+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Dziecko w łóżeczku - jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? 10 wskazówek

2022-05-19

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Jednym ze sposobów jest zaaranżowanie kącika do spania, ograniczenie bodźców zewnętrznych czy wprowadzenie rytuału wyciszenia. To tylko kilka sposobów, które pomogą Ci w nauce samodzielnego zasypiania dziecka w łóżeczku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak jeszcze możesz wesprzeć malucha w tym niełatwym procesie.

Spis treści:

Jak nauczyć niemowlę spać, czyli dlaczego sen w życiu niemowlęcia jest tak ważny?

Czas w ciągu doby, gdy Twoja pociecha śpi, jest nie tylko momentem jego odpoczynku. W czasie snu mają miejsce różne ważne procesy – mózg maluszka przetwarza miliony informacji, które dotarły do niego w ciągu dnia, wydzielają się hormony, niezbędne dla prawidłowego wzrostu i wydłużają kości. Sen to najlepsze lekarstwo dla brzdąca, gdy maleństwo gorączkuje lub jego organizm walczy z przeziębieniem. Nawet krótka drzemka może okazać się najlepszą okazją do szybkiej regeneracji sił, na przykład taka podczas spaceru z maluchem w wózku Cybex Aton B2.

Sen niemowlaka zdecydowanie różni się od snu osoby dorosłej. Maluszki potrafią budzić się co godzinę, gdyż w ich przypadku faza REM, czyli szybkich ruchów gałek ocznych, stanowi ponad połowę czasu, który przesypiają. Kolejną po fazie REM jest faza spokojnego snu, która zamyka cykl i jeśli niemowlę nie może ponownie zasnąć, zaczyna płakać i marudzi. W takich sytuacjach każdy rodzic stara się, aby szybko ukoić płacz dziecka – pomaga w tym wspólne zasypianie, noszenie na rękach i bujanie.

jak-nauczyc-dziecko-spac-w-lozeczku

Jak nauczyć niemowlę spać w łóżeczku - przyczyny przebudzeń dziecka

Potrzeba bliskości

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia sen jest jedną z najbardziej pożądanych czynności, której brakuje świeżo upieczonym rodzicom. Kilka tygodni po narodzinach smyka czas mija pod znakiem częstych pobudek na karmienie i przewijanie, a odpoczynek rodziców schodzi na dalszy plan. Z czasem nocne rytuały ulegają zmianie – niektóre niemowlaki zaczynają przesypiać całe noce, jednak większość z nich nadal budzi się, by poczuć bliskość rodzica lub napić się mleka.

Nawet jeśli przyzwyczaiłaś się, że Twój maluszek zasypia przytulony do Ciebie po nocnym karmieniu, prędzej czy później poczujesz potrzebę oddzielenia się w nocy i podejmiesz próby samodzielnego zasypiania. Wiele niemowląt do zaśnięcia potrzebuje czuć ciepło i zapach ciała mamy, a gdy ta się oddala, momentalnie się budzą. Inne reagują na każdy szelest, zmianę temperatury otoczenia czy mokrą pieluszkę.

Przyczyny chorobowe

 

Choć statystyczny noworodek powinien przesypiać nawet 20 godzin na dobę, w praktyce sen ten jest przerywany lub wymaga dużego zaangażowania mamy i taty. Maluszka mogą budzić kolki, infekcje, innym razem bywa rozdrażniony przez pojawiające się pierwsze zęby. Kłopoty z zasypianiem miewają kilkumiesięczne szkraby, które przeżywają skoki rozwojowe lub w ciągu dnia doświadczyły zbyt dużej liczby nowych wrażeń. Jeśli taki stan utrzymuje się długo, z pewnością coraz częściej zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku samemu i móc wreszcie się wyspać?

Nadmiar wrażeń

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć noworodka spać w nocy, musisz poznać zasady, które rządzą dziecięcym trybem snu i czuwania. Rytm snu i pobudek zwykle normuje się około 12. tygodnia życia. To właśnie już wtedy niektórzy rodzice przystępują do nauki samodzielnego zasypiania swojego dziecka. Ich plany mogą jednak popsuć pierwsze skoki rozwojowe lub nadmiar wrażeń związane z nauką samodzielnego obracania się, siadania czy stania. Już nawet zbyt długi spacer z bobasem może spowodować zmianę w jego zachowaniu – z tego względu dobrze jest zdecydować się na wózek z szeroką budką przeciwsłoneczną i dobrą amortyzacją, np. Stokke Xplory X Signature, które ułatwią maluchowi sen w każdych warunkach.

Kiedy jest dobry czas na naukę samodzielnego spania?

Aby łatwiej dowiedzieć się, jak nauczyć niemowlę spać w łóżeczku, warto przestrzegać kilku zasad. Nie ma uniwersalnego momentu, kiedy Twój szkrab będzie gotowy na tę zmianę. Czasami dobrą chwilą jest przełom 3. i 4. miesiąca życia, gdy pory czuwania się nieco wydłużają.

U wielu dzieci jest to czas, gdy smyk kończy pierwszy rok życia, zaczyna chodzić i coraz chętniej samodzielnie odkrywa otaczający go świat. To jednocześnie orientacyjny okres w kalendarzu, gdy Twój maluszek zmieni wózek głęboki na spacerówkę – oszczędnością czasu i pieniędzy będzie w takiej sytuacji wybór wózka 3w1, np. komfortowego wózka Anex M/Type z fotelikiem Cybex Aton S2.

Wybierz na naukę spania chwilę, gdy Twój malec nie ząbkuje, nie choruje i jest w dobrym nastroju. Nie łącz tego ważnego faktu z adaptacją w żłobku lub czasem Twojego powrotu do pracy. Miej na uwadze, że Twoje dziecko doskonale wyczuwa Twoje emocje – potraktuj samodzielne usypianie jako przygodę i kolejny krok do tego, by wszystkim domownikom żyło się lepiej.

Sprawdź także: Sen malucha – dlaczego noworodek nie chce spać?

Jak nauczyć dziecko spać samemu - zalety samodzielnego spania maluszka

Wielu rodziców podkreśla, że wspólne spanie z dzieckiem ma bardzo wiele zalet. To zdecydowane ułatwienie, gdy karmisz maluszka piersią. Niektóre niemowlaki, nawet jeśli się wybudzą w nocy, szybko zasypiają, gdy czują blisko siebie rodzica. Zwolennicy wspólnego spania z niemowlęciem zwracają uwagę na to, że pogłębia ono więź między dzieckiem i rodzicem.

Jeśli jednak czujesz, że przyszedł czas na wyprowadzkę szkraba z sypialni rodziców, niech będzie to wyłącznie Twoja decyzja. Nie ulegaj namowom znajomych lub opiniom babć,  które mogą mieć odmienne zdanie na temat metod opieki, które są Ci bliskie. Umiejętność samodzielnego usypiania przyda się w przypadku maluszków, które zostają wieczorami pod opieką pozostałych członków rodziny lub opiekunki. Wiedza jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku będzie pomocna, gdy niedługo dziecko zacznie uczęszczać do żłobka albo gdy  oczekujecie na narodziny kolejnego potomka.

jak-nauczyc-dziecko-spac-w-lozeczku

Jak nauczyć dziecko spać samemu - 10 wskazówek

Zatem – jak nauczyć niemowlaka zasypiać? Jeżeli Twój smyk budzi się co kilka minut, a Ty z niewyspania zapominasz o podstawowych obowiązkach, sięgasz po różne metody, by znaleźć chwilę ukojenia. Jedni rodzice próbują swoje pociechy kołysać, inni usypiają niemowlęta w wózku, wybierają długie spacery. Jeszcze inni jeżdżą z noworodkiem w samochodzie czy też włączają na kilka godzin urządzenie, który emituje tzw. biały szum. W kryzysowych sytuacjach pomaga ssanie mleka mamy i zasypianie przy piersi, dlatego tak wiele mam decyduje się na  wspólne spanie z niemowlęciem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko spać samemu, zacznij od przeanalizowania jego wieczornych rytuałów. Być może istnieją drobne zachowania lub powtarzalne czynności, które pomagają maluchowi skutecznie się wyciszyć? Oto kilka prostych pomysłów, jak nauczyć dziecko zasypiać w łóżeczku!

Daj dziecku pieluszkę do przytulenia

Z tego powodu na czas drzemki możesz dawać dziecku do przykrycia do gondoli pieluszkę, która będzie przypominać malcowi domowe zapachy – ten pomysł sprawdzi się, gdy razem wędrujecie okolicznymi uliczkami, na przykład w nowoczesnym wózku Bebetto Pascal.  Znajome zapachy warto wykorzystać też podczas usypiania w domu. Jak nauczyć niemowlaka spać w łóżeczku bez płaczu i pobudek?

Stwórz maluchowi bezpieczną przestrzeń do spania

Sen niemowlęcia w swoim łóżeczku wcale nie oznacza, że musicie rezygnować z ulubionych wieczornych rytuałów. Być może łatwiej będzie Ci uśpić dziecko we własnym łóżku, jeśli zastąpisz bujanie i kołysanie delikatnym głaskaniem lub po prostu zainwestujesz w kołyskę. W zależności od wieku dziecka warto stworzyć dla niego przytulny kącik, który będzie dawał mu poczucie bezpieczeństwa i zachęcał do spędzania w nim czasu.

Ogranicz wpływ bodźców zewnętrznych

Nowe zasady podczas usypiania, nowe łóżeczko, nieznane zapachy i dźwięki? Wszystko to sprawia, że maluch może poczuć się niepewnie i być nieco zagubiony. Z tego względu postaraj się, aby na czas nauki samodzielnego snu unikać nadmiaru wrażeń. Odłóż na później wyjazdy, postaraj się zadbać o codzienną rutynę i stałość w porach zabawy, jedzenia czy drzemek. Na wyjazdy samochodem wybierz fotelik, który będzie zabudowany - będzie chronił smyka przed urazami i wygłuszał nadmiar dźwięków, taki jak Avionaut Cosmo.

Wykorzystaj przystawkę lub łóżeczko turystyczne

Gdy podejrzewasz, że Twojemu smykowi trudno będzie opuścić łóżko rodziców, możesz zacząć od przystawki do łóżka lub łóżka turystycznego, które ustawisz niedaleko swojego łóżka. W ten sposób maluch zrozumie, że nie został w pomieszczeniu sam, ale że każdy ma swój własny kącik do zasypiania. Świetnym wyborem jest estetycznie wykonane i proste w obsłudze łóżeczko Espiro Cloud, z dodatkową torbą transportową i osiatkowanym bokiem.

Wprowadź wieczorne wyciszenie

Jak nauczyć noworodka spać w łóżeczku? Dziecku trudno jest wyciszyć się po całym dniu, gdy jeszcze kilka godzin przed snem doświadczało nowych emocji i nadmiaru wrażeń. Spróbuj uspokoić otoczenie niemowlęcia – zaprojektuj kącik Twojej pociechy w delikatnych kolorach, usuń z jego otoczenia nadmiar zabawek i zdecyduj się na delikatne światło. Wielu smykom pomaga wieczorna kąpiel z dodatkiem pachnących olejków.

Poczekaj na mocny sen malucha

W życiu każdego niemowlaka przychodzi moment, gdy boi się samotności, obawia ciemności i nie chce zasypiać bez rodzica. Być może Twoja pociecha boi się, że obudzi się w nocy w pustym pokoju i nie będzie przy nim mamy ani taty. Zostań ze swoim maleństwem w pokoju do czasu, aż mocno zaśnie. Zostaw delikatnie uchylone drzwi do dziecięcej sypialni i małą lampkę – dzięki temu łatwiej będzie odszukać wzrokiem bliską osobę po przebudzeniu.

Zaaranżuj kącik do odpoczynku

Jak nauczyć niemowlaka spać w łóżeczku? Być może Twój malec chętnie uda się na drzemkę do własnego łóżeczka, gdy zapewnisz mu atrakcje, pomagające usnąć. Możesz zawiesić nad łóżeczkiem kolorową karuzelę lub geometryczne mobile, a dla starszaka zaprojektować łóżko z bohaterami ulubionych bajek, udekorować je miękkimi poduszkami, a w pobliżu materaca umieścić regał z najczęściej czytanymi do snu książkami.

Porozmawiaj z dzieckiem

Twoje dziecko, niezależnie od tego, czy ma 2 czy 5 lat, powinno wiedzieć dlaczego przenosi się do swojego łóżeczka. Gdy zastanawiasz się, jak nauczyć spać dziecko w łóżeczku, zacznij od powolnego przyzwyczajania go do tego faktu. Nawet jeśli Twój malec jeszcze nie mówi, bardzo wiele rozumie – możecie wspólnie czytać książki na ten temat lub wymyślić zabawę w przeprowadzkę. Rozmowy na temat ważnych zmian w życiu dziecka możesz prowadzić nie tylko w domu – również podczas rodzinnych spacerów lub gdy wracacie z przejażdżki samochodem, a dziecko spokojnie siedzi w foteliku samochodowym, np. intuicyjnym w obsłudze Maxi Cosi Cabrio Fix z bazą.

Zadbaj o odpowiednie warunki w pokoju dziecka

Na lepszy sen dziecka wpływają także warunki panujące w sypialni. Dbaj o regularne wietrzenie pomieszczenia, nie przegrzewaj maleństwa, unikaj przed snem głośniej muzyki lub oglądania bajek bezpośrednio przed zaśnięciem. Zadbaj o lekkostrawny posiłek, który wypełni dziecięcy brzuszek i pozwoli mu spokojnie zasnąć.

Przeczytaj również o innych sposobach: 6 metod, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami, gdy dziecko przychodzi do łóżka

Cierpliwość kluczem do sukcesu

Każdy rodzic na pewnym etapie dorastania swojego malucha zastanawia się, jak nauczyć niemowlę spać w łóżeczku. Gdy bobas jest wyjątkowo związany z rodzicem, potrzeba nawet kilku tygodni, by w końcu się udało. Okazuje się, że nawet dziecko, które już od kilku miesięcy śpi w swoim pokoju, lubi w nocy wrócić do łóżka rodziców i obudzić się o poranku w ich sypialni. Gdy twój syn lub córka obudzi się w nocy i przyjdzie się przytulić, cierpliwie odprowadź go ponownie do jego łóżka i poczekaj, aż znowu zaśnie.

Daj swojemu niemowlęciu czas i pozwól mu na powolne przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Z pewnością już po kilku tygodniach Twoje wysiłki przyniosą oczekiwane rezultaty, a brzdąc z radością będzie wracał do swojego kącika do odpoczynku. Masz sprawdzone metody na przyjemną naukę samodzielnego zasypiania? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom spokojnie pokonywać kolejne etapy rodzicielstwa!

Wygodne i przytulne łóżko to podstawa, aby Twój maluszek mógł spokojnie zasnąć. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem łóżeczka od producentów z wieloletnim doświadczeniem w branży, to zapraszamy do sklepu Bobowózki, gdzie znajdziesz wiele ciekawych propozycji łóżek dostawnych.

 

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up