+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
co potrafi 4-miesięczne dziecko

4. miesiąc życia dziecka. Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

2023-09-18

W 4. miesiącu życia maluszek staje się coraz bardziej ruchliwy, komunikatywny i zainteresowany otoczeniem. To niejedyne zmiany rozwojowe, które zachodzą w tym czasie. Sprawdź, co potrafi 4-miesięczne dziecko i co możesz zrobić, aby wesprzeć jego rozwój.

Spis treści:

4. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Jak ten czas leci – wyczekane, ukochane maleństwo jest już z Wami 4 miesiące! Przez ten czas z pewnością zauważyłaś, jak bardzo smyk się zmienił – z leżącego, śpiącego i jedzącego oseska w kilka tygodni przemienił się w aktywnego, ciekawego świata brzdąca. W 4. miesiącu dziecko nadal intensywnie się rozwija. Staje się coraz ruchliwsze i silniejsze. Z wielką ochotą odkrywa świat, korzystając przede wszystkim ze zmysłu dotyku i smaku. Chętnie chwyta w małe rączki znajdujące się w pobliżu przedmioty i wkłada je do ust.

Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

W 4. miesiącu życia pociechy ma miejsce czwarty skok rozwojowy. Następuje około 14.-19. tygodnia. W tym czasie malec staje się coraz sprawniejszy manualnie i bardziej komunikatywny. Zaczyna nawet dostrzegać związki między przyczyną a skutkiem. Na co dzień jest radosny i uśmiechnięty.

4 miesiąc życia dziecka grafika

Zdarza się, że skoki rozwojowe u niemowlęcia przebiegają bez objawów, choć znacznie częściej wiążą się z krótkotrwałymi widocznymi oznakami. Smyk może być zatem płaczliwy, marudny i rozdrażniony, chętnie przebywa w ramionach rodziców, a jego sen bywa bardzo niespokojny. Rodziców może zaniepokoić regres w zdobytych dotychczas umiejętnościach. Jest to jednak przejściowe, a po tym u malca pojawiają się nowe umiejętności zdobyte podczas skoku rozwojowego.

  • Rozwój zmysłów

W 4. miesiącu życia malca bardzo dobrze widoczny jest rozwój zmysłu smaku i dotyku. Jego chwyt jest coraz pewniejszy i mocniejszy. Dzięki temu smyk często podnosi zabawki, grzechotki i inne przedmioty znajdujące się w zasięgu jego wzroku, a następnie wkłada je do buzi.

  • Zdolności ruchowe

Rozwój dziecka w 4. miesiącu to również duży skok w umiejętnościach ruchowych i manualnych. U malca w tym wieku można już zauważyć próby zmiany pozycji, podpierania się na rękach, a nawet przemieszczania. Pociecha nadal chętnie bawi się rączkami. Zaczyna również przekładać przedmioty z ręki do ręki.

  • Zdolności poznawcze

4-miesięczny maluch zaczyna reagować na wywoływanie jego imienia, czym sprawia wielką przyjemność rodzicom. Uśmiecha się, odwraca wzrok i czasem główkę za głosem rodzica. Wydaje okrzyki radości. Reaguje też na swoje odbicie w lustrze.

Chcesz wybrać się z pociechą w podróż samochodem? Koniecznie zaopatrz się w bezpieczny fotelik Cybex Cloud Z2 0-13 kg lub Cybex Sirona T i-Size.

Prawidłowy rozwój 4-miesięcznego dziecka

4. miesiąc życia dziecka przynosi wiele zmian o charakterze emocjonalnym, psychicznym i fizycznym. Maluszek rośnie jak na drożdżach – waga dziecka w 4. miesiącu życia wynosi średnio od 5,3 kg do nawet 8,5 kg i jest przynajmniej o 70-80% większa od wagi urodzeniowej. Jego sen staje się coraz bardziej regularny – smyk przesypia nawet 4 godziny w nocy bez przerwy, a w dzień zwykle ma 2-3 drzemki. Poza tym jest bardzo aktywny, ma wiele energii i chęci do odkrywania świata.

W tym czasie sam otwiera już buzię, gdy otrzymuje sygnał do karmienia w postaci podania butelki albo przystawienia do piersi. Warto wykorzystać tę umiejętność i zacząć podawać mu kilka kropli mleka na łyżeczce. W ten sposób przygotujesz malca do kolejnego etapu, czyli rozszerzenia diety. Niedługo będzie bowiem można podać dziecku pierwszy posiłek niemowlaka po 4. miesiącu, czyli kaszkę ryżową, miksowane jabłka, banany i marchewkę.

Co potrafi 4-miesięczne dziecko? Poniżej znajdziesz konkretne informacje. Zobacz, jakie są standardowe umiejętności, które zwykle posiada smyk w tym wieku.

Przedstawione umiejętności nie muszą jednak wystąpić u każdego dziecka w tym samym czasie. Tempo rozwoju niemowląt jest różne i zależne od wielu czynników. Dlatego nie można stwierdzić jednoznacznie, że konkretna zdolność wystąpi np. w 14., a kolejna w 16. tygodniu życia maleństwa.

Jeśli nastąpi kilkudniowe czy tygodniowe opóźnienie bądź przyspieszenie, to nie powinien to być powód do niepokoju. Jeżeli jednak masz obawy i stresujesz się, czy umiejętności Twojego smyka są zgodne z tym, co „powinno” umieć dziecko w jego wieku, skorzystaj z porady specjalisty. Warto pozostawać w stałym kontakcie z pediatrą, który zna malucha, zatem może bez trudu ocenić, czy jego rozwój przebiega we właściwy sposób. Kiedy zaobserwuje niepokojące symptomy, na pewno zareaguje w porę i zleci wykonanie odpowiednich badań.

co potrafi 4 miesięczne dziecko

Rozwój fizyczny 4-miesięcznego dziecka

4. miesiąc życia niemowlaka jest intensywny pod względem rozwoju fizycznego. W tym czasie brzdąc potrafi już zazwyczaj:

  • prostować nóżki podczas leżenia na brzuchu, a następnie podeprzeć się na łokciach i unieść klatkę piersiową,
  • coraz lepiej odpychać się stopami od podłoża w celu przemieszczania się,
  • podnieść główkę, leżąc na brzuchu,
  • naprzemiennie i intensywnie kopać nóżkami podczas leżenia na brzuszku i pleckach,
  • mocno chwytać zabawki i inne przedmioty oraz przenosić je z ręki do ręki,
  • bawić się rączkami, składać je na wysokości brzuszka i klatki piersiowej,
  • chwytać zabawki i przedmioty całą dłonią, nie używając jednak jeszcze kciuka,
  • często wkładać dłonie i przedmioty do buzi, usprawniając w ten sposób koordynację usta-ręka,
  • świadomie reagować na zabawki, uderzając je piąstkami albo wyciągając po nie ręce,
  • utrzymywać prosto główkę podczas siedzenia z przytrzymywanymi rączkami albo gdy nosisz go w nosidełku, chuście bądź na rękach,
  • przekręcić się z pozycji leżącej na pleckach do pozycji na boku (tzw. przewrót całym ciałem).

Szkrab staje się też coraz bardziej świadomy swojego ciała – jego granic czy ułożenia poszczególnych części. W tym czasie zwykle u maluszka nie występuje już asymetria ułożeniowa, czyli układanie się dziecka asymetrycznie, z wyraźnym preferowaniem jednej strony ciała. Przejawia się to np. odwracaniem główki tylko w jednym kierunku, częstszym wkładaniem do ust konkretnej dłoni czy też układaniem się w kształt litery C.

Rozwój psychiczny 4-miesięcznego niemowlaka

4. miesiąc życia dziecka jest ważny także ze względu na jego rozwój psychiczny. W tym czasie smyk jest zazwyczaj uśmiechnięty i pełen energii do odkrywania świata. Ponadto 4-miesięczny szkrab najczęściej:

  • wydaje okrzyki radości;
  • z chęcią testuje nowo nabyte umiejętności, np. puszczanie baniek ze śliny. Jest nimi zafascynowany, przez co powtarza je często i długo;
  • jest bardzo zainteresowany otaczającymi go dźwiękami i przedmiotami, z uwagą je obserwuje;
  • reaguje na swoje imię;
  • lepiej rozpoznaje twarze (także w odbiciu lustrzanym);
  • reaguje na swoje odbicie w lustrze;
  • przygląda się dokładnie przedmiotom, bawi się nimi, poznaje różne faktury i kształty;
  • coraz lepiej komunikuje się z bliskimi;
  • zaczyna rozumieć, czym jest odległość;
  • bawi się swoim głosem i sprawdza różne sposoby jego wykorzystania – w tym celu krzyczy, parska, piszczy i mruczy.

U 4-miesięcznego malca mogą się też pojawić pierwsze oznaki świadomości. Przejawia się to tym, że brzdąc zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że gdy ktoś lub coś zniknie z jego pola widzenia, to nie oznacza, że przestaje istnieć.

4-miesięczne dziecko

Rozwój emocjonalno-społeczny

Co potrafi 4-miesięczne dziecko? Przede wszystkim umie już okazywać radość. Zadowolony brzdąc śmieje się radośnie i głośno. Maluch w tym wieku ponadto:

  • niemal bezbłędnie rozpoznaje głos mamy, taty, dziadków i rodzeństwa. Żywo na niego reaguje, co przejawia się m.in. wesołym gaworzeniem, głośnym śmiechem, szerokim uśmiechem czy zwiększeniem intensywności ruchów;
  • może reagować lękiem na obce osoby, np. te pojawiające się w domu albo na lekarza;
  • odwraca główkę w stronę, z której dochodzi dźwięk, zwłaszcza w kierunku znajomego głosu;
  • rozgląda się na wszystkie strony, wodzi wzrokiem za poruszającymi się obiektami;
  • jest bardzo towarzyski. Może reagować krzykiem lub płaczem, gdy nie ma w zasięgu wzroku rodzica. Dlatego gdy smyk nie śpi, lepiej nie zostawiaj go samego i zapewnij mu towarzystwo;
  • zaczepia rodziców, wydając różne odgłosy zmieniające się z czasem w zbitki dźwiękowe, takie jak ga-ga albo ba-ba (tzw. głużenie);
  • może przywoływać opiekunów, aby dotrzymali mu towarzystwa.

Maluszek może odczuwać frustrację, leżąc w głębokim wózku. Ze względu na duże zainteresowanie otoczeniem smyk chce oglądać świat. Jest też w stanie podnosić główkę. 4. miesiąc życia dziecka to jednak jeszcze nie jest czas na zmianę głębokiego wózka na spacerówkę. Aby tak się stało, malec musi nauczyć się samodzielnie siedzieć. Możesz jednak ułatwić mu obserwację w gondoli, podkładając pod plecy małą poduszkę.

co potrafi 4 miesięczne dziecko

4. miesiąc życia dziecka – jak wspierać rozwój maluszka?

Wiesz już, co potrafi 4-miesięczne dziecko. Możesz wesprzeć jego rozwój i umiejętności. Sprawdź, jak to robić prawidłowo:

  • intensywnie komunikuj się z pociechą. Mów do niej w prosty sposób, opowiadaj, co widzicie albo robicie. Czekaj też na reakcję i „odpowiedź” smyka;
  • pokazuj malcowi nowe przedmioty, zabawki oraz zapachy. Zbliżaj do jego noska warzywa oraz owoce i przyglądaj się jego reakcji;
  • często noś i tańcz z brzdącem na rękach. Śpiewaj mu kołysanki i piosenki. W ten sposób nie tylko wpływasz na jego rozwój i budujesz z nim więź, ale również polepszasz jego motorykę i wzmacniasz mięśnie. Dzięki temu szkrab jest też spokojniejszy;
  • jak najczęściej układaj smyka na odpowiednio zabezpieczonej podłodze, aby mógł swobodnie trenować ruchy;
  • stymuluj słuch dziecka, potrząsając grzechotką na zmianę po obu stronach ciała malca;
  • chwal pociechę, gdy prawidłowo wykona „zadanie”, np. zlokalizuje źródło dźwięku albo podeprze się na ramionach;
  • dostarczaj maluszkowi dostosowane do jego wieku zabawki wspierające rozwój. Najlepsze są gadżety o zróżnicowanych strukturach i wydające różne dźwięki. Podawaj je maluchowi do rączki oraz kładź w pobliżu dziecka, aby samo mogło próbować je chwycić;
  • wydawaj rozmaite dźwięki: pomruki, piski czy mlaśnięcia. Nie tylko bawią one malca, ale też wspierają jego rozwój, zachęcają do naśladownictwa i pomagają ćwiczyć zmysł obserwacji.

Nie zapominaj o szczepieniach. Zgodnie z zaleceniami 3. lub 4. miesiąc życia dziecka to czas na szczepienia:

  • przeciwko polio (chorobie Heinego-Medina, tzw. IPV) – I dawka,
  • przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib) – II dawka,
  • przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy (tzw. DTP) – II dawka.

4 miesiąc dziecka

Polecane produkty dla 4-miesięcznego dziecka

Wspierając prawidłowy rozwój 4-miesięcznego niemowlęcia, nie zapominaj o niezbędnych akcesoriach. Zadbaj o to, aby maluszka otaczały jedynie wysokiej jakości, bezpieczne przedmioty, dostosowane do jego wieku. W ofercie sklepu BoboWózki znajdziesz bogatą gamę produktów, z których każdy będzie dobrym wyborem. Wszystkie zostały bowiem wyselekcjonowane przez specjalistów. Na które artykuły warto zwrócić szczególną uwagę?

Poszukując akcesoriów dla 4-miesięcznego malca, koniecznie pamiętaj o bezpiecznym i wygodnym wózku, takim jak model Adamex Blanc Special Edition. Odpinany panel z oknem wentylacyjnym, przednie koła skrętne z blokadą jazdy na wprost, materacyk z włókna kokosowego oraz dodatkowy klin powiększający budkę zwiększają komfort i ochronę Twojego smyka.

Polecanym akcesorium jest też nosidełko ergonomiczne Cybex Yema Click Leather, pozwalające na użytkowanie przez dzieci, które samodzielnie utrzymują główkę. Siedzisko promuje właściwe ustawienie kręgosłupa, co sprawia, że pozycja nie jest szkodliwa dla maluszka. Ponadto smyk jest przodem do rodzica, co sprzyja utrzymaniu stałej bliskości.

Malcowi w tym wieku z pewnością przyda się też wanienka z wkładką dla noworodka. Model Stokke Flexi Bath przyda się podczas kąpieli w domu i w podróży. Wykonanie z certyfikowanych materiałów i wysokie standardy bezpieczeństwa zapewniają komfort i ochronę smykowi podczas pluskania się w wodzie. Zaletą akcesorium jest też łatwość użytkowania i czyszczenia.

Już wiesz, co potrafi 4-miesięczne dziecko

4-miesięczny malec już tak wiele potrafi! Każdy wspólny dzień może przynieść nowe umiejętności i zdolności. Bacznie obserwuj swoją pociechę i pomagaj jej w rozwoju, stosując się do naszych wskazówek. Podziel się z nami w komentarzu swoimi doświadczeniami z tego etapu życia malca.

Sprawdź również rozbudowany asortyment sklepu BoboWózki. Krzesełka do karmienia Cosatto Waffle 2 lub Maxi Cosi Home Minla, wózki, foteliki samochodowe, łóżeczka, akcesoria do wózka i inne gadżety sprawią, że każdy Wasz wspólny dzień będzie jeszcze przyjemniejszy i bezpieczniejszy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up