+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
wzrost dziecka

Wzrost dziecka a wiek. Wszystko, co musisz wiedzieć!

2024-06-28

Ważne, żeby obserwować zmieniający się wzrost dziecka. To pozwala szybko zauważyć nieprawidłowości w rozwoju. Dowiedz się, jak przeprowadzać pomiary i kiedy należy się zaniepokoić wynikami. Podpowiadamy też, do kiedy rośnie głowa dziecka.

Spis treści:

To, jak rośnie dziecko, jest ważne dla rodziców i lekarzy. Wzrost należy bowiem do jednego z najważniejszych parametrów wskazujących na to, czy człowiek rozwija się prawidłowo. Podobnie jak waga jest sprawdzany podczas bilansów, ale dodatkowo warto kontrolować go w domu. Samodzielne, regularne mierzenie dziecka to najlepszy sposób, żeby wychwycić ewentualne nieprawidłowości i w porę na nie zareagować. Wzrost dziecka a wiek – dowiedz się, jakie są między nimi zależności i kiedy należy poprosić lekarza o opinię.

wzrost-dziecka2

Jak szybko rośnie dziecko?

Wzrost dziecka stanowi jeden z najważniejszych wskaźników jego zdrowia i rozwoju. Podczas badań u pediatry maluch jest zawsze mierzony i ważony. Pomiary są najczęstsze u niemowląt, a następnie zdarzają się coraz rzadziej. Dlaczego tak jest? Żeby się dowiedzieć, warto poznać odpowiedź na pytanie: kiedy dziecko rośnie najszybciej? Ma to miejsce w pierwszym roku życia. To właśnie wtedy można zauważyć dynamiczne zmiany.

To, jak szybko rośnie dziecko, zależy od wielu czynników, np. genetyki czy diety. Nie bez znaczenia są też choroby, które wpływają na tempo wzrostu. Może być to m.in. wrodzony przerost nadnerczy. Również istotny jest sposób odżywiania. Jeśli dieta nie jest prawidłowo zbilansowana, dziecko może nie rozwijać się prawidłowo, a w tym rosnąć zbyt wolno.

Na to, jak rośnie dziecko, niebagatelny wpływ ma ilość snu. Chodzi o hormon wzrostu, który jest wytwarzany przez całą dobę, jednak najsilniej między 22 a północą. Jeśli więc występują zaburzenia snu, może się to przełożyć na wzrost dziecka.

Ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do snu. Niech do pomieszczenia nie dociera światło lamp zewnętrznych. Nie należy pozostawiać dziecku lampki czy telewizora włączonego na noc, ponieważ prowadzą one do wystąpienia zaburzeń snu.

wzrost-dziecka-grafika

Dziecko nie rośnie w prawidłowym tempie – dlaczego?

Zdarza się, że dziecko nie rośnie tak szybko, jak jego rówieśnicy. Warto pamiętać, że pewne różnice w rozwoju są zupełnie naturalne i nie należy się nimi przejmować. Zdarza się jednak, że wzrost dziecka jest wyjątkowo daleki od prawidłowego. Mówi się wtedy o niskorosłości, czyli zaburzeniu wzrastania.

Nieprawidłowy wzrost może być spowodowany złą dietą, w której jest za mało białka i kalorii. Zdarza się, że winne są przewlekłe choroby, które przyczyniają się do niedożywienia – to m.in. nieswoiste zapalenie jelit. Do zaburzeń dochodzi również, kiedy dziecko zmaga się z chorobami autoimmunologicznymi.

Jakie choroby wpływają na zaburzenia wzrastania?

  • Somatotropinowa niedoczynność przysadki – powoduje, że zmniejsza się ilość hormonu wzrostu we krwi.
  • Niedoczynność tarczycy – hormony tarczycy mają wpływ na syntezę i wydzielanie hormonu wzrostu.
  • Zespół Turnera – jego przyczyną jest brak jednego chromosomu X. Wolne tempo wzrostu można zaobserwować już w dzieciństwie, natomiast w okresie dojrzewania nie ma skoku pokwitaniowego.

Ile rośnie dziecko w ciągu roku?

Jak szybko rośnie noworodek? Wzrost w okresie niemowlęcym powinien zmienić się o nawet 30 cm. To czas, kiedy dziecko rośnie najszybciej. Później tempo wzrostu maleje.

Jak rośnie dziecko?

  • Dwulatki i trzylatki rosną mniej więcej 5–6 cm na rok.
  • U dzieci wczesnoszkolnych tempo wynosi 7–8 cm na rok.
  • Wzrost ponownie przyspiesza w okresie dojrzewania płciowego – u chłopców to około 11 cm na rok, a u dziewczynek 10.
wzrost-dziecka4

Wzrost dziecka – od noworodka do przedszkolaka

Wzrost dziecka a wiek – te zależności warto znać, żeby móc zaobserwować ewentualne nieprawidłowości w rozwoju. Dowiedz się, ile cm powinna mierzyć Twoja pociecha na poszczególnych etapach rozwoju.

Wzrost noworodka: ile cm ma noworodek?

50 cm to średni wzrost noworodka. Mieści się najczęściej w granicach 48–53 cm. Po miesiącu maluch wchodzi w okres niemowlęcy. To czas, w którym długość ciała zmienia się dynamicznie. Wzrost niemowlaka będzie zwiększał się o około 2 cm co miesiąc.

Wzrost rocznego dziecka

Wzrost niemowlaka zmienia się szybko. Właśnie dlatego maluch po ukończeniu 12. miesiąca życia może mierzyć już około 75 cm. Wzrost rocznego dziecka będzie zmieniał się teraz wolniej, jednak wciąż może być to około 1 cm na miesiąc.

Wzrost 4-latka

Wzrost dziecka w wieku 4 lat to około 100 cm. Nie zmienia się już tak szybko. Wzrost 4-latka będzie się zwiększał o około 5–7 cm rocznie.

Kiedy dziecko rośnie najszybciej?

Są dwa okresy, kiedy dziecko rośnie najszybciej. Takim etapem jest pierwszy rok życia. Zauważysz, jak szybko rośnie noworodek, a później niemowlę. Wzrost w pierwszym roku życia zmieni się o nawet 30 cm.

Drugi etap przyspieszonego tempa wzrostu to okres dojrzewania. Zmiany pojawiają się w wieku 10–12 lat. To czas, w którym dochodzi do gwałtownych przemian sylwetki. Intensywnie zmienia się wzrost, wydłużają kończyny, zwiększa się też waga.

Ile dziecko rośnie w ciągu roku, gdy dojrzewa? Zmiana może wynieść nawet kilkanaście cm na rok. U chłopców jest większa. Osiągnięcie maksymalnego wzrostu następuje u nich w wieku 20 lat. U dziewczynek natomiast wcześniej, bo rosną mniej więcej do 16. roku życia.

Bóle wzrostowe – co to takiego?

Warto wiedzieć, że w momencie, gdy wzrost dziecka zmienia się naprawdę dynamicznie, może dochodzić u niego do tak zwanych bólów wzrostowych. Pojawiają się najczęściej w nocy, przez co utrudniają sen. Zazwyczaj dotyczą nóg. Przyczyny nie są do końca poznane, jednak najbardziej prawdopodobne wydaje się, że problem wynika z intensywnego wzrostu lub dużego wysiłku fizycznego w ciągu dnia.

Bóle wzrostowe są symetryczne. Występują w wieku 3–12 lat zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. Dotyczą mięśni, a nie stawów. Gdy bóle nóg są bardzo uciążliwe, zawsze należy poprosić o opinię specjalistę. Ważne, żeby upewnić się, że dolegliwości to wyłącznie bóle wzrostowe.

Do kiedy rośnie głowa dziecka?

Głowa dziecka rośnie najszybciej w dwóch pierwszych latach życia. U noworodka jej obwód wynosi około 35 cm. Do pierwszego roku życia zwiększy się do 47 cm. W drugim roku życia tempo wzrostu zwalnia. U trzylatka obwód głowy powinien wynosić około 50 cm. Po trzecim roku życia będzie rosła jeszcze wolniej. U pięciolatka jej rozmiar wynosi około 90% rozmiaru całkowitego.

Wiesz już, do kiedy rośnie głowa dziecka. Dlaczego to ważne? Badanie obwodu głowy jest obok sprawdzania wagi i wzrostu jednym z najważniejszych kryteriów oceniających prawidłowy rozwój dziecka. Zbyt szybki lub za wolny przyrost centymetrów nie musi oznaczać problemów zdrowotnych, choć sprawia, że z pewnością lekarz przyjrzy się maluszkowi bliżej.

Trzeba też pamiętać, że sprawdzenie wagi czy wzrostu nie jest tak trudne jak kontrolowanie obwodu głowy dziecka. Łatwo przyłożyć miarkę w nieco inne miejsce. Ruchliwy maluch też nie usprawnia dokonania pomiarów. Pamiętaj więc, że takie badanie jest obarczone sporym ryzykiem błędu. Oprócz wyników lekarz zwróci też uwagę na obecność ciemiączek, symetrię, a także inne kwestie rozwoju psychoruchowego.

wzrost-dziecka3

Jak mierzyć wzrost dziecka?

Żeby móc zaobserwować ewentualne nieprawidłowości, trzeba regularnie sprawdzać, jak rośnie dziecko. O czym pamiętać, żeby uzyskać dobre wyniki?

Ile cm ma noworodek – jak sprawdzić?

W przypadku maluszków sprawdzenie wzrostu może być nieco kłopotliwe. Dziecko musi znajdować się w pozycji leżącej. Umieść maluszka na płaskiej powierzchni i delikatnie naciągnij jego nogi. To pozwoli uzyskać dokładny pomiar długości ciała.

Wzrost dziecka w wieku powyżej 2 lat – jak mierzyć?

Żeby sprawdzić wzrost u większego dziecka, poproś je o stanięcie pod ścianą. Ważne, żeby było na boso. Niech pięty, pośladki i plecy przylegają do ściany. Głowa powinna być ustawiona w taki sposób, żeby linia wzroku była równoległa do podłogi. Dziecko nie może więc zadzierać głowy wysoko lub spoglądać pod nogi.

Wykorzystaj ołówek. Przyłóż go do głowy dziecka w taki sposób, żeby rysikiem był skierowany w stronę ściany. Narysuj kreskę, która wskazuje wzrost dziecka. Teraz wystarczy przyłożyć miarkę od zaznaczonego miejsca do podłogi i gotowe.

Mierzenie wzrostu dziecka – o czym jeszcze pamiętać?

Staraj się wykonywać pomiar zawsze o tej samej porze. Najlepiej jest robić to o poranku. Zadbaj o to, żeby dziecko przyjęło prawidłową pozycję. Musi być wyprostowane, mieć ręce ułożone wzdłuż ciała i złożone pięty.

Wykorzystuj zawsze to samo akcesorium do pomiaru. Najlepsza będzie taśma miernicza w stalowej wersji. Krawieckie miarki łatwo ulegają rozciągnięciu. Pamiętaj, że zaznaczenie wzrostu na ścianie jest pomocne, ale znacznie wygodniej będzie Ci go kontrolować, jeśli będziesz zapisywać wyniki wraz z datą w przeznaczonym do tego notatniku. Możesz od razu skorzystać z siatki centylowej.

Jeśli wzrost dziecka budzi wątpliwości, zawsze warto poprosić lekarza o opinię. Regularne bilanse są do tego dobrą okazją. Nie należy jednak na nie czekać, jeśli oprócz niepokojącego wzrostu (zbyt małego lub zbyt dużego) pojawiają się też inne objawy. Po konsultacji pediatra może zdecydować o konieczności wizyty u endokrynologa dziecięcego.

Warto wiedzieć, czym są siatki centylowe. To wykresy, które są stosowane do oceny rozwoju dziecka. Oprócz wzrostu kontrolują też między innymi wagę czy obwód główki. Z narzędzia korzystają zarówno lekarze, jak i rodzice.

Żeby zastosować siatkę, trzeba znać dokładny wiek dziecka oraz wartość parametru, np. wzrostu czy wagi. Punkt przecięcia się linii wyznacza tak zwany centyl. Przykładowo jeśli dziecko znajdzie się na 50 centylu dla wzrostu, oznacza to, że 50% dzieci w tym samym wieku i tej samej płci ma taką samą długość ciała, a pozostałe 50% większą.

Wzrost dziecka a wiek – wiesz już wszystko!

Wiesz już, ile dziecko rośnie w ciągu roku i w jaki sposób kontrolować jego wzrost. W dwóch momentach życia rozwój jest szczególnie błyskawiczny. Zauważysz to, gdy już po kilku miesiącach gondolę trzeba będzie zmienić na spacerówkę. Warto od razu wybrać zestaw wózków 2w1, żeby dynamika zmian Cię nie zaskoczyła. Oto przykłady takich produktów:

  • Adamex Oslo – wyróżnia się dużymi kołami, które zapewniają komfort podczas poruszania się nawet po nierównej nawierzchni. Ma solidny stelaż oraz dużą budkę zabezpieczającą dziecko przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. W zestawie z wózkiem znajduje się torba pielęgnacyjna.
  • Mutsy Flow – model wyposażony w duży kosz zakupowy. Zastosowany w nim system wentylacji dba o komfort termiczny maluszka w upalne dni. Wózek świetnie sprawdzi się podczas podróży,  jest wygodny do składania i przenoszenia.
  • Thule Urban Glide 4 – wyposażony w cztery pompowane koła, które gwarantują wyjątkową stabilność niezależnie od rodzaju podłoża. W budce znajdują się okienka wentylacyjne, które gwarantują prawidłową cyrkulację powietrza w letnie miesiące. Przednie koła są obrotowe, ale można je zablokować do jazdy na wprost.

Kolejna duża zmiana wzrostu następuje w okresie dojrzewania. Mówi się wtedy o skoku pokwitaniowym. Trudno go przeoczyć, ponieważ to czas wielu różnorodnych zmian.

Sprawdzanie wzrostu dziecka pozwala kontrolować, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Żeby pomiar przeprowadzić w odpowiedni sposób, trzeba zadbać o to, żeby zawsze robić to o tej samej porze, stosować dobrej jakości miarkę i pilnować, czy dziecko przyjmuje odpowiednią pozycję. U maluszków warto sprawdzać również obwód główki. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyników pomiarów zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.

Potrzebujesz wózka dla dziecka? Sprawdź ofertę sklepu BoboWózki, w której czekają na Ciebie wygodne modele głębokie dla kilkumiesięcznych maluszków i spacerówki dla starszych pociech!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up