym rozwijanie pasji dziecka będzie przyjemne dla wszystkich członków rodziny!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up