9. miesiąc życia dziecka. Co potrafi 9-miesięczne dziecko?
W 9. miesiącu życia pociecha intensywnie się rozwija. Coraz lepiej się porusza, sprawnie chwyta przedmioty i reaguje na imię. Dowiedz się, co potrafi 9-miesięczne dziecko i jak wspierać jego rozwój.
Spis treści:
- 9. miesiąc życia dziecka – najważniejsze zmiany
- Co powinno umieć 9-miesięczne dziecko?
- Jak wspierać rozwój 9-miesięcznego dziecka?
- Co powinno niepokoić u 9-miesięcznego dziecka?
- Już wiesz, co potrafi 9-miesięczne dziecko?
W 9. miesiącu życia dziecko odróżnia obcych od znajomych, a gdy znajdzie się przy meblu, próbuje go wykorzystać, żeby wstać. Wiele interakcji z otoczeniem, nowe produkty w diecie, coraz mniej drzemania w ciągu dnia to tylko część zmian. Dowiedz się, ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko, jakie umiejętności zdobywa i jak wspierać jego rozwój przy pomocy zabaw!
9.miesiąc życia dziecka – najważniejsze zmiany
9. miesiąc życia przynosi wiele zmian w rozwoju dziecka. Tempo przybierania na wadze nie jest już tak duże jak wcześniej, sen bywa niespokojny, a gdy rodzice znikają z pola widzenia, maluch jest wystraszony.
Wzrost i waga dziecka – 9. miesięcy
Waga 9-miesięcznego dziecka wynosi najczęściej od 7 do 11 kg. Wzrost to natomiast około 72–75 centymetrów. Warto też wiedzieć, że obwód głowy wynosi mniej więcej 43-48 cm. Dzieci zyskują około 300 gramów wagi i rosną 1,5 cm w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Oczywiście te wartości mogą się nieco różnić.
Informacje dotyczące wagi i wzrostu przenosi się na siatkę centylową, co pozwala sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo. W pierwszym 1000 dni życia dziecka obserwowanie, czy we właściwy sposób przybiera na wadze i rośnie, jest bardzo ważne. Ocena krzywej na siatce należy do lekarza.
Sprawdź też: Centyl – co to jest? Jak czytać siatki centylowe?
Sen 9-miesięcznego dziecka
9. miesiąc życia dziecka to czas, gdy przesypia ono nawet 14–15 godzin na dobę, z czego większość w nocy. Wciąż jednak wiele pociech decyduje się na odpoczynek w ciągu dnia. Ile drzemek powinno mieć 9-miesięczne dziecko? Najczęściej jedną lub dwie – trwające mniej więcej po 1-1,5 godz. U niektórych maluchów drzemki będą jednak znacznie krótsze – nawet 20 minut wystarczy im, żeby odzyskać siły.
Czasem dostrzeżesz kryzys snu u 9-miesięcznego dziecka. Nocny odpoczynek będą przerywać częstsze wybudzenia, a sen będzie niespokojny. U malucha mogą również wystąpić problemy z zasypianiem. Żeby zmniejszyć te niedogodności, wprowadź w jego życie rutynę. Ważne, żeby zrezygnować z rozpraszaczy takich, jak projektory wyświetlające gwiazdki na suficie. Pomieszczenie na noc musi być całkowicie zaciemnione.
Skok rozwojowy – 9. miesiąc
Rozwój dziecka w 9. miesiącu życia przyspiesza. To moment kolejnego tak zwanego skoku rozwojowego.
Skok rozwojowy 9. miesiąc – objawy:
- Dziecko odczuwa irytację i niecierpliwość.
- Staje się marudne.
- Jednocześnie może potrzebować częstszego kontaktu z rodzicami, domagać się bliskości.
- Lęk separacyjny – dziecko reaguje nerwowo lub z ogromnym smutkiem, gdy rodzice znikają z pola widzenia lub jeśli ktoś inny zbliża się i próbuje wziąć je na ręce.
Co powinno umieć 9-miesięczne dziecko?
9. miesiąc życia niemowlaka to czas, kiedy pojawiają się znaczące postępy w różnych obszarach rozwoju. Każdy maluch zdobywa zdolności w swoim tempie, jednak są pewne charakterystyczne umiejętności dla tego czasu.
Co potrafi 9-miesięczne dziecko?
- Okazuje uczucia, przytulając się do rodziców lub wyrażając zdenerwowanie.
- Dobrze rozumie swoje imię.
- Wydaje bardziej zróżnicowane dźwięki.
- Reaguje na prostą komunikację niewerbalną, np. gesty.
9. miesiąc życia dziecka to czas, gdy zaczyna ono wyraźnie sygnalizować potrzeby. Krzykiem wskazuje, że chce, żeby rodzice jak najszybciej pojawili się u jego boku. Zwiększa się u niego zainteresowanie otoczeniem i próbuje zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Zauważa, że wciskanie przycisku sprawia, że zabawka wydaje dźwięki.
Maluch chce być bardziej samodzielny. Zależy mu na braniu udziału w czynnościach, którymi zajmują się domownicy. Oczywiście często nie jest to możliwe ze względu na brak różnych umiejętności. To z kolei prowadzi do trudnych emocji, które objawiają się krzykiem, złością i płaczem.
Psychiczny rozwój 9-miesięcznego dziecka
Dziecko intensywnie rozwija zdolności społeczne i emocjonalne. Zauważa znajome twarze i reaguje niepokojem na obcych. Rozpoznaje na swoje imię, a także naśladuje gesty, na przykład klaskanie. Rozumie podstawowe komunikaty, np. „nie” czy „chodź tutaj”.
9. miesiąc życia dziecka a motoryka – doskonalenie raczkowania i chwyt nożycowy
Co potrafi 9-miesięczne dziecko? Teraz raczkuje jeszcze lepiej! Przemieszcza się głównie w taki sposób – szybciej i sprawniej niż do tej pory. Jest w stanie pokonać większą przestrzeń w krótszym czasie.
Co umie 9-miesięczne dziecko?
- By samodzielnie poruszać się po pomieszczeniu nie tylko raczkuje, lecz także obraca się i turla.
- Jest w stanie podciągnąć się do pozycji stojącej, jednak potrzebuje wsparcia, dlatego wykorzystuje meble. Zyskiwanie tej umiejętności to wstęp do nauki chodzenia.
- Siada samodzielnie bez pomocy lub z podparciem na rękach.
9-miesięczne niemowlę ma lepszą koordynację ruchów dłoni. Rozwija się u niego tak zwany chwyt nożycowy, dzięki czemu jest w stanie manipulować niewielkimi przedmiotami. Zaczyna używać kciuka i bocznej strony palców.
Zobacz też: Od kiedy dziecko raczkuje i jak wspierać rozwój tej umiejętności?
Jak wspierać rozwój 9-miesięcznego dziecka?
Ważne, żeby wspierać to, co potrafi 9-miesięczne dziecko. Trzeba dostarczać mu okazji do stymulowania zmysłów i rozwoju nowych umiejętności. Wspólne spędzanie czasu, rozwijające zabawy, dostosowanie otoczenia do potrzeb malucha przyczynią się do szybszego zauważenia postępów.
9. miesiąc: jakie zabawy rozwijające nowe umiejętności wprowadzić?
Rodzice mogą wspierać rozwój malucha przy pomocy zabawek, które zachęcają do raczkowania. Trzeba układać je w odległości, żeby pociecha musiała przebyć pewną drogę, by wziąć interesujące przedmioty w ręce.
Sprawdzą się też tory przeszkód, na przykład z poduszek, ręczników i dywaników. Maluch będzie między nimi raczkował, a dzięki zastosowaniu koca na fragmencie toru nauczy się poruszania po różnych powierzchniach.
Rozwój 9-miesięcznego dziecka możesz wspierać przy pomocy zabaw organizowanych na zewnątrz. Wspólnie z pociechą odkrywaj przyrodę, na przykład różnorodność faktur dostępnych na świeżym powietrzu. Gdy pogoda na to pozwala, pozwól maluchowi raczkować po trawie czy piasku. Podawaj mu do ręki różne przedmioty, na przykład kamień, szyszkę czy kasztany. Przedmioty o różnych kolorach, fakturach i kształtach wspierają stymulację sensoryczną. Prowadzą do rozwoju zmysłów.
Zadbaj o komfort pociechy podczas spaceru. Zapewni go spacerówka Volt Pro. Ma regulowane oparcie, które można nawet rozłożyć do pozycji leżącej. Gdy dziecko zmęczy się wycieczką, stworzysz mu optymalne warunki do drzemki.
Zabierz malucha do lasu, żeby mógł rozwijać zmysł słuchu. To tam będzie przysłuchiwał się odgłosom ptaków. Pamiętaj o dobrym foteliku na czas podróży. W 9. miesiącu sprawdzi się Britax Romer King, który posłuży aż do około 4. roku życia.
Wbudowany system świetlny i dźwiękowy dają gwarancję, że siedzisko zostało prawidłowo zapięte.
Dobrze sprawdzi się też fotelik Maxi Cosi 9–18 Tobi. Jest obrotowy, co sprawia, że wyjmowanie z niego maluszka jest znacznie łatwiejsze. Fotelik pozwala przewozić dziecko przez pierwsze 15 miesięcy tyłem do kierunku jazdy, a następnie przodem.
Podawanie niewielkich przedmiotów jest ważne również ze względu na rozwijającą się umiejętność chwytania. Mogą to być drobne przedmioty na zewnątrz, ale też zabawki, na przykład klocki. Ważne, żeby w trakcie zabawy nazywać wszystkie przedmioty. Oprócz nazwy dobrze jest wspomnieć też kolor.
W ten sposób maluch zacznie kojarzyć rzeczy ze słowami, a to ważne dla przyszłego rozwoju mowy. Opisuj wykonywane czynności. Śpiew i taniec z rodzicami to również świetna zabawa wspierająca rozwój 9-miesięcznego dziecka.
Co je 9-miesięczne dziecko? Co wprowadzić do jego diety?
9. miesiąc życia niemowlaka jest czasem, w którym można kontynuować rozszerzanie diety. Twój maluch zapoznał się już z niektórymi warzywami czy owocami. Możesz wprowadzać nowe, a poza tym zmieniać konsystencję. To moment na podawanie dań ze słoiczka, wyróżniających się obecnością grudek i kawałków.
Pamiętaj, że kryzys 9. miesiąca to czas, gdy maluch coraz śmielej wyraża niezadowolenie. Dostrzeżesz to również podczas podawania mu jedzenia. Będzie grymasić, odwracać głowę czy odsuwać talerzyk.
9-miesięczne niemowlę wciąż może mieć w jadłospisie mleko. Będziesz karmić piersią lub podawać mleko modyfikowane. W tym czasie możliwe jest zmniejszenie liczby mlecznych posiłków, zastępując je zdrową przekąską lub daniem ze słoiczka. Dobrym pomysłem na potrawę w ciągu dnia jest zupka jarzynowa. Powinny znajdować się w niej kawałki warzyw, żeby maluch mógł ćwiczyć gryzienie i przeżuwanie. Jeśli przyrządzasz takie samo danie dla pociechy co dla dorosłych, to pamiętaj, żeby jej porcja była bez soli.
To, co je 9-miesięczne dziecko, jest ważne z kilku powodów. Pozwala uczyć się nowych smaków i konsystencji. Kiedy wprowadzasz do jadłospisu kolejne produkty, wzbogacasz dietę o witaminy i składniki mineralne.
W 9. miesiącu maluch ząbkuje. To wywołuje u niego niemały dyskomfort. Dziąsła swędzą, może występować nadmierne ślinienie, rozdrażnienie, a także brak apetytu. Żeby nieco ulżyć dziecku w tym czasie, podawaj mu gryzaki. Mogą być schłodzone, co pozwoli złagodzić ból dziąseł.
Inne aspekty wspierania rozwoju
Dziecko w tym wieku jest coraz bardziej ruchliwe. Raczkuje szybko, a meble wykorzystuje, żeby wesprzeć się przy wstawaniu. Warto dopasować do jego potrzeb otoczenie. Zwróć uwagę na ostre przedmioty. Pamiętaj też o zabezpieczeniu szafek – teraz dostanie się do środka, będzie dla dziecka jeszcze łatwiejsze.
Dbaj o rozwój językowy. Opowiadaj maluchowi, co robisz, co mu podajesz. Śpiewaj piosenki stworzone z myślą o dzieciach i czytaj książeczki.
W tym czasie bliskość i czułość rodziców są szczególnie ważne. Kryzys 9. miesiąca daje o sobie znać rozdrażnieniem. Zadaniem opiekunów jest bycie wsparciem w tym trudnym okresie.
Co powinno niepokoić u 9-miesięcznego dziecka?
Rozwój dziecka w 9. miesiącu życia wiąże się ze zdobywaniem wielu nowych umiejętności – psychicznych, społecznych, manualnych i motorycznych. Obserwuj, czy maluch opanowuje nowe zdolności, na przykład sprawniej raczkuje lub zaczyna reagować na własne imię.
Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Są pewne ramy, w których pojawiają się umiejętności. To, ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko i ile mieć wzrostu już wiesz. Jeśli maluch nie mieści się w określonych ramach, nie musi to być powód do niepokoju. Zawsze jednak warto skonsultować się z pediatrą, który oceni, czy pociecha rozwija się harmonijnie. W razie potrzeby specjalista zaproponuje wsparcie.
Już wiesz, co potrafi 9-miesięczne dziecko?
W 9. miesiącu życia pociecha dynamicznie się rozwija. Udoskonalona umiejętność raczkowania sprawia, że jest jej wszędzie pełno. Dziecko próbuje stawać samodzielnie kroki, trzymając się mebla, co podkreśla dążenie do niezależności.
Zaobserwujesz, że dziecko reaguje na Twoją nieobecność niezadowoleniem. Wsparcie i obecność są ważne dla dalszego rozwoju. Nie zapominaj o codziennych zabawach, które rozwijają zdolności motoryczne oraz sensoryczne. Twórz dla malucha wyzwania, żeby doskonalił umiejętność raczkowania.
Pozwalaj mu poznawać przedmioty o różnej fakturze, by miał szansę na rozwój zmysłu dotyku. Nie zapominaj o tworzeniu podwalin do rozwoju mowy. Nazywaj przedmioty i aktualnie wykonywane czynności. Czytaj książeczki i śpiewaj maluchowi, żeby poznawał melodię języka.
Co umie 9-miesięczne dziecko, już wiesz! Zajrzyj do oferty sklepu BoboWózki, w której czekają na Ciebie wózki i foteliki zapewniające komfort i bezpieczeństwo podczas wycieczek z maluszkiem.
Sprawdź też: 8. miesiąc życia dziecka. Co potrafi 8-miesięczne dziecko?
Źródła:
https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/9-miesiac-zycia-dziecka
https://www.doz.pl/czytelnia/a14609-Rozwoj_dziecka__9._miesiac_zycia
https://www.bebiprogram.pl/dziecko-rozwoj-i-zywienie/rozwoj/kalendarz-rozwoju-dziecka/siatki-centylowe-mamo-czy-wiesz-czym-sa-i-do-czego-sluza
Twój podpis: