+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek? Poznaj najlepsze sposoby

2024-01-22

Nauka alfabetu to istotny etap w rozwoju pociechy, będący wstępem do dalszego zdobywania wiedzy przez smyka. Dzięki odpowiednim metodom może stać się świetną zabawą dla Twojej pociechy. Poznaj najlepsze sposoby na to, jak nauczyć dziecko literek.

Spis treści:

Nauka literek to jeden z najważniejszych etapów w życiu dziecka, stanowiący podstawę późniejszej edukacji przedszkolnej i szkolnej. Dzięki znajomości alfabetu smyk może pisać, czytać oraz zdobywać nową wiedzę. Od tego, w jaki sposób dziecko nabędzie tę umiejętność, zależy wiele – jeśli nauka alfabetu będzie dla malucha przyjemnością, to tym chętniej zacznie on zdobywać kolejne umiejętności. W tym artykule podpowiadamy, jak nauczyć dziecko literek. Wyjaśniamy, kiedy warto zacząć naukę alfabetu i omawiamy najlepsze sposoby na naukę dla brzdąców w różnym wieku.

Pisanie literek – kiedy zacząć naukę?

Zastanawiasz się, czy Twoja pociecha jest w odpowiednim wieku na rozpoczęcie nauki literek? Jaki jest najlepszy moment na start? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Nie sugeruj się zatem tym, że młodsza o pół roku córka brata potrafi napisać swoje imię, a synek koleżanki, będący w tym samym wieku, co Twoja pociecha, zna już pół alfabetu. Maluchy rozwijają się w swoim tempie, co oznacza, że nie każde dziecko musi interesować się nauką w takim samym wieku.

Warto zatem dokładnie obserwować brzdąca i zaufać swojej intuicji. To pozwoli Ci odkryć najlepszy moment, kiedy Twój maluszek będzie gotowy do poznania alfabetu. Z całą pewnością nie należy dziecka do niczego zmuszać, gdyż to może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Odpowiednim momentem na rozpoczęcie nauki alfabetu jest ten, kiedy smyk sam wykaże zainteresowanie tym tematem. Objawia się to poprzez na przykład pytania o to, jaka litera albo wyraz znajduje się w czytanej wspólnie z rodzicem książce albo sytuacje, gdy pociecha chce nauczyć się pisać swoje imię. W takich przypadkach warto spełnić jego prośbę i rozpocząć naukę alfabetu.

jak-nauczyc-dziecko-literek1

Zacznij jak najwcześniej – nauka literek przez zabawę

Jeszcze wcześniej warto rozpocząć zaznajamianie brzdąca z alfabetem poprzez zabawę. Co kilka tygodni możesz podsuwać mu odpowiednie zabawki edukacyjne, na przykład klocki bądź tabliczki zawierające podstawowe litery. Z pewnością za którymś razem smyk zacznie się nimi interesować. Dobrze jest zrobić to jak najwcześniej – w ten sposób w przyjemnych i komfortowych dla niego warunkach zaczniesz zaznajamiać go z literkami.

Nauka czytania i pisania powinna odbywać się poprzez zabawę – to najlepszy sposób na zachęcenie najmłodszych dzieci do zdobywania wiedzy. Samodzielne przeczytanie przez Twojego smyka pojedynczych słów w książeczce albo na tablicy przedszkolnej lub napisanie swojego imienia to nie tylko duma dla rodzica, ale przede wszystkim spora satysfakcja dla dziecka.

Każde dziecko w szkole powinno już znać, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej większość alfabetu. To wiedza niezbędna do dalszego zdobywania wiedzy. Dobrze jednak, aby znajomość i pisanie literek było znane już przedszkolakowi. Pociechy do 6. roku życia uczą się bardzo szybko – warto tę zdolność wykorzystać i nauczyć dziecko alfabetu. Specjaliści z zakresu pedagogiki twierdzą nawet, że pociechy w wieku od 3 do 6 lat mogą się nauczyć czytać w ciągu zaledwie paru miesięcy, podczas gdy dzieci 6-letnie i starsze – przez nawet 2 lata.

Nauka literek przez zabawę zazwyczaj zaczyna się na etapie przedszkolnym. Dzieci w wieku czterech i pięciu lat zwykle poznają samogłoski, a starsze – najczęściej w zerówce oraz pierwszej klasie szkoły podstawowej – pozostałe litery. Dobrze jest jednak zapoznawać je z alfabetem wcześniej, jeszcze w domu. Dowiedziono w badaniach, że maluchy, które już od najmłodszych lat mają dostęp do pomocy i gier edukacyjnych, które pomagają w nauczaniu alfabetu, lepiej przyswajają wiedzę, a nauka czytania oraz pisania przychodzi im łatwiej.

Uwaga! Jeśli chcesz nauczyć dziecko liter, przekazuj mu wiedzę stopniowo. Dzięki temu nauka alfabetu będzie dla niego przyjemniejsza, a w efekcie skuteczniejsza. Brzdąc nie poczuje się przytłoczony nową wiedzą, a przez to nie zniechęci się do dalszego jej zdobywania.

Nauka literek dla 3-latka – najlepsze sposoby

Wiesz już, że nie istnieje ściśle określony, odpowiedni wiek na naukę alfabetu – zależy on od stopnia rozwoju oraz przede wszystkim chęci wykazywanej przez dzieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pierwsze zabawki i gry edukacyjne podawać maluchom w wieku zaledwie 3 lat, a nawet młodszym. Niektórzy rodzice zauważają bowiem, że ich pociechy zaczynają interesować się literkami nawet w wieku 2 lat. Warto to zainteresowanie twórczo wykorzystać.

Jak nauczyć dziecko literek, aby go nie zniechęcić i osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty? Nauka literek dla 3-latka powinna odbywać się w spokojnych i komfortowych dla malca warunkach, w sposób dopasowany do jego wieku, możliwości i oczekiwań. Nie rób nic na siłę. Nie zmuszaj go do poznawania alfabetu, gdyż możesz odnieść skutek odwrotny od zamierzonego – możesz zniechęcić na długo pociechę do nauki.

Zobacz praktyczne akcesoria dla młodszych i starszych dzieci: nosidełko Baby Bjorn Harmony 3D Mesh, rowerek biegowy Kinderkraft Rapid oraz dostawkę do wózka Bumprider.

Podstawą zaznajamiania dziecko z literkami jest czytanie bajek. To naturalny sposób na wzbudzenie jego zainteresowania literaturą, a w rezultacie nauką poznawania literek. Czytaj więc dziecku książeczki codziennie, nie tylko na dobranoc. W ten sposób pociecha uczy się, że czytanie książek to wspaniała zabawa, pozwalająca na poznanie niesamowitych historii i bohaterów, a także umożliwiająca spędzenie wspólnego czasu z mamą, tatą albo dziadkami. Smyk nie tylko słucha bajki czytanej przez dorosłego, ale również obserwuje kształt liter. Dzięki temu z czasem zaczyna rozumieć, że napisane symbole mają konkretne znaczenie.

Tak małe dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Mają ogromne możliwości w zakresie zapamiętywania i nauki. Wykorzystaj tę zdolność, podsuwając smykowi ciekawe zabawki edukacyjne i wplatając naukę alfabetu do codziennych zabaw oraz domowych czynności. Wspólne sprzątanie zabawek, przygotowywanie obiadu, a nawet jedzenie w krzesełku do karmienia, takim jak bezpieczny model Cybex Lemo z wieżą edukacyjną Learning Tower, to dobry sposób na to, aby nauczyć dziecko pierwszych liter. Użyj do tego celu odpowiednich gadżetów, zabawek, a także jedzenia. Literowy makaron w zupie to nie tylko pożywna i zdrowa przekąska, ale też atrakcyjna forma nauki alfabetu. Dzięki niemu każdy posiłek stanie się również ciekawszy dla dziecka.

Z pewnością przydadzą Ci się także litery drukowane. Możesz je wykonać samodzielnie, pisząc kolorowe literki na dużych kartonikach z tektury, lub kupując gotowy produkt w sklepie. Kartoniki możecie wykorzystać do różnych zabaw. Gdy Twoja pociecha pozna już znaczenie niektórych liter, możesz przygotować kilka zabawek i poprosić dziecko, aby przyporządkowało do nich te literki, od których rozpoczyna się dane słowo. Wybieraj proste akcesoria, takie jak miś, autko czy lalka. Alternatywą dla drukowanych literek mogą być klocki z alfabetem.

Polecanym pomysłem na to, aby zacząć naukę alfabetu, jest śpiewanie piosenek edukacyjnych pomagających w poznawaniu liter. To skuteczny, a przy tym przyjemny, naturalny sposób na zdobywanie wiedzy. Dzięki niemu malec nie tylko wyśpiewuje kolejne litery, ale też tańczy, rozwija się intelektualnie i ruchowo. Rymowanki i piosenki są ponadto bardzo korzystne dla pamięci smyka.

Jeśli chcesz nauczyć dziecko alfabetu, bądź systematyczna i cierpliwa. Nie okazuj zniecierpliwienia. W żaden sposób nie zniechęcaj pociechy ani nie porównuj z innymi dziećmi, które mogą już znać podstawowe litery. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i należy to uszanować. Pamiętaj, że nauka alfabetu powinna być dla smyka radosną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli tak do tego podejdziesz, na pierwsze efekty z pewnością nie będziesz musiała długo czekać.

jak-nauczyc-dziecko-literek3

Nauka literek dla 6-latka – propozycje

Nauka literek dla 5-latka oraz nieco młodszego bądź starszego dziecka powinna być dostosowana do jego preferencji oraz aktualnych możliwości i oczekiwań. Nie rezygnuj z czytania książeczek. Wspólne poznawanie przygód ulubionych bohaterów to nie tylko sposób na zaznajomienie dziecka z literaturą i alfabetem, ale też możliwość rodzinnego spędzania czasu. Możesz wspomóc się specjalnymi książeczkami, które pomagają nauczyć dziecko alfabetu. Gdy pociecha zacznie radzić sobie coraz lepiej, sięgnij po elementarz.

Aby nauczyć dziecko literek, sięgaj po różne metody. Dzięki temu nauka literek dla 6-latka będzie stale interesująca, a dziecko nie znudzi się tym tematem. Oprócz książek wykorzystaj odpowiednie zabawki. Możesz nadal wykorzystywać klocki i kartki z literami. Jeśli dziecko nauczy się rozpoznawać znaki nadrukowane na tabliczkach, możesz wprowadzić małe i duże litery pisane. To rozwiązanie odpowiednie dla smyków, które już pewnie trzymają w rączce kredkę i ołówek.

Do nauki pisania pierwszych liter możesz też wykorzystać tabliczki wraz z kredą albo specjalnymi, zmazywalnymi flamastrami. Przydatna jest również magnetyczna tablica umożliwiająca układanie na jej powierzchni magnesów, które pociecha może dowolnie łączyć we wzory i kształty. To nie tylko dobry sposób na to, aby nauczyć dziecko alfabetu, ale też rozwijać jego sprawność manualną i ćwiczyć logiczne myślenie.

Możecie także wspólnie lepić litery z ciastoliny albo plasteliny. Dobrym pomysłem jest ponadto rysowanie szablonów literek po to, aby następnie pokolorować je kredkami albo farbami. Innym sposobem na naukę i zabawę jest układanie kształtów liter z kasztanów, kamieni, muszelek bądź guzików. Twoja pociecha z pewnością polubi też wypukłe, miękkie naklejki z literami i cyframi.

Każdy sposób i miejsce są odpowiednie, aby nauczyć dziecko alfabetu. Naukę możesz kontynuować nawet na spacerze z potomkiem. Wspólne rozpoznawanie cyfr i liter na szyldach oraz odczytywanie napisów na banerach reklamowych pokaże smykowi, jak praktyczną umiejętnością jest znajomość alfabetu i czytania. Możecie również rysować literki palcem na zaparowanej szybie, kredą na chodniku albo patykiem na piasku – możliwości jest bardzo wiele. W podręcznej torbie do wózka, takiej jak model Childhome Mommy Bag, możesz zabrać ze sobą na wycieczkę zabawki pomagające w nauce liter i czytania. Książeczki, karty lub tabliczka z flamastrem do pisania przydadzą się podczas pikniku w lesie albo parku czy też dłuższej podróży samochodem.

jak-nauczyc-dziecko-literek2

Już wiesz, jak nauczyć dziecko literek

Dzięki przedstawionym wskazówkom już wiesz, w jaki sposób nauczyć dziecko alfabetu. Proces zdobywania wiedzy powinien być dla pociechy przyjemnością, a nie niemiłą koniecznością. Ucząc dziecko, zwróć uwagę na jego potrzeby i możliwości. Niektóre smyki zaczynają interesować się literkami już w wieku 2 lat. Zdarza się też, że nie każdy 3-latek albo 4-latek jest gotowy, aby rozpocząć swą przygodę z alfabetem. Nie poganiaj ani nie pośpieszaj dziecka. Jeśli Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, jest ciekawa świata i chętnie bawi się zabawkami, to nie musisz się martwić, że jeszcze nie interesują jej literki.

jak-nauczyc-dziecko-literek-infografika

A jak wyglądała nauka alfabetu w Waszym domu? Czy masz sposoby na to, w jaki sposób nauczyć dziecko liter? Podziel się z nami Waszymi doświadczeniami w tym temacie. Sprawdź również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Oferujemy produkty wybrane przez ekspertów. Dzięki temu masz pewność, że dostępne sprzęty i akcesoria to świetnej jakości artykuły dostosowane do wieku i możliwości Twojej pociechy. Wśród naszych propozycji znajduje się wanienka Stokke Flexi Bath z wkładką dla noworodka, ergonomiczne nosidełko Cybex Yema Click Leather oraz bogata gama wózków, fotelików samochodowych, łóżeczek, kojców oraz innych akcesoriów dla dzieci w różnym wieku. Sprawdź!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up