Zastanawiasz się, kiedy z niemowlakiem na basen można się wybrać? Pluskanie w basenie jest odpowiednie już dla kilkumiesięcznych brzdąców. Nie każda pływalnia będzie jednak odpowiednia dla maluchów. Podpowiadamy, jak się przygotować na basen z niemowlakiem i dlaczego kontakt z wodą jest tak ważny w rozwoju dzieci.
Spis treści
Dlaczego warto iść na basen z niemowlakiem?
Ruch dziecka w wodzie pobudza jego rozwój psychiczny i fizyczny. Basen z niemowlakiem to propozycja dla rodziców, którzy chcą zadbać o prawidłowy rozwój zarówno mięśni i stawów, jak i zmysłów malucha. Wspólne wizyty na basenie pomagają także wzmacniać więź z dzieckiem i tym samym poprawiać stan emocjonalny pociechy.
Jeśli więc nastanie odpowiedni moment, kiedy na basen z niemowlakiem można się wybrać, koniecznie skorzystajcie z tej możliwości. To świetna frajda dla dziecka, możliwość wsparcia jego rozwoju, a także budowania więzi między pociechą a rodzicem.
Zadbaj o komfort termiczny dziecka
Wielu rodziców obawia się nie tyle wizyty na basenie, ile powrotu z pływalni do domu. Kiedy z niemowlakiem na basen jedziesz samochodem, ryzyko przeziębienia jest mniejsze. Mimo to, zwłaszcza zimą, warto zadbać o dodatkową ochronę termiczną dziecka. Jeżeli kompletujesz wyprawkę dla swojego malucha, a planujesz rozpocząć przygodę z rodzinnym pływaniem, warto kupić fotelik samochodowy z dodatkowym śpiworkiem. Model CYBEX ATON M sprzedawany jest w zestawie z praktycznym śpiworkiem SNOGGA MINI, który może Ci posłużyć także jako wypełnienie gondoli w wózku.
Wyjątkowo lekki, pikowany materiał jest nie tylko ciepły, ale też bardzo przyjemny w dotyku. Do fotelika dołączona jest także baza ISOFIX BASE M, która gwarantuje łatwe, komfortowe i solidne montowanie sprzętu w samochodzie. Fotelik CYBEX ATON M posłuży Twojemu dziecku już od pierwszych chwil życia, aż do momentu osiągnięcia 13 kg wagi, a dzięki dodatkowej ochronie termicznej możesz śmiało wozić w nim swoją pociechę nawet przy -10°C.
Warto wspomnieć też o funkcji regulacji zagłówka (jest ich aż 11!) i wbudowanym, innowacyjnym systemie osłon bocznych, który amortyzuje uderzenia boczne. Chyba nie trzeba dłużej przekonywać o jakości i funkcjonalności tego modelu, prawda?
A kiedy na basen z niemowlakiem idziesz pieszo…
Czy na basen z niemowlakiem można wybrać się pieszo? Oczywiście, że tak. Jedną z najważniejszych zasad rodzinnych wyjść na pływalnię jest zadbanie, o jak najszybsze i najdokładniejsze „osuszenie” dziecka po wyjęciu z wody. Gdy Wasza wizyta na basenie i pielęgnacja w szatni się skończą, warto odczekać jeszcze minimum 15 minut w pomieszczeniu przed wyjściem na dwór. Podróż wózkiem z pływalni do domu nie jest wskazana przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – ale to zasada, która obowiązuje przy każdym klasycznym spacerze. W pozostałych przypadkach zapakuj dodatkowy kocyk i w drogę!
Wózkiem, który sprawdzi się w takich podróżach, jest na przykład Cybex MIOS 3.0. To model głęboko-spacerowego wózka, który ochroni Twoje dziecko przed nagłym zrywem wiatru czy ścianą deszczu. Jest lekki, łatwy w prowadzeniu i niezwykle praktyczny z punktu widzenia rodziców.
Spacerówka jest wyposażona w łatwy system dociągania pasów bezpieczeństwa – wystarczy tylko jedno pociągnięcie. W gondoli znajdziesz praktyczną kieszonkę, w sam raz na drobiazgi potrzebne na basenie z niemowlakiem. Siedzisko spacerowe można montować w obu kierunkach jazdy, a tapicerka w siedzisku jest wykonana z oddychającego materiału.
W kontrolowaniu stanu dziecka pomogą dwa kratkowane wizjery, a o bezpieczeństwo zadbają w pełni obrotowe koła z możliwością blokady. Komfort dziecka w trakcie spaceru zwiększa także regulacja podnóżka, dzięki któremu może ono w każdej pozycji oprzeć wygodnie nóżki. Ten model wyróżnia także wyjątkowy design, który powstał we współpracy z Karoliną Kurkovą. Zadaj szyku w drodze na basen ze swoim dzieckiem!
Od kiedy na basen z noworodkiem?
Już wiesz, dlaczego ćwiczenia w wodzie są korzystne dla rozwoju Twojego dziecka i jak zadbać o komfort termiczny swojej pociechy w drodze do i z basenu. A od kiedy z dzieckiem na basen wybrać się tak naprawdę można? Chociaż nie istnieje żaden wiek minimalny, to warto zabrać swoją pociechę na basen pierwszy raz w chwili, kiedy zacznie dźwigać samodzielnie główkę.
Zazwyczaj mowa więc o okresie między trzecim a czwartym miesiącem życia dziecka. By rozbić ewentualne rozterki rodziców przed rozpoczęciem przygody z basenem, warto wspomnieć, że dla każdego dziecka, które przez dziewięć miesięcy przebywało w brzuchu mamy, środowisko wodne to jak najbardziej naturalne otoczenie!
Pierwsza wizyta na basenie z niemowlakiem – jak się przygotować?
Wiesz już, kiedy z niemowlakiem na basen można się wybrać – pierwsze pluskanie się w basenie jest możliwe już od wczesnych miesięcy życia. Wybierz się na basen ze smykiem wtedy, gdy potrafi już samodzielnie podnosić i utrzymywać główkę, czyli nie wcześniej niż około 3.-4. miesiąca życia. A jak przygotować się do pierwszej wizyty w tym obiekcie z maluszkiem?
Pamiętaj o kilku istotnych kwestiach, które wpłyną na bezpieczeństwo i komfort malca, a także wygodę rodziców. Pierwsza wizyta na basenie to wielkie wydarzenie dla maluszka, niosące ze sobą mnóstwo nowych bodźców.
Na początek warto powoli oswoić dziecko z nowym miejscem. Zadbaj o jego spokój. Nie zapominaj też, że wszystkie emocje rodzica, zarówno negatywne, jak i pozytywne, odbijają się na dziecku i wpływają na jego nastrój. Dlatego, aby zapewnić smykowi spokój, sama bądź zrelaksowana i rozluźniona.
Daj też dziecku czas na zaadaptowanie się do nowej sytuacji i warunków. Bądź wyrozumiała i cierpliwa – miej na uwadze, że maluszek, jak każdy człowiek, może mieć lepsze i gorsze dni. Gdy zatem tego potrzebuje, daj mu więcej przestrzeni, zadbaj o odpoczynek i pozwól na niewielkie odstępstwa od grupy czy wykonywanych ćwiczeń. Najważniejsze, aby malec dobrze czuł się w wodzie. Wizyty na basenie powinny być dla niego przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Na to, jak smyk zareaguje na wizytę na basenie, wpłynie wiele czynników, w tym przede wszystkim to, czy smyk jest najedzony i wyspany. Wybierając czas, kiedy pierwszy raz na basen z niemowlakiem się wybierzesz, uwzględnij porę dnia, która nie koliduje z drzemką ani porą bezpośrednio po posiłku (wówczas malec powinien odpocząć).
Od posiłku do wejścia do wody powinno minąć przynajmniej pół godziny. Wyjątkiem jest karmienie piersią – w takim przypadku smyk może wejść do wody nawet około 15 minut po jedzeniu. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością pokarmu. Zadbaj również o prawidłowe odbicie po posiłku.
Mów do dziecka tak, jak w domu. Zwracaj się do niego spokojnie, z uśmiechem, pieszczotliwie, aby smyk czuł się komfortowo i bezpiecznie. Dopinguj, chwal i nagradzaj malucha za postępy. Ciesz się wraz z nim jego nowymi osiągnięciami. Pamiętaj też, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Aktywności dostosuj zatem do możliwości maluszka.
Zadbaj też o bezpieczeństwo brzdąca. Trzymaj smyka tak, aby linia jego barków znajdowała się na linii wody, co zapobiegnie wyziębieniu małego organizmu. Stale kontroluj też, gdzie jest jego bródka – uważaj, aby malec się nie zachłysnął wodą. Wykonuj delikatne, płynne ruchy. Unikaj zbyt mocnego ściskania i chwytania dziecka.
Twój smyk uwielbia zajęcia na basenie? Zapewnij mu przyjemność płynącą z pluskania się w wodzie w domu! Wybierz bezpieczną i wygodną wanienkę dla dziecka, taką jak wanienka Stokke Flexi Bath.
Podpowiadamy, co zabrać na basen z niemowlakiem
Dobre nastawienie – choć ważne, to nie wystarczający ekwipunek na niemałą eskapadę, jaką są rodzinne wyjścia na basen. Z niemowlakiem wizyta na pływalni może przerodzić się w niekoniecznie mile wspominane wyjście, jeżeli nie wiesz, co będzie Ci potrzebne na miejscu. Co zabrać na basen z niemowlakiem?
Ręczniki
Po pierwsze – duże ręczniki. Nawet jeżeli obiekt, do którego się wybieracie daje możliwość wynajęcia wszelkich potrzebnych sprzętów, ręczniki warto wziąć z domu. Najlepiej obszerne i z kapturkiem, by chronić główkę i uszy dziecka po wyjściu z wody.
Preparat do uszu
Dobrym rozwiązaniem jest także zebranie ze sobą specjalnego preparatu, który natłuszcza kanały uszne, zmniejszając ryzyko zalegania wody.
Ubrania
Jeżeli zastanawiasz się, co zabrać na basen z niemowlakiem, to w pierwszej kolejności warto oczywiście zapakować do torby komplety dodatkowych ubrań i kilka pieluszek.
Wodoodporne pieluszki
Nie może zabraknąć także wodoodpornych pieluszek na basen, które nie chłoną wody z zewnątrz.
Kosmetyki
Przyda się też szlafroczek oraz kosmetyki do pielęgnacji skóry maleństwa – po wyjściu z wody warto dokładnie zmyć z ciałka chlor za pomocą mydełka czy płynu do kąpieli oraz nawilżyć skórę kremem lub oliwką.
Wybierz pływalnię dostosowaną do potrzeb maluchów
Od kiedy z niemowlakiem na basen to nie jedyna rozterka, z którą mierzą się rodzice gotowi na rozpoczęcie wodnej przygody. Niezwykle ważnym etapem jest wybór odpowiedniej pływalni, która będzie odpowiedzią na wszystkie wymagania najmłodszych adeptów zabaw w wodzie. Tutaj liczy się bezpieczeństwo i stan wody.
Temperatura i głębokość wody
Najlepszą temperaturą wody dla niemowlaków jest 37°C. Przed wyjściem na basen upewnij się, że woda w basenie jest czysta i czy posiada odpowiednią głębokość. Idealny basen dla dzieci powinien być głęboki na 20-120 cm, stosownie do wysokości dziecka, by możliwe były łagodne zejścia.
Przebieralnie
Zanim zabierzesz na basen swoją pociechę, upewnij się też, czy przebieralnie utrzymywane są w stosownej temperaturze, bez przeciągów.
Odległość od domu
Nie bez znaczenia w wyborze odpowiedniego ośrodka jest także odległość od Waszego domu. Im bliżej, tym lepiej, ale warto poświęcić trochę więcej czasu na dojazd do obiektu, który będzie miał sprawdzoną renomę!
Jaki fotelik na dojazdy na basen?
Poznaj kilka propozycji bezpiecznych i komfortowych fotelików samochodowych, dzięki którym nie tylko Wasze wizyty na basenie, ale i dojazdy do niego będą przebiegały przyjemnie. Fotelik AVIONAUT PIXEL to propozycja dla dzieci już od pierwszych chwil życia do osiągnięcia wagi 13 kg. Co ciekawe fotelik został zaprojektowany we współpracy osób związanych z branżą lotniczą. Materiał, z którego został zrobiony, jest lekki i wykonany z ekologicznych materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji. Model został opracowany zgodnie z najnowszymi standardami normy i-Size.
Siedzisko z kolei wykonano z pianki termoplastycznej, która zapamiętuje kształt dziecka, co podnosi komfort jazdy. Warto wspomnieć także, że fotelik dzięki praktycznemu uchwytowi może pełnić także rolę nosidełka. Do modelu można dokupić kompatybilną bazę IQ ISOFIX, która zwiększy stabilność fotelika.
Model BRITAX BABYSAFE iSense sprzedawany jest już w zestawie z ze specjalną bazą do montażu i jest przeznaczony dla dzieci w takim samym przedziale wiekowo-wagowym. Obrotowa baza Isofix sprawia, że z łatwością obrócisz fotelik w samochodzie o 90 stopni jednym ruchem.
Największym wyróżnikiem tego modelu są lampki LED umieszczone nad głową dziecka i u dołu fotelika, co ułatwia wpięcie bo bazy nawet po zmroku – automatyczne czujniki, reaguje na ciemność i podświetla elementy instalacji. Fotelik posiada także regulowaną ramę antyrotacyjną, która pozwala na łatwiejsze dopasowanie jej do wielkości samochodów.
Foteliki od tego producenta bez problemu przechodzą testy zderzeniowe, co potwierdza ich wysoką jakość. Britax 0-13 kg umożliwia swobodną regulację poszczególnych elementów – pasów bezpieczeństwa oraz zagłówków, by dopasować fotelik do wzrostu i wagi dziecka. Zdejmowana, miękka tapicerka ułatwia codzienne użytkowanie i dbanie o czystość dziecięcego fotelika.
Fotelik Maxi-Cosi Pebble 360 dla odmiany można używać do osiągnięcia przez dziecko 15. miesiąca życia. Ten model mocuje się na sprzedawanej osobno bazie FamilyFix 360, co pozwala na bezproblemowy i płynny obrót fotelika w samochodzie. Wygodna wkładka redukcyjna zapewnia dziecku przytulność w tracie jazdy, a duży daszek przeciwsłoneczny zapewni ochronę przed słońcem. W tym modelu warte odnotowania jest zastosowanie systemu Clima Flow, który dba o komfortową cyrkulację powietrza.
Wszystko za sprawą paneli wentylacyjnych, oddychającej pianki i tapicerki. Fotelik wyposażony został także w innowacyjną ochronę przed uderzeniem bocznym G-CELL. Model ten z łatwością dopasujesz do większości wózków, wystarczy dodatkowy adapter.
Nauka pływania dla niemowląt – czy warto?
Wiesz już, od kiedy można iść na basen z niemowlakiem. Czy Twój maluszek jest już gotowy na pierwsze zajęcia? Basen z niemowlakiem daje malcowi wiele korzyści – na tyle, że warto zapisać smyka na lekcje nauki pływania od najmłodszych lat. Zajęcia pod okiem profesjonalnego instruktora pozwolą malcowi przyjemnie spędzić czas, a także wpłyną pozytywnie na jego rozwój. Niemowlęta świetnie bawią się podczas zajęć w wodzie, a przy tym uczą się swojego ciała i poznają jego możliwości.
Zajęcia na basenie stymulują zmysł równowagi pociechy i doskonalą jego koordynację ruchową. Podczas lekcji w wodzie smyk musi głęboko oddychać, co wpływa korzystnie na rozwój mięśni klatki piersiowej. Dzieci regularnie uczęszczające na zajęcia na basenie uczą się czerpać przyjemność z aktywności fizycznej, co pomaga im w kształtowaniu dobrych nawyków w przyszłości.
Kontakt z innymi dziećmi od najmłodszych lat wywiera też pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny maluszka. Brzdące, które systematycznie biorą udział w lekcjach pływania, są zwykle wytrwalsze i śmielsze od swych rówieśników, a także mniej emocjonalnie reagują na niepowodzenia.
Basen z niemowlakiem w domu? Dlaczego nie!
Kiedy na basen z niemowlakiem nie jesteście jeszcze gotowi, nie pora odstawiać na bok planów na wodne przygody! Odpowiednia wanienka do użytku domowego może posłużyć Wam nie tylko jako narzędzie do dbania o higienę, ale także do oswajania dziecka z wodą pod przyszłe wizyty w pływalni. Zobacz, jakie wanienki warto wybrać, by Twoje dziecko cieszyło się z wodnych akrobacji w domowym zaciszu.
Wanienka Chicco Cuddle Bubble
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-chicco-cuddle-bubble-wanienka-z-przewijakiem]]]
Jeśli pierwszy basen z niemowlakiem jest dopiero przed Wami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcześniej rozpocząć oswajanie z wodą maluszka w domu. Do tego celu idealnie sprawdzi się wanienka z przewijakiem Chicco Cuddle Bubble. To mebel typu 2w1, łączący wygodną wannę na podwyższeniu ze zintegrowanym przewijakiem. Dzięki temu wszystkie czynności związane z przewijaniem i kąpaniem szkraba będą łatwiejsze i przyjemniejsze.
Produkt został wykonany z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących trwałość i solidność. Stabilna konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo smykowi. Stelaż przewijaka jest regulowany, co pozwala ustawić go optymalnie do wzrostu rodzica i zapewnić komfort korzystania, bez nadwyrężania kręgosłupa. Półka i przypinany przybornik na akcesoria ułatwiają zorganizowanie przestrzeni w czasie przewijania i kąpieli. Przewijak ma delikatnie zaokrąglone krawędzie, a także łatwą do utrzymania w czystości tapicerkę. W środku znajduje się miękka wkładka zapewniająca dziecku komfortowe podparcie. Boczne ścianki zabezpieczają smyka przed wypadnięciem.
Wkładka redukcyjna umożliwia korzystanie z przewijaka od pierwszych miesięcy życia dziecka. Wanienka jest natomiast przeznaczona dla brzdąców o wadze do 11 kg. W wanience zamontowano koła z blokadą. Po złożeniu akcesorium ma kompaktowe wymiary, co ułatwia przechowywanie i transport.
Wanienka Stokke Flexi Bath
Przedstawiana wanienka to model dostosowany do składania, dlatego możesz go używać nie tylko w domu, w którym nie masz dużo miejsca do przechowywania, ale także w podróży. Wanienka posłuży Twojemu dziecko do czwartego roku życia. Można dokupić do niego funkcjonalny stelaż, który zwiększy komfort codziennych kąpieli – także dla rodziców. Producentem wanienki jest skandynawska firma Stokke, która słynie nie tylko z użytecznych rozwiązań, ale także z nietuzinkowego, maksymalnie dopracowanego designu.
Prezentowany model jest dostępny w kolorze białym i transparentnym, które odnajdą się w każdej, nie tylko nowocześnie urządzonej łazience. Wanienka posiada korkowe dno, co ułatwia wylewanie wody, a także antypoślizgową nakładkę, która zwiększa bezpieczeństwo dziecka w czasie kąpieli. Model pasuje do sprzedawanej oddzielnie wkładki dla noworodka, zapewniającej idealne podparcie dla plecków maluszka.
Wanienka STOKKE FLEXI BATH XL
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-stokke-flexi-bath-xl-wanienka-do-kapieli]]]
To kolejna propozycja od skandynawskiego producenta. Co różni tę wanienkę od modelu Flexi Bart? Przede wszystkim wielkość. FLEXI BATH XL jest aż o 25% większa, co zapewnia maluchowi jeszcze więcej miejsca na kąpielowe szaleństwa. Twoje dziecko będzie mogło z niej korzystać aż do szóstego roku życia. Chcesz kąpać w niej noworodka? Wystarczy dokupić odpowiednią wkładkę.
Wanienka jest na tyle obszerna, że bez problemy zmieści się w niej rodzeństwo. Wanienka jest bardzo lekka, ale jednocześnie wytrzymała, odporna na efekty zabaw i harców. Antypoślizgowe dno dba o bezpieczeństwo. Wanienkę można umieścić w wannie lub większym prysznicu – docenią to wszyscy rodzice, którzy już mieli okazję sprzątać łazienkę po dziecięcych wojażach. Wanienka dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych, m.in. białym, niebieskim oraz zielonym.
Kiedy z niemowlakiem na basen? Podsumowanie
Jeżeli już wiesz, od kiedy na basen z niemowlakiem, pora spakować najważniejsze rzeczy i rozpocząć przygodę z wodnymi ćwiczeniami na najbliższym, sprawdzonym obiekcie. Nie pozwól, by nieodpowiednio dobrana wyprawka dziecięca ograniczała Wasze możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu! Zapoznaj się z pełnym asortymentem naszego sklepu i zadbaj o komfort i bezpieczeństwo swojego maluszka – także podczas domowych kąpieli!
W asortymencie sklepu BoboWózki znajdziesz nie tylko świetne jakościowo wanienki dla dzieci, ale też szereg innych sprzętów i akcesoriów dla pociechy. Oferujemy produkty od godnych zaufania, sprawdzonych marek, gwarantujących najlepszą jakość swych towarów. W ofercie mamy bezpieczne i wygodne wózki głębokie i spacerowe, foteliki samochodowe, leżaczki, bujaczki, krzesełka do karmienia, łóżeczka i szereg innych produktów. Sprawdź!
Podziel się opinią
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.