+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Skąd się biorą dzieci? Będę mieć rodzeństwo! Seria MIESIĄC Z KSIĄŻKĄ DLA DZIECI

Skąd się biorą dzieci? Będę mieć rodzeństwo! Seria MIESIĄC Z KSIĄŻKĄ DLA DZIECI

2019-12-18

Spis treści:

 • Nie wszędzie bajki
 • O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci
 • Rodzeństwo w drodze
 • Nie wszędzie bajki

  Baśnie i bajki to niezwykły świat dla dziecka, ponieważ to właśnie dzięki nim maluch ma szansę poznać magiczny świat, rozwijać swoją wyobraźnię, fantazję i rozbudzać ciekawość. Natomiast czy każda dziedzina życia ma obszar przeznaczony na bajki? Dziecko, które pyta rodziców, skąd się wzięło, oczekuje rzetelnej odpowiedzi. Jeśli nie pozna jej od rodziców, będzie pytało dalej. Zapyta kolegów i koleżanki, panie w przedszkolu, czy szkole. Dziecko nie czuje się skrępowane pytaniem o to, skąd się wzięło, bo to dorośli niepotrzebnie odczuwają wstyd i zażenowanie. To właśnie rodzice mają szansę wytłumaczyć dziecku odpowiednim, dostosowanym dla jego wieku językiem, jego pochodzenie i wszelkie rzeczy, które dziecko ciekawią. Wybrałam dla Was dwie książki, które w doskonały sposób poprowadzą rodziców i dziecko przez świat trudnych pytań. Zapraszam do lektury recenzji.

  O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci

  Książeczka urzekła mnie swoim formatem i kolorami, bardzo doceniam również jej kartonowe strony, dzięki którym książka jest bardziej wytrzymała. Wzięłam ją do ręki, otworzyłam i... zaniemówiłam. Ilustracje autorstwa Moniki Filipiany są przepiękne! Proste, kolorowe, czytelne i co najważniejsze - przyciagające wzrok. Już na pierwszej stronie O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdują się informacje dla rodziców. Marta Maruszczak, autorka książki, wyjaśnia tam, że w takich pytaniach dziecka nie ma nic niepokojącego i są one gwarancją prawidłowego rozwoju dziecka. Autorka wskazuje, że dobrym pomysłem jest, by najpierw rodzice samodzielnie przeczytali książkę, by wiedzieć, jak się po niej poruszać z dzieckiem. Niezwykle ważnym aspektem jest także 6 punktów, o których rodzice powinni pamiętać. Mówią między innymi o tym, by stopniowo zwiększać wiedzę dziecka i nie wyprzedzać jego pytań.

  Na każdej stronie książki znajduje się jedno pytanie, jakie może zadać dziecko i zaproponowana przez autorkę odpowiedź. Pytań jest 18, wśród nich znajdują się właśnie takie, skąd się biorą dzieci, jak rodzi się dziecko, ale także czy jak mama pije sok, to maluch ma owocowy prysznic i co to jest seks. Autorka używa określeń anatomicznych, czyli pochwa, penis, macica, bo jak przekazuje, nie ma niczego niewłaściwego w używaniu prawidłowych określeń. Odpowiedzi na pytania są napisane prostym językiem, który będzie zrozumiały dla dziecka i w żaden sposób nie narusza granic. Szczerze polecam tę książkę, w mojej opinii stanowi doskonały początek przygody z trudnymi pytaniami dzieci i uczy rodziców, jak na nie odpowiadać.

  Rodzeństwo w drodze

  Obok kwestii pytań związanych z tym, skąd się biorą dzieci, warto poruszyć temat rodzeństwa, a co za tym idzie, jak rozmawiać z maluchem, kiedy wkrótce będzie miało brata lub siostrę. Ten temat także nie jest łatwy dla dziecka, ponieważ stanowi dla niego mieszankę wielu emocji, często niezrozumiałych dla dziecka. Jednocześnie pojawia się radość, smutek, obawy i niezrozumienie. Książeczka Tosia czeka na braciszka wydawnictwa Nasza Księgarnia podobnie jak powyżej opisany tytuł, na pierwszych stronach zawiera wiadomości dla rodziców. Istotne jest to, jak pomóc dziecku przejść przez cały ten czas - od momentu poinformowania malucha o rodzeństwie, przez całą ciążę, aż po poznanie z bratem, czy siostrą i wspólne życie we czworo.

  Ilustracje Anny Łazowskiej pozwalają niemal dotknąć mieszkania głównej bohaterki i wejść do jej świata. Ilość treści jest niewielka, za to skupia się na emocjach i przeżyciach Tosi. Natalia Minge przedstawia myśli małej bohaterki, która jest bardzo zaciekawiona, kiedy dowiaduje się, że będzie miała brata lub siostrę. Z czasem jednak pojawia się u niej strach o to, że będzie musiała oddać maluszkowi swoje zabawki. Tosia martwi się także o mamę, która źle się czuje. Wspólnie z rodzicami wybiera się na zakupy, by samodzielnie wybrać nowe ubranka dla siostry lub brata, a to sprawia jej wiele radości. W czasie, kiedy mama jest w szpitalu, dziewczynka bardzo docenia spacery i wspólne spędzanie czasu ze swoim tatą, cieszy się także, że ma swojego ukochanego przyjaciela, który jest z nią we wszystkich trudnych chwilach.

  Tosia czeka na braciszka w piękny sposób pokazuje rodzicom, czego obawiają się ich dzieci w związku z usłyszaną nowiną o rodzeństwie, a także pomaga przejść z dzieckiem przez ten wymagający dla niego czas.

   

  Książka skąd się biorą dzieci

  Seria miesiąc z książką dla dzieci to każda ostatnia robocza środa miesiąca. W grudniu wypada to właśnie dzisiaj! Do tej pory w serii pojawiły się takie wpisy:

  W styczniu porozmawiamy o emocjach. To ważny temat, zapraszam do śledzenia bloga! A już w piątek przedstawimy Wam najnowszy wózek producenta Espiro!

  Podziel się opinią jako pierwszy

  Napisz opinię
  Follow us
  Copyrights 2004-2022 BoboWózki
  social mail
  social up
  Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.