+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym - jak sobie radzić? Rady mam i wypowiedź psychologa

2022-10-26

Powrót z urlopu wychowawczego to dla każdej mamy duże wyzwanie. To nie tylko powrót do pracy po kilkunastu miesiącach przerwy, ale również moment, gdy niemal codziennie będziesz musiała zostawić swoją pociechę pod opieką kogoś innego. Co zrobić, aby powrót do pracy po urlopie wychowawczym odbył się spokojnie zarówno dla mamy, jak i dla malucha? Mamy dla Ciebie całą garść pomysłów, a także porady innych mam oraz psychologa.

Spis treści:

Powrót do pracy po urlopie lub wychowawczym - jak to zaplanować?

Różny jest czas, jaki matki spędzają ze swoimi dziećmi po urodzeniu. Dla jednych mam jest to okres urlopu macierzyńskiego - czyli pierwszy rok życia dziecka. Część decyduje się na urlop wychowawczy po macierzyńskim. Czas urlopu wychowawczego to maksymalnie 36 miesięcy, czyli trzy lata jeszcze po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Warto pamiętać, że urlop wychowawczy po macierzyńskim można wykorzystać w pięciu częściach. Możesz zatem dostosować go do swoich potrzeb, początkowo składając wniosek na krótszy okres, a następnie prosząc o przedłużenie urlopu wychowawczego. Jeszcze inne mamy decydują się wrócić do pracy szybciej, na przykład po kilku miesiącach od urodzenia maluszka.

Niezależnie od tego, ile czasu mama spędzi z dzieckiem w początkowym okresie jego życia, w końcu przyjdzie moment, gdy kobieta musi lub chce wrócić do pracy. Wówczas dzieckiem zajmuje się zwykle opiekunka, babcia, ciocia czy ktoś bliski. Wiele mam, żeby móc realizować własne plany, decyduje się także na oddanie maluszka do żłobka.

Mamy, kończąc urlop wychowawczy, często czują wielki strach o to, jak dziecko poradzi sobie bez nich. W końcu do tej pory to ona zawsze była przy maluszku, ona jedyna potrafiła rozpoznać każdy jego płacz i wiedzieć, co w ten sposób malec chce jej powiedzieć. Mama, często jako jedyna osoba, potrafiła szybko ukoić dziecko i zapewnić mu to, czego potrzebuje.

"Przecież to taka malutka, bezbronna istotka, nauczona życia stale przy moim boku, jak ma poradzić sobie, kiedy nie będzie mnie przy nim przez kilka godzin dziennie?"

Z pewnością wiele mam ma takie myśli, dlatego postaramy się dodać Ci otuchy i spojrzeć na ten problem z innej strony. Pamiętaj, że wszystkie emocje, jakie przeżywasz w związku z tym wydarzeniem, są odpowiednie i właściwe. Nie musisz się ich wstydzić, nikomu z nich tłumaczyć.

urlop-wychowawczy

Powrót z urlopu wychowawczego a żłobek czy przedszkole

Podjęłaś decyzję, że Twój maluch zacznie uczęszczać do żłobka lub przedszkola? Warto wybrać placówkę jeszcze zanim zakończysz urlop wychowawczy. Dzięki temu oboje przyzwyczaicie się do nowej sytuacji, a jednocześnie nie będzie jeszcze ciążyła na Tobie presja powrotu do obowiązków. Takie rozwiązanie, to również dobry czas, abyś mogła poświęcić odrobinę czasu tylko sobie.

Wiele placówek oferuje tak zwane dni adaptacyjne dla maluszków. Takie dni polegają na przyprowadzeniu dziecka, oddaniu go opiekunkom pod opiekę i pozwoleniu na to, żeby panie zajęły się dzieckiem przez kilka godzin.

Z reguły podczas dni adaptacyjnych rodzice są w placówce razem z dzieckiem, żeby stopniowo przyzwyczajało się do nowej sytuacji. Częstym krokiem jest spędzenie z maluchem godzinki czy dwóch pierwszego dnia, chwili dłużej kolejnego itd., aż w końcu dojdziemy do momentu, w którym maluch zostanie sam z paniami i innymi dziećmi.

Warto z takiej możliwości skorzystać. Dobrze, jeśli wszystko będziesz maluszkowi tłumaczyć i opowiadać. Nawet jeśli jeszcze Cię nie rozumie, mimo wszystko warto do niego mówić. Czasami wystarczy kojący ton głosu, aby dziecko czuło się bezpiecznie nawet w nowym otoczeniu.

Chociaż na pewno ciężko Ci będzie pod względem emocjonalnym powierzyć opiekę nad dzieckiem obcej osobie, to warto nastawić się pozytywnie. Zaufaj, że panie w żłobku czy przedszkolu to profesjonalistki, które chcą dla Twojego maluszka jak najlepiej.

Powrót do pracy po wychowawczym - w jaki sposób odejść od maluszka?

Każdy proces adaptacyjny musi się kiedyś zakończyć. Pomysłów na wycofanie się jest kilka, rodzic będzie musiał wybrać najlepszą według siebie metodę. Jedną z nich jest tak zwane "ciche wyjście". Polega ono na tym, że kiedy maluch jest zajęty zabawą, rodzic po cichutku, niepostrzeżenie wychodzi.

Plusem tej metody jest to, że jeśli maluch jest mocno zajęty zabawą, to dużo później zorientuje się, że nie ma mamy czy taty, i jeśli ma płakać, będzie płakać później. Niestety metoda ta ma też duży minus. Dziecko, które nagle zorientuje się, że nie ma przy swoim boku rodzica, może poczuć się zagrożone.

Najbezpieczniej jest przecież przy boku mamy czy taty, a dopiero co poznane przez malucha osoby wcale nie muszą oznaczać bezpieczeństwa. Warto rozważyć inne metody.

Gdy Twoje dziecko rozpoczyna przygodę z przedszkolem i sporo już rozumie, możesz spróbować wprowadzić pozytywny rytuał pożegnania. Może to być fantazyjne przybicie piątki, mocny uścisk, czy pożegnanie za pomocą magicznego słowa.

Urlop wychowawczy się kończy - jak rozmawiać  z dzieckiem

Nawet, jeśli Twoje dziecko ma pół roku czy rok i nie rozumie wszystkiego, co do niego mówisz, rozmawiaj z nim. To buduje poczucie, że dziecko jest ważne dla rodzica i że liczy się on z jego uczuciami. Z pewnością warto takiemu maluszkowi powiedzieć słowa:

"Teraz muszę iść do pracy i nie mogę zabrać cię tam ze sobą, dlatego przyprowadziłam cię tutaj. Chciałabym, żebyś przez ten czas, kiedy będę w pracy, został z paniami i innymi dziećmi. Pamiętaj, że bardzo cię kocham. Życzę ci miłego dnia! Przyjdę po ciebie po obiedzie."

Wypowiadając te słowa, zapewniasz maluszka o swojej miłości do niego, podajesz mu powód, dla którego ma być w innym miejscu, niż dom i dodatkowo informujesz, kiedy po niego wrócisz.

Pamiętaj, że dziecko nie ma poczucia czasu, zatem nie będzie wiedziało, kiedy nadejdzie dana godzina. Nie mów mu zatem: „Przyjdę po Ciebie o 14:00”. Lepiej wcześniej powiedzieć opiekunkom, o której mogą się Ciebie spodziewać, zapytać, co mniej więcej w tym czasie będzie robiło dziecko, i operować tym orientacyjnym hasłem. Może być nim pora obiadu, podwieczorku czy popołudniowego spaceru.

 

Co robić po powrocie do domu?

Nadszedł ten piękny moment, kiedy w końcu odbierasz malucha spod opieki innej osoby. Jak wtedy spędzać czas z dzieckiem?

Warto pozwolić sobie na wszystkie uczucia, które do nas napływają i nie zapominać o uczuciach dziecka. Jeśli masz ochotę płakać ze szczęścia, że po długich godzinach widzisz znów swoje dziecko, nie powstrzymuj tego.

Przytul malucha, ucałuj, zapytaj, jak mu minął dzień. Jeśli maluszek wtula się w Ciebie, płacze czy się śmieje, nie powstrzymuj go, on też potrzebuje wyrazić swoje emocje. Jeżeli nie potrzebujesz niczego więcej niż tylko ucałować malucha, to też jest w porządku! Pamiętaj, że to Twoje emocje i tylko Ty wiesz, czego Ci potrzeba!

Warto ten czas rozłąki sobie zrekompensować w sposób, jaki najbardziej będzie Wam odpowiadał. Po powrocie do domu możecie wspólnie się bawić, czytać książki, wyjść na spacer i robić to, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Gdy kończy się urlop wychowawczy, codzienność na pewno ulegnie zmianie, ale nie można zapominać o wspólnym spędzaniu czasu.

Powrót z urlopu wychowawczego- zatrudnij nianię

Część mam, które kończą swój urlop wychowawczy, decyduje się na zatrudnienie opiekunki, która będzie zajmować się dzieckiem w domu. To z pewnością dobre rozwiązanie, gdy Twoje dziecko należy do tych bardziej wrażliwych. Obcą osobę łatwiej mu będzie zaakceptować w znajomym otoczeniu, w którym maluch czuje się bezpiecznie.

W przypadku niani, gdy kończysz urlop wychowawczy, również możesz poprosić o spotkania adaptacyjne. Przekonasz się, czy Twój maluch złapie pozytywny kontakt z opiekunką, jakie ma ona podejście do poszczególnych aspektów opieki i wychowania, a także czy odpowiadają jej zasady panujące w Twoim domu. Spotkania adaptacyjne pozwalają na zapoznanie się tak naprawdę trzech stron i podjęcie decyzji o kontynuowaniu współpracy.

Aby jednak opieka przebiegała tak, jak tego oczekujesz, nie zapomnij o zapewnieniu dziecku i niani funkcjonalnych akcesoriów, takich jak wózek (np. Cybex Priam 2.0, Espiro Sonic Air czy Cybex Jewels of Nature) czy fotelik do karmienia (np. Stokke Tripp Trapp czy PEG PEREGO PRIMA PAPPA FOLLOW ME).

Jeśli pozwolisz, aby niania zabierała malucha na niedalekie wycieczki samochodem, zadbaj, aby miała do dyspozycji bezpieczny fotelik, np. Cybex Sirona SX2 i-Size czy Kiddy Cruiserfix 3.

urlop-wychowawczy

Koniec urlopu wychowawczego oczami innych mam

Koniec urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego to dla każdej mamy trudny moment. To czas, gdy trzeba ułożyć od nowa każdy dzień, wypracować nową rutynę, pogodzić potrzeby swoje oraz rodziny, szczególnie maluszka, który jeszcze nie rozumie, co się dzieje. Każda mama radzi sobie inaczej, ale warto zbierać doświadczenia kobiet, które już poradziły sobie z rozłąką z pociechą.

Pani Natalia, która zdecydowała się powierzyć swoją roczną córeczkę pod opiekę żłobka, początkowo była przerażona, jak Anastazja wytrzyma tyle czasu bez mamy, gdy ta zakończy wychowawczy urlop. Dziewczynka, pomimo płaczu przez pierwsze dni, szybko się przyzwyczaiła i zaczęła sama wyciągać rączki do swojej opiekunki.

"Bardzo uspokajało mnie to, że kiedy zapytałam opiekunek, jak przebiegł dzień mojej córeczki, panie wszystko szczegółowo mi opowiadały. Mamom, które czeka to trudne wyzwanie, chciałabym przekazać, że nasze dzieci podczas czasu spędzanego wśród innych maluchów wiele się uczą przez zabawę - m.in. dzielenia się zabawkami, śpiewania, kolorowania. Pomimo trudnych początków maluszki szybko się przyzwyczajają. Warto o tym pamiętać, to pozwala łatwiej przejść ten trudny czas."

Pani Sylwia, mama dwójki chłopców, z konieczności wróciła do pracy, kiedy pierwszy synek skończył 9 miesięcy. Początkowo zajmowała się nim opiekunka, a potem wymiennie babcie. Po kilku miesiącach dowiedziała się, że jest w drugiej ciąży i skorzystała z urlopu ciążowego, dzięki czemu sama mogła zajmować się Maksem. Drugie dziecko poszło do przedszkola w wieku trzech lat, gdy mama zakończyła urlop wychowawczy.

"Gdybym mogła, zostałabym z Maksem tak długo, jak zostałam z Aleksem, drugim synem. Niestety musiałam wrócić do pracy. Przy poradzeniu sobie w tym ciężkim czasie bardzo pomagała mi myśl, że pierwszym dzieckiem początkowo zajmowała się opiekunka – osoba, która ma odpowiednią wiedzę - następnie babcie, które Maks zna i często widzi. Z Aleksem również ciężko było mi się rozstać, ale myślałam o tym, że synek będzie uczył się życia w grupie i takie miejsce pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Sądzę, że warto o tym myśleć w ten sposób.”

Psycholog, Pani Dorota Chudoba, o rozstaniu z maluszkiem po długim czasie mówi:

"Emocje, jakie odczuwają kobiety zaprowadzające dziecko po raz pierwszy do żłobka, przedszkola czy pod opiekę kogoś innego, są zupełnie zrozumiałe. Paleta emocji, jakie odczuwają mamy, jest bardzo szeroka. Od radości i ulgi, przez strach, aż po poczucie winy. Warto zaakceptować wszystkie uczucia, jakie towarzyszą mamom, ponieważ to pomoże się z nimi oswoić. Jako psycholog i jednocześnie mama, doradziłabym innym kobietom, żeby, niezależnie od odczuwanych emocji, zaakceptowały je i nie były dla siebie zbyt surowe. Odczuwasz smutek i rozpacz, że rozstajesz się z dzieckiem? To całkowicie naturalne i jest w porządku. Cieszysz się i czujesz ulgę z tego powodu? To również naturalne i także nie jest niczym złym.”

Warto pamiętać o sobie w tym czasie - zapewnić sobie chwilę czasu na przyjemności. Może nią być długa kąpiel, spacer, przeczytanie książki, a nawet kawa wypita w najlepszych dla siebie warunkach. Jeśli kobieta waha się, czy powinna zakończyć wychowawczy urlop i wrócić do pracy, czy jednak zostać w domu i opiekować się dzieckiem, dobrym rozwiązaniem będzie utworzenie listy korzyści z powrotu do pracy.

Może to być kontakt z innymi ludźmi, nowe wyzwania lub cokolwiek innego, co będzie korzyścią dla mamy. Warto też ustalić porządek tygodnia, który pomoże w zorganizowaniu się i łatwiejszym pogodzeniu obowiązków. Dobrze, aby taki plan zawierał jadłospis, listę zakupów wraz z pomysłem, kiedy je robić, podział obowiązków pomiędzy partnerami.

Istnieje ryzyko, że, nawet jeśli logistycznie radzimy sobie doskonale, prędzej czy później przyjdzie chwila, kiedy dopadnie nas wielkie zmęczenie czy złe samopoczucie. Wcześniej przygotowany plan działania pozwoli uniknąć chaosu, który będzie wprowadzał dodatkowy niepokój. Trzeba pamiętać, że maluch, tak samo jak mama, może, ale nie musi, mieć trudności w adaptacji do nowej sytuacji. Starajmy się nie oceniać tego, co czują i w jaki sposób okazują to dzieci, im także warto pozwolić na odczuwanie wszystkiego tak, jak tego potrzebują i potrafią."

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci przygotować się na zamknięcie rozdziału pod tytułem „urlop wychowawczy”, a słowa mam i psychologa będą dla Ciebie wsparciem.

Urlop wychowawczy jeszcze przed Tobą? Nie stresuj się. Jesteśmy pewni, że doskonale przygotujesz siebie i dziecko na zmiany, jakie czekają Was po zakończeniu urlopu. A jeśli wiesz już, co oznacza powrót do pracy po wychowawczym, podpowiedz innym mamom, jak poradzić sobie z tym, że maluszek będzie pod opieką kogoś innego.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up