+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Płaskostopie u dziecka

Płaskostopie u dziecka – czym jest i czy może się cofnąć? Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci

2022-11-08

Płaskostopie to rodzaj deformacji stopy, w przypadku którego dochodzi do obniżenia lub zaniku jej sklepienia. Wada ta może prowadzić do problemów w dorosłym życiu i powodować dolegliwości bólowe. Płaskostopie u dziecka – jak je rozpoznać i jakie są przyczyny płaskostopia u dzieci?

Spis treści:

Czym jest płaskostopie u dziecka?

Płaskostopie to jedna z najpopularniejszych wad układu ruchu, która rozpoznawana jest zwykle w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Płaskostopie u dziecka, nazywane potocznie platfusem, objawia się obniżonym fizjologicznym wysklepieniem stóp. Może też skutkować obniżonym albo całkowitym brakiem łuku podłużnego przyśrodkowego lub łuku poprzecznego. Płaskostopie może być diagnozowane także u dorosłych – jeśli przez wiele lat jest nieleczone, może powodować bóle kręgosłupa i problemy ze sprawnym poruszaniem się.

W warunkach fizjologicznych między stopą a podłożem widoczna jest wyraźna przestrzeń, którą można zlokalizować w środkowej części stopy przy krawędzi. Płaskostopie u dziecka skutkuje niewłaściwą amortyzacją całego ciała i świadczy o nieprawidłowym ukształtowaniu stopy. Płaskostopie u 2-latka jest jednak zjawiskiem stosunkowo częstym – do ok. 3-4. roku życia płaskostopie jest stanem fizjologicznym. Fizjologiczne płaskostopie u dzieci w większości przypadków ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia u specjalisty.

cwiczenia-na-plakostopie-dla-dzieci

Rodzaje płaskostopia u dzieci

Zanim dowiemy się, jakie są przyczyny płaskostopia u dzieci, warto poznać najczęściej występujące rodzaje tej anomalii. Płaskostopie u dziecka może mieć kilka postaci, do których należą płaskostopie poprzeczne i płaskostopie podłużne. Jeżeli zmiany w obrębie stóp są znaczne, zauważymy to podczas swobodnej zabawy dziecka lub gdy w nietypowy sposób ustawia stopy, np. podczas siedzenia w wygodnym foteliku do karmienia Stokke Tripp Trapp. Jakie może być płaskostopie u dzieci?

Płaskostopie poprzeczne

Dzieci z płaskostopiem poprzecznym mają spłaszczoną stopę w wymiarze poprzecznym. W ich przypadku dochodzi do poszerzenia przedniej części stopy. Dziecko obciąża intensywnie przodostopie. Gdy nie występują zaburzenia w budowie stopy, maluch powinien wspierać stopę wyłącznie na głowie pierwszej i piątej kości śródstopia, a nie całej powierzchni. W konsekwencji używania całej stopy chory szybciej odczuwa zmęczenie podczas sportu i aktywności sportowych, a jego chód bywa zaburzony, dlatego maluchy dość szybko sygnalizują potrzebę odpoczynku po zabawie np. na placu zabaw. Wówczas przydatny jest lekki wózek spacerowy, np. Cybex Balios S Lux.

Płaskostopie podłużne

Płaskostopie u dzieci – kiedy do lekarza? Z pewnością wtedy, gdy Twoja pociecha ma widoczne obniżenie łuku przyśrodkowego stopy, czyli płaskostopie podłużne. Stopa jest wówczas zbyt słabo wyprofilowana i nie zapewnia właściwej amortyzacji. Płaskostopie podłużne może powodować znaczne przeciążenia w aparacie ruchu, które wymagają długotrwałej rehabilitacji. By zadbać nie tylko o dobry rozwój stóp malucha, wybierz jednocześnie fotelik samochodowy, który utrzymuje kręgosłup w prawidłowej pozycji podczas jazdy, np. Britax Kidfix III  S.

Co powoduje płaskostopie u dziecka?

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci mogą być konieczne w wielu przypadkach. Choć płaskostopie u niemowlaka jest fizjologiczne, dobrze jest obserwować rozwój stopy dziecka i odpowiednio wcześnie reagować, gdy zauważymy coś niepokojącego. Leczenie płaskostopia u dzieci to nie tylko ćwiczenia – jeśli rozpoznamy przyczynę zaburzeń, usunięcie płaskostopia będzie o wiele prostsze. Z tego samego powodu podczas wyboru wózka dla malucha zwracajmy uwagę na to, czy dziecko ma dobrze ułożony tułów i kończyny, by nie dochodziło do niebezpiecznych przeciążeń. Taką gwarancję zyskamy, gdy wybierzemy nowoczesny wózek, np. Muuvo Quick 3.0.

Przyczyny płaskostopia u dzieci to często brak aktywności fizycznej i nadwaga. Występowanie platfusa wiąże się niekiedy z używaniem źle dobranego obuwia. Na prawidłowy kształt stopy wpływa napięcie mięśni i więzadeł stopy, dlatego im bardziej ruchliwy maluszek, tym problemy ze stopami są rzadsze. Czasami zaburzenia w prawidłowym rozwoju stopy powodują zbyt wąskie ubrania, skarpetki i ciasne buty, które zmieniają kształt stopy. Zdarza się, że przyczyną płaskostopia są zaburzenia genetyczne, deformacje kostne, a także choroby stawów, kości lub mięśni.

Płaskostopie u dzieci – jak rozpoznać?

Czy moje dziecko powinno wykonywać ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci? Takie pytanie pojawia się w głowach wielu rodziców. Zanim jednak skierujemy swoje kroki do ortopedy lub fizjoterapeuty, zacznij od samodzielnej obserwacji swojej pociechy. Postaraj się ocenić, jak maluch się porusza, czy symetrycznie stawia stopy, jak je układa na podłodze i czy któraś strona ciała pracuje Twoim zdaniem intensywniej. Wiele wad postawy najłatwiej wyśledzić właśnie rodzicom, podczas zabawy w domu lub gdy wybieracie się na spacer na przykład łatwym do prowadzenia wózkiem Lionelo Riya.

Kiedy najłatwiej zdiagnozować płaskostopie u dzieci?  Objawy z pewnością szybko dostrzeże lekarz pediatra podczas wizyty kontrolnej, szczególnie w trakcie okresowego bilansu zdrowia. Czasami wada jest na tyle widoczna, że zwróci na nią uwagę opiekunka w przedszkolu lub wychowawczyni na zajęciach wychowania fizycznego. Nie trzeba lekceważyć sugestii nauczyciela czy opiekuna na zajęciach sportowych, jeśli rzeczywiście występują ewentualne nieprawidłowości i udać się na wizytę do specjalisty. Doświadczony fizjoterapeuta pokaże, jak wykonywać ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci, dzięki którym już po kilku miesiącach zapomnimy o problemie zdrowotnym.

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci – kilka przykładów

Choć fizjologiczne płaskostopie u dzieci zwykle cofa się przed zerówką, warto poznać przykładowe ćwiczenia na płaskostopie u dzieci. Płaskostopie u 2-latka lub 5-latka można niwelować poprzez ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz zmianę kilku nawyków. Aby leczenie płaskostopia u dzieci szybko się nie znudziło, korzystne jest wymyślanie ciekawych zabaw sportowych, które zachęcą malucha do niwelowania płaskostopia. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na ciekawe i efektywne przykładowe ćwiczenia na płaskostopie u dzieci!

Zabawy na płaskostopie u niemowlaka

Domowe zabawy z niemowlęciem można potraktować jako trening malutkich stópek. Już na tym wczesnym etapie rozwoju możesz wspomagać rozwój dziecięcego ciałka, by w przyszłości nie miało kłopotów z płaskostopiem. Jednym z elementów może być samodzielny masaż stóp. Poprzez delikatne pocieranie, masowanie czy ugniatanie podeszwy stóp i poszczególnych palców pobudzasz krążenie i sprawiasz, że aktywne stają się liczne receptory. Pozwól smykowi jak najczęściej przemieszczać się po mieszkaniu bez skarpetek, na bosaka.

Profilaktyką płaskostopia są wszystkie aktywności, które pobudzają mięśnie stóp. Nawet zabawne wkładanie przez smyka stopy do ust pomaga mu lepiej poznawać własne ciało i ćwiczyć elastyczność mięśni. Bobasowi, który już chodzi, zapewnij dobrze dopasowane obuwie, z podeszwą, która nie będzie utrwalać nieprawidłowego chodzenia. Pobaw się z maluchem w naśladowanie – pokazuj mu na przykładzie swojej stopy, jak można zginać i rozkładać palce lub wykonuj w powietrzu kółka, które sprytny kilkulatek bez problemu powtórzy.

Gimnastyka sensoryczna na płaskostopie u dzieci

Jak rozpoznać, że Twoja pociecha potrzebuje pomocy fizjoterapeuty? Gdy smyk koślawi stopy lub stawia je zbyt płasko, z pomocą przyjdą woreczki i inne zabawki sensoryczne. Część z nich możesz zrobić samodzielnie w domu. Istotą ćwiczeń na płaskostopie jest to, by wzmocnić podeszwę stóp i zaktywizować ich mięśnie. Tu przydadzą się niewielkie, miękkie woreczki gimnastyczne, które dziecko może próbować przerzucać za pomocą stóp. Takie pomoce możesz zrobić samodzielnie z kawałka materiału i odrobiny ziaren, np. fasoli lub grochu.

Do chwytania stopami wykorzystaj kulki i miękkie piłki różnej wielkości. Możecie bawić się z maluchem w przesuwanie podeszwą małych klocków i wrzucanie ich do wiaderka. To dodatkowe ćwiczenie na równowagę. Jeśli znudzą się Wam tego rodzaju aktywności, możecie położyć się na podłodze naprzeciw siebie na plecach. Spróbujcie wspólnie, stosując odpowiedni nacisk, przenieść wybrany przedmiot, trzymając go między stopami. To zadanie, które wymaga sporo koncentracji i jest jednocześnie przepisem na mnóstwo śmiechu dla całej rodziny.

Ćwiczenia na płaskostopie z przemieszczaniem

Kolejną grupę ćwiczeń dla małych pacjentów stanowią różne sposoby przemieszczania się po pokoju lub – gdy pozwala na to pogoda – tarasie lub trawie w ogrodzie. Można robić wszystko, co podsunie nam wyobraźnia – spacerować wysoko na palcach, próbować stąpać niczym bocian na piętach lub przemieszczać się na wewnętrznych i zewnętrznych krawędziach stóp.

W płaskostopiu stopy muszą być swobodne i nieskrępowane zbyt ciasnymi skarpetkami. Dzieci z płaskostopiem powinny jak najczęściej chodzić boso – skorzystaj ze sposobności, gdy jesteś na wakacjach nad morzem i wybieracie się na spacer brzegiem plaży. Jeżeli Twój malec zmęczy się brodzeniem w wodzie, z chęcią odpocznie po dniu pełnym wrażeń w wygodnym wózku, np. spacerówce Coletto Zokky Nuvo, dlatego dobrze jest mieć go zawsze przy sobie.

cwiczenia-na-plakostopie-dla-dzieci

Profilaktyka płaskostopia u dzieci

Jak zostało już wspomniane w artykule, najlepszym lekarstwem na problemy ze stopami u dzieci jest regularna aktywność fizyczna. Chcesz zadbać kompleksowo o zdrowy kręgosłup i układ kostny swojej pociechy? Pokaż mu, jak ciekawy i pełen wrażeń może być sport. Pomocny w leczeniu wad postawy jest przede wszystkim basen, który aktywizuje niemal wszystkie partie ciała. Ruch na świeżym powietrzu to regularna jazda na rowerze, zabawa na rolkach lub hulajnodze – macie dziesiątki opcji do wyboru!

Jednocześnie zadbaj o to, by Twoje dziecko miało zbilansowane posiłki, które dostarczą jego organizmowi niezbędnych składników – wapnia, białka, witaminy D i innych, które stoją na straży mocnych kości i silnych mięśni. Maluchy potrzebują przy tym odpoczynku i snu – to właśnie w nocy ich ciało regeneruje się, kości wydłużają, dzięki czemu o poranku dzieci znów tryskają energią.

Na płaskostopie nie pomogą zbyt małe buty lub adidasy po starszym rodzeństwie, które źle przylegają do stopy. Nie oszczędzaj na bezpiecznych ubraniach i akcesoriach dla najmłodszych – gdy wybierasz te z atestem, masz większą pewność, że Twój szkrab będzie bezpieczny. Podobnie jest w przypadku sprzętów domowych dla dzieci – jeśli kupisz ergonomiczne krzesełko do karmienia, np. Peg Perego Prima Pappa Follow Me, kręgosłup smyka będzie dobrze zabezpieczony.

Płaskostopie u dzieci – objawy, których nie można ignorować

Płaskostopie u dzieci to jedna z najczęściej diagnozowanych wad postawy wśród najmłodszych. Być może dlatego, że w pierwszych latach życia jest ono fizjologiczne, łatwo przeoczyć pierwsze oznaki, że dziecko ustawia stopy w sposób nieprawidłowy i potrzebuje fizjoterapii. Diagnoza platfusa może być postawiona na etapie przedszkola lub szkoły podstawowej. To najlepszy czas, by zacząć ćwiczenia, które w krótkim czasie pomogą zaktywizować dziecięcą stopę. Czasem, by zobaczyć efekty, wystarczy kilka tygodni pracy.

Z pomocą przy płaskostopiu przychodzą fizjoterapeuci i lekarze pediatrzy, jednak wiele z ćwiczeń możesz wykonywać z dzieckiem w domu, co ograniczy wydatki w domowym budżecie i przyczyni się do ich regularnego praktykowania. Aby maluch dobrze się rozwijał, zadbaj o codzienną dawkę ruchu i wybieraj produkty spożywcze, które dostarczają białka, wapnia i zdrowych węglowodanów. Dzięki temu dojrzewający organizm będzie mieć dość energii do zabawy i nauki.

Wykonuj też regularnie badania i bilanse u pediatry, a jeśli specjalista zauważy jakieś anomalie, nie zwlekaj z udaniem się po dalszą pomoc. Dzięki temu Twoje dziecko może uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości i zbuduje odpowiednie nawyki na długie lata. Jeśli masz sprawdzone sposoby, jak pomóc dziecku z płaskostopiem, zostaw swój komentarz poniżej, i pomóż innym rodzicom jeszcze lepiej zadbać o swoje maluchy!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up