+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Proste origami dla dzieci - pomysły na zabawy z papierem

Proste origami dla dzieci – 7 pomysłów na zabawy z papierem dla dziecka

2022-08-01

Twoje dziecko uwielbia zajęcia plastyczne, lubi tworzyć nowe kształty, rysować i malować farbami? Dobrym pomysłem na kreatywny czas będą z pewnością zabawy z papierem. Zobacz nasze pomysły na proste origami dla dzieci i dowiedz się, jak z kawałka papieru wyczarować zwierzęta, rośliny i bajkowych bohaterów!

Spis treści:

Zabawy z papierem – pomysł na niepogodę

Wakacje z dzieckiem zwykle upływają pod znakiem zabawy na świeżym powietrzu, nad jeziorem lub w lesie. Ciepłe popołudnia i długie wieczory zachęcają do odwiedzenia okolicznego parku i ulubionego placu zabaw. Kiedy jednak nadchodzi jesień, zmienia się pogoda lub za oknem pada deszcz, warto wrócić do zajęć w dziecięcym pokoju.

Zabawy plastyczne są świetnym sposobem na nudę. Zwykły papier może zająć malucha na wiele godzin! Jedną z nietypowych opcji, która zaciekawi każdego przedszkolaka i ucznia, są wycinanki z papieru. Origami dla przedszkolaka to ćwiczenie rozwijające małą motorykę i sprawność manualną, urozmaicenie czasu wolnego i nietypowy sposób na integrację w grupie rówieśniczej. Prace plastyczne z papierem to również wspaniała okazja do spędzenia czasu z dziećmi, co z pewnością przyniesie najmłodszym radość.

Zabawy z papieru dla dzieci inspirują nie tylko maluchy. To aktywność, która rozwinie wyobraźnię, a także świetna okazja, by stworzyć świat papierowych postaci lub wyczarować samodzielnie zaprojektowany domowy teatrzyk. Łatwe origami dla dzieci sprawi, że najmłodsi domownicy będą mogli rozwijać swoje zdolności manualne i w twórczy sposób zaangażować się w nową pasję. Efektem ich pracy mogą być elementy flory i fauny, papierowe serwetki lub wycinanki, które wspaniale ozdobią dziecięcy pokój.

Jak zorganizować zabawy z papierem?

Pomysłów na zabawy z papierem jest wiele – można z niego wycinać, wydzierać małe kawałki, przyklejać do kartki lub na folię. Wycinanki z papieru mogą przypominać haftowane serwetki, przydadzą się przy organizowaniu przyjęcia dla lalek lub gdy Twoją pociechę odwiedzi ulubiona koleżanka. Mają w sobie coś z magii – wystarczą nożyczki, kilka ruchów i już otrzymujemy ciekawy wzór lub kształt, który zrodził się ze zwykłego papieru.

By powstały wycinanki, potrzebujesz różnego rodzaju kartek, nożyczek, przyda się klej, a niekiedy igła z nitką do trwałego połączenia elementów. Origami dla przedszkolaka jest jeszcze prostsze, gdyż papierowych zwierzątek lub figurek nie musisz kleić – wystarczy dokładne zgięcie w odpowiednich miejscach. Origami z papieru dla dzieci możesz zaplanować jako zajęcie w parku lub podczas pikniku. Tak przygotowany możesz już dziś zacząć organizować zabawy z papieru!

zabawy-z-papierem

Origami dla początkujących – pierwsze kroki

By zabawy dla dzieci z papieru zakończyły się sukcesem, potrzebujesz średniej grubości kartek. Nie mogą być one zbyt grube, gdyż ciężko będzie je zginać, a jednocześnie nie za cienkie, gdyż wtedy figurki nie będą mogły samodzielnie ustać. Origami z papieru dla dzieci będzie trwalsze, jeśli jedna strona kartki będzie pokryta błyszczącym papierem lub pomalowana woskowymi kredkami. Dzięki temu papierowe łódki dłużej utrzymają się na wodzie!

Gdy już opanujesz proste origami dla dzieci, możesz spróbować nieco bardziej zaawansowanych projektów. Zabawy z papierem możesz urozmaicić o drewniane patyczki, cienkie szpatułki, które zastąpią maszt lub staną się elementem konstrukcyjnym papierowego domu. Do papieru możesz dokleić filcowe pomponiki, a dla dociążenia konstrukcji użyć plasteliny. Efekty Waszej pracy mogą ozdobić biurko przedszkolaka lub zawisnąć nad głową najmłodszego członka rodziny podczas spacerów z niemowlakiem w wygodnym wózku Cybex Priam 4.0 Eco/Conscious.

Łatwe origami dla dzieci i inne zabawy z papierem – nasze pomysły

Interesuje Cię łatwe do wykonania origami dla początkujących, z którym poradzi sobie kilkuletni smyk? Zanim zaczniecie zabawę z papierem dla dzieci, wybierzcie tematykę, wokół której będziecie prowadzić zajęcia plastyczne. Może to być wiosenne origami dla dzieci, czyli kształty związane z budzącą się do życia przyrodą albo ozdoby na stół wielkanocny. Latem spróbujcie wspólnie wykonać wzory zwierząt lub zaprojektować papierowy las, w którym ustawicie klocki i figurki.

Zabawy dla dzieci z papieru jesienią będą atrakcyjniejsze, gdy zbierzecie kasztany, kolorowe liście i żołędzie. Zima to czas oczekiwania na Boże Narodzenie i ubieranie choinki – papierowe łańcuchy i ornamentowe bombki zachwycą wszystkich domowników. Jeżeli zrobicie ze starszakiem papierowe ozdoby, możecie je zawiesić na wózku młodszego rodzeństwa, np. na daszku gondoli Riko Senso – dzięki temu bobas będzie spokojniejszy nawet w trakcie dłuższej przechadzki. Zabawa z papierem dla dzieci – zainspiruj się z nami!

Statki

Jednym z najbardziej znanych wzorów origami, które wykona samodzielnie już kilkulatek, są z pewnością statki z papieru. To idealna opcja dla starszych przedszkolaków! By powstała unosząca się na wodzie łódka, potrzebny Ci będzie prostokątny kawałek papieru. W pierwszym kroku złóż ją na pół, tak aby krótsze boki połączyły się ze sobą. Następnie ustaw kartkę poziomo w ten sposób, by brzeg dużej kartki znajdowały się na dole, a zgięty środek – na górze.

W trzecim kroku zagnij górne brzegi do środka, by wzór wyglądał jak połączenie trójkąta równobocznego i przyklejonego do niego na dole prostokąta. Dalej musisz zagiąć część prostokątną po obu stronach trójkąta w górę i schować do środka wystające rożki – dzięki temu uzyskasz idealny kształt trójkąta. Potem wystarczy złapać kartkę palcami u dołu i rozprostować ją do kształtu rombu, i znów złożyć w trójkąt i romb. Po pociągnięciu odpowiednich rogów papieru powstanie śliczna, unosząca się na wodzie łódka do zabawy! W razie wątpliwości zajrzyj do Internetu i zobacz filmiki, które ułatwią wykonanie papierowej żaglówki. Ahoj przygodo!

Koronkowe serwetki

Czy widziałeś kiedyś misternie zdobione, ręcznie haftowane serwetki, obrusy lub zasłony, które zwykły robić na drutach lub szydełku nasze babcie? Okazuje się, że podobne dzieła mogą powstać z kartki papieru! Do wykonania potrzebny będzie papier średniej grubości i nożyczki. Kształt kartki może być różny, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.

Jeśli pracujesz z kwadratową kartką, zegnij ją na połowę. Następnie na zgięciu kartki zacznij wycinać wzorki, niczym ząbki, które stworzą serię malutkich otworów. Dzieciom będzie nieco łatwiej, jeśli przed wycinaniem zaznaczą wzory ołówkiem i potem wytną je nożyczkami. Ważne, by otwory nie stykały się zbyt blisko ze sobą, gdyż przy cienkim papierze serwetki mogą ulec zniszczeniu. Kartkę można zginać kilkukrotnie – dzięki temu wycięty wzór będzie bardziej różnorodny.

Mobile

Bardzo bezpieczną i łatwą do zrobienia papierową zabawką są tzw. mobile, czyli ozdoby, które można podwiesić pod sufitem w pokoju maluszka. Klasyczne mobile można też modyfikować – z powodzeniem zastąpią pluszowe maskotki, zawieszone na pałąku wózka spacerowego, np. ABC Design Salsa 4 Air Diamond, który kupisz w wersji 2w1 z obszerną, wygodną gondolą.

Wiszące ozdoby z papieru mogą przypominać zwierzęta lub być postaciami z ulubionych bajek. Gdy wiszą nad łóżeczkiem niemowlęcia, do ich wykonania potrzebny jest papier w kolorze czerwonym, czarnym i białym – dzięki temu nawet kilkutygodniowy smyk bez trudu je zauważy. Możesz przypiąć je do wózka niemowlęcego, by brzdąc skupił na nich swoją uwagę, leżąc w nowoczesnym wózku o sportowym wyglądzie, takim jak Stokke Xplory X.

Kwiatowe kule

Twoja pociecha lubi otaczać się kwiatami? Często maluje je podczas zajęć plastycznych i zbiera w kolorowy bukiet, gdy jesteście na wycieczce poza miastem lub gdy zwiedza świat w ergonomicznym nosidełku na plecy, np. MiniMeis G4? Zaproponuj mu stworzenie swojego papierowego bukieciku. Zamiast klasycznych kwiatów z papieru przygotujcie kwiatowe kule.

Do ich wykonania potrzebujesz kilku malutkich pączków kwiatów, np. kwiatków kusudama. Powstają one z 5 kwadracików w tym samym kształcie. Każdy kwadrat zginamy na pół, by otrzymać trójkąt, a potem, dodatkowo zaginamy prawą i lewą część tego trójkącika, łącząc je pośrodku kartki. Powstaje mały romb, którego odchylone skrzydełka zagniesz dodatkowo na połowę, tworząc jakby skrzydełka. Po rozprostowaniu skrzydełek powstaną niby latawce – zagnij ich rogi, złóż znowu w skrzydełka i całość zroluj – efektem będzie element, który przypomina płatek kwiatu, który możesz połączyć w całość z kolejnymi. Powstanie wtedy kwiatowa kula.

Samolot dla miłośników awiacji

Z papierowym samolotem, który jest jednym z najprostszych pierwszych origami dla dzieci, poradzi sobie nawet 3- lub 4-latek. Latający pojazd zrobisz z maluchem już w sześciu krokach. Jeśli złożycie go z kolorowego papieru lub wspólnie pomalujecie kartkę w zielono-czarne plamy, powstanie samolot wojskowy lub barwny szybowiec. Podobne samoloty możecie podziwiać na żywo, gdy idziecie na plac zabaw lub malec towarzyszy Ci w trakcie joggingu, np. ze sportowym wózkiem do biegania Cybex Avi by Puma.

Od czego zacząć? Rozłóż przed sobą poziomo kwadratową kartkę papieru. Zagnij dwa lewe rogi papieru do środka tak, by uzyskać niewielki dziubek. Powstały trójkąt zagnij po raz kolejny ku środkowej części kartki. Po raz drugi zegnij do środka rożki z lewej strony, symetrycznie ku środkowi kartki. Odwróć całość i zegnij na pół, a na koniec zagnij oba brzegi tak, by powstały skrzydła samolotu. Gotowe!

zabawy-z-papierem

Serduszko

Serce to symbol miłości i przywiązania. Kształt ten rozpoznają już nawet przedszkolaki, dlatego będzie ono idealnym pomysłem na proste origami w ich wykonaniu. By powstało serce z papieru, miej pod ręką kwadratowy kawałek papieru, najlepiej w czerwonym kolorze. Ustaw papier na kształt rombu i zagnij rogi z góry na dół i połącz też boczne, by finalnie uzyskać zagięcia od przeciwległych rogów.

Po ponownym wyprostowaniu kwadratowego arkusza zegnij górny róg tak, by rożek znalazł się idealnie w środkowym miejscu na kartce. Potem złap za dolną krawędź i przeciwległy róg skieruj ku środkowi górnego brzegu kartki. Złap za boczne rogi i zagnij je do środka i do góry – powinien powstać geometryczny zarys serca. Ostatni etapem jest zagięcie samych górnych rożków na głębokości ok. 1 cm – dzięki temu kształt serca będzie bardziej obły, a Ty zyskasz niemal perfekcyjne serce do zawieszenia na nitce lub przyklejenia na lustrze w dziecięcej sypialni. To również przykład zabawy z papierem, której efekt będzie wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby.

Motyle

Dekoracyjne kształty owadów będą wspaniale prezentować się na ścianie w dziecięcym kąciku zabaw. To alternatywa dla grających pałąków, umieszczanych nad przewijakiem i sprytna okazja na stworzenie bajkowego kącika do czytania dla maluchów. Motyle z papieru przypniesz też do wózka młodszego rodzeństwa – Twój starszak będzie dumny, że mógł sprawić prezent swojej młodszej siostrze lub bratu, a ten drobiazg umili spacery w wózku głęboko-spacerowym bobasowi, np. w Cybex E Priam 3.0, który dostępny jest w wersji ze spacerówką.

Motyla zrobisz z kwadratowej kartki. Wytnij dwa identyczne kształty na skrzydła. Jeśli dziecko samodzielnie skleja motyla, może zacząć od narysowania jego kształtu na papierze, a dopiero potem wyciąć elementy. Środkową część tułowia owada możecie zrobić z patyczka do lodów, starej szpatułki lub niepotrzebnej rurki do napojów. Doklej symetrycznie skrzydła do tułowia, na koniec z przodu narysuj oczy i jeśli chcesz – użyj giętkich drucików powleczonych materiałem, by powstały czułki. Taki motyl ozdobi każde domowe okno, jest także idealny do zabawy! Efekt z pewnością ucieszy dzieci.

Zabawa z papierem dla dzieci – najlepsza na nudę

Kreatywne zabawy i zajęcia plastyczne z papierem podwyższą sprawność manualną malucha, a myślenie o kształtach i kolorach rozwinie wyobraźnię. Zwykły papier ma ogromny potencjał – dziecko może użyć go nie tylko do rysowania, ale też do wycinania, zrobienia wydzieranki lub wyklejanki. Jeśli potniesz na bardzo małe kawałki stare kartki papieru lub niepotrzebną gazetę, a potem dodasz klej do papieru, np. wikolu i łyżkę mąki ziemniaczanej, uzyskasz masę papierową, najlepszą do tworzenia figur z papieru.

Papier i ołówki miej pod ręką w podróży. Ten zestaw jest starą i sprawdzoną receptą na nudę – dzięki niemu możesz zagrać w statki, użyć go do zabawy w wisielca lub rysowania mapy skarbów. Papier przyda się, by odbić na nim jesienne liście albo stworzyć imitację śniegowych kulek. To tani i powszechnie dostępy produkt, dzięki któremu szybciej minie Ci czas w podróży i wygonisz nudę z dziecięcego pokoju.

Znasz oryginalne zabawy z papierem dla najmłodszych? Opowiedz nam o nich w komentarzu poniżej i zainspiruj innych dorosłych do twórczego spędzania czasu z dziećmi!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up