+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? To warto wiedzieć!

2022-05-05

Dla każdego rodzica moment, kiedy dziecko zaczyna chodzić, jest jednym z najbardziej wyczekiwanych. Zazwyczaj ma to miejsce przed skończeniem przez dziecko dwóch lat. Pamiętaj jednak, że najpierw dziecko musi przejść przez kilka ważnych etapów. Wyjaśniamy, w jakim wieku dzieci zaczynają chodzić i jakie czynniki na to wpływają!

Spis treści

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Podstawowe informacje

Gdy na świat przychodzi Twoje maleństwo, pragniesz dla niego wszystkiego, co najlepsze. Jeszcze przed narodzinami bobasa starasz się przygotować do roli rodzica i optymalnie wspierać maluszka na każdym etapie jego dorastania. Wielu rodziców z ogromnym entuzjazmem oczekuje na pierwszy samodzielny obrót swojej pociechy, z niecierpliwością wypatruje chwili, gdy dziecko samodzielnie siada, wstaje i stawia pierwsze kroki. Nauka chodzenia niekiedy może trwać bardzo krótko, innym razem rodzice muszą poczekać nieco dłużej, by zauważyć pierwsze kroki swojego dziecka. Pamiętaj jednak, że każde dziecko, tak jak każdy człowiek, jest odrębną istotą i rozwija się w swoim tempie.

Moment, w którym dziecko zaczyna chodzić, przypada zwykle między 8, a 18 miesiącem życia. To, kiedy dziecko zaczyna chodzić, zależy od bardzo wielu czynników. Ważna jest długość i masa ciała, temperament dziecka, jego sprawność, a nawet geny. Niemowlęta uczą się w tym samym czasie bardzo wielu rzeczy. Niektórzy rodzice obserwują, że ich maluch potrafi przez kilka tygodni skupiać się głównie na dotykaniu ulubionych przedmiotów lub próbowaniu nowych smaków, by potem niemal z dnia na dzień ruszyć z miejsca i odważnie poznawać świat na dwóch nóżkach.

Kiedy dzieci zaczynają chodzić

Pełzanie i raczkowanie. Czy to oznacza, że dziecko zaczyna chodzić?

Czas, kiedy dzieci zaczynają chodzić, to efekt wielogodzinnej i mozolnej pracy niemowlęcia. Maluszek, poprzez pełzanie i raczkowanie, uczy się koordynacji ruchów i ćwiczy swoje mięśnie. Umiejętność przewracania się z pleców na brzuszek, samodzielne siadanie i stawianie pierwszych kroczków przy meblach to czynności, w których rodzic może umiejętnie wspierać malca. Nie wolno jednak przyspieszać poszczególnych procesów, gdy ciało niemowlęcia nie jest jeszcze na nie gotowe i może to skutkować późniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Niektóre niemowlęta pomijają etap raczkowania i od razu chcą przemieszczać się w pozycji wyprostowanej. Inne potrzebują nawet kilkunastu miesięcy, by odważnie ruszyć przed siebie. Kiedy niemowlę zaczyna chodzić, można ułatwić mu ćwiczenie wstawania poprzez zamontowanie drewnianej barierki przy ścianie lub ustawienie krzeseł w takiej pozycji, by maluch miał zapewnione bezpieczne oparcie. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, można już też w pełni bezpiecznie korzystać z wózka spacerowego, który posłuży do momentu zakończenia przygody z wózkowaniem, np. Babyzen Yoyo 2.

Zastanawiasz się, jakim tempem Twoje dziecko powinno pokonywać kolejne wyzwania? Kamienie milowe w rozwoju dziecka. Jak przebiega rozwój malucha? Sprawdź!

dziecko zaczyna chodzic

O czym pamiętać kiedy dzieci zaczynają chodzić?

Jeśli rodzicom bardzo zależy na tym, aby ich pociecha zaczęła już chodzić, bardzo często próbują prowadzić dziecko za wyciągnięte w górę rączki. A przecież to, w jakim wieku dziecko zaczyna chodzić, zależy w znacznej mierze od zachowania mamy i taty.

Wypracowanie postawy

Zanim dziecko zaczynie chodzić, wypracowuje prawidłowe ustawienie miednicy, właściwe ustawienie całej nogi od stawu biodrowego do stopy, trenuje równowagę. Na tym etapie w utrwalaniu zdrowych nawyków pomaga także dopasowany do wieku dziecka bezpieczny i ergonomiczny fotelik samochodowy, np. Maxi Cosi Tobi.

Prawidłowe napięcie mięśniowe

Kiedy dzieci zaczynają chodzić samodzielnie, zapamiętują jak prawidłowo ustawiać stopę, a także odpowiednio przenosić środek ciężkości w ciele. Podtrzymywany przez rodzica maluszek nie pracuje nad prawidłowym rozłożeniem napięcia mięśniowego. Dziecko nie zapamiętuje, że nieprawidłowa pozycja podczas przemieszczania się oznacza zwykle bolesny upadek. Warto poznać skuteczne metody wspierania rozwoju niemowlęcia, które pomogą mu uwolnić jego potencjał.

Swobodna eksploracja świata

Jako rodzic posiadasz bardzo wiele narzędzi, dzięki którym możesz zachęcać malca do samodzielnego poruszania się. Pozwól, aby Twoje dziecko mogło w swobodny sposób poznawać swoje otoczenie. Komfortowy wózek spacerowy Peg Perego Tak z regulowaną pozycją siedziska umożliwia maluszkowi obserwowanie świata podczas wspólnych wędrówek. Kolorowa spacerówka Cosatto Wowee zachęci do wychodzenia z domu i przyglądania się innym dzieciom, które radośnie biegają w parku lub na placu zabaw. Wykorzystaj wspólne podróże samochodem. Fotelik Britax Advansafix IV R pozwoli dziecku oglądać ciekawe widoki za oknem. Opowiadaj małemu pasażerowi, co widzisz i wspólnie z nim planuj cele kolejnych podróży, do których może spróbować dotrzeć samodzielnie. Fotelik Avionaut Glider FIX dba o prawidłowe ułożenie ciała dziecka, a regulacja nachylenia siedziska sprawia, że po chwili drzemki maluch jest znów gotowy do działania. Dziel się z pociechą swoimi pasjami, pokaż, że bieganie lub chodzenie to prawdziwa frajda. Pomoże w tym wózek spacerowy Baby Jogger City Mini GT2, dzięki któremu możesz jednocześnie trenować i zajmować się dzieckiem.

Kiedy twój maluch będzie już nie do zatrzymania, czas wyruszyć na zakupy po buty. Podpowiadamy, jakie wybrać pierwsze buty dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze buty dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

 

niemowle zaczyna chodzić

Kiedy najpóźniej dziecko zaczyna chodzić? Pomoc specjalisty

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, rodzice odczuwają dumę i radość z postępów maluszka. Jednak Twoja pociecha nadal raczkuje i zastanawiasz się, kiedy najpóźniej dziecko zaczyna chodzić? Chociaż to, w jakim wieku dzieci zaczynają chodzić, może znacznie się różnić, okolice drugich urodzin są odpowiednią porą, by udać się do specjalisty. Nauka chodzenia dla maluszka nie jest łatwym wyzwaniem, ale być może wystarczy skorygować tylko kilka prostych błędów, by zachęcić malca do eksplorowania otaczającej rzeczywistości.

Jedną z głównych przyczyn tego, że dziecko nie chce stawiać pierwszych kroków, jest nieświadome hamowanie jego naturalnego rozwoju. Chodziki i inne kolorowe gadżety do nauki przemieszczania się robią zwykle więcej złego, niż dobrego. Jeśli brak chęci u maluszka do chodzenia niepokoi Cię, dobrze jest skonsultować swoje wątpliwości z fizjoterapeutą i w razie potrzeby – praktykować niezbędne ćwiczenia. Bezpieczne dla bobasa jest przesuwanie się przy meblach, korzystanie z pchacza lub spacerowanie z rodzicem za jedną rękę – wszystko po to, by mobilizować go do rozmaitych aktywności.

Przeczytaj także: Spacerówka do lasu i spacerówka na trudny teren – TOP 3 najlepsze wózki

nauka chodzenia

Dziecko zaczyna chodzić! Krok w dorosłość

Kiedy dziecko już zaczyna chodzić, rodzice mogą być pewni, że dziecko prawidłowo się rozwija. Stawianie pierwszych kroków to nie lada osiągnięcie dla Twojego dziecka. Każde niemowlę rozwija się w swoim tempie. Zapewnij maluszkowi komfortowe warunki do rozwoju nowych umiejętności, jednak nie pomagaj na siłę. Zmuszanie bobasa do ruchu lub wprowadzanie szkodliwych nawyków mogą przynieść dokładnie odwrotny efekt. Pozwól Twojemu dziecku na samodzielność, obserwuj je i bądź jego wsparciem, gdy utrwala zdobyte umiejętności. Dzięki temu w łatwy i bezstresowy sposób nauczy się chodzić i będzie z radością kroczyć ku dorosłości!

Oczywiście nauka chodzenia nie należy do spraw prostych, często dzieci szybko się męczą i chcą być noszone przez rodziców. Nie ma potrzeby przemęczać dziecko chodzeniem, jeśli już czuje się senne. Zapewnij swojemu maluszkowi odpoczynek i spokojną drzemkę w wózku dla dzieci, który możesz znaleźć w sklepie Bobowózki.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up