+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
jak-odstawic-dziecko-od-karmienia-piersia-wstep

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

2021-09-16

Karmienie piersią powinno stanowić podstawę żywienia w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia Twojego niemowlęcia. Jednak, kiedy przyjdzie na to czas – jak odstawić dziecko od karmienia piersią, by było to proste dla Ciebie i bobasa?

Spis treści:

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Kilka faktów na temat kobiecego mleka

Większość przyszłych mam pragnie, by ich maleństwo dostawało najlepszy możliwy pokarm i rozwijało się w najbardziej komfortowych warunkach. Karmienie piersią to najbardziej naturalna i doskonała forma żywienia noworodków i niemowląt w pierwszych tygodniach i miesiącach poza brzuchem mamy. Jednak karmienie naturalne nie zawsze bywa łatwe. Początki laktacji wyglądają bardzo różnie – zastój pokarmu, obolałe brodawki i naddatek lub niedostateczna ilość mleka sprawiają, że wiele z nas walczy o utrzymanie laktacji przez długi czas.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Mama karmi dziecko.

Gdy na świat przychodzi niemowlę, z pewnością jeszcze nie zastanawiasz się jak odstawić dziecko od piersi. Częściej martwisz się, czy Twoja pociecha się najada, odpowiednio przybiera na wadze i marzysz, aby wreszcie zaczęła przesypiać całe noce. Karmienie piersią dla wielu mam bywa łatwiejsze, niż podawanie maluchowi mleka zastępczego. Nie musisz wstawać w nocy, by przygotowywać mieszankę, nie potrzebujesz butelek i pozostałych akcesoriów, co stanowi oszczędność miejsca i pieniędzy. Jeśli karmisz naturalnie, możesz ustawić dziecięce łóżeczko blisko swojego lub użyć przystawki. By mieć zawsze maleństwo blisko siebie, możesz też skorzystać z wygodnego kosza Mojżesza, w którym Twój szkrab spokojnie i komfortowo odpocznie.

Dlaczego odstawienie dziecka od karmienia piersią nie jest łatwe?

Dlaczego odstawianie od karmienia piersią okazuje się być dla wielu mam tak trudnym i skomplikowanym doświadczeniem? Z pewnością nie raz słyszałaś o dzieciach, które same zdecydowały o przejściu z mleka na stałe pokarmy. To jednak bardzo rzadkie przypadki. Najczęściej nasze maluchy niełatwo żegnają się z czynnością, która daje im poczucie bezpieczeństwa i pomaga śmielej wkraczać w kolejne etapy dojrzewania. Chociaż odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień jest możliwe, np. dzięki atrakcyjnym posiłkom w wygodnym leżaczku, zwykle trwa to przynajmniej kilka dni i wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony mamy.

Czy odstawienie dziecka od karmienia piersią może mieć miejsce w pierwszym półroczu jego życia? Jeżeli musisz podjąć taką decyzję, z pewnością masz ku temu ważne powody. Zakończenie laktacji może być związane z koniecznością przyjmowania określonych leków, planowanym zabiegiem medycznym lub dłuższym wyjazdem. Wówczas dobrze jest zmniejszać liczbę karmień stopniowo, np. przed spacerem w wygodnej gondoli, takiej jak Adamed Zico, podać niemowlęciu butelkę z mlekiem modyfikowanym lub pierwszy stały posiłek.

Jak odstawić dziecko od piersi – małymi krokami do celu

Nie ma jednej uniwersalnej metody na odstawianie od karmienia piersią Twojego dziecka. Wiele zależy od wieku bobasa, jego przyzwyczajeń i zainteresowania stałymi pokarmami. Dobrym momentem może być czas, gdy Twoja pociecha zjada już samodzielnie normalne posiłki. Wówczas podczas wycieczek w wygodnej spacerówce, np. Silver Cross Wing 2 lub wspólnej zabawy na placu zabaw zaproponuj dziecku owoce, lub kaszkę, które zastąpią karmienie piersią.

Jak przestać karmić piersią, gdy Twój maluszek korzysta ze smoczka lub jest karmiony naprzemiennie z mlekiem modyfikowanym? Zazwyczaj jest to o wiele prostsze, niż kiedy brzdąc pije wyłącznie Twoje mleko. Karmienie piersią, zwłaszcza na późniejszych etapach rozwoju, nie jest dla dziecka wyłącznie sposobem żywienia. Bliskość mamy, możliwość wtulenia się w jej ciepłe ciało i bycia razem łagodzi stres, daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i jest elementem oswajania nowej rzeczywistości. Odstawienie od karmienia piersią może być łatwiejsze, jeżeli zastosujesz częstsze przytulanie, noszenie w nosidle lub spacery w miękkim wózku, takim jak Inglesina Maior.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Dziecko je posiłek.

Odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień – czy to możliwe?

Może się zdarzyć, że nie będziesz miała zbyt wiele czasu na odstawienie dziecka od karmienia piersią. Jednak jeżeli zbytnio się pospieszysz, zwłaszcza gdy karmienia nadal są częste, możesz być narażona na stan zapalny piersi, tworzenie się grudek i znaczny dyskomfort, który będziesz odczuwać nawet przez kilka tygodni. Lepiej jest stopniowo ograniczać liczbę karmień, zastępując je stałymi posiłkami.

Na początku możesz pozostać przy karmieniu po przebudzeniu lub gdy usypiasz dziecko na drzemkę. Pozostałe posiłki, podawane w interesującej formie, powinny skutecznie odwrócić jego uwagę od mamy. Gdy wiesz, że zbliża się pora karmienia i spania, możesz też dać bobasowi do ręki ulubioną przekąskę i ruszyć na spacer w wygodnym wózku, np. Kinderkraft Vesto. Malec zajmie się podziwianiem otoczenia i łatwiej zapomni o potrzebie ssania mleka przed odpoczynkiem.

Jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy? Kilka porad

„Dobrych” rad, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, jest wiele. Smarowanie piersi cytryną, musztardą lub zawijanie ich bandażem bywa zawodne. Niektóre mamy próbują rozmawiać ze starszymi dziećmi i tłumaczyć, że mleko się skończyło, że mama już nie chce dalej karmić lub że smyk jest za duży na karmienie piersią. Pomocny może być kilkudniowy wyjazd mamy – wówczas tata może przejąć wszystkie obowiązki związane z opieką nad dzieckiem i w ten sposób zakończyć karmienie piersią.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Tata karmi dziecko.

Najtrudniejsza w większości przypadków jest odpowiedź na pytanie jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy? Niekiedy sprawdza się podanie maluszkowi bardziej sycącego posiłku przed snem. Innym razem – zamiana wspólnego spania z dzieckiem na oddzielne sypialnie. Skuteczna może być wycieczka z niemowlęciem przed snem w spacerówce, np. Mamas&Papas Ocarro i delikatne przełożenie bobasa do jego łóżeczka po powrocie do domu.

Wiesz już, kiedy i jak odstawić dziecko od karmienia piersią!

Warto pamiętać, że odstawianie dziecka od karmienia piersią bywa trudne i często wymaga od rodziców znacznych pokładów cierpliwości. Lepiej nie łączyć tego z adaptacją w żłobku lub znacznymi zmianami w życiu niemowlęcia. Dobrze jest unikać czasu, gdy szkrabowi wyrastają zęby lub dziecko jest przeziębione. Niezależnie od tego, jaki sposób na odstawienie karmienia wybierzesz, pamiętaj, że jest to Twoja indywidualna decyzja i nikt nie powinien Cię do niczego zmuszać. Spokój i opanowanie jest kluczem do bezproblemowego zakończenia karmienia i przejścia do kolejnego etapu w rozwoju Twojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.