+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
karta-ekuz

Karta EKUZ – jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

2022-12-21

Jedziesz z malcem na wakacje za granicę? Wyrobienie karty EKUZ da pewność, że w razie potrzeby, smyk uzyska bezpłatnie pomoc w ramach publicznej opieki zdrowotnej. To nie jedyne korzyści, jakie zapewnia karta EKUZ. Gdzie wyrobić dokument? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Wyrobienie karty EKUZ – dlaczego warto?

Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny z rodziną, warto wyrobić wcześniej kartę EKUZ. To polecane rozwiązanie dla wszystkich – zarówno rodziców, jak i dzieci. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której uzyskasz podstawową opiekę zdrowotną w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Dzięki karcie EKUZ możesz liczyć na bezpłatną opiekę zdrowotną, która jest oferowana w ramach publicznej służby zdrowia w państwie należącym do UE bądź EFTA. To oznacza, że jeśli obywatele danego kraju dopłacają do świadczenia, to Ty także będziesz musiał to zrobić. Korzystasz zatem z opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, co mieszkańcy owych państw. Innymi słowy, mówiąc, zakres świadczeń może różnić się od tego, do którego jesteś upoważniony w Polsce.

Różnice w zakresie świadczeń pomiędzy krajami mogą dotyczyć wielu kwestii. Może się na przykład zdarzyć, że lekarstwa, które w Polsce są refundowane, w danym kraju są płatne. Ponadto w wielu krajach spod refundacji nierzadko jest wyłączone leczenie stomatologiczne, a także w części koszt niektórych badań albo wizyt lekarskich.

Pamiętaj też, że EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją własną, indywidualną kartę. To oznacza, że Twoja karta imienna poświadcza, że jedynie Ty jesteś ubezpieczony. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha także miała wszelkie korzyści i uprawnienia związane z kartą EKUZ, wyrób ją i dla niej. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka bądź rodzica.

EKUZ jest wydawana bezpłatnie. To mała plastikowa karta, która swoim wyglądem przypomina między innymi dowód osobisty albo prawo jazdy. Jedyną różnicą jest to,  że nie posiada ona zdjęcia. Możesz ją uzyskać od ręki zarówno dla siebie, jak i swojej pociechy, niezależnie od tego, czy jest jeszcze malcem jeżdżącym w wózku Cybex Balios S Lux 2023, przedszkolakiem, czy też weszła już w okres nastoletni. Nie musisz długo czekać na jej wydanie, jak ma to miejsce w na przykład w przypadku wyrobienia paszportu bądź dowodu osobistego. Gdy zjawisz się w odpowiednim urzędzie z wnioskiem, uzyskasz kartę EKUZ jeszcze tego samego dnia.

Karta ta daje Twojemu dziecku dostęp do refundowanych świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Nie ma limitów kwotowych w tym zakresie. Jeśli zatem Twoja pociecha ulegnie np. wypadkowi albo rozchoruje się podczas zagranicznych wakacji, w większości przypadków otrzyma darmową pomoc w publicznej przychodni bądź szpitalu. Refundowane koszty zostaną pokryte niezależnie od przyczyny takiej wizyty.

Posiadanie karty EKUZ daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, że w razie nieprzyjemnego wypadku bądź nagłej choroby Twoja pociecha będzie miała zapewnioną należytą opiekę zdrowotną. W większości przypadków jako rodzic nie będziesz się musiał martwić koniecznością zapłaty za pobyt w szpitalu, wizytę u pediatry bądź niezbędne badanie.

Przeczytaj także: Dziecko w foteliku a podróż po Europie. Jakie są przepisy w innych krajach?

karta-ekuz

EKUZ – gdzie obowiązuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w sumie w 32 krajach europejskich. Możesz się nią posługiwać we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, wśród których znajdują się szczególnie popularne kierunki wakacyjne, takie jak Grecja, Hiszpania, Włochy czy Portugalia, ponadto działa ona również w czterech państwach zrzeszonych w EFTA (Norwegia, Liechtenstein, Islandia i Szwajcaria). Dodatkowo obowiązuje ona także na terytorium Wielkiej Brytanii. Jak więc widać, wyrobienie karty EKUZ to bardzo rozsądne i wskazane rozwiązanie.

Pamiętaj jednak, że z tej karty nie będziesz mógł skorzystać w innych krajach, które również cieszą się sporym zainteresowaniem wśród podróżników, takich jak np. Turcja, Tunezja czy Egipt. W tym przypadku obowiązkowo wykup ubezpieczenie turystyczne.

Kto może wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ to potwierdzenie posiadania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Mogą się o nią ubiegać wszystkie osoby posiadające ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Należą do nich między innymi zatrudnieni, ale też renciści i emeryci, osoby prowadzące działalność gospodarczą rolniczą i pozarolniczą, a także pobierające świadczenia przedemerytalne bądź zasiłek. Do wyrobienia karty EKUZ mają też prawo dzieci i młodzież do 18. roku życia. Możesz zatem wyrobić kartę swojemu dziecku, niezależnie od tego, czy jest ono noworodkiem, niemowlęciem jeżdżącym w wózku Baby Jogger City Elite 2 i foteliku City Go i-Size z bazą Isofix, chodzi do szkoły podstawowej czy też liceum.

Karta EKUZ – gdzie wyrobić?

Wiesz już, jak wiele zalet ma karta EKUZ. Gdzie wyrobić taki dokument dla swojej pociechy? Przypominamy, że wyrobienie EKUZ dla niemowlaka bądź starszej pociechy jest całkowicie bezpłatne. Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka? Możesz to zrobić na kilka bardzo prostych sposobów.

Złóż wniosek w wydziale NFZ

Pierwszym sposobem jest złożenie wniosku w wydziale NFZ lub stosownej delegaturze. To najszybszy sposób, ponieważ kartę otrzymujesz od razu po złożeniu wniosku, podczas tej samej wizyty. Musisz się jednak liczyć z ewentualnymi kolejkami, które sprawiają, że oczekiwanie na swoją kolej może się trochę przedłużyć. Niemniej wszystko załatwisz tam za jednym razem: możesz wypełnić wniosek dostępny w placówce, złożyć go i od razu otrzymać stosowny dokument. Obecność pociechy w czasie składania ani odbierania wniosku nie jest konieczna, więc nie musisz zatem narażać jej na nudę i często długie oczekiwanie, co bywa męczące dla dzieci nawet w najbardziej komfortowym wózku, takim jak Cybex Gazelle S. Jeśli Twoje dziecko jest niepełnoletnie, to nie potrzebujesz wtedy jego upoważnienia do odbioru dokumentu.

Wyślij wniosek przez e-mail

Możesz też wysłać wniosek drogą mailową. W tym celu pobierz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, który jest dostępny na stronie NFZ, wydrukuj, wypełnij, zeskanuj i prześlij mailem do wydziału NFZ.

Złóż wniosek drogą pocztową

Wysyłka drogą pocztową to metoda podobna do wysyłki mailem, z tym że wniosek przesyłasz na adres pocztowy. Najpierw pobierz i wypełnij wniosek o wydanie EKUZ ze strony NFZ, a później zapakuj go do koperty i prześlij do wydziału NFZ. W tym przypadku musisz się jednak liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na wydanie karty, ponieważ do czasu oczekiwania najlepiej doliczyć kilka dodatkowych dni, potrzebnych na dostarczenie listu do właściwej placówki.

Złożenie wniosku przez ePUAP

Jak wyrobić kartę EKUZ innym sposobem niż te, które podaliśmy w poprzedniej części artykułu? Czwartą metodą jest złożenie wniosku za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej, tj. systemu ePUAP. Dostęp do niego jest bezpłatny. Możesz zalogować się na kilka sposobów: poprzez swój profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. To najczęściej używane metody. Opcją alternatywną jest skorzystanie z aplikacji mObywatel, skanując kod QR. Po zalogowaniu się wypełniasz odpowiedni wniosek i przesyłasz go do oddziału NFZ.

Bez problemu możesz sprawdzić status swojego wniosku. W tym celu wejdź na stronę „Status sprawy” i wprowadź identyfikator sprawy, który przyjdzie na Twój adres e-mail.

Wyślij wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta

Możesz też zdecydować się na bezpłatne złożenie wniosku przez Internetowe Konto Pacjenta. W tym celu zaloguj się na stronę IKP i wejdź w zakładkę „Moje konto”. Poniżej informacji o Twoim ubezpieczeniu zdrowotnym znajdziesz informację o karcie EKUZ. Kliknij „Złóż wniosek” i postępuj zgodnie z zaleceniami na monitorze.

Gdy wybierzesz tę metodę, otrzymasz informację o wygenerowaniu karty albo o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji.

Jak złożyć wniosek EKUZ dla dziecka?

Wyrobienie karty EKUZ dla pociechy jest również bardzo proste. Starannie uzupełnij wszystkie wymagane pola we wniosku. W rubryce „Dane osoby” wskaż dane dziecka, a w rubryce „Status osoby” zaznacz opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Wniosek musi być podpisany przez jednego z rodziców. Po uzupełnieniu formularza złóż go osobiście, prześlij pocztą albo przez internet na adres NFZ.

Jeżeli składasz wniosek osobiście w placówce NFZ, otrzymasz go na miejscu. Przypominamy, nie musisz w tym celu wybierać się do placówki razem z dzieckiem w wózku, nawet gdy jest to najwygodniejszy model, taki jak Camarelo Faro.

Możesz też odebrać kartę przez pełnomocnika, którego do tego upoważnisz. Dokument możesz odebrać osobiście nawet wtedy, jeśli wysłałeś wniosek pocztą lub elektronicznie. Jeżeli natomiast zaznaczysz taką opcję we wniosku o kartę bądź gdy wniosek prześlesz za pomocą ePUAP, kartę EKUZ dostaniesz pocztą. Dokument zostanie przekazany na wskazany adres w przeciągu kilku dni.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przez internet – ile czeka się na wydanie?

Karta EKUZ dla dziecka online to zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy sposób na złożenie wniosku. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku nie otrzymasz dokumentu tego samego dnia. EKUZ dostajesz od ręki tylko w przypadku złożenia wniosku osobiście. W innym razie wydanie dokumentu trwa do 5 dni. Miej jednak na uwadze, że w okresie letnim, mniej więcej od czerwca do września oddział wojewódzki NFZ może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni.

Czas ten jest spowodowany okresem wakacyjnym, z czym wiąże się ogromna popularność takiej karty. W tym czasie mnóstwo osób jest zainteresowanych wydaniem EKUZ, dlatego właśnie też czas rozpatrzenia wniosku może się przedłużyć. Miej to na uwadze, planując wakacje. Najlepiej zdecyduj się na złożenie wniosku przynajmniej 2-3 tygodnie przed planowanym wypoczynkiem. Prawdopodobnie unikniesz wtedy stresu związanego z opóźnieniem związanym z wydaniem dokumentu.

karta-ekuz

Karta EKUZ – ile ważna?

Ile ważna jest karta EKUZ dla dziecka? Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu maksymalnie kilkunastu dni i po tym czasie, gdy nie będzie przeciwwskazań, Twoja pociecha otrzyma dokument. Karta jest ważna do 18. roku życia w przypadku dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Z kolei starsze dzieci w wieku powyżej 18 lat, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, mają kartę ważną przez 18 miesięcy. Ten okres dotyczy też uczniów w wieku powyżej 18 lat z własnym tytułem do ubezpieczenia, a także uczniów, studentów i doktorantów.

Karta EKUZ zostanie wydana na okres 5 lat w przypadku dzieci i młodzieży, które nie mają skończonych 18 lat i ubezpieczenia, ale mają obywatelstwo polskie. Kartę EKUZ mogą też otrzymać najmłodsi, którzy uzyskały status uchodźcy, ochronę uzupełniającą albo zezwolenie na pobyt czasowy i jednocześnie mieszkają na terytorium RP. W takim przypadku ważność karty EKUZ wynosi 6 miesięcy.

Przeczytaj także: Wózek do małego bagażnika – jaki model wybrać?

EKUZ dla niemowlaka i starszego dziecka – już wiesz, że warto ją wyrobić!

Wiesz już, jak bardzo polecanym i praktycznym rozwiązaniem jest karta EKUZ dla niemowlaka jeżdżącego jeszcze w wózku Roan Emma, kilkulatka albo nastolatka. Dlatego z całą pewnością wartą ją wyrobić przed wspólnym urlopem rodzinnym lub samodzielnym wyjazdem pociechy na zagraniczny obóz. Czy Twoje dziecko ma już kartę EKUZ? Podziel się z nami swoim doświadczeniem na ten temat w komentarzu.

Zobacz też bogaty asortyment sklepu Bobowózki. Znajdziesz w nim wszystko to, co niezbędne dla Twojego maluszka. Wózek typu 2 w 1 Kinderkraft Moov CT, krzesełko do karmienia, łóżeczko dziecięce i fotelik samochodowy 0-13 kg Joie i-Snug 2 – to wszystko i wiele więcej czeka na Ciebie w ofercie naszego sklepu.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up