+50 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak oduczyc dziecko spania z rodzicami

6 metod, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami, gdy dziecko przychodzi do łóżka

2022-10-12

Większość maluszków uwielbia sypiać wtulone w ramiona rodziców. Kiedy jednak smyk zaczyna dorastać, coraz częściej myślimy o stworzeniu osobnej przestrzeni do spania dla niemowlaka i próbujemy znaleźć sposoby, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami. Dowiedz się, dlaczego dziecko przychodzi w nocy do łóżka rodziców i jak sprawić, by z radością samodzielnie przesypiało całe noce?

Spis treści:

Spanie z rodzicami – wady i zalety

Spanie dziecka z rodzicami to jeden z najgorętszych tematów, który pojawia się w rozmowach na temat wychowywania dzieci. Gdyby zapytać kilkoro rodziców o to, czy spanie z niemowlęciem jest dobrym rozwiązaniem, znajdziemy tyle samo zwolenników, co przeciwników wspólnej sypialni.

Rodzicielskie podejście różni się w zależności od naszego wychowania, zasad, które wynieśliśmy z domu rodzinnego, a także wielkości mieszkania, sposobu karmienia pociechy czy liczby dzieci w rodzinie. Z racji tego, że każda strona ma w tej dyskusji ważne argumenty, warto je poznać i zastanowić się, czy dziecko powinno spać z rodzicami.

Spanie dziecka z rodzicami – zalety

Wspólne spanie z rodzicami w pierwszych miesiącach życia maluszka ułatwia opiekę nad niemowlęciem i pomaga w budowaniu bliskości między członkami rodziny. To szczególnie ważne, gdy młoda mama musi wielokrotnie wstawać do swojej pociechy w nocy na karmienie, przewijać je lub kołysać w przypadku kolek. Noworodek jest całkowicie zdany na swoich rodziców – ich bliskość, zapach skóry i ciepło ciała mamy lub taty sprawia, że smyk śpi dłużej i spokojniej, a przez to lepiej się rozwija.

Wielu rodziców nie ma wątpliwości, czy dziecko powinno spać z rodzicami. Dzięki temu mama, która karmi piersią, może szybko przystawić niemowlę na karmienie, bez wybudzania się ze snu. Jeżeli rodzic korzysta z przystawki do łóżka rodziców lub łóżeczka, które ustawi w pobliżu łóżka w sypialni, np. precyzyjnie wykonanego modelu z drewna Kinderkraft Lunky, o każdej porze nocy będzie mógł sprawdzić, czy malec śpi spokojnie lub przytulić go, gdy zapłacze. Niektórzy twierdzą, że współdzielenie sypialni wydłuża czas snu dziecka, dzięki czemu i rodzic ma więcej godzin na tak potrzebny odpoczynek.

Dziecko śpi z rodzicami – wady

Niestety spanie z rodzicami może mieć także wady. Rodzice kilkulatków często zastanawiają się, jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami, gdyż maluch potrafi przez całą noc kręcić się na łóżku i wybudzać pozostałych domowników. Dla innych mam i tatusiów obecność bobasa w małżeńskim łóżku powoduje, że brakuje im intymności i prywatnego kąta, w którym mogą spędzić czas bez swoich pociech, nawet jeśli korzystają z przystawki do łóżka, np. praktycznego łóżeczka dostawnego Kinderkraft Neste Air.

Zdarza się, że zmęczona opieką nad niemowlęciem mama budzi się przy każdym płaczu swojego dziecka i nawet gdy bobas ponownie zaśnie, sama nie jest w stanie wrócić do snu. Powoduje to ogromne zmęczenie i frustrację, a także brak satysfakcji z wykonywania obowiązków rodzica.Czasami, gdy duże dziecko śpi z rodzicami, wpływa to na gorsze relacje w rodzinie i utrudnia usamodzielnienie przedszkolaka w różnych sytuacjach poza domem. Jeżeli poczułeś, że to odpowiedni moment, by Twój maluch zrobił kolejny krok w dorosłość, dowiedz się jak oduczyć dziecko spania z rodzicami, by odbyło się to bez stresu i w przyjaznej atmosferze dla małych i dużych!

Przeczytaj także: Wózek spacerowy do 22 kg – ranking polecanych modeli

jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami

Dlaczego dziecko przychodzi w nocy do łóżka rodziców?

Gdy próbujemy oduczyć nasze maleństwo wspólnego spania w jednym łóżku, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, dlaczego dziecko przychodzi w nocy do łóżka rodziców? Dzięki temu łatwiej będzie przeprowadzić smyka do własnego pokoju lub sprawić, by nauka samodzielnego zasypiania 3-latka lub 4-latka była przyjemna i przebiegała w dobrej atmosferze.

Sen niemowlaka

Z pewnością wiele dzieci potrzebuje kontaktu z rodzicem i budzi się, gdy nie czuje jego zapachu lub dotyku skóry. Przez 9 miesięcy w brzuchu mamy niemowlak słyszał miarowe bicie serca, a spokojny głos mamy był dla niego najlepszym sposobem na uspokojenie. Dla niemowląt z silną potrzebą ssania ważne jest częste przystawianie do piersi lub podawanie smoczka – jeśli go zabraknie, malec często się budzi, marudzi i płacze. Czasami receptą na zbyt częste pobudki jest zastąpienie klasycznego łóżeczka modelem dostawnym, np. Espiro Cloud.

W sytuacji, gdy duże dziecko śpi z rodzicami, być może przedszkolak obawia się ciemności lub nieznanych odgłosów. W okolicy drugich urodzin u dzieci pojawia się lęk przed ciemnością, niedługo potem może wystąpić strach związany z potworami, nieznanymi postaciami z bajek lub dźwiękami, które intensywnie wpływają na dziecięcą wyobraźnię. Lekarstwem na nocne strachy może być łóżeczko ze szczebelkami, przez które od razu po przebudzeniu maluch zobaczy swoich rodziców, np. Stokke Sleepi.

Sen przedszkolaka

To, jak nauczyć dziecko spać w swoim pokoju, zależy też od zajęć, w które dziecko angażuje się w ciągu dnia. Jeżeli Twój maluch ogląda zbyt wiele bajek, doświadcza skrajnych emocji lub bierze udział w stresujących wydarzeniach, jego sen może być płytki, a nadmiar wrażeń i bodźców sprzyja koszmarom i nocnym lękom. Wówczas trudno sprawić, by spanie z rodzicami stało się wspomnieniem. Jak oduczyć dziecko spania z mamą, by zmiana była dla wszystkich pozytywnym doświadczeniem?

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Kilka praktycznych pomysłów

Sposobów, jak nauczyć dziecko spać w swoim pokoju, jest wiele. Zanim zdecydujesz się na jedną z nich, koniecznie przeanalizuj Wasz plan dnia, dziecięce aktywności i przyzwyczajenia. Zwróć uwagę na zachowanie malucha w sytuacjach stresowych, uwzględnij wiek maleństwa i to, na jakim jest etapie rozwoju. Pamiętaj, że nie zawsze jedna metoda będzie skuteczna dla każdego smyka – nauka samodzielnego zasypiania 3-latka może trwać nawet kilka tygodni. Jednak przy odrobinie konsekwencji szybko osiągniesz sukces i dasz swojej pociesze pozytywną lekcję samodzielności!

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Oswoić strach przed ciemnością

Bardzo często dziecko śpi z rodzicami, gdy boi się ciemności, obawia się samotności czy pobudki w pustym pokoju. Jeżeli w Twoim przypadku właśnie lęk przed nieznanym jest przyczyną problemów z samodzielnym zasypianiem dziecka, dobrze jest odpowiednio przystosować pokój dziecka lub kącik do spania.

W tym celu warto zamontować w pobliżu łóżeczka dziecka dyskretne źródło światłaniewielką lampkę nocną na ścianie lub na biurku, która przypomina pluszową maskotkę. Delikatne światło zapewni także niewielka girlanda ze światełkami, a nawet łańcuch lampek choinkowych, który udekoruje sufit. Dzięki temu zaraz po przebudzeniu smyk będzie wiedział, gdzie się znajduje i że nie musi się niczego obawiać. Podobne rozwiązanie warto zastosować, gdy wracacie do domu w nocy samochodem, a Twój smyk spokojnie drzemie w bezpiecznym foteliku samochodowym, np. Maxi Cosi Nomad.

Nauka samodzielnego zasypiania a karmienie piersią

Mamy, które karmią maluszki piersią, często nie wiedzą, jak oduczyć dziecko spania z mamą. To szczególnie skomplikowane wtedy, gdy bobas przyzwyczaił się do wieczornego zasypiania przy piersi. Dla niektórych maleństw dodatkowym ukojeniem jest spokojna, wieczorna kąpiel z dodatkiem olejków, ułatwiających zasypianie. Po kąpieli jest czas na karmienie i gdy smyk zaśnie, można spróbować delikatnie odłożyć go do łóżeczka, np. turystycznego modelu Kinderkraft Leody.

Może się okazać, że w nocy, po przebudzeniu, niemowlak znów zapragnie usnąć w ramionach mamy – wówczas trzeba powtarzać próbę samodzielnego zaśnięcia do czasu, aż w końcu osiągniemy sukces. Czasem przydaje się wprowadzenie nowego rytuału, np. śpiewanie piosenki, słuchanie audiobooka lub zakup nowej, wymarzonej piżamki do spania.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Wieczorne zasypianie z tatą

Być może dobrym pomysłem, jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami, jest zmiana dotychczasowych wieczornych rytuałów. W wielu domach to mama zajmuje się kąpielą dzieci, przygotowuje dla nich kolację, czyta wieczorne bajki. A gdyby tak robił to tata? Takie rozwiązanie to wiele korzyści – ojciec zyskuje wyjątkowy czas ze swoim maleństwem.

Mama ma chwilę dla siebie – może zająć się dawno zapomnianą lekturą, nadrobić zaległości w pracy lub iść na spacer, by zyskać chwilę oddechu. Tworzenie rytuałów przez tatę sprawi, np. rodzinne czytanie książek przed snem w łóżku stanie się obowiązkowym punktem dnia. Smyk będzie z radością zostawał na całą noc we własnym kąciku i cieszył się na kolejne wieczory z tatusiem, a więź między dziećmi i rodzicami będzie się tylko pogłębiać.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Stwórz wymarzoną sypialnię dla dziecka

Jeśli od dłuższego czasu głowisz się, jak oduczyć dziecko przychodzenia w nocy do łóżka rodziców, być może to czas na zdecydowane przemeblowanie waszego mieszkania. Małe dzieci uwielbiają czuć się zaopiekowane – zaplanowanie wymarzonego kącika do odpoczynku może okazać się najskuteczniejszym krokiem ku samodzielnemu zasypianiu. Znajdź wygodne i bezpieczne łóżeczko, które może Wam towarzyszyć także podczas wakacyjnych podróży, np. Babybjorn Light.

Zapytaj swoje dziecko o to, jak powinno wyglądać jego łóżko – być może będzie to domek, łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią lub prawdziwe królestwo pluszaków? Udekoruj miejsce do spania ulubionymi zabawkami, a koło łóżeczka ustaw regał na najczęściej czytane książki. Zainwestuj w kolekcję puchatych poduszek, wybierz pościel z ulubioną postacią z bajek lub kocyk z portretem bohatera kultowej kreskówki. Tak przygotowana sypialnia przekona do samodzielnego zasypiania każdego małego odkrywcę!

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Wprowadzaj zmiany małymi krokami

Zanim zdecydujesz się na drastyczną rewolucję w życiu małego człowieka, daj mu czas na przyzwyczajenie się do nowości. Być może, zamiast od razu przenosić malucha do oddzielnego pokoju, zacznij od przyzwyczajenia smyka do spania w łóżku dostawnym przy rodzicach. Po kilku dniach lub tygodniach oddziel łóżko od materaca rodziców i umieść w dalszym kącie pokoju tak, by maluch widział twarze rodziców po przebudzeniu. Z czasem smyk przyzwyczai się, że rodzice są tuż obok i nie musi obawiać się samotnych nocy.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Zaplanuj rodzinne święto

W wielu kulturach ważne wydarzenia z życia rodziny świętowano w gronie najbliższych i celebrowano wyjątkowe chwile poprzez organizowanie przyjęcia, odświętnego obiadu lub podarunki. By odkryć sposób, jak oduczyć dziecko przychodzenia w nocy do łóżka rodziców, korzystnie jest sięgnąć po te same metody. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, nawet jeśli ma 2 lub 3 lata, o zmianach, które chcesz wprowadzić. Zaciekaw malca przeprowadzką do własnego łóżka, w pozytywnym tonie opisz mu, co zmieni się w jego otoczeniu i jakie przyniesie to korzyści.

Zwróć uwagę na pozytywne aspekty samodzielnego spania we własnym łóżku. Możecie wspólnie ustalić, w jaki sposób będziecie świętować sukcesy w drodze do samodzielnego zasypiania. Być może będzie to rodzinna wyprawa na lody lub niewielki podarunek, który ofiarujesz małemu domownikowi po kilku dniach spania bez rodziców. Jednocześnie nie krytykuj dziecka, gdy zaspane po kilku samotnych nocach przyjdzie do sypialni rodziców. Czasami potrzeba nawet kilku tygodni, by utrwalić nowe zasady w waszym domu. Często rozmawiaj z dzieckiem i cierpliwie tłumacz, dlaczego chcesz, aby zaczęło korzystać ze swojego łóżka.

Przeczytaj także: Spacerówka do lasu i spacerówka na trudny teren – TOP 3 najlepsze wózki

dlaczego-dziecko-przychodzi-w-nocy-do-lozka-rodzicow

Samodzielne zasypianie – krok w dorosłość

Nauka samodzielnego zasypiania nie zawsze jest prosta. Staraj się, aby dziecko odczuwało Twoje wsparcie i nigdy nie rób niczego na siłę. Zadbaj o to, by maluch nie poczuł się odrzucony, a samotne spanie traktował jako karę – przedstaw ten temat jako świetną okazję do usamodzielnienia się i zdobywania nowych umiejętności. Wybierz na to odpowiedni moment – zrezygnuj z przeprowadzki do dziecięcego łóżka, gdy Twoja pociecha jest chora, ząbkuje lub przechodzi intensywny skok rozwojowy.

Jeżeli jednak masz drugie dziecko, które jest jeszcze na tyle małe, że potrzebuje łożeczka dostawnego, odwiedź sklep Bobowózki, w którym znajdzesz modele dostosowane do różnych potrzeb.

Pozwól dziecku podążać ku samodzielności własnym rytmem i cofać się, gdy poczuje zagrożenie. Dzięki temu już po kilku tygodniach zauważysz, że Twój szkrab z radością zasypia we własnym pokoju lub łóżeczku i cieszy się, gdy widzi Twoją twarz po przebudzeniu. A może masz sprawdzone sposoby na spokojne zasypianie malucha? Podziel się nimi z innymi rodzicami w komentarzu poniżej!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up