+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Noworodek nie chce spać

Sen malucha – dlaczego noworodek nie chce spać?

2022-02-23

Każdy świeżo upieczony rodzic marzy o tym, by jego dziecko przesypiało całe noce. Zwykle dzieje się odwrotnie – niemowlak budzi się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Dlaczego noworodek nie chce spać i jakie są tego przyczyny? Co zrobić, aby poprawić sen malucha?

Spis treści:

  • Sen noworodka – specyfika snu małych dzieci
  • Powody, dla których noworodek nie chce spać
  • Co zrobić, żeby dziecko lepiej spało?
  • Sen noworodka – specyfika snu małych dzieci

    Rodzicielstwo to nieustanna mieszanka radości, trosk, codziennych obowiązków i niełatwych decyzji, które pozwalają w bezpieczny sposób wzrastać Twojemu potomstwu. Jako mama i tata doświadczacie różnych emocji – cieszycie się na widok swoich dzieci, pomagacie im przeżywać pierwsze sukcesy i porażki, obserwujecie, gdy stawiają pierwsze kroki i odważnie wkraczają w dorosłość. W tym procesie z pewnością pomocne są praktyczne i funkcjonalne akcesoria do opieki nad maluszkiem, przede wszystkim lekki i zwrotny wózek, np. Bebetto Pascal w zestawie z fotelikiem samochodowym.

    Zanim jednak nastąpi moment, gdy dzieci zaczną samodzielnie podejmować decyzje i być coraz bardziej niezależne, przed Tobą kilka pierwszych lat życia maluszka, w których niezwykle ważną rolę odgrywają pozornie błahe zadania – karmienie, przewijanie i kąpanie bobasa, powtarzane czasami monotonnie każdego dnia. Czeka Cię czas spacerów i bycia razem niemal o każdej porze dnia, także w samochodzie, dlatego warto wyposażyć się w bezpieczny fotelik dla niemowlęcia, np. Avionaut Cosmo z bazą Isofix. Zaledwie kilka dni po urodzeniu noworodka możesz zaobserwować, czy Twój smyk przesypia całe dni i budzi się wyłącznie na czas karmienia. Bywają niemowlęta, które potrzebują częstszych i krótkich drzemek, i takie, które mogą przespać kilka godzin, pozwalając tym samym odpocząć świeżo upieczonym rodzicom.

    Sen malucha zmienia się co kilka tygodni lub miesięcy – niemowlak, który przesypia całe noce, może nagle z dnia na dzień zacząć budzić się o nietypowych porach, płakać lub domagać się dodatkowych porcji jedzenia. Zaniepokojeni rodzice próbują wtedy znaleźć przyczynę wystąpienia zmian, konsultują swoje wątpliwości z pediatrą i obawiają się choroby. Możliwe, że Twój maluszek potrzebuje wygodnego łóżeczka z dobrą wentylacją, np. Kinderkraft Sofi, zmiany materaca lub większego zaciemnienia w sypialni. Jeśli dziecko nie chce spać, być może sygnalizuje w ten sposób dyskomfort, który odczuwa, lub po prostu weszło w nowy etap dorastania. Dlaczego noworodek nie chce spać? Poniżej przedatawiamy kilka powodów, które mogą zakłócać spokojny sen Twojego dziecka.

    Powody, dla których noworodek nie chce spać

    Choć większość z nas wie, że sen noworodka różni się od snu osoby dorosłej, bardzo często jesteśmy zaskoczeni faktem, że wielokrotnie potrafi budzić się w ciągu jednej doby. W pierwszych tygodniach życia bobas jest stosunkowo mało aktywny – przeważnie ucina sobie krótkie drzemki, przeplatane karmieniem i przewijaniem oraz krótkimi etapami czuwania. Około 3. miesiąca życia czas czuwania się wydłuża, smyk zauważa więcej nowych kolorów i kształtów, reaguje na głos rodziców, by do osiągnięcia wieku 6 miesięcy świadomie reagować na obecność rodziców, podejmować pierwsze próby samodzielnego obracania się, a nawet siadania. Bardzo często ucina sobie drzemkę na spacerze lub podczas jazdy samochodem, dlatego wybierz dla niego miękki fotelik samochodowy, np. Cybex Cloud Z z prostymi do regulowania zagłówkami.

    Głód

    Pierwszy miesiąc życia to głównie sen i karmienie. Noworodek ma bardzo mały żołądek, dlatego porcje mleka powinien przyjmować stosunkowo często. Wybudzanie śpiącego maluszka jest też ważne z punktu widzenia świeżo upieczonej mamy – częstsze przystawianie bobasa do piersi pomaga rozwinąć i unormować laktację na dalsze miesiące opieki nad niemowlęciem. Gdy noworodek nie śpi i często wybudza się z płaczem, może być po prostu głodny – pomoże cierpliwe przystawianie go do piersi na żądanie i karmienie tak długo, jak maleństwo tego potrzebuje. W przypadku wątpliwości, czy noworodek się najada, możesz skorzystać z porady pediatry, położnej lub doradcy laktacyjnego.

    dziecko-nie-chce-spac

    Nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu

    Bardzo często zdarza się, że niemowlak nie chce spać z powodu zbyt wysokiej temperatury panującej w sypialni. Idealnie, by nie przekraczała ona 21 stopni Celsjusza, a w nocy może być jeszcze nieco niższa. To ważne przede wszystkim zimą, gdy z troski o komfort termiczny zdarza nam się ubierać niemowlaka w zbyt wiele warstw ciepłych ubrań. Bobas nie zawsze potrzebuje grubego koca i kołderki, niektórym maluszkom wystarczy lekka pielucha lub bambusowa chusta. Optymalnym rozwiązaniem jest baczna obserwacja dziecka – są takie, które uwielbiają zasypiać ciasno owinięte w rożek lub specjalny otulacz, inne preferują spanie bez żadnego okrycia.

    Zły stopień nawilżenia powietrza

    W sypialni powinno być nie tylko umiarkowanie ciepło, ale też niezbyt sucho. Zatroszcz się o właściwe nawilżenie powietrza – dzięki temu sen dziecka będzie spokojniejszy, a rano obudzi się bez przesuszonej śluzówki ust i nosa.

    Mokra pieluszka

    Jeśli dziecko nie śpi w nocy, być może przeszkadza mu przepełniona pieluszka. Po wieczornej kąpieli załóż swojemu malcowi świeżą pieluchę i w razie konieczności zmieniaj ją nawet kilka razy w ciągu nocy. Zadbaj też o suchą pieluchę przed spacerem i wyjściem na plac zabaw, aby uniknąć nieprzyjemnych i bolesnych odparzeń na skórze. Dla wielu opiekunów niemowląt rozwiązaniem na bezsenność jest drzemka podczas spaceru w wózku głęboko-spacerowym, takim jak Cybex Mios 3.0.

    Kolki

    Moment, gdy Twoja pociecha zaczyna intensywnie poznawać otaczający ją świat, przypada zwykle na okolice 5-6 miesiąca życia dziecka. Bywa i tak, że już 3-tygodniowe dziecko nie chce spać, jest marudne i płacze. Najprawdopodobniej jest to efekt kolek, które mogą pojawić się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia maluszka. Kolki objawiają się nieuzasadnionym płaczem, rozdrażnieniem i zaniepokojeniem. Dziecko miewa wzdęty brzuszek, podkurcza nóżki, a dolegliwości powracają o tych samych porach w ciągu dnia. Pomocny może być masaż brzuszka, przytulanie dziecka, noszenie, a także korzystanie z termoforu. Smyk może łatwiej wyciszyć się podczas spaceru, a jego płacz ukoi łagodne kołysanie w dobrze amortyzowanym wózku z gondolą, np. ABC Design Samba.

    Skoki rozwojowe

    Inną przyczyną gorszego samopoczucia i rozdrażnienia u bobasa, które sprawia, że dziecko jest śpiące, ale nie chce spać, są tzw. skoki rozwojowe. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia maleństwa wszystko jest dla niego nowe i tajemnicze. Nawet śmiałe i odważne dzieciaki doświadczają dużego stresu, gdy zdobywają nowe umiejętności i wkraczają w kolejne etapy dojrzewania. Skoki rozwojowe mogą pojawiać się wtedy, gdy Twoja pociecha zaczyna siadać, samodzielnie wstawać i chodzić. Niekiedy występują wówczas, gdy syn lub córka nauczy się mówić albo pójdzie do nowego przedszkola. Choć z fizjologicznego punktu widzenia można się do nich nieco przygotować, często pojawiają się niespodziewanie i wymagają od rodziców dużej dozy cierpliwości, by wspierać malucha w tych trudnych dla niego momentach.

    Objawy choroby

    Gdy niemowlę nie śpi, płacze i częściej domaga się bliskości, może to niestety oznaczać zbliżającą się chorobę. Być może to zwiastun przeziębienia lub efekt rozwijającej się w malutkim organizmie grypy. Czasami stan ten mija już po jednej nocy i wówczas wystarczy obserwacja smyka przez kilka kolejnych dni. Jeśli objawy się nasilają, towarzyszy im gorączka, kaszel lub inne dolegliwości ze strony układu oddechowego, konieczna jest wizyta u lekarza pediatry. Gdy uda się zwalczyć infekcję, maluszek może potrzebować nieco więcej snu i czasu na regenerację, by wrócić do pełnej formy sprzed choroby.

    Ząbkowanie

    Wielu rodziców martwi się, że ich niemowlę nie śpi w nocy wtedy, gdy zaczynają się u niego pojawiać pierwsze mleczne zęby. Proces ten może zacząć się już w okolicy 3. miesiąca życia i trwać przez kilka miesięcy z różną intensywnością. Zdarza się, że maluch jest wówczas nie tylko marudny, rozdrażniony i płaczliwy, ale też silniej się ślini, wkłada do buzi palce i próbuje ulżyć sobie w tej kłopotliwej sytuacji. Gdy zęby już się pojawiają, maluszek może nawet gorączkować, mieć katar lub kaszel, które znikają samoistnie po kilku dniach. Na ból i dyskomfort mogą pomóc specjalne preparaty do smarowania dziąseł, gryzaki, które schłodzisz w lodówce, a także częstsze przystawianie smyka do piersi.

    Zbyt wiele wrażeń w ciągu dnia

    Intensywny dzień w żłobku lub przedszkolu, długie godziny spędzone w klubiku malucha lub piaskownicy? A może wizyta dalekich krewnych, wyjazd na święta lub długi weekend do dziadków, w trakcie którego bobas poznaje wiele nowych osób, jest przekazywany z rąk do rąk i każdy chce się z nim bawić? Dla kilkumiesięcznego maluszka to ogromna dawka nowych zapachów, kolorów, smaków, nieznajome głosy i dźwięki, które nie pozwalają się wyciszyć podczas drzemki. Twoja pociecha kumuluje w sobie emocje, co odbija się na jej jakości snu. Z tego powodu warto ograniczyć spotkania w zbyt licznym gronie lub wielogodzinne siedzenie przy stole zamienić na spokojny spacer na łonie natury.

    Twój maluszek nie chce spać w łóżeczku? Dowiedz się, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? 10 wskazówek

    noworodek-nie-spi

    Co zrobić, żeby dziecko lepiej spało?

    Fakt, że niemowlę nie śpi w ciągu dnia i co chwilę budzi się z płaczem, może niepokoić rodziców. Takie sytuacje mają miejsce, gdy Twoja pociecha odwiedza nieznane otoczenie, poznaje nowych kolegów i szkoli swoje umiejętności. Powodem częstych pobudek bywają dolegliwości ze strony układu trawiennego, a także ulewanie lub wzdęcia. Niekiedy dyskomfort zjawia się podczas zbyt szybkiego rozszerzania diety, gdy maluch zje ciężkostrawny posiłek lub nowy dla niego składnik jadłospisu. Okazuje się, że wiele niemowląt silnie reaguje na sposób usypiania. Ważna jest nie tylko pozycja do snu, ale też miejsce, ubiór czy rodzaj pościeli.

    Lokalizacja miejsca do spania gra ogromną rolę, aby dziecko mogło wyspać się zdrowo. Sprawdź, gdzie powinien spać noworodek? Czy łóżeczko dostawiane to dobry pomysł?

    Poznaj przyzwyczajenia swojego dziecka

    Noworodki i niemowlęta w większości nie lubią zmian. Przyzwyczajają się do swojego kocyka, ulubionej poduszki, lubią usypiać w towarzystwie ukochanej maskotki. Część z nich chętnie przykrywa się grubą kołderką, inne wolą spać bez żadnego przykrycia, nawet zimą! Są takie bobasy, które odpoczywają wyłącznie położone na brzuchu, inne przyjmują pozycję na wznak lub wręcz domagają się spania na brzuchu rodzica. Jeśli wiesz, że Twoja pociecha ma trudności z zasypianiem, spróbuj zaobserwować, czego potrzebuje do spania i dostosuj otoczenie do jej preferencji. Niekiedy wystarczy usunięcie nieprzyjemnej w dotyku metki lub zdjęcie do spania zbyt uciskających skarpetek, by maluch przespał kilka godzin bez budzenia się. Gdy nocujecie w nieznanym dla malucha miejscu podczas wakacji lub weekendowego wyjazdu, zabierz ze sobą łóżeczko turystyczne, w którym bobas spędza czas na co dzień – modelu Kinderkraft Joy użyjesz zarówno doraźnie podczas wycieczki, jak i zamiast tradycyjnego łóżeczka ze szczebelkami.

    Ogranicz bodźce zewnętrzne

    Kiedy dziecko jest śpiące, ale nie chce spać, dobrze jest ograniczyć bodźce i czynniki, które mogą je rozpraszać. Z pewnością pomoże przewietrzenie pokoju przed położeniem się spać, wyciszenie muzyki i zapewnienie delikatnego źródła światła. Paradoksalnie nie zawsze potrzebna jest absolutna cisza – nie trzeba specjalnie ograniczać rozmów, a w tle możesz włączyć relaksującą muzykę lub tzw. biały szum. Jeżeli niemowlę nie chce spać po zbyt intensywnym dniu, pomyśl o wyciszających zajęciach, spokojnej kąpieli lub masażu z użyciem olejku.

    Zapewnij dziecku odpowiednie warunki na sen i regenerację

    Rodzice małych dzieci marzą zwykle o przynajmniej jednej nocy nieprzerwanego niczym snu. Zanim to nastąpi, muszą niestety wykazać się dużą dozą cierpliwości i zaakceptować fakt, że organizm niemowlęcia działa na innych zasadach niż ciało dorosłego. Noworodek może budzić się z powodu kolek, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, odczuwać dyskomfort ze względu na wychodzące zęby lub zwyczajnie potrzebować bliskości. Nadmiar emocji skumulowany po całym dniu bywa przyczyną płaczu i rozdrażnienia, dlatego tak ważne jest umiejętne wyciszanie maluszka i zapewnienie mu optymalnych warunków do odpoczynku. Jeśli chcesz, aby Twój niemowlak sypiał długo i spokojnie, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu Bobowózki i wybierz produkty, dzięki którym opieka nad dzieckiem będzie prawdziwą przyjemnością!

    Podziel się opinią jako pierwszy

    Napisz opinię
    Follow us
    Copyrights 2004-2024 BoboWózki
    social mail
    social up