+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
mamoza

Mamoza – co robić, gdy dziecko chce być tylko z mamą?

2022-12-14

Twoja pociecha chce spędzać z Tobą każdą chwilę i nie opuszcza Cię – dosłownie! – na krok? Być może masz do czynienia z mamozą. Dowiedz się, czym dokładnie jest mamoza oraz jak wygląda mamoza u 2-latka, niemowlęcia i starszej pociechy.

Spis treści:

Mamoza – co to takiego i czym się objawia?

Jeśli jesteś mamą, to jest bardzo prawdopodobne, że na pewnym etapie wychowywania pociechy doświadczysz tzw. mamozy. Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się popularne, choć niemedyczne określenie stanu, w którym dziecko nie chce ani na krok opuścić swej mamy. To okres, gdy dziecko chce być tylko z mamą i jest uzależnione od jej obecności. Mama nie może zostawić go samego nawet na chwilę, bez ryzyka krzyków, płaczu i protestów. Przyczyną takiego zachowania jest poczucie zagrożenia i lęka dziecka. Dotyczy to maluchów w różnym wieku.

Mamoza może rodzić frustrację, stres i napięcie w codziennych relacjach i zwykłym życiu. Silne uzależnienie od mamy powoduje, że rodzicielka ma ogromne trudności z realizacją wielu zadań, nie mówiąc już o chwili relaksu czy znalezieniu czasu na tak niezbędne czynności, jak choćby skorzystanie z toalety. Gdy maluch ma mamozę, to mama nie jest w stanie odejść od niego nawet na chwilę. Jeśli to zrobi, pociecha jest sfrustrowana i smutna, a często nawet wpada w histerię, płacze i trudno je uspokoić. Wystarczy wręcz kilka chwil nieobecności ukochanej mamy, aby dziecko zaczęło głośno pokazywać, jak za nią tęskni.

Co istotne, mamoza u 2-latka, a także u młodszych i starszych dzieci, występuje bez względu na obecność taty, dziadków albo innych opiekunów. W praktyce oznacza to, że jeżeli maluch bawi się z obojgiem rodziców albo siedzi w wygodnym foteliku, takim jak Britax Dualfix M i-Size, ale mama zechce np. pójść do kuchni czy łazienki, to dziecko może zareagować histerią.

Dziecko uzależnione od mamy chce jej towarzyszyć we wszystkich czynnościach i w każdym miejscu. Nie pozwala jej wyjść do toalety, stoi przy niej, gdy ta czyta, uczy się, sprząta czy ogląda telewizję. Jakiekolwiek próby odejścia matki kończą się płaczem, krzykiem i histerią. Na szczęście ten trudny – zarówno dla mamy, jak i samego dziecka – etap kończy się, chociaż trudno jednoznacznie określić, kiedy to następuje.

Czym konkretnie objawia się mamoza? Objawy mogą być różne, w zależności od stopnia „tęsknoty za mamą” u pociechy. Kiedy jest ona mocno nasilona, dziecko potrzebuje, by mama była zawsze obok niego. W takich chwilach pociecha może np. lamentować pod drzwiami toalety, w której przebywa mama, wkładać pod nie paluszki, uderzać w drzwi i głośno płakać. W aucie może natomiast chcieć, by mama siedziała wraz z nią na tylnej kanapie, tuż obok fotelika, w którym siedzi pociecha, np. Chicco SEAT3FIT.

Tata, babcia czy inny opiekun nie są w stanie uspokoić smyka, a dziecko ukojenie znajduje dopiero w ramionach mamy. Jeśli jednak mamoza jest lżejsza, malec może godzić się na to, aby podczas jego poznawania świata mama nie znajdowała się tuż obok, ale tylko w zasięgu wzroku.

mamoza

Mamoza a zwykła chęć kontaktu z mamą – jak odróżnić?

Zarówno noworodki i niemowlęta, jak i starsze dzieci odczuwają naturalną potrzebę kontaktu z rodzicami. To nie tylko naturalne, ale również zdrowe i niezbędne dla prawidłowego rozwoju malca. Czasem jednak potrzeba bliskości przeradza się w formy skrajne. W takich przypadkach maluch nie chce za żadne skarby opuścić wybranej osoby (zazwyczaj jest to mama, ale może być też tata – wówczas ma się do czynienia z tatozą). Jego postępowanie jest niewspółmierne do sytuacji i przesadzone.

Jak odróżnić zwykłą chęć kontaktu dziecka z rodzicem od mamozy? Zwykła chęć kontaktu polega na tym, że dziecko podczas zabawy i innych aktywności, np. jedzenia, rysowania albo spacerowania w wózku Cybex Eezy S+ 2, może co jakiś czas sprawdzać, czy mama znajduje się w pobliżu. Może do niej podchodzić, dzielić się swymi przemyśleniami, wrażeniami czy też po prostu ją dotknąć i przytulić. Po tym smyk wraca do swych zajęć, pozostając spokojnym i ufnym, że wszystko jest w porządku. Może nawet zapomnieć o mamie na dłuższy czas. W przypadku mamozy jest to niemożliwe, a zachowanie malca jest inne – podszyte obawami i lękiem.

Mamoza a lęk separacyjny

Mamoza może być objawem lęku separacyjnego. Pod pojęciem tym kryje się nadmierna obawa przed utratą kogoś bliskiego, zazwyczaj mamy, taty albo innej osoby. Objawia się często krzykami, płaczem, ale też silnymi objawami somatycznymi, takimi jak koszmary nocne, brak apetytu, biegunka, bóle brzucha, bezsenność czy kołatanie serca. W przypadku intensywnego lęku u dziecka mogą też wystąpić symptomy w innych częściach ciała, z pozoru niezwiązane z przyczyną pierwotną. Lęk separacyjny wydaje się także naturalnym etapem rozwoju, choć nie występuje u każdego dziecka.

Mamoza u rocznego dziecka

Mamoza u dziecka ma zwykle miejsce do około 3. roku życia pociechy. Wbrew pozorom noworodki nie od razu zaczynają preferować matkę albo inną konkretną osobę. Zazwyczaj mijają miesiące, zanim wykształcą w sobie silne upodobanie do jednego opiekuna. Ich możliwości do integracji są ograniczone. Najważniejsze dla noworodka i niemowlęcia jest poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Noworodek dopiero po paru dniach od porodu zdaje się preferować głos mamy i woli go od innych dźwięków. Dopiero po kilku tygodniach zaczyna być zainteresowany twarzami.

W wieku od około 3 do 7 miesięcy niemowlęta zaczynają pokazywać swe preferencje dotyczące poszczególnych osób. Zazwyczaj ukochaną osobą staje się mama ze względu na to, że to właśnie ona zazwyczaj zostaje w domu z pociechą i jest na każde jej zawołanie, karmi, przytula, wstaje w nocy itp. Maluszek z łatwością przyzwyczaja się więc, że mama jest zawsze obok i „pod ręką”.

Mamoza u niemowlaka pojawia się zazwyczaj około 9. miesiąca życia i często pokrywa się z lękiem separacyjnym, który występuje naturalnie właśnie w tym czasie. Mamoza u rocznego dziecka przejawia się zwiększonym przywiązaniem do rodzica i nerwową reakcją na krótkotrwałe z nim rozstanie. W takich chwilach maluszek mocno płacze, gdy mamy nie ma w pobliżu, a także trudno go wtedy uspokoić.

Mamoza u 2-latka i 3-latka

Około 18. miesiąca życia ponownie u dziecka pojawia się lęk separacyjny, a często też związana z nim mamoza. Co istotne, mamoza nie musi iść w parze z lękiem separacyjnym – nierzadko jest jego elementem, ale nie jest to reguła.

Mamoza u 2-latka i 3-latka nadal może być bardzo silna. Ze względu na nowe umiejętności ruchowe maluszka, mamoza u 3-latka charakteryzuje się szerszym spektrum objawów. Gdy roczne niemowlę chce być tylko z mamą, pokazuje to poprzez przede wszystkim silny płacz. 2-latek i 3-latek ma już większe pole do popisu. Dlatego tęskniący za rodzicem smyk nie tylko płacze i lamentuje, ale również krzyczy, nawołuje, stoi pod drzwiami pomieszczenia, w którym przebywa rodzic oraz chodzi za nim krok w krok.

Pociecha reaguje histerycznie na fakt, że traci mamę z oczu nawet na chwilę. Wiele dzieci w tym wieku nie chodzi do żłobka albo przedszkola, co sprawia, że nie mają one możliwości rozwoju percepcji i nawiązania innych kontaktów niż domowe.

Mamoza u 4-latka

Uzależnienie od mamy zazwyczaj trwa do około 3. roku życia pociechy, jednakże może występować też u starszych dzieci, między 3. a 5. rokiem życia. W takich przypadkach mamoza u dziecka często wynika ze zmian, które dzieją się w jego życiu.

W wieku 4 lat malec idzie zwykle pierwszy raz do przedszkola. Początkowe dni w nowym miejscu mogą być bardzo trudne. U niektórych pierwszoroczniaków mamoza może trwać nawet przez cały rok, dopóki nie podrosną. Zdarza się dość często, że dzieci w tym wieku nie są jeszcze gotowe na to, aby opuszczać bezpieczny dom i mamę, którą miały na każde skinienie.

Lęk i tęsknota za mamą u dziecka 4-letniego wcale nie muszą objawiać się paniką lub płaczem. Do symptomów mamozy mogą natomiast należeć wymioty, bóle w różnych częściach ciała, brak kontaktu, zamykanie się w sobie i odroczone napady złości. Warto przy tym zwrócić uwagę, że brak kontaktu i zamykanie się w sobie to objawy niepokojące, które należy obserwować i w razie przedłużania się ich występowania, skonsultować ze specjalistą.

 

Mamoza u 5-latka

Niekiedy uzależnienie od matki może pojawić się nawet u dziecka 5-letniego. Mamoza u 5-latka nie jest czymś wyjątkowym i niespotykanym, chociaż zdarza się dość rzadko. Objawia się przede wszystkim chęcią przebywania z rodzicem. Zwykle dzieci w takich sytuacjach nie chcą się rozstać z mamą, aby np. spędzić dzień w przedszkolu. Wolą zostać z nią w domu, pobawić się albo pójść na spacer w wózku Bebetto Flavio. Jest to zazwyczaj stresujące i kłopotliwe dla członków rodziny.

Mamoza u 5-latka może być pozostałością po lęku separacyjnym z wczesnego dzieciństwa. Mimo to należy obserwować pociechę, aby określić, kiedy i w jakich sytuacjach objawy lęku i stresu nasilają się najbardziej. Warto zastanowić się, jakie mogą być przyczyny tego stanu. Długotrwałe i gwałtowne objawy mogą wymagać profesjonalnej diagnozy. Należy zatem dobrze obserwować dziecko i w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalisty.

Starsze dziecko uzależnione od mamy

Uzależnienie od mamy może wystąpić u 6-latka, 7-latka, a nawet u starszych dzieci. Naturalną rzeczą u pociech w tym wieku jest zwiększona ciekawość oraz chęć bardziej samodzielnego poznawania świata i pozyskania większej autonomiczności. W tym wieku dziecko najczęściej zmienia przedszkole na szkołę, poznaje nauczycieli i nowych kolegów. Otwiera się przed nim nowy świat, nic zatem dziwnego, że ciekawość jest u niego naturalna. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jeśli występuje u niego wycofanie, lęk i inne objawy mamozy, źródła takiego zachowania zazwyczaj należy szukać w traumatycznych dla pociechy wydarzeniach z wczesnego dziecińska.

Niekiedy objawy mamozy są jednak trudne do uchwycenia. Dziecko bywa zamknięte w sobie lub wręcz przeciwnie – z powodu lęku często wybucha złością i gniewem w nieoczekiwanych momentach. Należy zatem bacznie obserwować pociechę, rozmawiać z nią i konsultować się np. z psychologiem lub poradnią psychologiczną-pedagogiczną. To pomoże odkryć przyczyny mamozy oraz przeprowadzić ewentualną terapię.

Mamoza – jak sobie z nią radzić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy mija mamoza. Może ona przychodzić falami albo wystąpić jeden raz. To, jak długo potrwa, zależy od wielu czynników, np. stanu zdrowia dziecka, postępowania rodziców, atmosfery panującej w domu, trudnych sytuacji (np. traumy) albo charakteru podopiecznego. Może zatem potrwać kilka tygodni, ale też miesięcy, a nawet lat.

Istnieją jednak sposoby na radzenie sobie z mamozą. Przede wszystkim nigdy nie wolno krzyczeć ani denerwować się na pociechę. W przypadku najmłodszych dzieci można grać w „a kuku”, czyli zasłanianie oczu i odsłanianie ich z okrzykiem „a kuku”. Następnie mama może schować się za krzesłem, aby wrócić po chwili. Czas ten można wydłużać w miarę postępów dziecka.

Warto też od początku angażować inne osoby w zabawę i opiekę nad malcem. Gdy tata albo rodzeństwo zajmą się dzieckiem, mama odpocznie, a bliscy zbudują silniejszą więź ze smykiem. Dobrze jest też skupić się na aktywnościach, które dziecko najbardziej lubi (np. wyjście na spacer albo plac zabaw w wózeczku Cybex Balios S Lux 2023) i pozwolić, aby wykonywało je też z tatą bądź inną bliską osobą. Zaleca się też takie ułożenie planu dnia, aby dziecko było wyspane i rozbudzone wtedy, gdy tata wraca z pracy. To pozwoli na wspólną zabawę.

Gdy malec zacznie płakać i histeryzować, warto rozbawić go śmiechem. Można zatem zrobić śmieszną minę, biegać z malcem po pokoju, udając samolot itp. Gdy dziecko zaczyna się śmiać, jego niepokój powoli mija.

mamoza-u-2-latka

Mamoza – to da się przeżyć!

Mamoza u dziecka bywa bardzo stresująca dla całej rodziny. Da się ją jednak przeżyć, a dzięki spokojowi i zaangażowaniu rodziny w opiekę nad maluszkiem czas ten przebiegnie o wiele łatwiej.

A czy Twoje dziecko doświadczyło mamozy? Podziel się z nami w komentarzu swoim doświadczeniem. Zobacz również bogaty asortyment sklepu Bobowózki. Fotelik samochodowy Recaro Monza Nova 2, krzesełko do karmienia, łóżeczko albo wózek Espiro Husky XL to tylko niektóre sprzęty i akcesoria, które uczynią życie Twojego dziecka bezpieczniejszym i przyjemniejszym.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up