+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Siatka centylowa chłopców – mierzenie dziecka

Siatka centylowa chłopców – wszystko o prawidłowym rozwoju Twojego maluszka

2022-06-22

Siatka centylowa to wykres, który obrazuje rozwój dziecka. Siatki centylowe mogą uwzględniać takie parametry, jak wzrost, waga, obwód klatki piersiowej i głowy dziecka. Czym różni się siatka centylowa dla chłopców i dziewcząt i jak interpretować jej wyniki?

Spis treści:

Co to jest siatka centylowa?

Siatki rozwojowe to specjalnie opracowane wykresy, które określają normy rozwojowe dla odpowiednich grup wiekowych z uwzględnieniem płci. Zostały wymyślone po to, aby pomagać lekarzom i rodzicom w monitorowaniu prawidłowego rozwoju ich pociech. Dzięki siatkom centylowym specjalista może śledzić rozwój fizyczny dziecka i sprawdzać, czy jego wzrost oraz waga są proporcjonalne do wieku.

Siatki centylowe wykorzystywane są na całym świecie. Pierwsze tego rodzaju narzędzia powstały na podstawie pomiarów antropometrycznych wykonywanych przez 5 lat w grupie ponad 8 tys. dzieci z różnych krajów i kontynentów. Okazało się, że wszystkie dzieci, które brały udział w badaniach, miały zapewnione optymalne rozwoju od okresu prenatalnego i były karmione piersią w okresie niemowlęcym, rozwijają się… tak samo! Od tego czasu siatki stały się jednym z najważniejszych narzędzi do badania prawidłowego rozwoju najmłodszych.

Jak wygląda siatka centylowa chłopców?

Siatka centylowa dla chłopców na pierwszy rzut oka wygląda tak samo, jak ta dla dziewczynek. Przykładowo – siatka centylowa masy chłopców to kilka linii oznaczonych liczbami 3 (lub 5), 10, 25, 50, 75, 90, 97 (lub 95). Liczby na wykresie to percentyle. Wykres uwzględnia też oś poziomą i pionową – na jednej z nich zaznaczony jest wiek dziecka (może być podany w miesiącach lub latach). Na drugiej z nich podaje się wzrost lub wagę małego pacjenta.

Siatka centylowa wagi chłopców często znajduje się w książeczce zdrowia dziecka i może być oznaczona kolorem niebieskim. Siatka dla dziewcząt bywa rysowana w odcieniach różowego, choć nie jest to regułą. Zwykle siatki centylowe dla noworodków i niemowląt są tworzone oddzielnie na pierwszy rok życia, a wartości zaznacza się w odniesieniu do miesięcy życia bobasa. Starsze dzieci korzystają z siatek, w których ich rozwój definiuje się w latach, a pomiary wykonuje nieco rzadziej, np. podczas okresowych bilansów. Na wizytę u lekarza pediatry warto zabrać wszystkie dotychczasowe pomiary i wyniki, a wizytę w przychodni połączyć ze spacerem, np. w komfortowym wózku dla maluchów Coletto Zokky Nuvo.

Co to jest centyl?

Percentyle, nazywane też centylami, to wartości statystyczne. Dzięki nim łatwiej jest określić, jak nasze dziecko wypada na tle równolatków w odniesieniu do jego aktualnego wzrostu, wagi czy obwodu głowy. Porównania dokonuje się w obrębie tej samej biologicznej płci. Wartość centyla określa, ile dzieci w porównaniu z naszym maluchem waży mniej lub jest niższego wzrostu, a ile więcej. Różnice rozwojowe można zauważyć już u kilkumiesięcznych dzieci – jedne z nich bez trudu mieszczą się w klasycznej gondoli, dla innych konieczny jest zakup wózka głęboko-spacerowego z dużą, głęboką gondolą w rozmiarze XXL, np. takiej, jak w zestawie Cybex Priam 4.0 z fotelikiem Cybex Aton S2.

siatka-centylowa-chlopcow

Obszary między krzywymi, narysowanymi na wykresach, nazywa się kanałami centylowymi. Linie centylowe pokazują kanały rozwojowe, które odpowiadają małym, średnim lub dużym wartościom pewnej cechy, np. wzrostu lub wagi. Dzięki nim bez trudu sprawdzisz, czy Twój smyk rozwija się prawidłowo i czy nie wymaga konsultacji lekarskiej. U starszych dzieci dodatkowym wskaźnikiem rozwoju jest wartość BMI, czyli Body Mass Index, obliczany na podstawie wagi, podzielonej przez iloczyn wzrostu.

Jak korzystać z siatek centylowych?

Dla świeżo upieczonych rodziców używanie siatek centylowych może wydawać się początkowo nieco trudne. Jednak wystarczy odrobina praktyki, a będziesz w stanie samodzielnie weryfikować, czy Twoja pociecha rośnie tak samo, jak jego rówieśnicy. W pierwszym kroku musisz znać masę i wysokość ciała niemowlęcia. Kolejnym etapem jest odszukanie odpowiedniej siatki centylowej dla dziewczynki lub chłopca i naniesienie posiadanych danych na ten wykres. Siatki centylowe, wzrost, chłopcy, dziewczynki – jak poprawnie interpretować wyniki i nie pogubić się w wykresach?

Znajdź odpowiednią siatkę

Na początku powinieneś określić, jaki parametr rozwoju dziecka chcesz sprawdzić. Każda siatka centylowa jest przeznaczona dla innego kryterium – są siatki centylowe dotyczące wielkości głowy i klatki piersiowej malucha, siatka centylowa masy chłopców lub dziewcząt, siatka centylowa wzrostu chłopców i dziewczynek. Gdy znasz płeć noworodka, możesz także wybrać akcesoria dla bobasa – jeżeli spodziewasz się córeczki, wspaniałym elementem wyposażenia będzie wózek Venicci Tinum Upline w delikatnym odcieniu pudrowego różu.

Jak już się dowiedziałeś, istotna jest także płeć maluszka. Chłopcy rozwijają się inaczej niż dziewczynki i w różnych momentach ich życia mogą być znacznie wyżsi, niż ich rówieśniczki. Jeżeli spojrzysz, jak narysowana jest siatka centylowa chłopców lub dziewczyn, zauważysz też, że w niektórych miejscach kanały centylowe gwałtownie się rozszerzają, a linie kierują się bardziej pionowo. To wiek malca, w którym może on urosnąć nawet kilkanaście centymetrów w ciągu roku!

Zaznacz punkt na siatce

Oznaczenia na siatkach centylowych najlepiej jest prowadzić zawsze w tym samym miejscu, np. na wydrukowanej siatce lub tej, która znajduje się w książeczce zdrowia dziecka. Dzięki temu najpotrzebniejsze dane będziesz mieć zawsze pod ręką, a lekarz pediatra będzie w stanie zweryfikować te informacje, np. podczas wizyty przed szczepieniem lub kontroli po przebytej infekcji. Książeczkę zdrowia dziecka miej ze sobą w torbie pielęgnacyjnej i zabieraj ta dłuższe wyjazdy lub wakacje samochodem – na rodzinne wycieczki wybierz też najbezpieczniejszy model fotelika samochodowego dla niemowląt, np. Recaro Avan z bazą.

Interesuje Cię siatka centylowa wzrostu chłopców? Połóż przed sobą wykres i na osi poziomej znajdź wiek dziecka. Na osi pionowej powinieneś odszukać wzrost malucha. Gdy poprowadzisz linie od tych miejsc na osiach, zaznacz punkt tam, gdzie linie się przecinają. Takie same czynności wykonaj wtedy, gdy potrzebna Ci siatka centylowa wagi chłopców. Punkt przecięcia to jednocześnie centyl, który odpowiada wzrostowi lub wadze maleństwa.

Odczytaj wynik

Zaznaczony punkt na wykresie to wartość, która pomaga określić rozwój Twojego smyka. Punkt przecięcia znajduje się w okolicy 50. centyla? Oznacza to, że Twoja córeczka lub synek rozwija się przeciętnie i znajduje się blisko średniej, która określa dany parametr. Punkt pojawia się w okolicy 90. centyla? To znak, że Twój maluch jest wyższy lub cięższy od 90% jego rówieśników tej samej płci.

Pamiętaj, by nie mierzyć dziecka kilka razy dziennie, a pomiaru wagi dokonywać zawsze o tej samej porze dnia, najlepiej rano. Niech nie zdziwi Cię sytuacja, gdy po kilku tygodniach przybierania na wadze bobas zatrzyma się na jednej wadze, by w tym czasie urosnąć o kilka centymetrów. Wzrost niemowląt często odbywa się skokowo, ale jeśli systematycznie postępuje, nie jest to powodem do obaw. Być może widocznym dowodem na prawidłowy rozwój dziecka będzie to, że przestanie się mieścić w gondoli wózka – na takie okoliczności warto wyposażyć się w model 2w1 i płynnie zamienić wersję głęboko-spacerową na spacerówkę z otwartym siedziskiem, co jest możliwe w przypadku wózka Espiro Next Up Black.

Siatka centylowa chłopców – wzrost i waga w normie

Siatka centylowa, chłopcy, waga niemowlęcia zgodnie z normą? Łatwo zagubić się w gąszczu rodzicielskich obowiązków, zwłaszcza gdy po raz pierwszy trzymamy na rękach bezbronnego noworodka. Równie łatwo poczuć się niepewnie, gdy zaprzyjaźniona sąsiadka lub dawno niewidziana ciocia sugeruje, że Twoje dziecko waży zbyt mało lub wręcz odwrotnie – wygląda na wyjątkowo „zdrowe i pulchniutkie”.

W takich okolicznościach z pomocą przychodzą siatki centylowe. Chłopcy – wzrost i wagę sprawdzisz na wykresach i będziesz mógł śledzić to, czy bobas rozwija się w swoim rytmie. Dziewczynki – podobnie, tylko na wykresach dla płci żeńskiej. Gdy malec według siatek centylowych wagi znajduje się między 3 a 25 centylem, oznacza to szczupłość, 25-90 centyl to waga prawidłowa, a 90-97 centyl – nadwaga. Jeśli niemowlę znajduje się poniżej 3. centyla, oznacza to niedowagę, a gdy powyżej 97. centyla – otyłość. W obu tych sytuacjach konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Siatka centylowa chłopców – kalkulator

Jeżeli dla Ciebie lub Twoich bliskich trudna do wykorzystania jest tradycyjna siatka centylowa chłopców, kalkulator centylowy może okazać się prostym narzędziem do weryfikacji wagi lub wzrostu dziecka. Wówczas uzyskane wyniki zapisuj w jednym miejscu, np. z podaniem daty pomiaru, dla dalszej weryfikacji wyników np. przez lekarza pediatrę. Nie musisz martwić się, jeśli Twoje dziecko stale utrzymuje się w jednym kanale centylowym – nawet niski centyl nadal oznacza, że rozwój nie jest zaburzony.

Staraj się, aby wykorzystywać ten sam kalkulator, ponieważ system liczenia na różnych stronach internetowych może się różnić. Podczas opieki nad niemowlęciem korzystaj tylko ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł wiedzy. Nie sugeruj się opiniami innych rodziców na forach lub niezweryfikowanymi historiami zasłyszanymi na placu zabaw. W razie wątpliwości skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty lub pediatry, który oceni, czy Twój smyk jest już gotowy na samodzielne chodzenie lub rozszerzanie diety w praktycznej huśtawce Maxi Cosi Cassia.

siatka-centylowa-chlopcow

Siatki centylowe – czy jest się czego bać?

Siatki centylowe to pomoc dla rodziców i lekarzy. Dzięki nim każda osoba jest w stanie dość precyzyjnie określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Nie zawsze zauważone zmiany na siatkach centylowych oznaczają poważną chorobę. Niekiedy są jednak sygnałem, że zaczyna się dziać coś niepokojącego i wówczas wskazane jest wykonanie kontrolnych badań bądź zmiana dotychczasowego jadłospisu.

Co może nas zaniepokoić? Obserwuj swoją pociechę, gdy przez kilka miesięcy jej waga lub wzrost utrzymują się w tym samym przedziale, po czym nagle gwałtownie podnoszą się lub spadają do niższego kanału. Problematyczne jest też zatrzymanie się dziecka przez długi czas na jednej wadze lub wzroście. Reaguj na wszystkie nietypowe zmiany w zachowaniu dziecka – nie lekceważ, gdy malec zbyt często płacze, nie ma apetytu lub pręży się podczas jazdy wózkiem, nawet w wygodnym i dobrze amortyzowanym wózku głęboko-spacerowym, np. Easywalker Jimmey.

Siatki centylowe dla dzieci – uwzględnienie różnic między maluchami

Dorośli ludzie różnią się między sobą wieloma aspektami. Jedni z nas są wysocy i szczupli, inni mają wąskie ramiona i szerokie biodra. W przypadku dzieci często zapominamy, że i one mają prawo rosnąć w różnym tempie, w zależności od tego, jak rozwijali się ich przodkowie. Nawet kilkutygodniowe niemowlęta potrafią znacznie się różnić, mimo tej samej lub zbliżonej daty urodzenia.

Na nasz wygląd zewnętrzny wpływają geny, które otrzymaliśmy od mamy i taty. Jeśli ojciec dziecka jest wyjątkowo wysoki, a jego dziadkowie i krewni mieli wzrost godny koszykarza, najprawdopodobniej Twój syn będzie przewyższał długością ciała swoich rówieśników. Tak samo z córkami – być może odziedziczą one po mamie długie i gęste włosy, albo będą mieć ciemną oprawę oczu, którą zawdzięczają genom dziadków. Z tego względu siatki centylowe pozwalają obiektywnie ocenić, czy dziecko płynnie się rozwija, w swoim indywidualnym rytmie.

Na wzrost i wagę dziecka wpływa wiele czynników – sposób odżywania, aktywność fizyczna, czy też sposób spędzania wolnego czasu przez opiekunów maluszka. Nie bez znaczenia jest to, jak malec odpoczywa i czy dobrze sypia – podczas snu wydłużają się kości, a nasz organizm produkuje hormony, potrzebne do wzrostu. Z drugiej strony wychodzące zęby, długotrwała infekcja czy stres mogą spowodować, że bobas chwilowo zatrzyma się na siatkach centylowych. Z tego względu zawsze konsultuj swoje wątpliwości z lekarzem pediatrą i pozwól brzdącowi rozwijać się na swój indywidualny sposób – to najlepszy przepis na szczęśliwe dzieciństwo Twojej pociechy i spokój każdego rodzica.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up