+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Nietypowe imiona dla chłopca

Nietypowe imiona dla chłopców – jak nazwać syna?

2021-04-09

Wybór imienia dla dziecka to jedna z ważniejszych decyzji, przed którą staje przyszły rodzic. Inspiracji możesz szukać na różne sposoby – wybrać imię przodka, dopasować je do nazwiska lub postawić na oryginalne imiona dla chłopców. Garść tych ostatnich proponujemy Ci w tym artykule!

Spis treści

Rzadkie imiona dla chłopców – dobry wybór na całe życie?

Imię to jeden z atrybutów, który określa nas jako człowieka. Nietypowe imię dla chłopca jest jego wizytówką, sprawia, że dziecko staje się natychmiast zauważone na tle klasy lub grupy rówieśników. Nietypowe imiona dla chłopców mogą być związane z pasjami rodziców, wykonywaną przez nich pracą zawodową, albo odmienną narodowością mamy lub taty i ich bogactwem kulturowym. Oryginalne imię dla chłopca bywa zaczerpnięte z książek, a niekiedy stanowi rodzinną tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Czy niespotykane imiona dla chłopca są zaletą, czy mogą utrudniać maluchowi codzienne funkcjonowanie? Z pewnością niosą za sobą coś innego, niż najpopularniejsze imiona.

Nietypowe imiona dla chłopców – skąd się brały kiedyś?

Rzadkie imiona męskie były nadawane w rodzinach od zawsze. Bardzo często taka tradycja towarzyszyła arystokracji i rodzinom królewskim. Imiona służyły sprawniejszej komunikacji – były sposobem, by zwrócić się bezpośrednio do drugiej osoby. Imię było niejako rodzajem przezwiska i błogosławieństwa jednocześnie – wiązało się z wykonywanym zawodem, umiejętnościami, a czasem miało wręcz nadawać dziecku magiczne zdolności lub przynosić szczęście. Dawne, dziś już nietypowe imiona dla chłopców, podkreślały określoną cechę charakteru człowieka lub jego wygląd zewnętrzny. Przykładowo, imię Teodor oznaczało „dany przez Boga”, Bogusław – „sławiący Boga”, a np. Rufus – „rudowłosy”. Przez wiele wieków ludzie otrzymywali wyłącznie imiona i przydomki, nazwiska w takiej funkcji, jaką znamy dziś, zaczęły obowiązywać dopiero ok. XIX wieku. Wcześniej posiadali je tylko zamożni i wpływowi ludzie.

imiona dla chłopca

Oryginalne imię dla chłopca – trendy i moda. Czy warto za nimi podążać?

Niespotykane imiona męskie mogą okazać się prawdziwym darem dla niemowlęcia. Dziecko nim obdarzone z pewnością zostanie zapamiętane przez nauczyciela, zapadnie w pamięć podczas egzaminu lub rozmowy kwalifikacyjnej. Jeszcze w latach 90. niemal w każdej szkolnej klasie łatwo było znaleźć Mateusza, Łukasza, Pawła, Jakuba lub Kamila. Kilka lat później nastąpiła zmiana i wśród dzieci na placu zabaw zaczęli pojawiać się chłopcy o imionach Brajan, Alan, Kevin oraz Olivier.

Nie każde dziecko pragnie jednak wyróżniać się z tłumu nietypowym imieniem. Oryginalne imię dla chłopca może być problematyczne – zwłaszcza dla nastolatków, którzy dążą do niezależności i indywidualności poprzez strój lub fryzurę, jednak wykazują ogromną potrzebę przynależności do wybranej grupy rówieśników.

Rzadkie imię dla dziecka, które pochodzi z ukochanej książki lub było inspirowane zamorskimi wyprawami, nie musi być dla niego ciężarem. Jeśli rodzice lubią otaczać się oryginalnymi przedmiotami, cenią sobie indywidualizm i nietuzinkowe ubrania, wyjątkowe imię dla maluszka nie będzie zaskakujące. W ich upodobania wpasują się także takie elementy wyprawki, jak elegancko wykończony wózek Muuvo Quick 2.0 XL oraz stylowe wyposażenie pokoju dziecięcego.

Propozycje oryginalnych imion dla chłopców

Oryginalne imiona dla chłopców mają swoje korzenie w innych narodowościach i kulturach. Zaledwie kilku chłopców w ostatnich latach otrzymało imię Zefiryn, Takeshi lub Timur. Niezwykłym imieniem może być także to, inspirowane mitologią lub Biblią – Simeon, Youssef czy Samson przywodzą na myśl antycznych herosów i bohaterów. Jeśli Twoja rodzina jest wielonarodowościowa lub planujesz dłuższy wyjazd zagraniczny, dobrą opcją będzie imię, które łatwo wypowiedzieć w innych językach – Jakub czy Aleksander to jednocześnie Jacob albo Alex.

Coraz bardziej popularne w naszej kulturze są imiona, które dawno temu otrzymywali nasi pradziadkowie i krewni. Oprócz częściej spotykanych Stasiów, Władysławów i Franciszków warto przypomnieć sobie równie piękne imiona staropolskie – Mieszko, Mieczysław, Wyszesław lub Zawisza. Ostatnią naszą propozycją są imiona krótkie, łatwo wpadające w ucho i proste w odmianie. Należą do nich Hugo oraz Leo. Spotyka się je w różnych narodach, są dźwięczne i dobrze brzmią w połączeniu z różnymi nazwiskami.

Gdy na świat przychodzi Twoje dziecko, chcesz zapewnić mu wszystko to, co najlepsze. Prócz imienia, warto kupić dobrą wyprawkę, by zadbać o bezpieczeństwo podczas spacerów i w trakcie jazdy samochodem. Dla niemowlęcia świetnym wyborem na pierwsze miesiące życia będzie fotelik samochodowy Avionaut Pixel i-Size z bazą isofix. Wspólne spacery umili wielozadaniowy wózek głęboko-spacerowy 2w1 Stokke Xplory X lub model Bebetto Flavio.

Oryginalne imiona dla chłopca

Nietypowe imiona dla chłopców – czy są jakieś prawne ograniczenia?

Nietypowych imion w Polsce przybywa. Związane jest to nie tylko z możliwością swobodnego przemieszczania się i podróżowania, ale także zmianą prawodawstwa w 2015 roku. Nowe przepisy sprawiają, że rodzic może nazwać niemowlę według własnego uznania. Dzięki temu spotykamy nie tylko Jessicę lub Ksawiera, ale także Dżesiki, Xavierów. Te same imiona pojawiają się w różnych odmiennych formach. Nowe regulacje prawne zezwalają, by imiona dla dziewczynek mogły kończyć się na literę inną niż „a”. Wśród wyjątkowo oryginalnych męskich imion występują Gniewko, Myszon, Mił, Torkil albo Żyraf.

Rzadkie imiona dla chłopców

Oryginalne imiona dla chłopców – najważniejsza decyzja na przyszłość

Twoje decyzje dotyczące wyboru imienia dla niemowlęcia mają wpływ na jego dalsze życie. To, czego nauczysz swoje dziecko, może zdecydować o jego przyszłej pracy i karierze. Lubisz aktywnie spędzać czas i pragniesz zarażać swoje dziecko pasją do sportu lub podróżowania? Zastanów się nad wygodnym wózkiem do biegania Cybex Zeno, który zda egzamin na górskim szlaku i na plaży. Jeśli chcesz być przygotowany na każdą okoliczność, wybierz Cybex Balios S Lux wózek 3w1 z fotelikiem.

Rzadkie imię dla syna może okazać się niezwykłym prezentem na przyszłość. Dziecko będzie czuć się wyjątkowe, być może zainspiruje się życiorysem swoich przodków lub karierą słynnego sportowca, po którym odziedziczyło imię. Porozmawiaj ze znajomymi, szukaj imienia w książkach i opowieściach z dawnych czasów. A gdy już wybierzesz imię dla swojego syna, przejdź do kompletowania wyprawki – bogato dekorowany wózek, taki jak Cybex Priam 2.0, praktyczne łóżeczko, kocyki i zabawki sensoryczne sprawią, że niemowlę będzie rozwijać się w harmonijny sposób, a opieka nad maluszkiem stanie się czystą przyjemnością!

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Tata Antosia
2021-04-09 16:58
Antoni :)
Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.