+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Dziecięce bajki do czytania na dobranoc

Bajki do czytania na dobranoc – 5 propozycji dla dzieci i rodziców

2021-03-23

Trudno wyobrazić sobie wieczorne rytuały związane z usypianiem dziecka bez bajek. Bajki do czytania na dobranoc wpływają na rozwój dziecka i pomagają w budowaniu więzi między maluchem a rodzicem. Jakie jeszcze korzyści ma czytanie dzieciom? Poznaj nasze 5 propozycji bajek dla dzieci. Znajdzie się zarówno coś o nauce jedzenia, jak i bajka na dobranoc o kotku.

Spis treści

Bajki do czytania na dobranoc – poświęć dziecku swój czas

Czas, który poświęcasz swojemu maluszkowi, to najlepszy prezent i inwestycja w jego harmonijny rozwój. Niemowlę od pierwszych dni życia potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem. Przy mamie lub tacie odpoczywa, wycisza się, koi lęki i uczy podstawowych czynności. Niemowlęta i starsze dzieci dobrze funkcjonują w środowisku, w którym otrzymują jasno określone komunikaty i zasady. Podobnie jest w przypadku stałych pór karmienia, snu i zabawy – regularny rytm dnia to spokój maluszka i przewidywalność, której podświadomie oczekuje.

Wspieranie rozwoju dziecka powinno jednocześnie odbywać się na wszystkich płaszczyznach. Równie istotne jest wspieranie małej, jak i dużej motoryki, odpowiednie odżywianie i zaspokajanie potrzeb fizjologicznych, dbałość o rozwój fizyczny i intelektualny. Bajki na dobranoc do czytania niosą same korzyści – pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat, pokazują różnorodność ludzkich zachowań, rozwijają wyobraźnię. Pierwsze książki i opowieści można wprowadzać od pierwszych dni po narodzeniu i obserwować reakcję niemowlęcia, by optymalnie dopasować czas czytania i tematykę wybieranych książek.

Bajka na dobranoc

Bajki na dobranoc – korzyści z czytania dzieciom

Dlaczego bajki do czytania na dobranoc są tak ważne? Bajki to idealny sposób, by przekazać coś dziecku w przystępny i interesujący sposób. Jakie korzyści niesie czytanie dzieciom?

Rozwój wyobraźni i kreatywności

Świat książek otwiera przed dzieckiem nowe możliwości – jedną z kluczowych jest budowanie i rozwijanie wyobraźni. Książki zastępują gotowe obrazy, którymi zalewają dorosłych telewizja i Internet. Krótkie bajki na dobranoc do czytania pozwalają najmłodszym wymyślać i wyobrażać sobie zaskakujące, fantastyczne krainy, miejsca i postaci z książkowych opowieści.

Nauka radzenia sobie w każdej sytuacji

Innym atrybutem bajek i książek jest przedstawianie prawdopodobnych historii, które mogą się wydarzyć w naszym życiu. To szansa, aby dziecko poznawało różne cechy charakteru opisywanych postaci, dowiadywało się, co może spotkać je w przedszkolu lub szkole. Maluch lepiej rozumie, że uczucia takie jak złość czy zazdrość dotykają każdego z nas i uczą się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, poprzez naśladowanie zachowania bohaterów.

Przyjemne poszerzanie wiedzy

Krótkie bajki na dobranoc bywają ogromną encyklopedią wiedzy – o przyrodzie, zjawiskach atmosferycznych, budowie ciała człowieka lub zwierzętach i roślinach. Rodzice mogą obserwować swoje dziecko i dopasowywać tematykę książek do aktualnych zainteresowań swojej pociechy, tym samym pogłębiając jego dotychczasową wiedzę. W końcu regularne bajki na dobranoc to szansa na rozpalenie w dzieciach miłości do książek i budowanie zdrowych nawyków w dorosłym życiu.

bajki do czytania na dobranoc

Najlepsze bajki do czytania na dobranoc! 5 pomysłów dla najmłodszych

Wspólne chwile przy książce to czas, gdy dziecko poznaje świat, prawa natury, uczy się nazywać rozmaite przedmioty i zjawiska. Możesz dobierać bajki na podstawie tego, czym Twoje dziecko aktualnie się interesuje lub co chcesz mu przekazać. Oto nasze pomysły na ciekawe bajki do czytania na dobranoc.

1. Opowieści o zwierzętach

Bajka na dobranoc o kotku to dobry wstęp do nauki empatii i budowania w dziecku poczucia obowiązku wobec domowych czworonogów. Bajka na dobranoc o misiu lub lektura encyklopedii na temat zwierząt w lesie lub na wsi pozwala poznać najpopularniejsze gatunki, które zamieszkują naszą okolicę. Po przeczytaniu ciekawej opowieści o zwierzętach możecie zaplanować wycieczkę do parku i wspólnie obserwować ciekawe gatunki ptaków.

2. Bajki terapeutyczne

Rodzinne czytanie pomaga także w rozładowaniu trudnych emocji. Lektura książek, które opowiadają o problemach rówieśników, mogą być świetnym wstępem do rozmowy o ewentualnych trudnościach w przedszkolu lub szkole. Przed zaśnięciem dziecko bywa bardziej odprężone, chętnie zwierza się rodzicom, dzięki czemu łatwiej zrozumieć przyczynę jego gorszego samopoczucia. Bajki terapeutyczne ułatwiają radzenie sobie ze stresem, lękiem przed samotnością lub utratą przyjaciela.

3. Kartonowe książeczki dla niemowląt

Pierwsze książeczki można wprowadzać od dnia narodzin. Kartonowe książeczki są bezpieczne dla niemowlęcia i pozwalają na samodzielne przewracanie stron, co sprzyja zaangażowaniu się dziecka w proces czytania. Możesz ułożyć maluszka w łóżeczku, np. estetycznym i wygodnym w użytkowaniu łóżeczku Stokke Sleepi, i każdego dnia wymyślać śmieszne bajki na dobranoc. Bajka na dobranoc o misiu, w towarzystwie ukochanej pluszowej przytulanki, przyspiesza zasypianie i sprawia, że maluszek czuje się w nocy bezpieczniej.

4. Historyjki z humorem

Śmieszne bajki na dobranoc sprawdzą się także, gdy dziecko jest przeziębione lub gorączkuje. Bajka na dobranoc o kotku, który ma zaskakujące przygody, odwróci uwagę Twojej pociechy od bolesnego ząbkowania i pomoże w bezstresowym podaniu leków. Krótkie rymowanki lub wierszyki możecie wykorzystywać podczas jedzenia – w karmieniu pomoże wygodne krzesełko do karmienia Kinderkraft Tastee. Oglądanie książeczek o jedzeniu może uratować niejednego rodzica niejadka – posadź maluszka w krzesełku do karmienia Stokke Tripp Trapp i pozwól mu, by wskazało palcem na te potrawy, na które ma ochotę. Być może to sposób na rozszerzanie diety!

5. Opowieści o uczuciach

Krótkie bajki na dobranoc o miłości sprawdzą się także podczas długich podróży samochodem lub lotu samolotem. Rozmowy o uczuciach, budowaniu poczucia własnej wartości i nauka nazywania własnych emocji pomaga najmłodszym w budowaniu pewności siebie i oswajaniu stresu. Zapewnij swojemu niemowlęciu ochronę i bezpieczeństwo podczas przemieszczania się samochodem – doskonałym wyborem będzie fotelik Britax Dualfix M i-Size, w którym Twój maluch może oglądać kolorowe obrazki i poznawać pierwsze słowa.

Bajka na dobranoc

Czytaj swojemu dziecku bajki na dobranoc!

Książki to bogactwo doznań, skarbnica wiedzy i możliwość zdobywania nowych umiejętności. Czytania z maluchem to okazja, by wzmocnić dobre relacje z dzieckiem, by cieszyć się bliskością i beztroską zabawą. Krótkie bajki na dobranoc o miłości, niesamowitych przygodach i bohaterskich czynach opisywanych postaci udowadniają dzieciom, że warto jest marzyć i dążyć do wyznaczonego celu. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by wspólny czas z dzieckiem okazał się prawdziwą przygodą dla całej Waszej rodziny!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up