+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
spanie w foteliku samochodowym

Spanie w foteliku samochodowym – o co zadbać?

2024-05-10

Dziecko śpiące podczas podróży to dla rodziców możliwość skoncentrowania się na trasie. Ważne jednak, żeby drzemka nie trwała zbyt długo, a siedzisko nie zmieniło się w gondolę na długie spacery. Dowiedz się, czy spanie w foteliku samochodowym jest bezpieczne dla rozwijającego się ciała pociechy.

Spis treści:

Nic dziwnego, że podczas długo trwającej podróży dziecko potrzebuje drzemki. Kiedy zasypia, jego główka może opadać, a taka pozycja nie jest zdrowa. Właśnie dlatego trzeba się zastanowić, czy spanie w foteliku samochodowym to dobry pomysł. Wiele zależy od samego siedziska, ale też czasu, jaki maluch spędza w aucie i poza nim. Czym powinien się wyróżniać element wyprawki do samochodu? O co zadbać, żeby spanie w foteliku było możliwie najbezpieczniejsze? Podpowiadamy!

spanie-w-foteliku-samochodowym1

Spanie w foteliku samochodowym – czy można na nie pozwolić?

Spanie niemowlaka w foteliku samochodowym jest czymś naturalnym. Trudno przecież zabronić drzemki, kiedy maluch siedzi tyłem do kierunku jazdy, a podróż bardzo się przedłuża. Spokojny maluszek w samochodzie to duże ułatwienie dla rodzica, który może skoncentrować się na jeździe, co ma przecież bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

Możesz pozwolić na spanie w foteliku samochodowym, kiedy podróżujesz autem. Zwróć jednak uwagę na drzemki w innych sytuacjach, ponieważ mogą okazać się niebezpieczne.

Foteliki dla maluszków są skonstruowane w taki sposób, żeby spełniać wiele funkcji. Mają uchwyt, który pozwala traktować je jako nosidełko. Wiele z nich nadaje się do wpięcia w stelaż wózka, dzięki czemu mogą zastępować gondolę. Taka konstrukcja sprawia, że pociecha może przebywać w siedzisku dużą część dnia. Przyda się ono przecież w wielu sytuacjach – w domu i poza nim. Czy to jednak w pełni bezpieczne?

Zaleca się, żeby dziecko poza samochodem nie spędzało wiele czasu w foteliku, zwłaszcza jeśli śpi. Chodzi o pozycję, jaką przyjmuje w siedzisku. Znacznie zdrowszy jest dla niego sen na zupełnie płaskim materacyku, który ma przecież w łóżeczku oraz gondoli. Kiedy maluch próbuje spać w foteliku, może mieć trudności z utrzymaniem prawidłowej pozycji głowy. To natomiast ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem.

Spanie w foteliku zamontowanym na stelażu wózka i nosidełku – czy to bezpieczne?

Foteliki, które można wpiąć w stelaż wózka, są niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Taki zestaw podróżny przydaje się w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie chcesz zabierać ze sobą gondoli zajmującej sporo miejsca w samochodzie.

Czy jednak podróżowanie w foteliku zamontowanym na stelażu jest w pełni bezpieczne? Rozwiązanie zostało stworzone z myślą o używaniu wyłącznie na krótkich dystansach. Pamiętaj, że nie stanowi zastępstwa dla gondoli na co dzień. Jest bezpieczne, jeśli będzie używane w zgodzie z przeznaczeniem. Co to oznacza?

  • Fotelik na stelażu wózka powinien być wykorzystywany na krótkich dystansach.
  • Fizjoterapeuci zalecają, żeby maluch nie przebywał jednorazowo w foteliku dłużej niż dwie godziny.
  • Fotelik zamiast gondoli powinien być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Wyobraź sobie, że maluch zasypia w aucie, a Ty nie chcesz go budzić. Decydujesz się więc na wpięcie fotelika do stelaża wózka. Jeśli przed Tobą pokonanie krótkiej trasy, na przykład do apteki, nie musisz martwić się bezpieczeństwem pociechy. Niech jednak fotelik nie stanie się zastępstwem dla gondoli na co dzień.

W domu nosidełko, później ochrona podczas jazdy samochodem, chwilowo gondola i znów nosidełko, tym razem w restauracji – fotelik nie powinien służyć do różnych zadań przez kilka godzin. To według specjalistów zbyt długi czas. Dla Ciebie może być z pewnością dużym ułatwieniem, jednak nie można stawiać tego ponad bezpieczeństwem.

Długa drzemka w foteliku w domu może być niebezpieczna. Chodzi o asfiksję pozycyjną, czyli niedotlenienie organizmu, które wynika z zaburzeń oddychania wywołanych z ułożenia ciała. Dziecko ma trudności z utrzymaniem prawidłowej pozycji po zaśnięciu, ponieważ jego głowa jest zbyt ciężka w porównaniu do tułowia. Nacisk głowy na drogi oddechowe może doprowadzić do niedotlenienia, co zagraża nie tylko zdrowiu, lecz także życiu.

W USA przeprowadzono badania dotyczące zgonów niemowląt w trakcie snu. Do wielu z nich doszło w foteliku samochodowym stosowanym NIEZGODNIE z przeznaczeniem, czyli nie do przewozu maluszka. Do zgonów dochodziło z różnych powodów – zarówno nieprawidłowej pozycji, jak i pasów bezpieczeństwa. Tym bardziej przerażające jest, że tragedia rozgrywała się w domu pod nadzorem opiekunów.

Zwróć uwagę, że kiedy dziecko śpi w półleżącej pozycji, jego klatka piersiowa jest uciśnięta, natomiast światło dróg oddechowych ulega zwężeniu. Trudno mu zmienić pozycję, bo fotelik wyróżnia się zabudowaną konstrukcją po to, żeby dobrze chronić podczas ewentualnych kolizji. Gdyby maluszek nawet chciał ułatwić sobie oddychanie, to trudno byłoby mu zmienić ułożenie ciała.

Dowiedz się więcej: Noworodek w foteliku zamiast gondoli – czy to bezpieczne rozwiązanie?

O co zadbać, gdy dziecko śpi w foteliku?

Warto wiedzieć, że Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca kłaść maluszka do snu na plecach i na stosunkowo twardym materacu. Ważne jest też, żeby wokół niego nie znajdowały się elementy mogące utrudniać oddychanie, na przykład ozdoby czy zabawki. Co ze snem w foteliku? Co zrobić, żeby był bezpieczny?

Spanie dziecka w foteliku samochodowym powinno odbywać się tylko podczas podróży, ewentualnie na krótkich trasach, gdy fotelik stanowi alternatywę dla gondoli. Pamiętaj jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie śpiącego maleństwa do łóżeczka wypełnionego materacem, który pozwala przyjąć prawidłową pozycję. Jeśli z jakiegoś powodu pociecha musi zostać w foteliku, koniecznie kontroluj, czy jest bezpieczna.

spanie-w-foteliku-samochodowym-grafika

Dzięki temu mały podróżnik nie będzie narażony na zsunięcie się i przyjęcie pozycji groźnej dla zdrowia i życia. Podróż nie powinna trwać jednorazowo dłużej niż dwie godziny w przypadku trzymiesięcznych bobasów.

Spanie niemowlaka w foteliku samochodowym może przyczynić się nie tylko do problemów z oddychaniem, lecz także kręgosłupem. Nie należy stosować przedmiotu jako uniwersalnego akcesorium, które jest jednocześnie gondolą i nosidełkiem.

Koniecznie zadbaj o prawidłową pozycję małego podróżnika w foteliku. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Ułóż fotelik w taki sposób, żeby dziecko mogło trzymać główkę bez ryzyka opadania.
  • Miednica, tułów i głowa powinny znajdować się w linii prostej.
  • Pamiętaj, żeby nie stosować w foteliku żadnych poduszek – wpłyną negatywnie na główną funkcję produktu, czyli ochronę podczas kolizji.

Sprawdź rozwiązania stosowane przez producentów interesujących Cię modeli. Niektórzy wykorzystują specjalny kształt siedziska, który redukuje problem z drętwieniem nóg. Dodatkowo zmniejszają nacisk na kość ogonową, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia skoliozy.

Fotelik musi być prawidłowo przymocowany w samochodzie, a pasy odpowiednio przypięte. Tylko wtedy siedzisko będzie dbało o bezpieczeństwo maluszka.

Spanie w foteliku samochodowym prawidłowe ułożenie infografika

Jak wybrać fotelik odpowiedni do spania?

Wiesz już, co zrobić, żeby spanie w foteliku nie było związane z niebezpieczeństwem. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniego siedziska. Ważne jest, żeby:

  • Fotelik miał regulowany kąt oparcia.
  • Był wyposażony w rozwiązania zwiększające cyrkulację powietrza, które redukują ryzyko przegrzania się w trakcie podróży.
  • Miał niezbędne systemy zabezpieczeń chroniące podczas kolizji bocznych i przednich.

To najważniejsze, ale liczy się też, z czego został wykonany pokrowiec. Świetnie sprawdzają się modele z trwałych, odpornych na wyblaknięcie tkanin, które nawet po praniu zachowają estetyczny wygląd.

Łatwo odszukasz model, który waży mniej niż 5 kg. Sprawdź też, czy jest montowany na bazie. To wygodne dla początkujących rodziców, ponieważ baza powiadamia dźwiękiem lub światłem, że instalacja przebiegła prawidłowo. Dzięki temu możesz ze spokojem rozpocząć podróż. Obrotowa baza pozwala zapomnieć o uciążliwym bólu pleców.

Czas poznać kilka modeli siedzisk, które zostały wykonane w taki sposób, żeby wspierać zdrowie kręgosłupa.

Przykładowe foteliki, które zapewniają bezpieczeństwo podczas snu

Pierwsza z propozycji to Cybex Sirona Gi Plus i-Size, czyli obrotowy fotelik przeznaczony dla dzieci o wadze 20 kg. Umożliwia podróżowanie tyłem do kierunku jazdy przez cały okres, co przekłada się na maksimum bezpieczeństwa. Możesz regulować pozycję spoczynkową – jest pięć stopni. Dzięki temu ustawisz fotelik w taki sposób, żeby wygodą cieszyło się kilkumiesięczne maleństwo, ale też trzylatek.

Najważniejsza funkcja fotelika to zabezpieczenie podczas podróży samochodem. Cybex stawia na innowacyjne i jednocześnie doskonale przetestowane rozwiązania. Jednym z nich jest technologia L.S.P., która absorbuje energię w trakcie bocznego uderzenia. Co ważne, to model zgodny z normą i-Size. Dzięki temu masz pewność, że dobrze przetestowano go pod kątem zderzeń bocznych i dachowań. Model marki Cybex zapewnia komfort również rodzicom. Możliwość obrotu ułatwia wyciągnięcie pasażera z samochodu.

BeSafe Izi Modular X1 i-Size doskonale radzi sobie w badaniach. Przeszedł szwedzki Test Plus. Dzięki temu masz pewność, że skutecznie zabezpiecza szyję oraz głowę dziecka. Otrzymał wysoką notę w testach ADAC. Ten model również ma regulowaną pozycję spoczynkową, dzięki której dba o bezpieczeństwo i wygodę.

Produkt od BeSafe został wyposażony w miękkie otulinki na pasach, które zapobiegają nieprzyjemnemu uciskaniu. Regulacja przedniej ramy antyrotacyjnej sprawia, że dziecko ma zawsze wystarczającą ilość miejsca na nogi. Fotelik jest przeznaczony od 6. miesiąca życia do mniej więcej skończenia 4. lat. Pasy zostały skonstruowane w taki sposób, żeby dobrze utrzymywać na miejscu, a jednocześnie nie zabierać swobody ruchów. Znalazły się na nich miękkie nakładki.

Maxi Cosi Pebble 360 Pro to produkt w zestawie z bazą, która umożliwia błyskawiczne obrócenie fotelika w stronę drzwi. Dzięki temu zapomnisz o dyskomforcie podczas wyjmowania małego podróżnika z auta. Lekki model z uchwytem ułatwia przenoszenie dziecka z domu do samochodu.

Fotelik nadaje się do mocowania nie tylko na bazie, lecz także pasie samochodowym. Jest odpowiedni również do starszych samochodów. Wyróżnia się łatwością czyszczenia za sprawą zdejmowanego pokrowca. To kolejny model, który spełnia normę i-Size. Dzięki temu masz pewność, że został przetestowany pod kątem zderzeń bocznych i czołowych. Gwarantuje ochronę głowy, kręgów szyjnych i boków.

spanie-w-foteliku-samochodowym2

Już wiesz, czy spanie dziecka w foteliku samochodowym jest bezpieczne!

Spanie niemowlaka w foteliku samochodowym jest tematem dyskusji. Są specjaliści, którzy uznają, że podróż w takim siedzisku powinna trwać jak najkrócej, a dziecko należy wyjąć z fotelika niezwłocznie po opuszczeniu samochodu. Ważne jest, żeby stosować elementy wyprawki zgodnie z ich przeznaczeniem. Właśnie dlatego fotelik pozostaw do używania w samochodzie, natomiast na długich spacerach niech służy Ci gondola, a komfortowy sen maluszkowi zapewnia łóżeczko.

Jeśli z jakiegoś powodu dziecko musi skorzystać z fotelika do drzemki, koniecznie zwracaj na nie uwagę. Ważne jest, żeby wyregulować siedzisko w taki sposób, by gwarantowało wygodę i pozycję właściwą dla rozwijającego się kręgosłupa.

Fotelik na stelażu wózka przydaje się wielokrotnie, jednak nie powinien zastępować gondoli za każdym razem. Stosuj go na krótkich trasach i w wyjątkowych sytuacjach, a będzie z pewnością bezpieczny. Pamiętaj, że fotelik samochodowy – jak sama nazwa wskazuje – został stworzony z myślą o przewożeniu dzieci w aucie.

Szukasz fotelika samochodowego? Sprawdź ofertę BoboWózki, w której czekają na Ciebie modele przeznaczone do stosowania już od pierwszych miesięcy życia.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up