+50 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak uśpić dziecko?

Jak uśpić dziecko? Sposoby na usypianie dziecka

2022-08-11

Spokojny, niczym niezmącony sen dziecka od pierwszych dni jego życia to marzenie każdego rodzica. Tymczasem pełna pieluszka, głód czy brak poczucia bliskości powodują, że maluch może wybudzać się w nocy. Dowiedz się, jak uśpić dziecko, aby spokojnie przespało noc. Podpowiemy również, czym jest higiena snu dziecka i jak o nią zadbać.

Spis treści:

Jak uśpić dziecko? Powody wybudzania się malucha

Czy wiesz, że w pierwszym miesiącu życia noworodek przesypia większość doby? Z przerwami to nawet 16-18 godzin. Tak małe dziecko budzi się średnio co 3-4 godziny, jednak każdy rodzic wie, że to kwestia indywidualna. Z każdym miesiącem czas pomiędzy kolejnymi fazami aktywności wydłuża się, a rytm dobowy powinien ukształtować się w okolicach 1. roku życia dziecka. Czy wiesz, jak szybko uśpić dziecko, aby budziło się wypoczęte i wesołe?

Dla dzieci w różnym wieku powody nocnych pobudek mogą być inne. Niemowlęta najczęściej budzą się z głodu lub po to, by przytulić się do rodziców i poczuć płynące od nich bezpieczeństwo. Przyczyną pobudki może również być pełna pieluszka, która uwiera i nie pozwala spać.

Starsze maluchy chcą pić, jeść o najmniej oczekiwanej porze, jest im zimno, nie czują ciepła i zapachu rodzica, coś złego mogło się im przyśnić. Powodów wybudzeń jest wiele. Czasem bywa też tak, że dziecko w środku nocy budzi się, bo czuje się już wyspane.

Częstą sytuacją jest to, że dziecko po zaśnięciu dosyć szybko się budzi. Bywa, że jest to pół godziny lub godzina czy najdłużej dwie. Wyrwany ze snu malec płacze w swoim łóżeczku, woła rodziców lub przybiega do ich pokoju, jeśli potrzebuje zasnąć w ich łóżku i jest do tego przyzwyczajone.

Niekiedy rodzice czują się tym sfrustrowani, martwią się, że dziecko tak szybko wybudza się ze snu i nie potrafi spać samodzielnie w swoim pokoju. Znając już kilka możliwych powodów pobudki dziecka, można się na nie przygotować. Czasem jednak pomoże jedynie bliskość rodziców, ich przytulenie i zaśnięcie u ich boku.

jak-uspic-dziecko

Jak uśpić dziecko? – skuteczne sposoby

Spokojny sen dziecka wpływa pozytywnie na jego rozwój zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Chociaż nie ma jednego sposobu na to, jak uśpić dziecko, my mamy dla Ciebie szereg porad, które pomogą przejść spokojnie przez ten wieczorny rytuał nawet w ekstremalnej sytuacji.

Ciepło i zapach rodzica, czyli poczucie bezpieczeństwa

Jeśli maluszek budzi się z zimna, przed pójściem spać upewnij się, że dziecko jest przykryte. Możesz także skorzystać z bezpiecznego termoforka z pestkami wiśni, który będzie dawał maluchowi komfortowe ciepło. Taki termofor będzie bezpieczniejszy niż ten napełniany gorącą wodą.

Malec przyzwyczajony do zasypiania będąc przytulonym do rodzica, może się obudzić, kiedy poczuje, że wokół niego jest dużo miejsca. Wie wtedy, że mamy czy taty nie ma już obok. Połóż obok malucha maskotki lub poduszki, które będą wypełniać puste po rodzicu miejsce. Ten sposób sprawdzi się szczególnie, gdy zastanawiasz się, jak uśpić 2-latka, który ma już swoje ulubione zabawki. Możesz też największego misia ubrać w koszulkę, którą danego dnia nosiła mama czy tata – zapach pozostaje na ubraniu, a dla wrażliwego noska to dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Sen dziecka a aromaterapia

Jednym ze sposobów na to, jak uśpić dziecko, jest aromaterapia. Poduszkę dziecka skrop naturalnym olejkiem eterycznym z lawendy. Zachowaj ostrożność w dawkowaniu olejku – duża dawka może działać drażniąco na dziecko i efekt może być całkowicie odwrotny od zamierzonego. Na początek wystarczy jedna kropla.

Możesz także kupić specjalny kominek do aromaterapii. Wlej do niego wodę i kilka kropelek olejku – niech to będą najpierw 2-3 krople. Gdy szukasz sposobu, jak uśpić 2-letnie dziecko, które jest już ruchliwe, pamiętaj, że paląca się świeczka musi być poza zasięgiem dziecka, w bezpiecznej od niego i wszelkich przedmiotów odległości. Ulatniający się zapach lawendy działa uspokajająco, wyciszająco i ułatwia zasypianie.

Zdrowy sen dziecka na wakacjach

Zdarza się, że musisz uśpić dziecko poza domem, np. wyjeżdżając w gości lub na wakacjach. W takiej sytuacji szczególnie zadbaj o poczucie bezpieczeństwa malucha. Jak uśpić dziecko w łóżeczku poza domem? Usypianie dziecka w nowym otoczeniu będzie łatwiejsze, gdy zabierzesz ze sobą łóżeczko turystyczne, w którym Twoje dziecko będzie otoczone przez znane mu akcesoria.

Łóżeczko turystyczne to bardzo funkcjonalny, składany mebel, który możesz zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Model Kinderkraft Sofi wyróżnia się bardzo łatwym systemem składania oraz możliwością przekształcenia łóżeczka w kojec do zabawy. W tym modelu masz również możliwość zmiany nóżek na płozy, dzięki czemu możesz bujać maluszka jak w kołysce. Z kolei do łóżeczka Kinderkraft Neste Air została dołączona karuzela ze światełkami i melodyjką, które wspomogą usypianie niemowlęcia. Opieka nad maluszkiem będzie bardzo wygodna dzięki dodatkowym akcesoriom, takim jak przewijak czy półka na pieluchy.

Kołysanie do snu

Czy wiesz, że kołysanie do snu nie tylko przyspiesza proces zasypiania, ale również sprawia, że dłużej trwa tzw. głęboka faza snu? Rozumiemy jednak, że nie zawsze masz siłę kołysać malucha na rękach. Możesz jednak wykorzystać pierwszy fotelik, tzw. łupinę. Modele takie jak Avionaut Cosmo czy Cybex Cloud Z i-Size z bazą Isofix można łatwo wypiąć z auta i wykorzystać w domu w roli niewielkiej kołyski.

Usypianie w ruchu

A jak uśpić roczne dziecko, które wyrosło już z fotelika, ale lubi zasypiać w ruchu? Wykorzystaj wózek, który maluch doskonale zna i czuje się w nim bezpiecznie. Wybierz model głęboko-spacerowy, który będzie dobrze służył przez pierwsze lata życia dziecka. Zwróć uwagę na takie modele jak Bebetto Pascal, ABC Design Samba czy Cybex Mios 3.0, w których nie tylko gondola, ale i spacerówka rozkładają się na płasko.

jak-uspic-dziecko

Higiena snu dziecka – podstawowe zasady

Czemu tak ważne jest, aby Twoje dziecko przesypiało spokojnie noc? Podczas snu zachodzi wiele procesów związanych z rozwojem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym malucha. Jakość snu wpływa na ilość energii oraz samopoczucie. Możesz to zauważyć również u siebie. Gdy śpisz krótko lub często budzisz się w nocy, rano jesteś niewyspana i rozdrażniona, trudno jest Ci się skoncentrować nawet na łatwych czynnościach. U dziecka czas snu powiązany jest dodatkowo z rozwojem układu nerwowego oraz immunologicznego, czyli odpornościowego.

Właśnie dlatego niezwykle ważna jest higiena snu u dziecka. Zadbaj o nią już w okresie niemowlęcym. Im wcześniej wypracujesz z maluchem wieczorny rytuał, tym sprawniej Twoje dziecko zacznie zasypiać szybko i przesypiać całe noce.

Już od pierwszych dni życia warto wprowadzać w rytm dnia malucha pewne codzienne nawyki, po których wykonaniu dziecko pójdzie do łóżeczka. Tak naprawdę nawyków może być wiele, warto wybrać jeden, który będziesz codziennie, regularnie powtarzać. Jeśli cowieczornym rytuałem będzie kąpiel, w krótkim czasie dziecko zorientuje się, że napuszczanie wody do wanny jest zapowiedzią nadchodzącej pory snu.

Podczas takich codziennych wieczornych aktywności unikaj dużej ilości światła, głośnej muzyki, telefonów, grających i migających światełkami zabawek. Te nie pozwolą dziecku się wyciszyć, a przecież właśnie wyciszenie i ukojenie pociechy jest Twoim celem.

Dobrym pomysłem na wieczorną porę z maluszkiem jest właśnie relaksacyjna kąpiel, czytanie książeczki, odprężający masaż plecków, balsamowanie całego ciała dziecka czy śpiewanie mu kołysanek.

A jakie są Twoje sposoby na usypianie dziecka? Podziel się z nami i innymi rodzicami swoimi pomysłami! Sprawdź również akcesoria, dzięki którym zadbasz o zdrowy sezon malucha w każdym miejscu i sytuacji.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up