+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
spiewanie piosenki dla duzych dzieci

Melodie dla dzieci – piosenki dla dużych dzieci i maluchów, które musisz znać!

2022-10-11

Dzieci uwielbiają śpiewać i podrygiwać w rytm muzyki. Popularne melodie dla dzieci to radosne utwory, które zachęcają maluchy do nauki śpiewania, tańca i ruchu. Dzięki nim smyki ćwiczą też pamięć i koncentrację. Czy Twoja pociecha zna te przeboje?

Spis treści:

Dlaczego melodie dla dzieci są tak ważne?

Śpiewanki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka już od pierwszych tygodni jego życia. Specjaliści przekonują, że bodźce słuchowe i muzyka wywierają ogromny wpływ na rozwój mózgu maluszka, w tym na obszar odpowiedzialny za umiejętność mówienia. Puszczanie dziecku piosenek z odtwarzacza lub śpiewanie mu kołysanek to także znakomity sposób na uspokojenie malca, a także zapewnienie mu dobrej zabawy.

Muzyka wywiera ogromny wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny, społeczny i motoryczny malca. Doskonale wpływa na pamięć, koncentrację i zdolności językowe pociechy. Piosenki dziecięce wspomagają też kreatywność dziecka oraz jego umiejętność komunikacji. Śpiewankom towarzyszy taniec i udział różnych instrumentów muzycznych, co sprawia, że dzieci zdobywają szereg dodatkowych umiejętności.

Specjaliści zalecają zapewnienie dziecku kontaktu z muzyką już od najmłodszych lat. Piosenki są zatem niezbędne zarówno dla maluszków, które dopiero uczą się siadać czy raczkować, jak i starszych malców, wożonych na przykład  w wózku spacerowym Baby Jogger City Elite 2 Commuter. Ma to ogromne znaczenie dla stymulowania pracy mózgu, wpływania na logiczne myślenie i uaktywnianie obszarów neuronalnych.

Piosenki dla dzieci z pokazywaniem poprawiają koordynację słuchowo-ruchową, umiejętność skupienia uwagi i zapamiętywania u malców. Pomagają w rozwoju zdolności różnicowania cech dźwięków, takich jak wysokość, natężenie czy barwa.

Dzięki muzyce szkrab łatwiej zapamiętuje nowe słowa, nabywa umiejętności opowiadania z zachowaniem ciągu przyczynowo-skutkowego oraz uczy się budować zdania. Piosenki dla małych dzieci uczą je też rytmicznego, prawidłowego oddychania i orientacji w przestrzeni. Naśladując dźwięki, malec ćwiczy narząd mowy. Nabywa też zdolności społeczne poprzez kontakty z innymi dziećmi. Utwory mogą również pozytywnie wpływać na Twoją więź z maluchem. Piosenka o mamie dla dzieci, stanowi tego najlepszy przykład. Dziecko, śpiewając taki utwór, dedykuje go ukochanej mamie, w ten sposób umacniając relację pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

Jak widzisz, zalet wynikających ze śpiewania i słuchania piosenek jest mnóstwo. Poza tymi cennymi dla rozwoju dziecka, ważna jest też po prostu dobra zabawa, jaką zapewniają fajne piosenki dla dzieci. Wiele szkrabów nawet chętniej zjada posiłki na przykład  w krzesełku do karmienia Espiro Sense, słysząc znajome, lubiane melodie.

piosenki dla duzych-dzieci

Najciekawsze i najbardziej lubiane piosenki dla dużych dzieci

Piosenek dla niemowląt i starszych dzieci jest mnóstwo. Wesołe, wpadające w ucho melodie i łatwe do zapamiętania teksty sprawiają, że piosenki dla dzieci z pokazywaniem są tak popularne i lubiane przez najmłodszych. Jakie piosenki warto włączać dzieciom lub śpiewać wspólnie z pociechą? Nieważne czy szukasz śpiewanki dla malucha, czy piosenki dla dużych dzieci. Poniżej znajdziesz najciekawsze i najbardziej lubiane przez dzieci utwory, które na pewno wpadną w ucho Twojemu smykowi.

„Mam tę moc” – piosenka z „Krainy lodu”

Bajka „Kraina lodu” stała się kultowa wśród przedszkolaków i starszych dzieci. Przewodniego utworu „Mam tę moc” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Elsa śpiewa ją po tym, jak uciekła w góry, tuż po pokazaniu innym swych mocy. Piękny, mądry tekst i zachwycająca melodia sprawiają, że piosenka jest chętnie śpiewana przez dziewczynki w różnym wieku, zarówno młodsze, korzystające jeszcze na przykład z wózka Tutis Mio Plus, jak i zmierzające już samodzielnie na nogach do przedszkola.

„Kraina lodu” to przykład, że bajki i piosenki dla dzieci to nierozłączna para. Poza utworem „Mam tę moc”, popularność zyskał także melodia „Ulepimy dziś bałwana”. Jej tekst może towarzyszyć Tobie i maluchowi podczas lepienia bałwana lub w trakcie zimowego spaceru. Uniwersalność tego utworu sprawia, że wśród jego fanów można wskazać małe, ale i te starsze dzieci.

„Nasza zima zła”

W trakcie długich zimowych wieczorów Twoje dziecko nie musi narzekać na nudę. W tym celu warto, żebyś poznał odpowiednie na ten czas piosenki zimowe dla dzieci. Utwór „Nasza zima zła” pozwoli Wam spędzić nawet chłodne wieczory w ciepłej atmosferze i zapewni dobrą zabawę dla małych i tych dużych członków rodziny.

Melodia doczekała się wielu wersji, jednak jej bardzo prosty refren, z łatwością wpadnie w ucho Twojego dziecka. Utwór możecie wykonać wspólnie, na przykład obserwując pierwsze opady śniegu, z kubkiem ciepłego kakao w rękach. Piosenki zimowe dla dzieci świetnie sprawdzą się również podczas jazdy na sankach czy lepienia bałwana. Zima będzie Wam niestraszna, kiedy razem zaśpiewacie:

Hu! hu! ha!

Nasza zima zła!

A my jej się nie boimy!

„Pszczółka Maja”

Mimo że stale powstają nowe bajki i piosenki dla dzieci, to wciąż ogromną popularnością cieszą się stare przeboje, pamiętane jeszcze przez rodziców, a nawet i dziadków dzisiejszych maluchów. Utwory sprzed lat mogą łączyć pokolenia w rytm piosenki dla dzieci. „Pszczółka Maja” to przykład takiej melodii. Dobrze więc, aby poznało ją także Twoje dziecko.

Niemal każdy maluch ma swoją ulubioną postać z bajki – wcale nie musi to być ta z najnowszej produkcji. Ważne, aby była tą najukochańszą. Utwór możecie wspólnie wykonywać podczas zabawy, np. rysowania pszczółki na wielofunkcyjnym stoliku Stokke MuTable. W ten sposób malec uczy się podzielności uwagi i wykonywania dwóch rzeczy jednocześnie.

W oryginale śpiewał ją Karel Gott, natomiast Zbigniew Wodecki wykonywał polską wersję tej piosenki dla dzieci. „Pszczółka Maja” jest doskonale znana dziadkom i rodzicom. Pora, aby poznał ją także Twój maluch! Zaśpiewajcie razem w końcu wszyscy Maję znają i kochają!

„Stary niedźwiedź mocno śpi”

Jeśli Twój maluch uczęszcza już do przedszkola, to jednym utworów, które pozna wraz z innymi dziećmi, może być „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Piosenka znana od lat. Może być ona wykonywana w trakcie zabawy, kiedy to jedno z dzieci wciela się w postać śpiącego niedźwiedzia, a pozostałe chodzą dookoła niego na paluszkach.

Jej prosty tekst i chwytliwa melodia sprawiają, że maluchy szybko uczą się refrenu „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Piosenka doczekała się różnych wykonań, w internecie z łatwością znajdziesz wersję odpowiednią dla Ciebie i Twojego malucha!

„Urodziny, kto ma dziś urodziny?”

Piosenki urodzinowe dla dzieci mogą urozmaicić przyjęcie urodzinowe Twojego dziecka. Podczas wykonywania ich przez najbliższych, na twarzy solenizanta z pewnością zagości uśmiech. Przykładem takiego utworu jest „Urodziny, kto ma dziś urodziny?”. Refren śpiewany przez Małgorzatę Kosik jest łatwy do zapamiętania nawet dla maluchów.

W tekście pojawiają się niemal wszyscy członkowie rodziny, którzy wspólnie organizują przyjęcie dla dziecka. Piosenka o mamie dla dzieci, która szykuje tort, sprzątającym pokój tacie, dziadkach przyjeżdżających na urodziny, idealnie sprawdzi się również w trakcie przygotowywania imprezy urodzinowej.

„Kaczuszki”

Kto z nas nie zna „Kaczuszek”? To hit, do którego tańczą kolejne pokolenia. Co ciekawe, ta piosenka jest prawdziwym przebojem nie tylko wśród malców, ale również dorosłych – do utworu tego zgodnie tańczą wszyscy na polskich weselach. Kiedyś nawet trudno było wyobrazić sobie bale karnawałowe bez tego hitu. Piosenki urodzinowe dla dzieci takie jak ta, mogą być świetną okazją do zabawy dla wszystkich członków rodziny podczas przyjęcia.

„Kaczuszki” mają już kilkadziesiąt lat. Mało kto wie, że jest to francuska piosenka ludowa, która została przetłumaczona na 140 języków. Prosta, rytmiczna melodia sprawia, że utwór ten podoba się już najmłodszym dzieciom, takim, które korzystają z głębokiego wózka 2 w 1 Cybex E-Priam 3.0 by Jeremy Scott. Łatwa choreografia pomaga dzieciom w rozwijaniu zdolności ruchowych.

„Jadą, jadą misie”

Piosenka „Jadą, jadą misie” to przykład utworu, który z pewnością wywoła sentymentalny powrót do wspomnień własnego dzieciństwa u rodzica. Utwór jest bardzo prosty, a jego tekst jest łatwy do zapamiętania. Przyjemna, wpadająca w ucho melodia sprawia, że piosenkę bardzo lubią zwłaszcza maluchy. Ta muzyka dla dzieci jest również bardzo rytmiczna, co sprawia, że szkraby bardzo chętnie tańczą, kiwają się czy klaszczą w dłonie w rytm melodii.

„Koła autobusu kręcą się”

To przykład piosenki dla dzieci o samochodach, która charakteryzuje się skoczną melodią i łatwym do nauczenia tekstem. Utwór cieszy się popularnością wśród grup przedszkolnych, ale można go również wykonywać w domu. Dobrze sprawdzi się także w trakcie długiej podróży autem. Wykonywanie go wspólnie z dzieckiem, może umilić i uatrakcyjnić Wam jazdę samochodem.

Edukacyjne piosenki dla dużych dzieci i maluchów

„Halo, panie policjancie”

Piosenka „Jadą, jadą misie” czy utwór taki jak: „Koła autobusu kręcą się” zapewniają rozrywkę, ale przeboje dla dzieci mogą mieć również walor edukacyjny. Przykładem takiej śpiewanki jest właśnie: „Halo, panie policjancie”. Charakteryzuje się ona skoczną melodią i łatwym do nauczenia tekstem, w którym kilkukrotnie pojawia się numer 997. Piosenka uczy prawidłowego wezwania pomocy, kiedy wymaga tego sytuacja. Po wysłuchaniu tego utworu, każde dziecko z pewnością zapamięta numer na policję.

„Rodzinna wycieczka”

Czeka Cię wyjazd na wczasy z maluchem? A może przygotowujesz się do weekendowej wycieczki? Niezależnie od celu i czasu trwania Twojej podróży, warto zorganizować ją odpowiednio. Jednym ze sposobów może być przygotowanie playlisty, której będziecie słuchać podczas jazdy samochodem.

Piosenka pt. „Rodzinna wycieczka” nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również wpływa na budowanie właściwych nawyków u dziecka. W tekście jest mowa o siadaniu w foteliku i zapinaniu pasów. Chwytliwa melodia i edukacyjny walor tekstu idealnie sprawdzą się podczas podróży samochodem z maluchem, ale i starszym dzieckiem.

„Szczotka, pasta”

„Szczotka, pasta” zespołu Fasolki to kolejny przebój doskonale znany nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Słynny hit charakteryzuje się piękną, wpadającą w ucho i łatwą do zapamiętania melodią. Spełnia też walory edukacyjne – uczy dzieci, jak ważne jest regularne mycie zębów. Śpiewankę tę warto puszczać maluchom, które niechętnie szorują ząbki. Przy skocznych dźwiękach tej piosenki dla dzieci czyszczenie jamy ustnej przebiegnie sprawniej i w przyjemniejszej atmosferze.

„Mydło wszystko umyje”

Fasolki uczyły dzieciaki nie tylko o powinności mycia zębów, ale i całego ciała. Kolejny hit zespołu, piosenka „Mydło wszystko umyje” to melodyjny utwór pokazujący, jak ważne, a przy tym miłe jest kąpanie się. Wieczorna kąpiel bywa nieprzyjemnością dla wielu dzieci. Dzięki skocznej melodii tej piosenki dla dzieci z pokazywaniem, czyszczenie uszu, buzi i innych części ciała, a tym samym nauka systematycznej i prawidłowej higieny, przebiegnie w zdecydowanie lepszej atmosferze.

melodie-dla-dzieci

Dlaczego melodie dla dzieci są tak ważne? Fajne piosenki dla dzieci – dla zabawy i prawidłowego rozwoju pociechy

Melodie dla dzieci i przedszkolaków odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Są niezastąpione dla prawidłowego rozwoju pociechy, ale przede wszystkim zapewniają radość i uśmiech na dziecięcej buzi. Piosenki dla dzieci o samochodach mogą również umilać czas w trakcie podróży autem. Wspomniane utwory świetnie sprawdzą się podczas imprez urodzinowych i zabaw w przedszkolu. Jakie śpiewanki lubi Twoja pociecha? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu.

Zobacz również bogaty asortyment sklepu Bobo Wózki. Znajdziesz w nim najlepsze wózki spacerowe, takie jak modele Recaro Lexa czy Muuvo Slick 2.0, ale też foteliki samochodowe, łóżeczka, krzesełka do karmienia i szereg innych niezbędnych i przydatnych akcesoriów dla pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up