+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Suszarka generująca biały szum dla niemowląt

Biały szum dla niemowląt – czym jest i jak działa?

2022-06-20

Biały szum to znany i sprawdzony przez wielu rodziców sposób na płacz noworodka lub niemowlęcia. Pomaga nie tylko uspokoić, ale nawet uśpić pociechę i zapewnić mu komfortowy sen. Dowiedz się, czym jest i jak działa biały szum dla niemowląt.

Spis treści:

Biały szum – suszarka pomagająca mamom od pokoleń

Dźwięk suszarki może niektórych irytować, jednak dla wielu mam jest prawdziwym wybawieniem. Pomaga zasnąć niemowlakowi i działa dobroczynnie na sen malca, a przy okazji pomaga też odpocząć jego zmęczonym rodzicom. Sposób ten był znany już naszym mamom i babciom, które także chętnie z niego korzystały. Biały szum działa uspokajająco na większość dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest biały szum dla niemowląt, a także jak i kiedy należy go puszczać, aby nie zaszkodzić dziecku oraz osiągnąć najlepsze efekty.

Czym jest biały szum dla niemowląt?

Biały szum to po prostu jednostajne dźwięki wydawane zazwyczaj przez domowe sprzęty. Stanowi kombinację dźwięków o różnych częstotliwościach. Odgłosy te są bardzo wolne, spokojne i miarowe. To sprawia, że za biały szum odpowiada nie tylko słynna suszarka, ale też różne inne urządzenia, np. odkurzacz czy lodówka. Białym szumem może być też dźwięk padającego deszczu, morskich fal oraz innych odgłosów natury lub domowych.

Jakie urządzenia generują biały szum dla niemowląt?

Szum dla niemowląt, który pomoże wyciszyć się i zasnąć Twojemu malcowi, jest wytwarzany przez wiele urządzeń. Najpopularniejszym jest oczywiście suszarka, ale wiele innych urządzeń i przedmiotów sprawdzi się także jako generator białego szumu. Co zatem wspomoże zasypianie niemowlaka w wózeczku, kołysce, a nawet foteliku samochodowym, takim jak Swandoo Charlie i-Size 15-36 kg?

bialy-szum-dla-niemowlat

Możesz wykorzystać oczyszczacz powietrza, pracujące akwarium i tykający zegar. Dobrym rozwiązaniem jest też muzyka odtwarzająca dźwięki natury, takie jak szum oceanu bądź morza, odgłosy lasu, spadającego wodospadu i padających kropli deszczu. Biały szum generuje ponadto fontanna, cieknący kran, a nawet odgrywana pusta kaseta lub dźwięki w jadącym samochodzie. Możliwości jest wiele – istotne jest tylko, aby były to w miarę ciche, wolne i miarowe odgłosy.

Nie tylko suszarka! Biały szum z aplikacji

Jeśli chcesz wykorzystać dobroczynne właściwości białego szumu i uspokoić pociechę, nie musisz wcale kłaść jej koło prawdziwej suszarki albo lodówki. To byłoby bardzo nieporęczne, a w niektórych przypadkach mogłoby skończyć się groźnie – wszak wystarczy chwila nieuwagi, aby rozgrzana suszarka poparzyła dziecko. Nie musisz też czekać na deszcz, aby zastosować biały szum. O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie nowoczesnych zdobyczy techniki.

Biały szum dla dzieci do snu jest dostępny w wersji cyfrowej. W serwisie YouTube lub w innych miejscach w internecie znajdziesz mnóstwo nagrań z szumem wspomnianych urządzeń, deszczu czy morskich fal. Dostępne są też specjalne aplikacje na smartfony, dzięki czemu możesz mieć nagranie z białym szumem zawsze przy sobie. Nawet więc, gdy wybierzesz się z malcem na spacer w dobrej klasy wózku spacerowym, np. modelu Mast Swiss Design M4 X, w razie potrzeby włączysz nagranie, co ułatwi zaśnięcie Twojemu dziecku.

Alternatywą dla nagrań i aplikacji z białym szumem są specjalne urządzenia oraz maskotki generujące takie dźwięki. Idealnie naśladują one szumy wydawane przez suszarkę bądź inne sprzęty, co pomaga zasnąć malcowi. Pluszaki z mechanizmem białego szumu sprawdzą się też jako miękkie i miłe w dotyku zabawki dla dzieci, do których mogą się one przytulić. To z pewnością uprzyjemni chwile zasypiania Twojej pociechy.

Tak duży wybór możliwości uzyskania białego szumu sprawia, że z tej metody mogą łatwo i wygodnie korzystać wszyscy rodzice.

Szum dla niemowląt – jak stosować prawidłowo?

Jeśli chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty, a przy tym nie zaszkodzić dziecku, stosuj się do kilku zasad:

  • Nie stawiaj urządzenia generującego dźwięk (np. suszarki, smartfonu) bezpośrednio przy łóżeczku, kołysce czy wózku głębokim EasyGo Soul Air (bądź innym modelu), w którym leży malec. Noworodki mają bardzo dobry, a przy tym czuły słuch. Musisz zatem uważać, aby sprzęty emitujące biały szum nie znajdowały się za blisko uszu dziecka. Najlepiej umieść je poza kołyską maluszka.
  • Wybierając specjalne maskotki wyposażone w mechanizmy wytwarzające szum dla niemowląt, dowiedz się, jaki poziom dźwięku wydają. Malec będzie się przytulał do pluszaka, dlatego ważne jest, aby mieć pewność, że odgłosy nie będą zbyt głośne. Włączając zabawkę dziecku, ustaw urządzenie na niską głośność.
  • Biały szum powinien przypominać odgłos, jaki słyszysz, gdy ktoś obok bierze prysznic.
  • Bezpieczny dla niemowlęcia limit wytwarzanego dźwięku wynosi 50 dB.
  • Szum suszarki dla dziecka pozwala malcowi spokojnie zasnąć, dlatego zaleca się stosować go jedynie w tym celu. Nie używaj zatem białego szumu w fazie aktywności pociechy.
  • Dźwięki suszarki i innych urządzeń najbardziej pomagają dzieciom od pierwszych dni życia do nawet 5 lat, choć najlepiej spełniają swą rolę w przypadku najmłodszych smyków.
  • Wykorzystywanie metody białego szumu u noworodka i niemowlęcia najlepiej skonsultować ze sprawdzonym lekarzem pediatrą.

Jak działa biały szum dla niemowląt?

Dźwięk suszarki do usypiania niemowlaka działa bardzo kojąco i usypiająco na pociechę. Pomaga zasnąć dziecku, a podczas wypoczynku wspiera też zdrowy, spokojny i nieprzerywany sen w wózku Adamex Porto Special Edition. Wsłuchiwanie się w kojące odgłosy pracującej suszarki, lodówki, ale również szumiącego morza czy padającego deszczu może przynieść również inne korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Przede wszystkim szum dla niemowląt bardzo je relaksuje. Noworodek, niemowlę czy starsze dziecko nie stresuje się niczym, dzięki czemu łatwiej się wycisza i zasypia. W przypadku dorosłego dźwięki tego rodzaju także działają wyciszająco i relaksująco – dorosły może odpocząć po całym dniu w pracy.

Na wsłuchiwaniu się w biały szum zyskuje też mózg, który jest wyczulony na odbiór tego bodźca i szuka kolejnych. Mózg relaksuje się zatem, śpi i wypoczywa, a jednocześnie pracuje w prawidłowy, zdrowy sposób.

Biały szum dla niemowląt działa uspokajająco i kojąco w przypadku różnych dolegliwości malca. Pozwala się wyciszyć np. w czasie kolki. Dźwięki suszarki i inne źródła białego szumu mogą też wpłynąć pozytywnie na koncentrację. Z tej przyczyny są często polecane przez specjalistów pracujących z dziećmi z ADHD. Wynika to z faktu blokowania przez biały szum różnych ostrych dźwięków pochodzących z otoczenia. Co ciekawe, biały szum tłumi hałas.

Badania wykazały ponadto, że szum niewielkiego wentylatora ustawionego w dziecięcym pokoju redukuje ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Nie wiadomo, dlaczego właśnie wentylator ma takie działanie, ale możliwe, że tak korzystny efekt ma wytwarzany przez sprzęt biały szum.

Szum suszarki dla dziecka zwykle okazuje się zbawienny dla malców, które trudno uspokoić. Bardzo często jest wręcz jedynym sposobem na to, aby smyk przestał płakać. Pamiętaj jednak, że niektórym pociechom wystarczy bujanie albo głaskanie, aby się uspokoić. Niektóre dzieci zasypiają też same w łóżeczku, wózku czy foteliku samochodowym dobrej marki, takim jak model Cybex Cloud Z2.

Miej też na uwadze, że gdy „od maleńkości” przyzwyczaisz dziecko do zasypiania przy dźwiękach białego szumu, to później może ono nie chcieć bez nich zasypiać i odzwyczajanie go od tych odgłosów może skończyć się kilkoma trudnymi, bezsennymi nocami.

Dlaczego szum dla niemowląt jest skuteczny?

Co sprawia, że szum suszarki do usypiania dzieci jest tak skuteczny? Z czego wynika efektywność tej metody?

Pierwsze badania związane z działaniem białego szumu przeprowadzono ponad 30 lat temu. W 1990 roku pracownicy Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte’s Hospital w Londynie podzielili 40 niemowląt na dwie równe grupy. Pierwsza obejmowała dzieci śpiące z białym szumem w tle, a druga maluszki śpiące w ciszy.

Test ten dał zaskakujące wyniki. Okazało się, że u dzieci śpiących w otoczeniu dźwięków białego szumu częstotliwość uderzeń serca w ciągu zaledwie dwóch pierwszych minut spadła ze 180 do 110 uderzeń na minutę. Po pięciu kolejnych minutach testu z pierwszej grupy dzieci spało już aż 80% malców, a z grupy drugiej (czyli dzieci śpiących w ciszy) – zaledwie 25%.

bialy-szum-dla-niemowlat

Jakie jest wyjaśnienie tego zjawiska? Otóż w łonie mamy dziecko jest cały czas otoczone dźwiękami. Mimo że w łożysku panuje hałas (specjaliści twierdzą, że jest to hałas mniej więcej taki, jaki wytwarza odkurzacz), to malec bez problemu w nim zasypia. Co istotne, dziecko słyszy nie tylko odgłosy pochodzące z zewnątrz, ponieważ cały czas towarzyszy mu też szum przepływającej krwi pępowinowej. Gdy więc pociecha jest już na świecie i wokół otacza ją cisza, warunki te wydają jej się nienaturalne.

Biały szum dla niemowląt imituje warunki panujące w brzuchu mamy, co sprawia, że dziecku łatwiej jest zasnąć. Najlepiej owe dźwięki naśladuje właśnie suszarka, która przypomina szum płynącej krwi pępowinowej. Odgłosy tego rodzaju towarzyszyły dziecku przez cały czas życia płodowego, co sprawia, że po porodzie pozwalają mu one wyciszyć się i uspokoić.

Biały szum dla dzieci do snu wpływa nie tylko na szybkość zasypiania, ale też komfort wypoczynku. Niemowlaki przez większość czasu są pogrążone w tzw. lekkim śnie. Zdarza się niestety, że pociecha budzi się, zaskoczona hałasem, np. bawiącego się rodzeństwa. Zapobiegać takim zdarzeniom pomoże biały szum. Suszarka czy inne urządzenia lub przedmioty wydające kojące dźwięki sprawiają, że noworodek bądź niemowlak słyszy przede wszystkim te odgłosy, natomiast inne dźwięki dochodzące z domu są wyciszone. W efekcie smyk śpi spokojniej i dłużej.

Czy biały szum wpływa negatywnie na mózg?

Rodzice często zastanawiają się, czy biały szum dla niemowląt nie jest za głośny dla ich pociechy, a przez to niebezpieczny. Obawy te są słuszne. Zbyt bliskie przystawienie urządzenia, aplikacji czy maskotki wydającej dźwięki do malca może być dla niego groźne. Pamiętaj też, że w sytuacji, gdy niemowlę słucha jakiegokolwiek dźwięku przez przynajmniej godzinę, to natężenie odgłosów nie powinno przekraczać 50 dB.

Naukowcy przeprowadzili wiele testów dotyczących urządzeń emitujących biały szum. Okazało się, że niektóre z nich, postawione w odległości około metra od łóżeczka lub wózka, np. modelu Baby Jogger City Mini GT2 3w1, wydawały dźwięki głośniejsze niż 50 dB. Aby nie dopuścić do negatywnego wpływu głośnych sprzętów, dla bezpieczeństwa malca pamiętaj zatem o stawianiu przedmiotów w bezpiecznej, znacznej odległości od pociechy oraz ustawieniu niskiego poziomu dźwięku. Kiedy malec zaśnie, możesz wyłączyć urządzenie.

Miej też na uwadze, że maluchy potrzebują bogatego otoczenia dźwiękowego dla prawidłowego rozwoju swojego mózgu. Mowa oraz inne dźwięki wydawane przez domowników docierają do mózgu dziecka także poprzez sen, wzbogacając w ten sposób repertuar odbieranych przez nie częstotliwości. Stała ekspozycja tylko na jeden typ bodźców dźwiękowych może więc zawęzić możliwości odbioru bodźców o różnym natężeniu i wysokości. Pamiętaj więc, aby unikać ciągłego narażania dziecka na głośne i jednostajne dźwięki – dla jego prawidłowego rozwoju ważna jest bowiem różnorodność w zakresie odgłosów.

Szum suszarki dla dziecka – sprawdzona metoda na dobry sen pociechy

Co sądzisz na temat białego szumu? Czy w przypadku Twojej pociechy szum dla niemowląt przyniósł pozytywne efekty? Podziel się z nami swą opinią w komentarzu. Zobacz również bogaty asortyment produktów w sklepie BoboWózki i wybierz wózek, fotelik lub krzesełko do karmienia Stokke Tripp Trapp 50th Anniversary dla swojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up