+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
wozek-w-gory

Jaki wózek w góry wybrać i na co zwrócić uwagę?

2023-07-31

Wycieczki górskie z dzieckiem stają się coraz bardziej popularne, a dobór odpowiedniego wózka ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa zarówno malucha, jak i rodzica. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając wózek w góry!

Spis treści:

Jeśli jesteś miłośniczką gór, z pewnością chcesz pokazać te piękne wytwory natury swoim pociechom. Spacer po górskich szlakach daje szansę na aktywny wypoczynek i podziwianie pięknych widoków. Góry oferują niepowtarzalny kontakt z naturą, co może być fascynujące dla malucha. Obserwowanie ptaków, kwiatów czy strumyków może stać się dla dziecka niezapomnianą przygodą, która rozwija ciekawość świata. Wycieczka górska to doskonała okazja do edukacji dziecka o otaczającym nas świecie. Możesz mu opowiadać o różnych gatunkach roślin i zwierząt, omawiać formacje geologiczne czy procesy naturalne.

Co jednak w sytuacji, gdy Twój maluch jeździ jeszcze wózkiem? Czy wspólna wyprawa w góry jest możliwa? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że wybierzesz łatwy szlak przystosowany do rodzin z dziećmi oraz postawisz na odpowiedni model wózka.

jaki wózek w góry wybrać

Wózek w góry – rodzaje wózków dziecięcych

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje wózków, które mogą sprawdzić się podczas wycieczek górskich. Każdy z nich dedykowany innym warunkom terenowym i preferencjom rodziców. Warto poznać różnice między nimi, by wybrać odpowiedni model dla swoich potrzeb.

  • Wózki terenowe – są zaprojektowane specjalnie do pokonywania nierównych i trudnych powierzchni, takich jak szlaki górskie, leśne trasy czy kamieniste drogi. Charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją oraz dużymi, terenowymi kołami, które zapewniają dobrą stabilność i przyczepność na niepewnym podłożu. Dodatkowo, wózki terenowe często wyposażone są w system amortyzacji, co chroni dziecko przed wstrząsami podczas przemieszczania się po nierównym terenie.
  • Wózki trekkingowe – są lekkie, zwrotne i łatwe do manewrowania, co sprawia, że są doskonałym wyborem na ścieżki i drogi leśne. Ich konstrukcja umożliwia sprawną jazdę po wydeptanych szlakach oraz poruszanie się wąskimi i zakręconymi trasami. Wózki trekkingowe cechuje także dobrze wyważony środek ciężkości, co ułatwia prowadzenie i stabilność podczas spacerów.
  • Wózki biegowe z dużymi kołami – są idealne dla aktywnych rodzin, które planują bardziej wymagające wycieczki górskie, w tym także biegi w terenie. Wyposażone w duże, pompowane koła oraz specjalne systemy hamowania i blokowania, oferują doskonałą trakcję i kontrolę podczas pokonywania trudniejszych tras. Amortyzacja wózków biegowych zwiększa komfort jazdy dla dziecka i redukuje wibracje.
  • Wózki wielofunkcyjne – łączą zalety wózków górskich z fotelikami samochodowymi, co sprawia, że są wszechstronnym rozwiązaniem dla rodziców. Przydatne zwłaszcza w podróżach, pozwalają na przenoszenie dziecka z samochodu na wózek bez konieczności budzenia malucha. Te wózki są także wyposażone w duże, terenowe koła i systemy amortyzacji, dzięki czemu pozwalają na komfortowe korzystanie z nich podczas wycieczek w góry.

Przeczytaj także: Spacerówka do lasu i spacerówka na trudny teren – TOP 3 najlepsze wózki

Wózek dla dziecka w góry – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przed dokonaniem wyboru warto skupić się na kilku kluczowych kwestiach, które wpłyną na jakość użytkowania wózka i bezpieczeństwo dziecka.

Teren i trudność tras

Wybór odpowiedniego wózka zależy od rodzaju terenu, na którym będziemy się poruszać. Wózki terenowe sprawdzą się na szlakach górskich, podczas gdy lekkie wózki trekkingowe będą idealne na mniej wymagających trasach.

Konstrukcja i wytrzymałość

Materiały użyte w produkcji oraz technologia mają kluczowe znaczenie dla wytrzymałości wózka na trudne warunki. Zwróć uwagę na solidność konstrukcji i jej odporność na wstrząsy czy silne wiatry. Bezpieczeństwo dziecka jest tutaj najważniejsze.

System amortyzacji

Amortyzacja jest niezwykle istotna na nierównym terenie, ponieważ absorbuje wstrząsy, chroniąc plecy i kręgosłup dziecka. Dobre wózki górskie wyposażone są w systemy amortyzacji na przednich i tylnych kołach.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dziecka to priorytet podczas każdej wycieczki. Upewnij się, że wózek posiada niezawodne systemy hamowania oraz możliwość blokowania kół. Solidne pasy bezpieczeństwa to także ważny element.

Waga wózka

Waga wózka ma wpływ na łatwość jego manewrowania i przenoszenia, zwłaszcza na trudnym terenie. Lekkie wózki są bardziej poręczne, ale wózki z pełnym wyposażeniem mogą oferować więcej funkcji.

najlepszy wózek dla dziecka w góry

Składanie i przenoszenie

Warto sprawdzić, jak łatwo można złożyć i rozłożyć wózek oraz czy zmieści się on w bagażniku samochodu. Praktyczność wózka jest ważna, zwłaszcza podczas podróży.

Wygoda dla dziecka i rodzica

Dobry wózek powinien posiadać regulowane oparcie i podnóżek, aby dziecko było wygodnie. Rączka dla rodzica powinna być komfortowa w uchwycie i dostosowana do Waszego wzrostu.

Pojemność i przestrzeń na bagaż

Wózek powinien mieć odpowiednio pojemny kosz oraz schowki na ekwipunek, który będziesz zabierać na wycieczkę. Pamiętaj o wadze bagażu, który będziecie przewozić.

Podczas wyboru wózka warto przetestować kilka modeli przed zakupem. Szukaj także opinii innych użytkowników, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. Po zakupie dbaj o regularną konserwację wózka, aby utrzymać go w dobrym stanie.

Jaki wózek w góry wybrać? Polecane modele

Wybór wózka zależy od preferencji rodziców, rodzaju terenu i oczekiwań co do wygody i bezpieczeństwa zarówno malucha, jak i rodzica. Starannie zastanów się nad cechami, które są dla Was najważniejsze i wybierz wózek dziecięcy w góry, który najlepiej wpasuje się w Wasz styl podróżowania. Każdy z niżej wymienionych przez nas modeli wózków oferuje funkcje i zalety, które mogą doskonale odpowiadać na potrzeby górskich wycieczek.

Bumbleride Speed

Model Bumbleride Speed to idealna spacerówka w góry, ponieważ łączy w sobie zaawansowany system amortyzacji, wytrzymałe terenowe koła, możliwość blokowania przednich kół oraz lekką konstrukcję.

Ten model redukuje wibracje i wstrząsy podczas poruszania się po trudnym terenie, zapewniając dziecku wygodę nawet na nierównych szlakach górskich. Posiada terenowe koła, które doskonale sprawdzają się na trudnych szlakach górskich, gdzie przyczepność i stabilność są kluczowe. Ten wózek spacerowy w góry świetnie radzi sobie na różnych powierzchniach, w tym na ścieżkach kamienistych, błotnistych czy korzenistych. Dodatkowo możliwość blokowania przednich kół jest nieoceniona na górskich trasach. Funkcja ta umożliwia rodzicom utrzymanie stabilności i kontroli nad wózkiem podczas pokonywania nierówności i stromych podejść.

Cybex AVI by Puma

Wózek Cybex AVI by Puma to doskonały wybór dla aktywnych rodzin, które planują wycieczkę górską z bieganiem. Ten innowacyjny model, stworzony we współpracy z renomowaną marką sportową Puma, gwarantuje doskonałą wydajność i wygodę zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Wózek ten został wyposażony w amortyzację oraz duże, wytrzymałe koła z wysoką przyczepnością, dzięki czemu doskonale radzi sobie z nierównościami i utrzymuje stabilność podczas biegania po trudnych trasach.

Za sprawą specjalnych hamulców biegowych możesz łatwo kontrolować prędkość wózka podczas zjazdów czy na bardziej wymagających trasach. Kolejnym atutem wózka Cybex AVI by Puma jest jego lekka konstrukcja i ergonomicznie zaprojektowane uchwyty, które ułatwiają prowadzenie i manewrowanie wózkiem w górskich warunkach.

polecana spacerówka w góry

Cybex Coya Matt Black

Kolejna polecana spacerówka w góry to Cybex Coya Matt Black. Ten elegancki i funkcjonalny model jest wyposażony w duże, terenowe koła z doskonałą przyczepnością, co sprawia, że doskonale radzi sobie z nierównościami, kamieniami czy korzeniami. System amortyzujący redukuje wibracje i wstrząsy, co zapewnia maluchowi komfort nawet na nierównym terenie. Cybex Coya Matt Black to także lekki wózek, dzięki czemu jego prowadzenie podczas aktywnych wycieczek górskich jest wygodne. Co więcej, wózek Cybex Coya Matt Black jest wyposażony w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Zapewniają one stabilizację dziecka, zapobiegając przypadkowemu wysunięciu się malucha podczas aktywności na szlaku.

Anex IQ

Wózek głęboko-spacerowy Anex IQ to doskonały wybór dla rodzin planujących wycieczki górskie z małym dzieckiem. Jednym z kluczowych atutów wózka Anex IQ jest jego głębokie wnętrze. Dzięki gondoli maluch ma dużo przestrzeni do spania i wypoczynku, co jest szczególnie ważne na dłuższych wędrówkach w góry. Wytrzymałe koła zapewniają doskonałą przyczepność i stabilność na nierównym i kamienistym podłożu, co pozwala rodzicom na bezpieczne prowadzenie wózka nawet na wymagających szlakach górskich. System amortyzacji wózka Anex IQ redukuje wibracje i wstrząsy, co przyczynia się do komfortu dziecka podczas wędrówek w terenie. Wózek można łatwo składać i rozkładać jedną ręką, co ułatwia jego przechowywanie i transport.

Baby Jogger Summit X3

Ten wyjątkowy model, wzbogacony o design City Royalty by Robin Arzon, oferuje wiele zalet, które sprawiają, że to doskonały wózek spacerowy w góry. Pierwszą istotną cechą Baby Jogger Summit X3 jest jego doskonała zdolność do radzenia sobie z różnorodnym terenem, w tym trudnymi górskimi szlakami. Wyposażony w trzy duże, pompowane koła, doskonale radzi sobie z nierównościami, kamieniami czy korzeniami. Zaawansowany system amortyzacji redukuje wibracje i wstrząsy, zapewniając maluchowi spokojny sen lub przyjemność z aktywnego uczestnictwa w rodzinnych wędrówkach po górach. Blokowane przednie koła pozwalają na większą kontrolę nad wózkiem, zwłaszcza na stromych podejściach lub podczas biegu w terenie. Dodatkowym atutem wózka Baby Jogger Summit X3 jest jego lekka i zwrotna konstrukcja. Ergonomicznie zaprojektowane uchwyty ułatwiają prowadzenie wózka, nawet podczas dłuższych wędrówek.

idealny wózek spacerowy w góry

Masz już wózek w góry? Czas na wybór trasy!

Wycieczka w góry z dzieckiem, które jeździ w wózku, nie będzie przeszkodą, o ile wybierzesz odpowiednią trasę. W Polsce istnieje wiele urokliwych szlaków górskich, które są odpowiednie dla rodzin z dzieckiem w wózku. Oczywiście, wybór szlaku zależy od indywidualnych preferencji i poziomu trudności, który chcecie podjąć.

Poniżej znajdziesz kilka szlaków, które są stosunkowo łatwe do pokonania z wózkiem.

  • Dolina Kościeliska (Tatry Zachodnie) – to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w polskich Tatrach, a jednocześnie bardzo przyjazne dla rodzin z dziećmi. Szlak prowadzi doliną, oferując widoki na potężne turnie i wodospady. Można wybrać się na spacer do schroniska Murowaniec, które jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Tatrach.
  • Dolina Chochołowska (Tatry Zachodnie) – ta szeroka i łagodna dolina jest idealna dla rodzin z dziećmi. Szlak wiedzie przez piękne krajobrazy, a na trasie można spotkać wiele dzikich zwierząt. Spacer wzdłuż potoku Chochołówka daje możliwość kontemplacji natury.
  • Dolina Piechowicka (Karkonosze) – to spokojny szlak w Sudetach, prowadzący przez malownicze krajobrazy. Dolina jest łatwa do pokonania i dostępna dla wózków, oferując widoki na przepiękne wodospady oraz skalne formacje.
  • Ojcowski Park Narodowy (Jura Krakowsko-Częstochowska) – w tym parku znajduje się wiele szlaków, które są odpowiednie dla rodzin z dziećmi w wózkach. Można wybrać się m.in. na spacer wokół Zamku w Ojcowie, gdzie podziwiać można piękne formacje skalne.
  • Dolina Białki (Beskidy) – ten szlak jest doskonały dla rodzin, które szukają łatwej i malowniczej trasy w Beskidach. Spacer wokół rzeki Białki oferuje widoki na przepiękne krajobrazy.

Przeczytaj również: Gdzie w góry z dziećmi? Co zabrać i o czym pamiętać? Wycieczka od A do Z

Wybierz wózek dziecięcy w góry i ciesz się wyprawą!

Wybór odpowiedniego wózka w góry to kluczowa decyzja dla rodziców planujących aktywne wycieczki z dziećmi. Biorąc pod uwagę rodzaj terenu, konstrukcję, bezpieczeństwo i wygodę, znajdziesz idealny wózek dla dziecka w góry.

Decydując się na górską wycieczkę z małym dzieckiem, warto zadbać nie tylko o odpowiedni wózek, ale również o bezpieczne przemieszczanie się samochodem. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego fotelika samochodowego, który zapewni maluchowi maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży do miejsca docelowego, np. RECARO MONZA COMPACT FX. Nie zapominaj również o komforcie maluszka podczas wycieczki. Przenośne krzesełko do karmienia, takie jak Lionelo Laurice, może okazać się nieocenionym akcesorium podczas odpoczynku czy posiłków na szlaku.

Zachęcamy do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i odkrywania górskich szlaków z dzieckiem przy boku. W sklepie Bobowózki służymy wsparciem i pomocą w wyborze idealnego wózka i akcesoriów dla Twojej pociechy. Przygotuj się na wyjątkowe przygody w górach i twórz niezapomniane wspomnienia razem z najbliższymi!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up