+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak składać wózek dziecięcy

Jak składać wózek dziecięcy? Instrukcja

2022-10-25

Wybierając wózek dziecięcy, bierzesz pod uwagę wiele aspektów – zastosowane funkcjonalności, rodzaj kół czy design. Przed zakupem warto zadać sobie również pytanie, jak składać wózek dziecięcy szybko i wygodnie. Dowiedz się, jak ułatwić sobie składanie wózka głębokiego, spacerówki, wózka przeznaczonego do biegania oraz tego  dla bliźniaków.

Spis treści:

Szybkie składanie wózka dziecięcego — dlaczego jest tak ważne?

Pytanie o składanie wózka nie jest pozbawione sensu. Producenci wózków dziecięcych wyposażają je bowiem w zabezpieczenia, które uniemożliwiają samodzielne złożenie się stelaża. Jest to oczywiście uzasadnione działanie, które chroni małego pasażera przed ewentualnym wypadkiem.

Ponadto składanie wózka dziecięcego, podobnie jak jego prowadzenie, powinno być jak najprostsze. Spacer z maluchem ma być bowiem przyjemnością, tym bardziej że z wózka korzystasz nawet kilka razy dziennie. Przed jego zakupem przeanalizuj nie tylko to, jakie posiada funkcje, ale również sprawdź, czy składanie wózka dziecięcego jest możliwe bez wypinania gondoli i siedziska spacerowego.

Szybkie składanie wózka dziecięcego, dlaczego jest tak ważne? Maluch siedzący w foteliku, zapięty szczelnie pasami i czekający na rozpoczęcie jazdy to mało cierpliwy pasażer. Każdemu rodzicowi zależy, aby rozpocząć jazdę samochodem z dzieckiem na pokładzie jak najszybciej.

Podpowiemy, jak ułatwić sobie składanie wózka: z gondolą, spacerówki, przeznaczonego do biegania oraz dla bliźniaków, a także, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby wybrać model wózka, który składa się jak najbardziej intuicyjnie.

skladanie-wozka-dzieciecego

Jak składać wózek z gondolą?

Największą trudność rodzicom, szczególnie świeżo upieczonym, sprawia transportowanie wózka głębokiego (gondoli). W porównaniu z modelem spacerowym wersja głęboka dla najmłodszych dzieci jest zazwyczaj duża i ciężka. To prawdziwa zmora wszystkich rodziców – wózek głęboki jest jednak niezbędny przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka.

Jeśli posiadasz duże auto, możesz przewozić wózek bez jego rozkładania na części pierwsze. Wystarczy z dwóch stron odblokować zabezpieczenie i złożyć stelaż bez zdejmowania gondoli, a następnie ułożyć pod nim koła.

Przy małych samochodach koniecznie musimy ściągnąć przede wszystkim gondolę – możemy też wypiąć koła od podwozia. Wtedy stelaż spokojnie zmieści się nawet pod siedzeniem. Wielu producentów projektując wózek spacerowy, czy też wózki wielofunkcyjne, wychodzi naprzeciw coraz większym wymaganiom rodziców i oferuje również takie wózki, w których gondolę można złożyć na płasko. Dzięki temu zajmuje ona niewiele miejsca.

Jak złożyć spacerówkę?

Spacerówka – stary, dobry, sprawdzony wózek. Klasyczne rozwiązania często okazują się najlepsze. Spacerówka jest lekka, zwinna, co za tym idzie, możemy ją zapakować do auta w krótkim czasie, nawet jedną ręką.

Jak złożyć spacerówkę? Dużo  rodziców decyduje się na zakup parasolki, ponieważ jednym ruchem możesz w niej złożyć oparcie i podpiąć pod koła. Tak kompaktowy wózek zmieści się nawet do małego bagażnika. Wielu rodziców decyduje się nawózki marek: Babyzen Yoyo Plus czy Baby Jogger City Mini 2. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują samolotem.  Wózki dziecięce tych marek są lekkie, poręczne, mogą służyć jako bagaż podręczny w samolocie – mieszczą się do luku nad głową.

Coraz więcej wózków spacerowych łączy w sobie komfort użytkowania (świetna amortyzacja, wygodne siedzisko czy obszerna budka przeciwsłoneczna) z niewielkimi gabarytami po złożeniu. Niektóre z modeli po złożeniu mają funkcję samoczynnego stania, co ułatwia ich przechowywanie w mieszkaniu. Samoczynne stanie chroni również tapicerkę przed zabrudzeniem, a stelaż przed zarysowaniem. Ponadto złożony w ten sposób wózek nie brudzi tak podłogi, jak pojazd, który wjeżdża bezpośrednio do mieszkania.

Modelami, na które warto zwrócić uwagę są na przykład: Elodie Mondo, EasyGO OPTIMO AIR, Cybex Eezy S + 2 czy Britax B-Agile R. Z kolei Britax Smile 3 dzięki automatycznej blokadzie po złożeniu nie rozłoży się przypadkowo, a w wózku KINDERKRAFT ROUTE producent gwarantuje łatwe składanie wózka do kompaktowego rozmiaru dzięki systemowi Click & Fold. Pozwala on na złożenie wózka jedną ręką.

Wybierając wózek, zwróć uwagę, że w niektórych modelach możesz wybrać kierunek, w którym będzie podróżowało Twoje dziecko. Upewnij się zatem, czy wózek składa się równie łatwo niezależnie od sposobu montażu siedziska.

 

Jak składać wózek do biegania?

Wózek do biegania wyróżnia się spośród innych budową. Charakteryzują go duże i skrętne trzy koła (dwa z tyłu, jedno z przodu) oraz bardzo dobra amortyzacja. Wszak jogging uprawia się nie tylko w mieście, ale i w bardziej wymagającym terenie, takim jak leśne ścieżki. Wózek do joggingu wybierają przede wszystkim bardzo aktywni rodzice, którzy chcą biegać i zdrowo spędzać czas ze swoim dzieckiem.

Wózki biegowe posiadają cechy klasycznej spacerówki, dlatego też składa się je bardzo łatwo. W przypadku wielu modeli zajmuje to dosłownie kilka sekund. W większości wózków biegowych wystarczy pociągnąć jedną ręką za uchwyt znajdujący się na środku siedziska, dzięki czemu pojazd składa się automatycznie. To przydatna funkcja, gdy w drugiej ręce musisz przytrzymać torbę czy jakieś akcesoria maluszka.

Wadą tego rodzaju wózka dziecięcego mogą być duże koła, które jednak w sportowych modelach są niezbędne – zapewniają amortyzację i stabilność. Ze składaniem można szybko sobie poradzić, rozmontowując koła – jest to bardzo proste i zajmuje dosłownie sekundę. Na możliwość łatwego zdjęcia kół zwróć uwagę szczególnie wtedy, gdy bagażnik w Twoim aucie nie jest zbyt duży, a planujesz jogging nieco dalej od domu lub podczas wakacyjnych wojaży.

skladanie-wozka-dzieciecego

Jak składać wózek bliźniaczy?

Przyjście na świat bliźniaków to bez wątpienia podwójna radość. Myśl jednak o składaniu i pakowaniu do bagażnika wózka bliźniaczego powoduje gęsią skórkę. Spokojnie, nie taki diabeł straszny, jak go malują.

To prawda, że w przeszłości wózki bliźniacze były duże, ciężkie i mało poręczne. Wiele się jednak zmieniło. Na szczęście producenci wózków bliźniaczych znają potrzeby i obawy współczesnych rodziców. Oferują wózki, które są szybkie w montażu, a co za tym idzie, podczas każdej podróży możemy błyskawicznie wypiąć gondolę i poręczny aluminiowy stelaż. Nagle wózek dla dziecka staje się dużo mniejszy.

Bardzo często składanie wózka dziecięcego bliźniaczego zajmuje dosłownie kilka sekund więcej niż pojedynczego z uwagi na to, że do wypięcia są dwie gondole zamiast jednej.  Niektórzy producenci dają również możliwość szybkiego wypięcia ze stelaża wszystkich czterech kół za pomocą przycisku umieszczonego nad nimi, aby bez problemu zmieścić złożony wózek do niezbyt dużego bagażnika

A czy Tobie składanie wózka dziecięcego kojarzy się ze skomplikowanym procesem wymagającym dużych umiejętności manualnych? Nie ma się czego bać! Dzisiaj na rynku znajdziesz wiele poręcznych, lekkich modeli wózków dziecięcych, które nie tylko możesz szybko złożyć, ale także rozmontować poszczególne części. Kupując w sklepach takich jak BoboWózki, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy w wyborze najlepszego modelu wózka dla aktywnych i często podróżujących rodziców.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up