+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
pierwsze zwierzątko dla dziecka

Jakie zwierzątko dla dziecka? 6 propozycji na pierwsze zwierzątko dla dziecka

2022-11-14

Dzieci dorastające w otoczeniu zwierząt domowych są zazwyczaj bardziej empatyczne i odpowiedzialne. Pierwsze zwierzątko dla dziecka to również często pierwszy ważny przyjaciel w życiu malca. Dowiedz się, jakie zwierzątko dla dziecka warto wybrać.

Spis treści:

Pierwsze zwierzątko dla dziecka – zalety

W życiu niemal każdego rodzica przychodzi taki czas, gdy dziecko zaczyna marzyć o zwierzątku. Pociechy zazwyczaj proszą o kota lub psa, ale również o mniejsze zwierzaki: świnkę morską, chomika, królika lub innego pupila. Decyzja o tym, czy podarować smykowi zwierzę, nie należy do łatwych. Jeśli jesteś przed jej podjęciem, zapewne zastanawiasz się, czy warto sprawić sobie w domu nowego lokatora.

Zwierzę dla dziecka to rozwiązanie, które może przynieść mnóstwo korzyści nie tylko smykowi, ale również całej rodzinie i rzecz jasna zwierzakowi, który zyska kochający dom. Kontakt ze zwierzakiem pomaga uczyć pociechę odpowiedzialności oraz nawiązywania relacji. Malec staje się bardziej empatyczny i wrażliwy. Zwierzak jest też w stanie pomóc dziecku zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Może sprawić, że wycofane, nieśmiałe dziecko bardziej się otworzy i będzie mu łatwiej nawiązywać znajomości.

Zwierzęta dla dzieci domowe to zatem polecany wybór, pod warunkiem opieki nad odpowiednim stworzeniem, dopasowanym do możliwości i wymagań rodziny. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając pierwsze zwierzątko dla dziecka.

Zwierzątko dla dziecka –  czy dziecko może się nim opiekować samodzielnie?

Pierwsze zwierzę dla dziecka to wielkie przeżycie dla pociechy. Zyskuje ona przecież pierwszego zwierzęcego towarzysza i przyjaciela, ale i nowe obowiązki. Decydując się na domowe zwierzęta dla dzieci, miej na uwadze, że tak naprawdę pupil stanie się zwierzątkiem dla całej rodziny. Nigdy nie kupuj zwierzęcia z myślą, że jego jedynym opiekunem będzie Twoja pociecha. Choć może ona gorąco zapewniać, że wszystko przy zwierzaku zrobi sama, to w rzeczywistości nowe obowiązki zyskają też rodzice.

Dziecko to nadal tylko dziecko, które czasem potrzebuje nadzoru, a często pomocy w opiece nad zwierzęciem. Już małe dzieci, nawet te jeżdżące jeszcze w wózku takim jak: Cybex Priam 4.0 mogą zatem opiekować się zwierzakami, ale nie są w stanie robić tego całkowicie same. To ważne nie tylko dla procesu wychowawczego smyka, ale przede wszystkim dobrostanu zwierzęcia.

jakie-zwierzatko-dla-dziecka

Jakie zwierzątko dla dziecka wybrać?

Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu bądź zakupie zwierzęcia dla dziecka, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Czy Twoje dziecko jest już dostatecznie duże, aby mogło samodzielnie wykonać wiele czynności związanych ze zwierzęciem, takich jak nakarmienie, wyprowadzenie na spacer albo posprzątanie legowiska? Jeśli np. jeszcze jeździ w wózku Bebetto Hlland, to większość z owych czynności będą musieli wykonać rodzice lub rodzeństwo malca.
  • Jakim zwierzęciem jesteście w stanie się zająć? Jeśli interesuje Was pies, to warto zastanowić się, czy macie możliwość wychodzić z nim przynajmniej 3 razy dziennie na spacer? A jeżeli chcecie przyjąć kota, to czy jesteście gotowi sprzątać kuwetę kilka razy dziennie oraz regularnie sprzątać sierść z dywanu i mebli?
  • Czy nie ma przeciwwskazań dotyczących przygarnięcia konkretnego zwierzęcia, np. uczulenia na kocią sierść? Kwestia ta dotyczy nie tylko dziecka, ale wszystkich członków rodziny.
  • Przygarnięcie zwierzęcia to nie tylko beztroskie przytulanie, głaskanie i zabawy ze słodkim kocięciem albo szczeniakiem. To ogromna odpowiedzialność. Określcie zatem, czy jesteście w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie pożywienie, stałą opieką weterynaryjną i, w razie choroby, właściwe leczenie. Prawidłowa opieka nad zwierzęciem nie jest tania. Omówcie zatem zawczasu te kwestie, aby potem nie było konieczne np. oddanie zwierzęcia z powodu braku środków finansowych. To byłoby nie tylko traumatyczne dla pupila, ale też dla dziecka.

Jakie zwierzątko dla dziecka wybrać? Zobacz korzyści wynikające z posiadania różnych gatunków zwierząt i zdecyduj, który z nich będzie najlepszy dla Waszej rodziny. Zawsze przed zakupem lub przygarnięciem pupila sprawdź, jakie wymagania dotyczące opieki ma zwierzak. W ten sposób dowiesz się, jak stworzyć najlepsze warunki dla zdrowego rozwoju zwierzęcia i zorientujesz się, czy nie tylko Twoja pociecha, ale i reszta rodziny podoła temu zadaniu.

Pies jako pierwsze zwierzątko dla dziecka

Jednym z najpopularniejszych y wśród domowych stworzeń jest pies. To idealny towarzysz zarówno dla ruchliwego malucha jeżdżącego jeszcze w foteliku takim jak Britax Dualfix M i-Size, ale i dlai starszej pociechy. Wybór rasy psa zależy od kilku czynników. Istotna jest wielkość domu. Jeśli mieszkacie w dużym mieszkaniu lub w domu z ogródkiem, to warto pomyśleć o większym psiaku, takim jak border collie albo golden retriever. Jeżeli natomiast mieszkacie w niedużym lokum, zdecydowanie lepszym wyborem jest mniejsza rasa, np. buldog angielski bądź west higland white terrier.

Do domu z dziećmi, zwłaszcza maluszkami, zaleca się wybór ras uznawanych za cierpliwe i o łagodnym usposobieniu. Przy wyborze psa lub kota warto też rozważyć adoptowanie go ze schroniska, aby dać nowy dom i wspaniałe życie samotnym pupilom. Szczeniaki należy wychowywać zgodnie z zaleceniami tresera bądź behawiorysty.

Psy to zwierzęta dla dzieci domowe, które mają znakomity wpływ na rozwój pociech w każdym wieku. Są polecane zwłaszcza dzieciom ze spektrum autyzmu, a także maluchom wyjątkowo nieśmiałym bądź tym, które czują się zagubione. Łagodny, duży pies może dodawać smykowi odwagi, z kolei mały psiak może stać się znakomitym towarzyszem podczas zabaw na świeżym powietrzu.

Wybór psa to dobra decyzja, gdy poszukujesz zwierzęcia, które stanie się towarzyszem i przyjacielem Twojej pociechy. Wierność i miłość psia bywa bezcenna. Aby jednak je otrzymać, ważne jest właściwe wychowanie i opiekowanie się zwierzakiem. Dlatego należy uczyć dziecko, że pies także potrzebuje przestrzeni i miejsca na wypoczynek, a także że zdecydowanie nie lubi zaczepiania lub szarpania.

Kot jako pierwsze zwierzątko dla dziecka

Kot jest uznawany za zwierzę niezależne i bardzo samodzielne. Mogłoby się zatem wydawać, że nie jest odpowiednim wyborem dla dziecka lubiącego aktywność i zabawę. To jednak błędne przekonanie. Kocięta, koty młode, a także wybrane rasy są szczególne aktywne. To sprawia, że kot może stać się doskonałym towarzyszem zabaw. Zarówno żwawy kociak, jak i cierpliwy, spokojny kot dorosły to doskonały zwierzak nawet dla noworodków. Wiele kotów z chęcią towarzyszy maluszkom w trakcie popołudniowych drzemek w foteliku Avionaut Pixel, mrucząc kojąco i uspokajająco.

Jednocześnie kot to zwierzę, które nie potrzebuje wyprowadzania na spacery. Do szczęścia wystarcza mu karma, woda, czysta kuweta ze żwirkiem oraz zaciszne miejsce, w którym może się schować. Koty, zwłaszcza młode, lubią się bawić. Zwierzęta te potrafią też „same się sobą zająć”. To oznacza, że nie ma potrzeby poświęcania mu stałej uwagi, ponieważ kot może pobawić się sam lub po prostu pójść spać.

Ze względu na to, że kot nie wymaga wyprowadzania na spacery jak pies, jest też dobrym wyborem dla rodzin, które lubią organizować częste weekendowe wycieczki. Pozostawienie kota samego w domu na 2 dni nie jest problemem, pod warunkiem że zwierzak będzie miał stały dostęp do misek ze świeżą wodą oraz zapasem jedzenia.

Posiadanie kota wiąże się jednak z obowiązkiem codziennego sprzątania kuwety oraz usuwania sierści z mebli czy dywanów. Przed przygarnięciem zwierzęcia upewnij się też, że żaden z domowników nie jest uczulony na kocią sierść.

Chomik jako pierwsze zwierzątko dla dziecka

Chomiki to niewątpliwie jedne z najczęściej wybieranych zwierzaków dla dzieci. Są małe i tanie w utrzymaniu. Te sympatyczne zwierzątka nie wymagają skomplikowanej opieki. Jednocześnie są przyjemnie miękkie i futrzaste, co sprawia, że dzieci uwielbiają je głaskać. Liczne zalety sprawiają, że chomik dla dziecka to zdecydowanie dobry wybór, gdy zastanawiasz się, jakie pierwsze zwierzątko dla dziecka kupić.

Decydując się na chomika, zwróć uwagę na to, że to zwierzę nocne. Z tej przyczyny najpewniej będzie chciał w spokoju przespać większość dnia, a bawić się w nocy. Zwierzaki te wymagają też cierpliwości w oswajaniu, aby bez problemu dawały się brać na ręce. Pamiętaj też, że chomiki są samotnikami. Nie potrzebują towarzystwa innych osobników swojego gatunku, dlatego nie kupuj więcej niż jednego zwierzaka.

A jaki chomik dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Szczególnie polecanym gryzoniem jest tani w utrzymaniu chomik syryjski. Opieka nad nim jest łatwa, ponieważ zwierzak nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Konieczne jest natomiast zapewnienie mu stosunkowo dużej klatki. Jednocześnie ze względu na swą małą wagę i rozmiar to stworzonka bardzo delikatne – uczul zatem dziecko, aby obchodziło się z chomikiem uważnie i z troską, aby nie wyrządzić mu krzywdy.

Rybki akwariowe jako pierwsze zwierzątko dla dziecka

Jeśli zastanawiasz się, jakie zwierzątko dla dziecka w bloku wybrać, dobrą odpowiedzią może być zakup akwarium z rybkami. Mimo że z rybkami nie trzeba wychodzić na spacer ani nie można się z nimi bawić, to opieka nad akwarium wiąże się z wieloma obowiązkami. Wymaga regularnego karmienia mieszkańców podwodnego królestwa, wymiany wody oraz czyszczenia. Rybki w akwarium dla dzieci mogą też przynieść im mnóstwo frajdy.

Obserwowanie rybek w ich wodnym świecie jest bardzo ciekawe, a kreatywna aranżacja zbiornika może być interesującym i twórczym zajęciem dla dziecka. Już samo planowanie wyposażenia, dekoracji i roślinności wpływa pozytywnie na rozwój pociechy. Wspólna opieka nad akwarium po spacerze np. w wózku Anex E-Type to także świetny pomysł na spędzenie chwil z dzieckiem.

Królik jako pierwsze zwierzątko dla dziecka

Jeśli interesują Cię małe zwierzęta domowe dla dzieci, które można bez problemu trzymać nawet w niedużym mieszkaniu w bloku, królik jest na pewno dobrym rozwiązaniem. To niezwykle lubiane i popularne stworzenie domowe. Króliczki są urocze, puchate i miłe, przez co budzą wiele radości. Są ponadto towarzyskie i aktywne. Odpowiednio zsocjalizowane zwierzaki lubią przebywanie z opiekunami. Dzięki temu, że są energiczne i lubią się wyhasać, sprawdzą się świetnie jako towarzysze dziecięcych zabaw.

Zwierzątko to jest jednak bardzo delikatne i łatwo zrobić mu krzywdę, na co należy uczulić pociechę. Bardzo ważne jest więc nauczenie dziecka prawidłowej opieki i obchodzenia się z tym stworzeniem. Wbrew temu, co pokazują filmy czy seriale, podnoszenie królika za uszy jest groźne dla jego zdrowia.

Świnka morska jako pierwsze zwierzątko dla dziecka

Kawia domowa, zwana powszechnie świnką morską, to kolejny zwierzak często goszczący w domach, w których są dzieci. Prowadzi dzienny tryb życia, co sprawia, że – w przeciwieństwie do chomika – śpi w nocy, a przez to nie hałasuje w tym czasie. To towarzyskie stworzonko, które lubi przebywać z opiekunem, a jeszcze bardziej ze swoimi pobratymcami. Świnki morskie potrzebują kontaktu z innymi kawiami, ponieważ czują się wtedy szczęśliwe. Zaleca się zatem zakup przynajmniej dwóch świnek.

Pupil żyje około 6-7 lat, co powoduje, że jest długoterminowym zobowiązaniem. Nie jest natomiast trudny w opiece ani drogi w codziennym utrzymaniu. Może stać się świetnym czworonożnym przyjacielem dla dzieci w różnym wieku.

pierwsze-zwierzatko-dla-dziecka

Domowe zwierzęta dla dzieci – wsparcie rozwoju pociechy

Przyjęcie zwierzaka do domu to zawsze poważna decyzja stojąca przed całą rodziną. Zarówno duże, jak i małe zwierzęta domowe dla dzieci to nie tylko masa radości i wsparcie prawidłowego rozwoju pociechy, ale i obowiązek. Przed przygarnięciem bądź zakupem zwierzaka należy z całą rodziną szczegółowo omówić obowiązki wynikające z posiadania zwierząt, a także uzgodnić, kto czym będzie się zajmował.

Kot czy pies mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi dziecka na długie lata, a kontakt i opieka nad nimi może przynieść mnóstwo korzyści. Czy podjęliście decyzję o wyborze konkretnego zwierzaka? Podziel się tym z nami w komentarzu.

Zobacz też bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim najlepsze foteliki samochodowe, takie jak model Kinderkraft I-GUARD, krzesełka do karmienia, łóżeczka, foteliki samochodowe np. Junama Termo Line oraz wiele innych przydatnych i niezbędnych akcesoriów dla dziecka.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up