+50 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
8 miesiąc życia dizecka

8. miesiąc życia dziecka. Co potrafi 8-miesięczne dziecko?

2024-12-04

Eksperymentowanie z przedmiotami czy naśladowanie mimiki rodziców – 8. miesiąc życia dziecka oznacza wiele nowych umiejętności. Dochodzi do rozwijania zdolności społecznych i emocjonalnych. Bywa, że to również czas na raczkowanie! Dowiedz się, co potrafi 8-miesięczne dziecko!

Dziecko w 8. miesiącu życia zdobywa wiele umiejętności i staje przed nowymi wyzwaniami. Zwiększa się jego mobilność, a relacje z otoczeniem ulegają pogłębieniu. Pojawiają się próby raczkowania, naśladowania ruchów, a także mogący budzić niepokój u rodziców – lęk separacyjny.

Szybki rozwój sprawia, że maluch potrzebuje szczególnego wsparcia. Dowiedz się, co umie 8-miesięczne dziecko oraz w jaki sposób pomagać mu podczas odkrywania kolejnych zdolności i eksplorowania otoczenia.

8 miesiąc życia dizecka

Dziecko w 8. miesiącu życia – najważniejsze zmiany!

8. miesiąc życia dziecka jest czasem dynamicznego rozwoju. Maluch zmienia się fizycznie i emocjonalnie. Staje się coraz silniejszy, a jego umiejętności poznawcze rozwijają się błyskawicznie.

Ośmiomiesięczne dziecko waży mniej więcej 7–10 kg. Zauważysz również zmiany w proporcjach ciała, ponieważ maluch zacznie nabierać masy mięśniowej. Będzie coraz lepiej kontrolował swoje ruchy.

Coraz silniejsze dziecko rozwija się w 8. miesiącu motorycznie. Samodzielnie siedzi i pełza, a często potrafi już nawet raczkować.

Brzdąc zaczyna rozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Intensywnie eksploruje też otoczenie. Poprawie ulegają umiejętności komunikacji. Dziecko zaczyna naśladować gesty, reagować na imię, a poza tym może podejmować próby mówienia pierwszych sylab.

Rozwój dziecka – 8. miesiąc wzrost i waga

W 8. miesiącu dziecko przybiera na wadze około 300–500 g, natomiast jego wzrost zwiększa się o 1-2 cm. Pamiętaj, że maluchy rozwijają się w indywidualnym tempie, więc nie są to sztywne zasady, od których nie może być żadnego odstępstwa. W uśrednieniu u 8-miesięcznego malucha:

  • Wzrost wynosi od 65 do 75 cm
  • Waga to 7–10 kg
  • Obwód głowy: 42–46 cm

Zobacz też: Prawidłowa waga dziecka a wiek. Ile powinno ważyć roczne dziecko?

Skok rozwojowy – 8. miesiąc życia dziecka

Dziecko w 8. miesiącu życia przechodzi przez skok rozwojowy. To czas intensywnego rozwoju różnych zdolności – motorycznych, poznawczych, emocjonalnych. Maluch zaczyna:

  • Mieć o wiele lepszą pamięć – rozpoznaje znajome twarze i przedmioty. Będzie cieszyć się na widok kogoś, kogo zna. Rozpozna ulubioną zabawkę, nawet jeśli nie widział jej kilka dni.
  • Eksperymentować z otoczeniem – wie, że akcja = reakcja. Jeśli rzuci coś na podłogę, ktoś to podniesie. Zauważa, że jego działanie ma swoje konsekwencje.
  • Mieć większą świadomość otoczenia i odczuwać przywiązanie emocjonalne – skok rozwojowy prowadzi do większej potrzeby bliskości i uwagi. Może pojawiać się lęk separacyjny, co oznacza, że maluch gorzej znosi rozłąkę z rodzicami.

Co powinno umieć 8-miesięczne dziecko?

Każdy maluch rozwija się w unikalnym tempie, jednak są pewne typowe umiejętności, które posiada dziecko w 8. miesiącu życia. To czas przełomowy, w którym dochodzi do zmian w umiejętnościach poznawczych, ruchowych i społecznych.

Rozwój poznawczy – dziecko dostrzega związki przyczynowo-skutkowe

Maluch zaczyna coraz lepiej rozumieć otaczający go świat i zauważa związki przyczynowo-skutkowe. Zdaje sobie sprawę, że po naciśnięciu zabawki zacznie ona wydawać z siebie dźwięki. Chętnie eksperymentuje z przedmiotami, na przykład rzucając je na podłogę i sprawdzając, co się stanie.

Umiejętnie korzysta z interaktywnych zabawek. Wie, że dzięki odpowiedniemu zachowaniu uruchomi efekty świetlne czy dźwiękowe. Dostrzega, że płaczem jest w stanie przyciągnąć uwagę rodzica. Widzi też, że uśmiech wywołuje u opiekuna pozytywną reakcję.

8 miesiąc życia dziecka

8. miesiąc życia dziecka a motoryka – czas na raczkowanie

Raczkowanie to umiejętność, którą poprzedza zdobywanie wielu innych zdolności, na przykład chodzenia. Nie wystąpi u wszystkich w 8. miesiącu życia, jednak wiele maluchów podejmuje wtedy pierwsze próby. Dziecko uczy się podnosić ciało na rękach i kolanach, kołysząc się do przodu i tyłu. Dochodzi do wzmocnienia u niego mięśni ramion, pleców i nóg.

Raczkowanie jest ważną umiejętnością, ponieważ:

  • Wspiera rozwój mięśni – od ramion przez plecy aż po nogi;
  • Wymaga koordynacji – poruszanie się w ten sposób wiąże się z synchronizacją ruchów rąk i nóg, co stymuluje rozwój układu nerwowego;
  • Pozwala odkrywać świat – podczas raczkowania dziecko zyskuje nową perspektywę, co pozwala mu eksplorować otoczenie.

Zobacz więcej: Od kiedy dziecko raczkuje i jak wspierać rozwój tej umiejętności?

Naśladowanie gestów i większa komunikatywność

8. miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym maluch zaczyna intensywnie obserwować otoczenie, a także naśladować zachowania innych. Może podejmować próby imitowania klaskania, co pozwala mu ćwiczyć koordynację ruchową. Zaczyna też machać rączką, gdy ktoś żegna się, mówiąc „pa pa”.

Podnoszenie rączek czy wskazywanie palcem są kolejnymi ważnymi umiejętnościami – te proste ruchy dłońmi maluch ma opanowane. Może próbować odwzajemniać uśmiech i naśladować mimikę twarzy opiekuna.

Proste sygnały do komunikowania się to kolejna odpowiedź na pytanie, co potrafi 8-miesięczne dziecko. Maluch:

  • Wydaje dźwięki i eksperymentuje z sylabami, na przykład „ba-ba”. Nie są to jeszcze świadomie wypowiadane słowa, natomiast to początek budowania umiejętności związanych z ich wypowiadaniem;
  • Reaguje na imię – może odwracać głowę czy się uśmiechać;
  • Wyraża emocje – pokazuje radość, niepokój lub smutek;
  • Zaczyna kojarzyć konkretne słowa z działaniem, na przykład „a kuku” z zabawą.

Ośmiomiesięczne dziecko dzięki naśladowaniu gestów i dźwięków rozwija mowę, umiejętności społeczne oraz emocjonalne. Zaczyna rozumieć, jak komunikować się z otoczeniem i buduje więzi z opiekunami.

8 miesiąc życia dziecka

Emocjonalny rozwój 8-miesięcznego dziecka

8-miesięczne dziecko zaczyna wyrażać swoje uczucia świadomie i uczy się rozpoznawać emocje innych. To czas, w którym pojawia się lęk separacyjny. Dziecko zaczyna rozumieć, że rodzic może znikać z pola widzenia. Reaguje na to niepokojem, a nawet płaczem, gdy zostaje samo w pokoju. To tak zwany kryzys 8. miesiąca, który objawia się nie tylko lękiem separacyjnym, lecz także:

  • Zmianami w rytmie snu – pojawiają się częstsze pobudki w nocy, a drzemki w ciągu dnia są krótsze i nieregularne;
  • Zwiększoną potrzebą uwagi – maluch może częściej domagać się noszenia i tulenia;
  • Wrażliwością na bodźce – nowe osoby i sytuacje z dużym prawdopodobieństwem będą wywoływać niepokój.

Kryzys 8. miesiąca jest naturalnym, przejściowym etapem. Warto być cierpliwym i wspierać maluszka, na przykład odpowiadając na jego zwiększoną potrzebę bliskości.

Ośmiomiesięczne dziecko rozpoznaje emocje, gdy patrzy na twarz opiekunów. Jeśli widzi, że się uśmiechają, również reaguje radością. Na smutek odpowiada natomiast niepokojem. W tym czasie więź z opiekunami staje się coraz silniejsza. Dziecko czuje się bezpiecznie, gdy są blisko. Skok rozwojowy w 8. miesiącu wiąże się z tym, że maluch odczuwa niepokój, gdy znikają z pola widzenia i jest to w pełni naturalne uczucie dla pociechy w tym wieku.

Przeczytaj też: Skoki rozwojowe u dziecka – objawy

Jak wspierać rozwój 8-miesięcznego dziecka?

Już wiesz, co potrafi 8-miesięczne dziecko. Budowanie nowych umiejętności możesz wspierać. Są na to różnorodne sposoby.

8. miesiąc życia niemowlaka – zabawy wspierające rozwój

Istnieje wiele zabaw, które wspierają rozwój 8-miesięcznego dziecka. Co warto wykorzystać?

  • Zabawy manipulacyjne – podawaj maluchowi zabawki o różnych kształtach i teksturach, żeby rozwijać u niego zmysł dotyku i koordynację ruchową;
  • Zabawy w „a kuku” – uczą, że nawet jeśli osoba czy przedmiot znika z pola widzenia, to nadal istnieje;
  • Turlanie piłki – rozwija umiejętności motoryczne;
  • Książeczki obrazkowe – są w nich kontrastowe obrazki, które rozwijają zdolności poznawcze;
  • Zabawki interaktywne – często mają przyciski, które po naciśnięciu wydają dźwięki lub świecą. Świetnie sprawdzają się do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego.

Rozszerzanie diety i ząbkowanie

  1. miesiąc życia niemowlaka to czas, gdy dieta staje się bardziej zróżnicowana. Proces ząbkowania zaczyna natomiast nabierać tempa. Jest wyzwaniem zarówno dla maluszka, jak i rodziców.

Pociecha może stać się marudna. Warto wspierać ją w tym okresie przy pomocy różnorodnych gryzaków, najlepiej chłodnych, ponieważ zimno łagodzi ból dziąseł. Po konsultacji z pediatrą można zastosować preparaty dostępne w aptece.

W 8. miesiącu maluch zna już podstawowe warzywa i owoce. Do diety możesz wprowadzać:

  • Produkty zbożowe, na przykład ryż czy kaszę;
  • Białko zwierzęce – ryby bez ości, mięso drobiowe;
  • Owoce, na przykład sezonowe w formie puree lub drobnych kawałków;
  • Warzywa – cukinia, kalafior czy marchewka po ugotowaniu i pokrojeniu na małe części;
  • Nabiał – jogurt naturalny (bez dodatku cukru) czy ser biały w małych ilościach.

Zobacz też: Jak często i co je roczne dziecko?

Budowanie więzi i poczucia bezpieczeństwa

Skok rozwojowy w 8. miesiącu sprawia, że maluch odczuwa lęk, gdy rodzic znika. Potrzebuje też więcej bliskości. Poświęcaj czas na tulenie, kołysanie i noszenie w ramionach, żeby wzmacniać więź emocjonalną.

Ważne jest reagowanie na potrzeby. Poczucie bezpieczeństwa malucha będzie wzrastało, jeśli zauważy, że może liczyć na wsparcie rodzica. Dobrze jest mówić jak najwięcej do pociechy, opowiadać o codziennych czynnościach i nazywać przedmioty.

Wycieczki z pociechą

8-miesięczny maluch chętnie eksploruje otoczenie. Chce poznawać świat, co warto mu ułatwiać. Wspieraj rozwój dziecka przy pomocy interesujących wycieczek. Żeby przebiegały w bezpiecznych warunkach, zadbaj o odpowiedni fotelik. Jeśli dziecko osiągnęło wagę 9 kg, zwróć uwagę na modele z kategorii 9-18. Nasze propozycje to:

  • Fotelik Britax Romer 9-18 King Pro – ma system dźwiękowy i świetlny, które dbają o prawidłowe zapięcie. Model został wyposażony w głębokie, miękkie ściany boczne, które skutecznie chronią podczas zderzeń bocznych. Zagłówek modelu dopasujesz do wzrostu maluszka.
  • Maxi Cosi Pearl – fotelik ma miękkie otulinki na pasach, dzięki czemu nie uciskają one, a skutecznie spełniają swoją funkcję. Siedzisko montuje się przy użyciu bazy Isofix, dzięki czemu jest stabilne.

Żeby zarówno rodzic, jak i maluch mogli cieszyć się wycieczką, potrzebny jest odpowiedni wózek. W tym wieku dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, więc musi być to spacerówka. Powinna zapewniać wygodę nawet podczas pokonywania nierówności i dobrze zabezpieczać przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Takie zalety ma między innymi spacerówka Cybex Beezy.

8-miesięczne dziecko – co powinno niepokoić?

Zmienia się wiele, gdy przychodzi 8. miesiąc życia dziecka. Skok rozwojowy obejmuje wiele rodzajów umiejętności. Pamiętaj, że każda pociecha rozwija się we własnym tempie. Są pewne ramy czasowe, w których powinna zdobyć umiejętności. Nie jest natomiast tak, że tydzień spóźnienia musi być powodem do zmartwień.

Pewne wątpliwości możesz mieć, jeśli zauważysz, że dziecko ma trudności z utrzymaniem równowagi podczas siedzenia. Obserwuj również, czy nie występuje u niego brak zainteresowania otoczeniem i upewnij się, czy reaguje na dźwięki.

W razie wątpliwości, czy to, co umie 8. miesięczne dziecko, jest wystarczające, skonsultuj się z pediatrą. Specjalista odpowie na nurtujące Cię pytania.

8 miesiąc życia dziecka

Już wiesz, co potrafi 8-miesięczne dziecko!

Wiele się zmienia, gdy nadchodzi 8. miesiąc życia dziecka. Skok rozwojowy polega na chęci do eksperymentowania z otoczeniem, rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, rozpoznawania znajomych twarzy i wielu innych umiejętności. Możesz wspierać ich rozwój dzięki odpowiednim zabawom, interesującym wycieczkom oraz budowaniu więzi i zapewnianiu maluszkowi poczucia bezpieczeństwa.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up