+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Pamiątka ciąży – jak zachować wspomnienia z tego okresu?

Pamiątka ciąży – jak zachować wspomnienia z tego okresu? Kilka pomysłów

2019-05-14

Ciąża to wyjątkowy etap w życiu kobiety. To nie tylko czas emocjonalnego przygotowywania się do wydania na świat dziecka, ale również zmiany pod względem fizycznym. To huśtawka emocji, odrobina niepewności, ale i wielkie oczekiwania wobec tego, co będzie. Kolekcjonuj wspomnienia, ale również przedmioty i zdjęcia związane z tym etapem życia. Poznaj nasze pomysły na pamiątki z ciąży.

Spis treści:

  1. Pamiątka ciąży – zdjęcia
  2. Pudełko z pamiątkami – co w nim schować?
  3. Pamiątka ciąży – pozostałe pomysły

Każda przyszła mama inaczej przechodzi przez okres ciąży zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Nie dla wszystkich jest to dziewięć beztroskich miesięcy, podczas których wszystko kręci się wokół rosnącego brzucha i maluszka, który ma przyjść na świat. Mimo to każda ciężarna wymieni co najmniej kilka rzeczy, które wywołują u niej wzruszenie. Warto kolekcjonować piękne chwile, wspomnienia i przedmioty.

Warto również wspierać przyszłą mamę w zbieraniu pamiątek z okresu ciąży. Najbliższe otoczenie ciężarnej – rodzina i przyjaciele – może również zbierać przedmioty, które kojarzą się z oczekiwaniem na narodziny malucha.

Co kryje się pod hasłem „pamiątka z ciąży”? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów.

Przeczytaj także: Jak podnosić noworodka? Prawidłowe podnoszenie i trzymanie maluszka

Pamiątka ciąży - upamiętnij najpiękniejsze chwile z okresu ciąży

Pamiątka ciąży – zdjęcia

Najczęściej wybierana pamiątka ciąży to oczywiście zdjęcia. Warto zdecydować się na profesjonalną sesję zdjęciową. Fotograf uchwyci podczas spotkania piękne chwile rodziców z maluszkiem w łonie mamy. Zależnie od pory roku, fotografowie często stawiają na zdjęcia na łonie natury. Profesjonalny fotograf podpowie mamie, jak ma się zachowywać podczas sesji, będzie starał się uchwycić całą jej naturalność. Uśmiechy, łzy, niepewność i niepokój, które dostrzeże na jej twarzy. Na czas sesji zdjęciowych fotografowie często też mają przygotowane różne dziecięce gadżety, jak np. para bucików, smoczek, ubranko. Nie każda sesja musi być utrzymana w pastelowej, romantycznej stylistyce. Bogata oferta fotografów specjalizujących się w sesjach ciążowych pozwoli Ci wybrać tego, który najlepiej odda Twój styl.

Fotograficzna pamiątka ciąży to również zdjęcia mamy zrobione z profilu, jakiś czas w tej samej stylizacji i tym samym miejscu. Najczęściej z tych zdjęć tworzona jest krótka animacja. Wyjątkowy dziewięciomiesięczny okres ciąży jest ukazany na kilkuminutowym filmie. To pozwala rodzicom zaobserwować, jak bardzo zmieniał się brzuszek mamy i sama ona, co nie jest aż tak mocno i szybko zauważalne na co dzień. Wiele mam po obejrzeniu takiej animacji, jest zaskoczona, jak bardzo zmieniał się ich wygląd w czasie całego okresu ciąży. Warto poświęcić trochę czasu na taką pamiątkę. Dobrze, jeśli mama zawsze ma to samo, lub bardzo podobne ubranie, na każdym zdjęciu stoi w tym samym miejscu i w podobnej pozycji. Warto zadbać o regularność wykonywania zdjęć, np. raz w tygodniu.

Co zrobić ze zdjęciami z sesji ciążowej? Można je oczywiście włożyć do albumu, ale to nie jest jedyna możliwość. Personalizowana fotoksiążka to piękna pamiątka ciąży. Można postawić na półce przy innych książkach, wracać do niej przy wielu okazjach, pokazywać rodzinie. Wiele firm oferuje możliwość samodzielnego skomponowania zdjęć, dodanie różnych napisów i grafik, co pozwala stworzyć wyjątkowy projekt. To również pamiątka ciąży, którą możesz wykonać dla najbliższych, np. dziadków.

Pudełko z pamiątkami – co w nim schować?

Kolejnym pomysłem na pamiątki z okresu ciąży jest specjalne pudełko, w którym przyszła mama będzie gromadzić drobiazgi, z którymi wiążą się wyjątkowe wspomnienia. W takim kuferku może znaleźć się test ciążowy czy płyta z pierwszego USG. Wiele kobiet do takiego pudełka dokłada później przedmioty związane z pierwszymi tygodniami życia malucha, np. opaską ze szpitala, pierwszymi skarpetkami czy body dziecka.

Pamiątka ciąży – pozostałe pomysły

Mniej znaną, choć zyskującą na popularności metodą utrwalania wspomnień ciążowych, jest tak zwany Bodypainting. Polega to na malowaniu brzucha mamy specjalnymi, bezpiecznymi dla ciąży farbami w różne wzory, najczęściej oczywiście maluje się dziecko w różnych pozycjach i sceneriach. To piękne przeżycie dla mamy i doskonała pamiątka na długie lata w postaci zdjęć pomalowanego brzuszka. Miłośniczki sztuki mogą wybrać również upamiętnienie ciąży w postaci gipsowego odlewu brzucha.

Rodzice, a w szczególności mamy, lubią również pamiątkę, którą jest specjalny ciążowy pamiętnik. Jest to najczęściej książka z miejscami przeznaczonymi do wypełnienia treści, wklejenia zdjęć i małych pamiątek z tego okresu. Taką pamiątką mogą być bilety z kina, teatru, czy autobusu, gdzie mama po raz pierwszy odczuła ruchy dziecka. W pamiętniku najczęściej zapisuje się daty wizyt u lekarza, przebyte badania, opisuje się swoje samopoczucie i objawy ciążowe. Jest tam także miejsce na wklejanie zdjęć z badań USG. Warto pamiętać, że nie trzeba kupować książki gotowej do wypełnienia. Można samodzielnie taką książkę przygotować. Wówczas będzie ona całkowicie niepowtarzalna i wyjątkowa. Dobrym pomysłem jest również prowadzenie internetowego bloga lub profilu w mediach społecznościowych, gdzie będziesz dzielić się z innymi przyszłymi mamami swoimi spostrzeżeniami i odczuciami.

Świetnym pomysłem są również zdjęcia z USG w ramkach wraz z podpisem, który to był tydzień ciąży. Takie ramki można zawiesić na ścianie w pokoju dziecka, swojej sypialni, lub postawić je na komodzie.

Nie tylko rodzice mogą zbierać pamiątki z okresu ciąży. Jako przyjaciółka czy siostra ciężarnej również możesz podarować jej upominek, który stanie się pamiątką. Na tę okoliczność idealnie nadaje się personalizowana bransoletka, którą wręczysz przyszłej mamie podczas baby shower.

Wyjątkową pamiątką ciąży są listy przyszłej mamy do swojego nienarodzonego dziecka. Kolejne tygodnie i miesiące ciąży to dla kobiety nowe przeżycia i emocje. Możesz opisywać je regularnie w listach, które wręczysz dziecku za kilka lub kilkanaście lat. Często taki prezent wręcza się dziecku na 18. urodziny. To wzruszające przeżycie dla obu pokoleń.

Nie zapominaj również o dniu narodzin malucha. Tutaj ważną rolę odegrają najbliżsi, bowiem ciężarna ma do wykonania niezwykle ważne zadanie, jakim jest wydanie na świat nowego życia. Warto odnotować co wydarzyło się w kraju i na świecie w dniu, gdy urodziło się twoje dziecko. Nie zapomnij kupić gazety z tego dnia. Możesz również nagrać program informacyjny. Kilka lat później Twoje dziecko z ogromnym zainteresowaniem wysłucha opowieści z dnia swoich narodzin.

Przeczytaj także: Jak często i ile powinien jeść noworodek? Rozwiewamy wątpliwości!

Pamiątka z ciąży – podaruj upominek młodej mamie

Która pamiątka ciąży według Ciebie jest najpiękniejsza? A może masz jeszcze inne pomysły na ciążowe pamiątki? Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

Kompletując pamiątki ciążowe, nie zapominaj również o przygotowaniu wyprawki dla malucha. W sklepach stacjonarnych Bobowózki oraz na www.bobowozki.com.pl znajdziesz idealny wózek (m.in. ANEX e/type, Bebetto Nitello, Cybex Priam 4.0 Petticoat, Roan IVI), fotelik samochodowy (np. Britax Romer Baby Safe 3 i-Size), łóżeczko (np. Maxi Cosi Home IORA) czy leżaczek (np. BABYBJORN Balance Soft Mesh). Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Salony stacjonarne Bobowózki, w których nasi doradcy chętnie podzielą się z Tobą swoim doświadczeniem, znajdziesz w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce!

 

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up