+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak-usypiac-niemowle-0

Jak usypiać niemowlę? Najlepsze sposoby na uśpienie niemowlaka

2022-04-28

Każdy, kto choć raz opiekował się niemowlęciem, wie, jak istotną rolę w funkcjonowaniu maluszka odgrywa sen. Zdarza się jednak, że mimo zmęczenia Twój bobas nie może zasnąć, jest rozdrażniony i płacze. Jak usypiać niemowlę w sposób prawidłowy? Jak uśpić je w dzień, a jak w nocy? Sprawdź sama!

Spis treści:

Jak usypiać dziecko – rola snu w życiu niemowlęcia

Pierwsze dni życia Twojego maluszka na świecie zwykle wypełnia karmienie, przytulanie, kąpiele i… spanie. Sen jest potrzebny dziecku nie tylko do odpoczynku – w trakcie drzemki maluch regeneruje się, szybciej walczy z chorobami, jego kości się wydłużają, a mózg przetwarza informacje z minionego dnia. Długi i nieprzerwany sen to gwarancja płynnego rozwoju, lekarstwo na przeziębienia, a także okazja do wyciszenia się i samoregulacji. Drzemki noworodka mogą odbywać się w domu, np. w łóżeczku Tiny Love 3w1 lub gdy spacerujesz ze swoim smykiem odpoczywającym w komfortowej gondoli. A jak usypiać dziecko?

Zaraz po urodzeniu bobas może spać jednorazowo nieprzerwanie nawet kilka godzin, co w ciągu doby oznacza niekiedy kilkanaście godzin spania. Budzi się wyłącznie na karmienia, obserwuje świat w trakcie zmiany pieluszki i zabiegów pielęgnacyjnych, by po chwili znów zamknąć znużone oczy. Zwykle około 3., 4. miesiąca życia sytuacja ulega zmianie – momentów czuwania jest o wiele więcej, a rodzice zauważają, że plan dnia ich dziecka staje się bardziej regularny. Nie zawsze jednak niemowlę w spokoju oddaje się drzemce, a jego nocny odpoczynek przerywają pobudki, płacz i niepokój. Jak usypiać dziecko, by było zdrowe, radosne i wypoczęte?

jak-usypiac-niemowle-1

Jak usypiać niemowlę?

Nie bez przesady jest stwierdzenie, że szczęśliwy maluch, to szczęśliwy rodzic. Przekłada się to też na odpoczynek w nocy i w ciągu dnia. Mama lub tata potrzebują też wolnych rąk, by przygotować posiłek, nalać ciepłej wody do wanienki lub wziąć prysznic – wtedy z pomocą przychodzi np. bujaczek multimedialny Kinderkraft Lumi, który zajmie na chwilę uwagę małego odkrywcy. Rodzice malutkich dzieci często doświadczają długotrwałego niedoboru snu, co odbija się na ich efektywności w pracy, gorszym nastroju i braku energii do działania, a nawet może skutkować depresją. Z tego względu tak ważny jest spokojny sen maluszka, który pomoże jego opiekunom się zregenerować i wypocząć. Czy są uniwersalne sposoby na uśpienie niemowlaka?

Przetestuj wszystkie sposoby

Ile dzieci, tyle metod, by smyk zamknął wreszcie oczy. Być może Twój niemowlak uwielbia noszenie, kołysanie i najszybciej zasypia wtulany w ramiona mamy lub taty? Są też i takie noworodki, które unikają nadmiernego przytulania i huśtania, a preferują zasypianie we własnym łóżeczku lub wygodnym koszu Mojżesza, np. takim, jak ten marki Childhome. Niektórym maluszkom pomaga dość ciasne owijanie ciała przed snem kocykiem lub specjalnym kokonem, inne potrzebują swobody i nie chcą być przykryte nawet lekką narzutą. Rozwiązanie jest jedno – by Twoja pociecha dobrze sypiała, uważnie ją obserwuj i podążaj za jej potrzebami – dzięki temu o wiele szybciej znajdziesz rozwiązanie, które będzie wygodne dla Ciebie i Twojego maleństwa.

Jak usypiać niemowlę w dzień?

Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów na to, jak usypiać niemowlę w dzień, weź pod uwagę Wasze domowe zwyczaje i rytuały, a także własne preferencje. Dobrym miejscem do usypiania może być pokój maluszka, sypialnia rodziców, jak i równie dobrze każdy inny kąt w mieszkaniu. Wiele niemowląt zasypia zaraz po skończonym karmieniu lub nawet w jego trakcie. Ssanie butelki, a tym bardziej mleka z piersi, to dla bobasa nie lada wysiłek, a z pełnym brzuszkiem śpi się o wiele lepiej. Na czas karmienia wyposaż się w wygodny i bezpieczny dla Twoich pleców fotel do karmienia, np. ten od Childhome, a gdy smyk zaśnie, możesz delikatnie odłożyć go do łóżeczka lub pozwolić mu spać na Tobie, by czuł ciepło matczynego ciała.

By wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, jak usypiać niemowlę w dzień, dobrze jest poznać różne przydatne rodzicielskie akcesoria do opieki nad niemowlęciem. Być może niezastąpionym pomocnikiem w Twoim domu okaże się leżaczek bujaczek, np. Chicco Hoopla, którego kołysanie ukoi dziecko do snu? Jeśli chcesz połączyć sen bobasa i domowe obowiązki, na czas drzemki umieść go w chuście albo zapnij w nosidełku ergonomicznym. Wielu rodziców praktykuje łączenie drzemki ze spacerem – to także okazja do codziennej aktywności na świeżym powietrzu i budowanie odporności maleństwa.

Jak usypiać niemowlę na noc?

Tak samo ważne jak drzemki w ciągu dnia, są przespane godziny w nocy. Przed położeniem bobasa do łóżeczka nie zapominaj o drobnych rytuałach, które pomogą mu się skutecznie wyciszyć. Przygotuj dla niego smaczną i pożywną kolację – w zależności od wieku może to być kleik, kaszka lub zdrowa porcja węglowodanów w postaci warzyw i owoców. Postaraj się, by składniki były lekkostrawne, a jednocześnie dały smykowi długotrwałe uczucie sytości. Po kolacji czas na kąpiel – gdy Ty nalewasz wody i dodajesz do niej kosmetyków pielęgnacyjnych, maleństwo może obserwować Cię z wygodnego leżaczka, takiego jak Maxi Cosi Home Kori.

Po osuszeniu ciała i ubraniu w piżamę zacznijcie wspólne spokojne aktywności – możesz rozważyć delikatny masaż, głaskanie lub ostatnie karmienie w bujanym fotelu Childhome Lounge. Zadbaj o to, by temperatura w sypialni nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Zapewnij maluszkowi delikatne światło, możesz włączyć ulubioną pozytywkę lub audiobook, zaproponować przeglądanie książeczek albo samodzielnie pośpiewać malcowi do snu. Większość maluszków lepiej usypia w otoczeniu tzw. białego szumu, którego dźwięk możesz odtworzyć z komputera lub użyć domowej suszarki.

jak-usypiac-niemowle-2

Usypianie niemowlęcia – sen na wiele sposobów

JWiesz już, jak usypiać niemowlę. Małe dzieci, by prawidłowo się rozwijać, potrzebują nawet kilkunastu godzin snu na dobę. Jedne lubią drzemki w objęciach rodziców, inne z przyjemnością kładą się w swoim łóżeczku, kokonie lub koszu Mojżesza. Sen bobasa możesz połączyć ze spacerem, jazdą samochodem lub zaplanować na czas, gdy potrzebujesz zająć się obowiązkami zawodowymi. Niezależnie od tego, jak postanawiasz usypiać niemowlę na noc, pamiętaj o jednym – spokojny sen dziecka możesz osiągnąć na wiele sposobów. Jeszcze dziś zapoznaj się z szeroką gamą produktów dla najmłodszych i wybierz te, które pozwolą Ci jak najlepiej opiekować się Twoim najcenniejszym skarbem.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up