+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Paszport dla noworodka

Paszport dla noworodka – gdzie i jak złożyć wniosek paszportowy dla dziecka?

2022-11-15

Wybierasz się w podróż z dzieckiem do kraju spoza Unii Europejskiej? Niezależnie od wieku, Twoja pociecha potrzebuje paszportu. Jak wyrobić paszport dla noworodka i starszego smyka? Jak złożyć wniosek paszportowy dla dziecka? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w tym artykule.

Spis treści:

Paszport dla noworodka – kiedy jest potrzebny?

Jeśli chcesz przekroczyć granicę kraju z dzieckiem, Twoja pociecha potrzebuje dowodu tożsamości. Zasada ta dotyczy dzieci w każdym wieku, również najmłodszych, noszonych jeszcze w nosidełku Babybjorn Harmony 3D Mesh. Nawet noworodek musi mieć zatem wyrobiony paszport albo dowód osobisty. Na to, jaki dokument musi posiadać smyk, wpływa kierunek wyjazdu.

Jeśli jest to jeden z krajów Unii Europejskiej, a także Albania, Czarnogóra, Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Liechtenstein czy Serbia, wystarczy postarać się o dowód. Uprawnia on do bezproblemowego przekraczania granicy w tych krajach. Jeżeli jednak wybierasz się w podróż do kraju spoza przedstawionej listy, potrzebny Ci będzie paszport dla dziecka. Jego wyrobienie trwa zazwyczaj dłużej niż dowodu osobistego. Wiąże się też z opłatami.

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest natomiast możliwość przekroczenia każdej granicy na świecie, również tych, które można przekroczyć na dowód osobisty. Zasada ta nie działa w drugą stronę – dzięki dowodowi możliwy jest wjazd tylko do określonych krajów.

Jak złożyć wniosek paszportowy dla dziecka?

Aby otrzymać dowód osobisty dziecka, wystarczy złożyć stosowny wniosek wraz z odpowiednim zdjęciem w urzędzie gminy, najlepiej placówce właściwej ze względu na miejsce zameldowania. Plastikowy dokument można otrzymać bezpłatnie już po tygodniu, a najpóźniej po miesiącu. Jeśli posiadasz podpis elektroniczny, możesz nawet składać wniosek przez internet, co jest niemożliwe w przypadku wnioskowania o paszport. Złożenie wniosku o dokument paszportowy dla smyka jest zresztą bardziej skomplikowane.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące wnioskowania o paszport. Z poradnika dowiesz się m.in. co jest potrzebne do wyrobienia paszportu dla dziecka, jak wypełnić wniosek o paszport dla dziecka oraz jakie dokumenty do paszportu dla dziecka należy dostarczyć.

wniosek-paszportowy-dla-dziecka

Jak wyrobić  dziecku paszport?

Złóż wniosek paszportowy dla dziecka

Jak wyrobić  dziecku paszport? Aby otrzymać dokument, musisz złożyć stosowny wniosek o paszport dla dziecka. Druk wniosku otrzymasz w punkcie paszportowym. Ze względu na specyficzną gramaturę papieru oraz wymiary formularza nie ma możliwości jego wydrukowania z internetu. Wnioski wydrukowane samodzielnie przez interesantów nie są przyjmowane. Miej zatem na uwadze, że z tej przyczyny wizyta w punkcie paszportowym zapewne nie będzie krótka. Czas wizyty obejmie nie tylko czekanie w kolejce do okienka, ale też wypełnienie wniosku.

Pobranie odcisków palców

Pamiętaj, że dziecko powyżej 5. roku życia musi być obecne przy składaniu dla niego wniosku o wydanie paszportu. Przy odbiorze dokumentu obecność potomka nie jest już potrzebna. Jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku poniżej 5 lat, które jeździ w wózeczku, np. modelu Venicci Tinum Upline LEO x Kasia Sokołowska, jego obecność nie jest wymagana podczas składania wniosku. Od każdego dziecka powyżej 6. roku życia zostaną pobrane odciski palców. Procedura ta odbywa się w obecności opiekuna.

Zgłoś się do wydziału paszportowego w urzędzie wojewódzkim

Paszport dla noworodka lub starszej pociechy w Polsce możesz wyrobić tylko w wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego. Masz zatem do wyboru znacznie mniej placówek niż np. w przypadku wyrabiania dowodu osobistego. To niestety zazwyczaj przekłada się na dłuższe kolejki w urzędach, choć nie jest to regułą. Możesz natomiast wnioskować w dowolnym wydziale na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania.

Jak wypełnić wniosek o paszport dla dziecka?

Aby złożyć wniosek o paszport dla noworodka lub starszej pociechy, musisz zatem przygotować odpowiedni wniosek paszportowy dla dziecka. Wypełnij czytelnie drukowanymi literami wszystkie punkty od 1 do 14 przed wizytą na stanowisku obsługi i podpisz formularz.

Co istotne, podczas składania wniosku oboje rodzice lub opiekunowie prawni muszą osobiście wyrazić zgodę na wydanie dokumentu paszportowego. O paszport mogą wnioskować jedynie rodzice lub opiekunowie prawni zainteresowani otrzymaniem paszportu dla dziecka będącego obywatelem polskim. Mogą to zrobić na samym wniosku lub w innej formie pisemnej.

Formularz może też złożyć jeden z rodziców, pod warunkiem że dostarczy on zgodę drugiego w formie pisemnej. Własnoręczność podpisu musi być w takim przypadku potwierdzona notarialnie albo przez organ paszportowy. W sytuacji, gdy z jakichś przyczyn niemożliwe lub utrudnione jest uzyskanie podpisów obojga rodziców, sprawę można skierować do sądu rodzinnego. Jego decyzja zastąpi zgodę drugiego rodzica na posiadanie dokumentu przez dziecko. Podpis jednego rodzica jest dopuszczalny w przypadku, kiedy drugi rodzic nie żyje, został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo jest nieznany.

Jeśli do złożenia wniosku o paszport niemowlaka jeżdżącego w wózku, np. modelu Recaro CELONA, uprawniony jest tylko jeden z rodziców lub opiekunów prawnych, to przy składaniu formularza musi dostarczyć stosowne dokumenty potwierdzające ten fakt. Należą do nich, np. orzeczenie sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich drugiego rodzica.

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu dla dziecka?

A co jest potrzebne do wyrobienia paszportu dla dziecka? Poza prawidłowo wypełnionym wnioskiem do właściwego wydziału urzędu wojewódzkiego musisz dostarczyć także:

  • Kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Fotografia powinna prezentować dziecko w pozycji frontalnej, bez okularów z ciemnymi szkłami albo nakrycia głowy, patrzące na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami. Pociecha na zdjęciu musi mieć zamknięte usta i naturalny wyraz twarzy. Fotografia powinna pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice. Twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków na jasnym tle musi zajmować 70-80% zdjęcia. Fotografia powinna mieć też dobrą ostrość i odwzorowywać naturalny kolor skóry.
  • Ważne paszporty albo dowody osobiste rodziców do wglądu. Konieczne jest też dostarczenie dotychczas posiadanego przez małoletniego paszportu do wglądu, natomiast przy odbiorze nowego dokumentu należy go przedłożyć w celu anulowania.
  • Potwierdzenie dokonania opłaty paszportowej.
  • Jeśli przysługuje ulga na wyrobienie paszportu, należy przedstawić do wglądu stosowny dokument, np. kartę dużej rodziny albo ważną legitymację szkolną dziecka.
  • Numer PESEL i inne aktualne dokumenty dziecka, jeśli zostały wydane.

Ile kosztuje wydanie paszportu dla dziecka?

Podczas składania wniosku o wydanie paszportu konieczne jest przedstawienie dowodu wniesienia opłaty paszportowej. Najlepiej zatem dokonać jej jeszcze przed wizytą w urzędzie, np. w postaci przelewu na konto. Jeśli zdecydujesz się na tę formę płatności, w tytule przelewu wpisz imię i nazwisko osoby ubiegającej się o paszport dla dziecka wraz z dopiskiem „opłata paszportowa”. Numer konta, na który należy przelać środki, znajdziesz np. na stronie urzędu wojewódzkiego. Możesz też dokonać opłaty w punkcie opłat konkretnego urzędu.

Koszt paszportu dla dziecka jest stały i ściśle określony. Za paszport ważny przez 10 lat dla uczniów od 13. roku życia zapłacisz 70 zł. Cena ta uwzględnia 50% ulgi, która przysługuje uczniom w tym wieku. Wydanie paszportu osobie małoletniej do 13. roku życia, z uwzględnieniem 50% ulgi, kosztuje natomiast 30 zł. W przypadku rodzin wielodzietnych posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny koszt wydania paszportu wynosi 15 zł (za dokument wydany dzieciom do 13. roku życia) i 35 zł (za paszport dla dzieci od 13. do 25. roku życia).

Ponadto wydanie dokumentu może wiązać się z dodatkowymi opłatami skarbowymi. Potwierdzenie wiarygodności podpisu, np. w związku z wyrażeniem zgody przez jednego z rodziców na wydanie paszportu dziecku, podlega opłacie za wykonaną czynność urzędową w wysokości 9 złotych.

Wyrabiając paszport niemowlaka, musisz się też liczyć z koniecznością wykonania stosownych zdjęć. Tu cena usługi zależy od konkretnego punktu fotograficznego oraz liczby zdjęć do wykonania. Zazwyczaj w przypadku zakupu większego pakietu, np. 6 lub 8 zdjęć, koszt jednej fotografii jest niższy niż przy nabyciu zestawu 4 fotografii.

Ile się czeka na paszport dla dziecka?

To, ile się czeka na paszport dla dziecka, jest ściśle określone w odpowiednich przepisach. Czas wydania dokumentu paszportowego przez wojewodę wynosi do 30 dni. Dokładny termin zostanie ustalony z urzędnikiem podczas składania wniosku w punkcie paszportowym. Możesz samodzielnie sprawdzić też, czy paszport jest już gotowy do odbioru, dzwoniąc do konkretnego urzędu wojewódzkiego i podając numer sprawy, który znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku. Masz też możliwość sprawdzenia tej informacji przez internet. Wejdź na stronę Ministerstwa Cyfryzacji i zobacz zakładkę „Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy”. Wpisz numer sprawy, a system automatycznie sprawdzi, czy możesz już odebrać dokument.

Pamiętaj, że zgodnie z prawem urząd ma czas 30 dni roboczych na wydanie paszportu. Miej to na uwadze, planując wakacje, aby niedługo przed wyjazdem nie było przykrych niespodzianek. W wyjątkowych sytuacjach można otrzymać paszport wcześniej. Aby tak się stało, konieczne jest złożenie podania o przyspieszenie wydania paszportu do kierownika biura paszportowego. W podaniu musi znaleźć się uzasadnienie konieczności wydania dokumentu w tym trybie. Jeśli kierownik wyda zgodę na przyspieszone wyrobienie dokumentu, otrzymasz go w ciągu około 2 dni. To tzw. paszport tymczasowy, który jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od daty jego wydania.

O tymczasowy paszport można się ubiegać tylko w określonych sytuacjach. Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka można złożyć m.in. w przypadku poważnej choroby lub pogrzebu kogoś z rodziny. W takim przypadku konieczne jest dostarczenie dowodu takiego zdarzenia. O paszport tymczasowy dla dziecka można się starać również w sytuacji, gdy paszport utracił ważność albo został skradziony podczas pobytu za granicą lub też, gdy dziecko nie mieszka w Polsce, ale przebywa w kraju tymczasowo i chce wrócić do miejsca swego stałego pobytu.

Jak długo paszport jest ważny?

Dziecięcy paszport ma różną ważność, w zależności od wieku malucha. W przypadku dziecka, które nie ukończyło jeszcze 13 lat, dokument jest ważny przez 5 lat. Z kolei dokumenty dzieci w wieku powyżej 13 lat są ważne już dwukrotnie dłużej, czyli przez 10 lat.

Różnica ta wnika z bardzo dużych zmian wizualnych, jakie przechodzą najmłodsze dzieci. Rozpoznanie nastolatka na fotografii wykonanej w okresie jego niemowlęctwa, gdy smyk korzystał z krzesełka do karmienia np. modelu Maxi-Cosi Nesta, jest wręcz niemożliwe. Ponadto małe dzieci nie podpisują się same na paszporcie, ale obowiązek ten istnieje już w przypadku starszych dzieci – podpis na wniosku składa osoba małoletnia, która ukończyła 13. rok życia.

wniosek-paszportowy-dla-dziecka

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka – już wiesz, jak złożyć

Wiesz już, jakie dokumenty do paszportu dla dziecka dostarczyć, jak długo trwa wyrobienie paszportu oraz jaki jest koszt paszportu dla dziecka. Możesz zatem złożyć wniosek o dokument paszportowy dla swej pociechy. To dobre rozwiązanie, które pozwoli Ci na swobodę w zakresie podróżowania. Posiadając paszport, będziesz mógł bez problemu wybrać się w dowolną podróż, np. korzystając z oferty wczasów last minute. Wystarczy, że zapakujesz do walizki łóżeczko dostawne Chicco NEXT2ME FOREVER, wózek Bexa GLAMOUR oraz oczywiście paszport, aby cieszyć się wspólną podróżą.

Czy Twoja pociecha posiada już własny paszport? Zostaw swój komentarz i podziel się z nami swoim doświadczeniem. Zobacz też bogatą ofertę sklepu BoboWózki. Znajdziesz w niej krzesełka do karmienia, łóżeczka przenośne, foteliki samochodowe i wózki, np. model Cybex E-Priam 3.0 Rockstar by Alec Volkel. Tak bogaty asortyment pozwoli Ci na skompletowanie przydatnych i bezpiecznych akcesoriów, które zwiększą komfort życia Twojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up