+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Książki dla dzieci

Czy warto czytać dziecku? Jak i kiedy to robić?

2018-07-16

Czytać czy nie czytać? Jak to w końcu jest?

Rodzice często wymieniają się poglądami na temat czytania dzieciom książek. Jedni mówią, że to fantastyczny zwyczaj, bo rozwija w dziecku dużo pozytywnych emocji, nawyków i zachowań, inni, że czytanie nie ma większego sensu, bo dziecko i tak z tego nic nie rozumie, lepiej włączyć mu bajkę, bo chociaż może coś pooglądać. Jeszcze inni w ogóle nie mają na ten temat zdania. Jak to w końcu jest? Wyjaśniamy!

Czytać, czytać, czytać!

Faktem jest, że czytanie dziecku przynosi wiele korzyści dla niego samego, ale też i dla nas. Dziecko podczas czytania rozwija swoją wyobraźnię, uczy się poprawnego języka i wzbogaca swoje słownictwo. Oprócz tych korzyści jest jeszcze szereg innych - ćwiczenie pamięci, rozwój wiedzy ogólnej, rozwój poczucia humoru czy ćwiczenie koncentracji.

Dodatkowo, o czym szczególnie powinniśmy pamiętać, podczas wspólnego czytania zapewniamy dziecku spędzony razem czas, dajemy mu naszą bliskość, przekazujemy swoją miłość na jeszcze inny sposób niż zazwyczaj. To szczególnie ważne dzisiaj, kiedy tak mało czasu jesteśmy w stanie poświęcić najbliższym, bo praca, bo szkoła, bo problemy...

Jaki jest odpowiedni wiek, żeby zacząć czytać?

Tu znów słyszy się dużo różnych opinii i teorii. Czytać odkąd dziecko skończy 3 lata. Czytać od momentu, w którym samo sięgnie po jakąś książkę. Czytać, kiedy samo powie, że chce.

Prawda jest taka, że najlepiej czytać już od najmłodszych lat. Dlaczego? Ponieważ wspólnie z Twoim dzieckiem budujesz Wasz wyjątkowy, codzienny rytuał, który w przyszłości da rezultaty, znacznie szybciej, niż myślisz.

To nic straconego, jeśli nigdy wspólnie nie sięgnęliście do książeczki przed snem, choć Twoje dziecko skończyło już 4 lata! Wręcz przeciwnie! Faktem jest, że najlepiej czytać od początku, ponieważ przyzwyczajasz do tego maluszka, ale nikt Wam przecież nie zabroni wprowadzić takiego rytuału od dowolnego momentu, nawet od dziś!

Czy to jest łatwe?

Musisz przygotować się na to, że maluszek, który będzie już umiał przekręcać się z plecków na brzuszek, pełzać, sięgać po zabawki czy nawet mówić i biegać, może początkowo wydawać się zupełnie niezainteresowany Twoimi staraniami. Dziecko, które jest ciekawe świata, będzie chciało obejrzeć, dotknąć wszystko, co jest wokół niego, nie zauważając, że mu czytasz. Uzbrój się jednak w cierpliwość. Jeśli zapadła już Twoja decyzja o czytaniu maluszkowi do snu, Twoim zadaniem jest przyzwyczaić do tego rytuału dziecko, nauczyć je, jak ma słuchać. Jeśli chce Ci pomóc w czytaniu, przewracając kartki, czytając samo w swoim własnym języku wspólnie z Tobą - pozwól mu na to, to jest właśnie wspólne czytanie! Z pewnością wkrótce zauważysz, że maluszek zaczyna się wyciszać, powoli opadają mu powieki, aż w końcu zaśnie, ukołysane do snu Twoim ciepłym głosem. Najmłodsze dzieci przykładowo jadąc w aucie fotelikiem RWF z pewnością również będą zainteresowane takim spędzianiem czasu.

W takim razie co czytać dziecku? Jakie książki wybierać?

Z pewnością musisz dobrać czytanki odpowiednie do wieku dziecka. Najlepiej  będzie zacząć od różnego rodzaju bajek, baśni, legend, wierszyków czy rymowanek, choć te zdecydowanie będą lepsze do czytania w dzień. Postaraj się, żeby były to treści, które uspokoją dziecko, wyciszą je do snu. Im dziecko jest starsze, tym możesz sobie pozwolić na coraz dłuższe czytanki, w których akcja dłużej się rozwija. W miarę wzrostu Waszego stażu w czytaniu zorientujesz się, co Twoje dziecko lubi najbardziej, ponieważ albo Ci o tym samo powie, albo zauważysz, że podczas niektórych czytanek jest roztargnione, szuka sobie zajęcia, a podczas innych cierpliwie i z zainteresowaniem Cię słucha. Możesz też wybrać się do księgarni, żeby znaleźć książeczki, których treści najbardziej się Tobie i Twojemu dziecku spodobają, możesz pożyczyć kilka pozycji od znajomych lub z biblioteki, żeby znaleźć coś, co będzie Wam najbardziej odpowiadało.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć także po takie książki, które poza rozrywką dadzą dziecku także wiedzę. Mogą to być książki np. o zwierzętach, ale dostosowane do wieku dziecka. Jeśli sięgniesz po encyklopedię o zwierzakach czy leksykon roślin, będzie to zdecydowanie zbyt trudne dla dziecka słownictwo. Zamiast przyjemności z czytania osiągnie frustrację, że nie może zrozumieć, co do niego mówisz.

Czy mogę czytać dziecku z telefonu, komputera, tabletu? Albo puścić mu audiobooka?

Używanie sprzętów elektronicznych jak telefon czy komputer nie jest wskazane z kilku powodów. Po pierwsze od początku przyzwyczajasz dziecko do tego typu urządzeń, co raczej nie wzbudzi jego zainteresowania książkami. Po drugie, podczas czytania z telefonu trudniej też będzie zainteresować dziecko kolorowymi obrazkami, których raczej w takich urządzeniach przy czytankach nie ma zbyt wiele. Po trzecie, kiedy czytasz maluszkowi z książki, dajesz mu dobry wzór do naśladowania. Postaraj się nie korzystać z audiobooków, ponieważ rzeczywiście, poznaje on jakąś treść, być może nawet przeczytaną w ciekawy sposób, ale nie ma najważniejszego w tym rytuale - Ciebie. W czasie, kiedy czytasz swojemu dziecku, poświęcasz mu swój czas, między Wami wywiązuje się szczególna więź i piękne wspomnienia. Po latach dziecko niezwykle doceni ten czas, kiedy razem poznawaliście przygody kolejnych wróżek, rycerzy czy samochodów, śmialiście się do rozpuku i ocieraliście łzy ze wzruszenia.

A jak się za to zabrać? W jaki sposób czytać?

Postaraj się czytać tak, żeby swoim głosem zainteresować dziecko. Szczególnie na początku, kiedy nie rozumie ono jeszcze słów, które wypowiadasz. Manipuluj dźwiękiem, zmieniaj tonację, mów ciszej, głośniej, rób pauzy i zwiększaj tempo, kiedy lektura na to pozwoli. Staraj się jednak nie krzyczeć, nie mówić zbyt ekspresyjnie, żeby nie przestraszyć maluszka. Jeśli wiesz, że będzie to lektura, podczas której dziecko mogłoby gorzko płakać, lepiej zmień ją na inną. Chodzi przecież o to, żeby maluszek się wyciszył, odprężył i zasnął spokojnie. Lepiej, żeby śniły mu się nowo poznane zwierzątka, zawody czy misie, które polują na miodek, niż przyjazny lisek, który wpadł pod samochód czy babcia smutnej dziewczynki, która umiera z powodu ciężkiej choroby. Warto przed rozpoczęciem czytania z dzieckiem, samemu zapoznać się z lekturą. O ile nie ma absolutnie nic złego w bajkach, które dobrze się kończą, tak lepiej ominąć te z niewątpliwie złym zakończeniem.

Decyzja należy do Ciebie! Pamiętaj, że niezależnie ile mądrości przeczytasz, z ilu poradników skorzystasz, ile rad usłyszysz od koleżanek i kolegów - to Ty decydujesz! Decyzja - czy, co, od kiedy, w jaki sposób czytać - zależy tylko od Ciebie.

Specjalne miejsce na książki dziecka

Jeśli zdecydujesz się na czytanie i zakup książek, dobrze, jeśli malec będzie miał własny regał lub półkę na swoje książki. Dzięki temu z pewnością chętniej będzie po nie sięgał!

Czy czytanie książeczek jest Waszym sposobem na wspólne spędzanie czasu, czy jednak wolicie spędzać go inaczej?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.