+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
rodzaje-fotelikow-samochodowych-0

Rodzaje fotelików samochodowych – charakterystyka

2022-04-28

Fotelik samochodowy to obowiązkowy element wyposażenia dla najmłodszych pasażerów od pierwszych dni życia, aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Fotelik obrotowy czy pełnowymiarowy? Poznaj rodzaje fotelików samochodowych i wybierz taki, który idealnie wpasuje się w potrzeby Twojego dziecka!

Spis treści:

Siedzisko dla dzieci do samochodu – standardy, jakie musi spełniać

Z chwilą, gdy na świat przychodzi Twoja wyczekiwana pociecha, stajesz przed licznymi wyborami dotyczącymi akcesoriów i urządzeń dla maluszka. Czeka Cię decyzja o zakupie wygodnego i bezpiecznego łóżeczka dla niemowląt, skompletowanie wyprawki składającej się z ubranek na każdą pogodę, a także konieczność wyboru funkcjonalnego wózka. Na liście niezbędnych sprzętów z pewnością nie może zabraknąć fotelika samochodowego. Jaki fotelik samochodowy będzie najbezpieczniejszy i jakie cechy powinien posiadać idealny produkt?

Standardy w Unii Europejskiej

We wszystkich krajach Unii Europejskiej dzieci muszą podróżować w foteliku samochodowym dopasowanym do aktualnej wagi i wzrostu dziecka. W praktyce oznacza to, że będziesz potrzebować dwóch lub nawet trzech różnych fotelików do czasu, gdy Twój smyk będzie mógł bezpiecznie korzystać z pasów bezpieczeństwa dla dorosłych. Ostateczna decyzja zakupowa powinna uwzględniać wagę konkretnego modelu, łatwość montażu, cenę, a przede wszystkim – bezpieczeństwo najmłodszych.

By ułatwić rodzicom zadanie, foteliki każdego roku poddawane są niezależnym testom bezpieczeństwa, takim jak np. ADAC i są sprawdzane pod kątem zgodności z międzynarodowymi normami, wśród których najczęściej wymieniana jest norma i-Size.

Najpopularniejsze foteliki samochodowe – rodzaje i cechy najciekawszych z nich – dowiedz się więcej!

rodzaje-fotelikow-samochodowych-1

Rodzaje fotelików samochodowych

Jakie są rodzaje fotelików samochodowych? Czytaj dalej! Rozeznanie w typach dziecięcych fotelików uświadomi Ci, jak ważne jest odpowiednie siedzisko dla dziecka do samochodu, które zapewni Twojemu maluszkowi bezpieczeństwo.

Nosidełko

Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy? Rodzaje fotelików dzielą się przede wszystkim ze względu na wiek małego użytkownika. Pierwsza grupa to foteliki–nosidełka, dedykowane noworodkom i malcom do osiągnięcia wagi ok. 13 kg. Idealnym przykładem jest fotelik Avionaut Pixel, spełniający normę i-Size. Pierwsze nosidełka montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy, za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa lub przy użyciu specjalnej bazy bądź zaczepów isofix.

Fotelik wieloletni

W tej kategorii znajdziesz także foteliki, które możesz używać nieco dłużej, aż do momentu kiedy Twoje dziecko przekroczy wagę 18 kg. Będzie to np. fotelik Cybex Sirona SX2 i-Size. To trafiona decyzja, jeśli zależy Ci na jak najdłuższym wożeniu swojego malucha tyłem do kierunku jazdy, w najbezpieczniejszej zdaniem specjalistów pozycji. Poziom ochrony maleństwa podniesie też zamontowanie fotelika w środkowej części kanapy na tylnym siedzeniu w samochodzie.

Fotelik kompatybilny z wózkiem

Siedzisko dla dziecka do samochodu powinno spełniać najwyższe standardy jakości, a przy tym być lekkie i kompatybilne z wózkiem, jeśli chcesz mieć codzienną łatwość przemieszczania się. Gdy wybierasz fotelik RWF, czyli montowany tyłem do kierunku jazdy, otrzymujesz produkt bezpieczny, czego potwierdzeniem są liczne certyfikaty. Besafe iZi Twist B i-Size ma niską wagę, jest obrotowy, pomyślnie przeszedł test Plus i został wzbogacony o dodatkową ochronę boczną. W wielu nowoczesnych modelach w prawidłowej instalacji fotelika przez rodziców pomagają wskaźniki wizualne i dźwiękowe.

Fotelik pełnowymiarowy

Chociaż niektórzy rodzice decydują się na siedzisko dla dziecka do samochodu w formie podkładki, pewną ochronę stanowi jedynie pełnowymiarowy fotelik z pasami bezpieczeństwa, regulacją wysokości zagłówków i opcją dopasowania poszczególnych parametrów do ciała bobasa. Nowoczesne foteliki samochodowe? Rodzaje modeli dostępnych w sprzedaży różnią się wyglądem zewnętrznym i funkcjonalnością. Fotelik służy nam nawet przez kilka lat, dlatego dobrze jest kupić taki, który ma zdejmowaną tapicerkę i jest łatwy w czyszczeniu, np. Maxi Cosi Pebble 360.

Fotelik z siedziskiem obrotowym

Co jeszcze powinno nas zainteresować? Warte rozważenia są foteliki z siedziskiem obrotowym, np. Swandoo Marie 2 i-Size. Większość pierwszych fotelików posiada pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z regulowaną długością i specjalnymi otulaczami, które zapobiegają otarciom. Niektóre foteliki pozwalają na delikatną zmianę pochylenia ciała dziecka, co przydaje się na czas drzemki. Gdy kupujesz konkretny model fotelika, sprawdź, czy dzięki adapterom zapniesz go na stelażu wózka. To konieczne, jeśli często podróżujecie autem i nie chcesz wyjmować bobasa z fotelika za każdym razem, gdy dojedziesz na miejsce, a Twoja pociecha będzie spać.

rodzaje-fotelikow-samochodowych-2

Fotelik dla starszego dziecka

W okolicy 1. urodzin przychodzi moment, aby zmienić nosidełko na fotelik dla starszego dziecka. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy Twój smyk już samodzielnie siedzi. Do wyboru masz foteliki z kategorii wagowej 9-18 kg, 9-36 kg, np. Britax Advansafix IV R, a nawet 9-50 kg. Inwestycja w fotelik na kilkanaście lat to na pewno oszczędność pieniędzy, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie idealnego modelu. Praktycznie wszystkie foteliki z tego przedziału wiekowego to modele FWF, czyli przodem do kierunku jazdy. Najlepsze z nich mają kilkustopniową regulację wysokości i szerokości zagłówków, a niektóre dodatkową opcję ustawienia pozycji spoczynkowej.

Czego szukać w foteliku dla nastolatków? Muszą być wygodne, przydatna jest prowadnica pasów, taka jak w modelu Britax Romer Kidfix III S i obszerne siedzisko z dostateczną ilością miejsca na nogi. Wygodą dla rodzica jest szybki montaż w różnych modelach aut i łatwość przenoszenia, gdy starszak jeździ na zajęcia dodatkowe z kolegami samochodem ich rodziców. Korzyści z użytkowania fotelika zwiększają się wraz z intuicyjną regulacją ułożenia oparcia, opcją zdjęcia tapicerki i zamontowania fotelika zarówno z użyciem isofixa, jak i pasa samochodowego w starszych modelach aut. Taki fotelik to spokój dla dorosłego i radość z jazdy dla Twojego dziecka.

Jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy dla Twojego dziecka?

Już na etapie ciąży warto zastanowić się, jaki fotelik dla Twojego maleństwa będzie najbardziej odpowiedni. Najbardziej istotnym parametrem jest poziom bezpieczeństwa, w dalszej kolejności funkcjonalność, waga i nowoczesne rozwiązania wykorzystane podczas projektowania. Następnie weź pod uwagę cenę i dostępność kompatybilnych produktów do fotelika, np. kocyków, adapterów do wózka czy otulaczy do pasów. Zapoznaj się z pełną ofertą naszego sklepu i znajdź fotelik, który bezpiecznie dowiezie Twoje dziecko do celu!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up