+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Co zabrać w góry z dziećmi

Gdzie w góry z dziećmi? Co zabrać i o czym pamiętać? Wycieczka od A do Z

2022-05-06

Idealnym pomysłem na rodzinną aktywność jest wspólny wyjazd w góry. Jeśli ty też zastanawiasz się, gdzie w góry z dziećmi, sprawdź nasze propozycje! Podpowiadamy, co zabrać w góry i jak przygotować się do zdobywania górskich szczytów.

Spis treści

Wycieczka w góry z dziećmi – okazja do obcowania z naturą

Jedną z polecanych form aktywności, którą możesz praktykować zaraz po urodzeniu niemowlęcia, są wspólne wyprawy w góry z dziećmi. To okazja, by mimo pojawienia się niemowlęcia na świecie nie rezygnować z ulubionych przyjemności i dbać o kondycję fizyczną rodziców. Dla nieco starszych dzieci wycieczka w góry może być doskonałą lekcją przyrody, ćwiczeniem wytrwałości, uważności lub przygodą z geografią. Gdzie w góry z dziećmi, gdy chcemy je zarazić miłością do wspinaczki? Co zabrać w góry i jak się przygotować na taką wyprawę z maluchem?

Co zabrać na wyjazd w góry z dzieckiem

W góry z dziećmi – zaplanuj swoją podróż!

Chociaż wyprawy w góry z dziećmi mogą okazać się spontanicznym pomysłem na spędzanie wolnego czasu, w przypadku najmłodszych pomocne jest dokładne zaplanowanie podróży. Jeśli Twój maluch dobrze znosi jazdę samochodem, możesz wybrać nieco dalszy cel i na wycieczkę w góry przeznaczyć cały dzień. Pomoże Ci w tym wygodny fotelik dla dzieci z przedziału wagowego 0–18 kg Swandoo Marie 2 i-Size, który umożliwia swobodne obracanie siedziska. Jeśli przemieszczanie autem wiąże się z płaczem, wybierz wygodny fotelik, montowany tyłem do kierunku jazdy, np. BeSafe iZi TURN i-Size, który umożliwi dziecku drzemkę w dogodnych warunkach.

Gdzie w góry z dziećmi? Najpierw dobierz poziom trudności

Poziom trudności szlaku, na który się wybierasz, jest bardzo ważny. Na pierwsze wyprawy warto wybrać trasę, która pozwoli Ci sprawdzić zachowanie dziecka w terenie. Odpowiedź na pytanie gdzie w góry z dziećmi zależna jest też od wieku najmłodszych wędrowców – inaczej wygląda spacerowanie z niemowlęciem w wózku głęboko-spacerowym, inaczej wspinaczka z dzieckiem w nosidle, a jeszcze inaczej samodzielny marsz kilkulatka. Może się okazać, że Twój kilkumiesięczny niemowlak, który uwielbiał wędrowanie górskimi szlakami, zmieni się w trzylatka, dla którego każda dłuższa trasa będzie okupiona łzami i głośnymi protestami, by pozostać w domu. Jak zatem zaplanować idealny wyjazd w góry? Co zabrać i o czym warto pamiętać?

Gdzie w góry z dzieckiem

Gdzie w góry z dzieckiem w wózku? Nasze propozycje tras

Pierwsze wyprawy górskie możesz odbywać z maleństwem umieszczonym w gondoli. Kilkutygodniowe niemowlę zapewne prześpi większość trasy, a świeże powietrze i szum drzew zapewni mu odprężający czas z rodzicami. Dziecko, które stabilnie siedzi, może podróżować nie tylko w wygodnym wózku spacerowym, takim jak Cybex Gazelle S, ale także chuście lub nosidle turystycznym. To obowiązkowa opcja dla rodziców kilkorga dzieci lub tych, którzy wybierają trudniejsze i bardziej strome trasy. Elementy wyprawki dopasuj do wieku dziecka, jego umiejętności i długości trasy.

Istnieje wiele górskich tras o różnym poziomie trudności odpowiednich na wycieczkę w góry z dziećmi. Warto pamiętać, że w każdym paśmie górskim znajdziemy trasy na tyle dogodne, by wybrać się tam z dzieckiem w wózku, czy to będą Tatry, czy Beskidy, czy Góry Świętokrzyskie. Oto nasze propozycje!

Z Huty Szklanej na Łysą Górę

Jeżeli zależy ci na wygodnym prowadzeniu wózka, możesz zdecydować się na prostą asfaltową trasę z Huty Szklanej na Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich. Łatwe podejście o długości ok. 2 km można przejść w mniej więcej 40 minut. Równolegle do asfaltowej drogi znajduje się też Niebieska ścieżka edukacyjno – dydaktyczna Świętokrzyskiego Parku Narodowego, na której znajdują się tablice informacyjne i miejsca do odpoczynku.

Morskie Oko

Jest to jedna z najbardziej popularnych tras w Polsce i nie ma się co dziwić. Trasa nad Morskie Oko jest trudniejsza od poprzedniej propozycji głównie ze względu na przewyższenie i jej długość (ponad 15 km w obie strony), ale jest to również trasa asfaltowa, a wiec wygodna na wycieczkę z wózkiem. Samo przejście szlaku zajmuje trochę ponad 4h, ale warto na tę wycieczkę przeznaczyć cały dzień i spędzić trochę czasu w schronisku i nad samym stawem.

Rezerwat Biała Woda

Z wózkiem możemy również wybrać się na szlaki, które co prawda nie są asfaltowe, ale wciąż bez problemu przejezdne, jak przejście przez Rezerwat Biała Woda w Pieninach. Trasa jest krótka i zaczyna się w miejscowości Jaworki. Droga jest dość szeroka i szutrowa, a przewyższenie niewielkie. Na szlaku znajdą się miejsca do odpoczynku, a odważni mogą zmoczyć nogi w potoku Biała Woda. Na końcu możecie zrobić sobie piknik, kupić oscypki, a może nawet zobaczyć, jak się je wyrabia.

Dolina Kościeliska

Trochę trudniejszym nieasfaltowym szlakiem jest trasa przez Dolinę Kościeliską. Trasa ma 11 km w obie strony i jej przejście zajmuje ok. 3h. Dolina jest pełna pięknych widoków, a droga jest szeroka i wygodna, chociaż również trochę kamienista. Przejście szlaku z wózkiem nie stanowi tutaj najmniejszego problemu.

Co spakować w góry? Lista przedmiotów obowiązkowych

O tym, co zabrać w góry decyduje rodzaj trasy, rodzaj punktu docelowego oraz sposób przemieszczania się. Jeśli wybierasz trasę, którą pokonasz z wózkiem i posiadasz pojemny kosz na drobiazgi, jak w przypadku wózka Kinderkraft Grande LX, możesz zapakować kilka dodatkowych akcesoriów.

Odpowiedni i dobrze wyposażony wózek

Jeżeli planujesz częste wędrówki po górach, wybierz wózek, który ma skrętne koła i skutecznie amortyzuje wstrząsy. Przyda się szeroka budka przeciwsłoneczna i folia przeciwdeszczowa na wypadek zmiany pogody, a także śpiwór lub ciepły koc, jeśli temperatura może znacznie się obniżyć.

Niezbędne akcesoria

Co spakować w góry? Niezależnie od pory roku zabierz ze sobą dodatkowy komplet ubrań dla maluszka oraz kilka elementów garderoby, takich jak czapka, rękawiczki oraz kapelusz przeciwsłoneczny. W upalne dni niezbędny będzie krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem, Na wszelki wypadek zabierz także latarkę i pobierz specjalną aplikację lub listę telefonów alarmowych, która przyda się, gdyby na szlaku doszło do wypadku lub złapała Was burza.

Prowiant na drogę

Być może przyda się koc lub nieprzemakalny podkład, który rozłożysz na trawie i komfortowo nakarmisz niemowlę. Warto mieć też termos z ciepłą wodą, a dla nieco starszych niemowląt niewielki deser owocowy lub warzywny. W Twoim bagażu nie może zabraknąć również wody i przekąsek, które dodadzą sił przedszkolakowi.

Co zabrać w góry

W góry z dziećmi – kilka dodatkowych rad

Przed ostateczną decyzją gdzie w góry z dzieckiem w wózku dobrze jest sprawdzić trasę, którą planujesz i upewnić się, że dasz radę pokonać ją z maluszkiem. Dobrze jest przyjąć zasadę, że zdobywanie szczytu lub dotarcie do schroniska nie musi udać się już za pierwszym razem. Być może Twój maluch będzie wolał spędzić długie godziny nad górskim strumykiem, wrzucając do niego kamienie, zamiast maszerować przed siebie. Zdarzy się, że uciążliwy płacz malucha ukoi dłuższy postój lub piknik na łonie natury.

Dzieci potrzebują motywacji, by podążać w kierunku szczytu. Spróbuj wymyślić dodatkowe zajęcia, które uprzyjemnią czas na szlaku. Własny aparat fotograficzny dla kilkulatka, by mógł uwieczniać mijane rośliny lub zwierzęta, zabawa w poszukiwanie oznaczeń na szlaku lub zdobywanie pieczątek w górskich schroniskach może okazać się sposobem na pokonanie nudy. Miej ze sobą pożywne, bogate w energię produkty – kostka czekolady lub kubek kakao wzmocnią dziecko i dodadzą energii do działania.

Co spakować w góry

Najlepsza wycieczka w góry z dziećmi!

Każde dziecko poznaje rzeczywistość przez obserwowanie, dotykanie i doświadczanie jej wszystkimi zmysłami. Możliwość kontaktu z naturą sprawia, że młody człowiek odpoczywa, relaksuje się i uspokaja. Aktywność fizyczna poza domem powinna być zaszczepiana w dziecku od pierwszych miesięcy jego życia – wspólne wycieczki rozwijają u dziecka dużą motorykę, wzmacniają organizm i pomagają w budowaniu odporności.

Zacznij od prostych i urozmaiconych tras, na których końcu będzie czekać upragniona nagroda – ciepły obiad w schronisku, spotkanie z rówieśnikami lub pamiątkowy wpis w książeczce turysty. Zadbaj o to, by wyprawa zakończyła się przed zmrokiem, a przed wyruszeniem sprawdź warunki pogodowe. Wędrowanie po górach uczy dyscypliny, samodzielności i pomaga odnosić małe, ale niezwykle ważne sukcesy. To czas, który procentuje budowaniem więzi i tworzy niezapomniane wspomnienia na lata!


Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Renata
2021-04-08 16:52
Artykuł zatytułowany jest gdzie z dzieckiem w góry,więc gdzie? Jest napisane z czym, ale tego w jakie miejsce, zabrakło w treści.. Otworzyłam artykuł liczące na to, że znajdę w nim informacje np na jaką trasę można wybrać się z wózkiem.. Pozdrawiam serdecznie :)
Anna Maria
2021-03-31 16:14
Te wakacje będą nasze!
Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up