+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Ćwiczenia dla dzieci

Ćwiczenia dla dzieci – 8 propozycji na gimnastykę dla dziecka

2022-09-05

Ćwiczenia dla dzieci w zaciszu domowym to sposób na porcję ruchu i doskonałą zabawę, zwłaszcza gdy pogoda nie pozwala na aktywność pod gołym niebem. Szukasz pomysłów na inspirujące ćwiczenia dla pociechy? W tym artykule znajdziesz garść sprawdzonych propozycji.

Spis treści:

Ćwiczenia dla dzieci – sposób na rozwój i zabawę

Ćwiczenia w domu dla dzieci rozruszają mięśnie i stawy pociechy, dodadzą jej energii i pobudzą przepływ krwi. Właściwie dobrana do wieku i możliwości fizycznych malca gimnastyka to znakomity sposób na jego zdrowy i prawidłowy rozwój psychoruchowy. Wspólne ćwiczenia z pociechą mogą stać się też miłym sposobem na rodzinne spędzanie czasu, poza spacerami w wózku 3w1 Mast Swiss Design M4 X. Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki niej zarówno dzieci, jak i opiekunowie będą więc bardziej zadowoleni i uśmiechnięci.

Warto codziennie gimnastykować się z dzieckiem – zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu podczas spaceru, na który wybierzesz się z pociechą w wózku 2w1 Muuvo Slick 2.0. W dalszej części artykułu poznasz polecane ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci, które nie tylko pomogą w bezpiecznym i skutecznym rozwoju Twojej pociechy, ale zapewnią też doskonałą zabawę. Dowiesz się również, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Statystyki są alarmujące – aż co ósme dziecko w Polsce ma nadwagę. To oznacza, że w każdej klasie w szkole jest dwoje lub troje uczniów z nadprogramowymi kilogramami. To z kolei prosta droga do wielu poważnych chorób, z cukrzycą, zwyrodnieniem stawów czy nadciśnieniem tętniczym na czele. Dlatego tak ważne jest, aby zachęcać dzieci do aktywności od najmłodszych lat. Co zrobić, aby ćwiczenia fizyczne dla dzieci były dla nich czystą przyjemnością?

Przede wszystkim daj dziecku dobry przykład. Maluchy bacznie obserwują dorosłych. Jeśli pokażesz im, że sport jest ważną częścią życia rodzinnego i sprawia Ci przyjemność, to pociecha naturalnie przejmie zamiłowanie do aktywności w wolnym czasie.

Daj dziecku wybór. Pozwól mu spróbować różnych aktywności: karate, tańca czy jazdy na łyżwach, aby smyk mógł sam zadecydować, która z nich jest dla niego najlepsza. Testujcie razem różne zajęcia i traktujcie sport jako zabawę – tak samo dobrą jak spacery w wózku 3w1 Espiro Bueno + Cybex Aton B2 albo szaleństwa na placu zabaw.

Pamiętaj też, że ćwiczenia dla dzieci, niezależnie od wieku, powinny im sprawiać frajdę. Dzięki temu będą je wykonywały chętniej i dokładniej. Niekiedy wystarczy atrakcyjna nazwa ćwiczenia, powierzenie malcowi funkcji trenera bądź nieco wygłupów, np. wspólne miauczenie, szczekanie czy skakanie jak żabka podczas zabawy, aby trening stał się jeszcze przyjemniejszy.

Dobrze również, aby aktywność fizyczna dzieci odbywała się przy muzyce. Wykorzystaj zatem ulubione utwory pociechy lub zaskocz smyka nową playlistą, najlepiej stworzoną wspólnie z nim.

Przeczytaj również: Piosenki rytmiczne dla dzieci – co daje muzyczna gimnastyka?

cwiczenia-dla-dzieci

Ćwiczenia dla dzieci w domu – jak się do nich przygotować?

Aby ćwiczenia gimnastyczne dla przedszkolaków były przyjemne, a jednocześnie skuteczne i bezpieczne dla dzieci, należy się do nich właściwie przygotować. Najpierw zatem konieczne jest zorganizowanie odpowiedniego otoczenia do treningu. Możecie ćwiczyć pod gołym niebem, np. na placu zabaw albo łące, na który dotrzecie podczas przyjemnego spaceru z pociechą w wózku 2w1 Adamex Lumi Air Lux.

Jeśli natomiast zostaniecie w domu, to pamiętaj o właściwym przystosowaniu przestrzeni. Pokój, w którym będziecie ćwiczyć, musi być przygotowany tak, aby w trakcie ćwiczeń nie zahaczyć o znajdujące się wokół zabawki albo meble. Dlatego też zawczasu pochowajcie wspólnie wszystkie misie, klocki i inne przedmioty do pudełek lub odłóżcie je na półkę.

Odsuńcie również meble, zwłaszcza krzesła, stół czy stolik nocny, aby nie wpaść na nie podczas intensywnej zabawy. W przypadku ograniczonej przestrzeni zaleca się przesunięcie mebli pod ścianę albo nawet wyniesienie ich z pokoju. Aby móc wykonywać proste treningi z dzieckiem, w zupełności wystarczy fragment podłogi o wymiarach maty do ćwiczeń.

Proste ćwiczenia dla dzieci można wykonywać zarówno w pokoju dziecięcym, jak i salonie bądź sypialni. Dobrze, aby na podłodze znajdował się dywan, który przyda się w razie ewentualnych upadków, ale nie jest on konieczny.

Przygotowując się do treningu, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Szczególnie istotne jest wygodne ubranie, które nie krępuje ruchów, ale jednocześnie nie jest zbyt szerokie. Do ćwiczeń najlepiej przyda się klasyczny T-shirt i komfortowe legginsy albo spodnie dresowe.

Ćwiczenia z piłką dla dzieci lub aktywności dowolnego innego rodzaju można wykonywać boso bądź w butach sportowych. Nie zaleca się natomiast treningów w skarpetkach, które mogą się ślizgać po podłodze albo macie, co zwiększa ryzyko bolesnego upadku.

Zrezygnuj również z aktywności w krótkim czasie po posiłku, ponieważ może się to skończyć refluksem, zgagą, a nawet wymiotami. Warto odczekać około dwóch godzin, zanim zaczniecie ćwiczyć. W tym czasie możecie wybrać się na wspólny spacer z wózkiem Coletto Maya Automatic. Dobrym pomysłem jest także rozpoczęcie krótkiego treningu z dzieckiem od razu po obudzeniu, jeszcze przed śniadaniem.

Ćwiczenia fizyczne dla dzieci – sprawdzone propozycje

Wiesz już, dlaczego warto wykonywać z pociechą ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci. Teraz sprawdź polecane ćwiczenia, które możesz realizować podczas porannych albo popołudniowych treningów ze smykiem. Ich wykonywanie zgodnie z instrukcją zapewni bezpieczeństwo dziecku, a jednocześnie wpłynie na jego prawidłowy rozwój fizyczny.

Pamiętaj, aby trening rozpocząć od krótkiej rozgrzewki i rozciągania. Na zakończenie ćwiczeń również należy wykonać rozciąganie, które rozluźni i zrelaksuje napięte mięśnie.

Wyścig raków

To rodzaj ćwiczenia dla dzieci w domu szczególnie polecany dla pociech w wieku przedszkolnym. Polega na tym, że malec opiera się na nogach i rękach brzuchem do góry, unosi biodra i wędruje po pokoju w tej pozycji. Dzięki niej ćwiczy równowagę, a także wzmacnia mięśnie brzucha i rąk. Najlepiej, aby smyk wykonał to ćwiczenie kilkukrotnie, np. obchodząc wokół pokój dwa albo trzy razy.

Wyścig wielbłądów

Równie angażujące, a jednocześnie sprawiające mnóstwo zabawy ćwiczenie to tzw. wyścig wielbłądów. Jest nieco łatwiejsze niż „wyścig raków”, dlatego sprawdzi się nawet u trochę młodszych dzieci. Polega na tym, że dziecko chodzi na czworakach, ale z wypiętą pupą i wyprostowanymi nogami, dzięki czemu wygląda, jakby miało wielbłądzi garb.

To świetny pomysł na zabawę w grupie – „wielbłądy” mogą ścigać się, który z nich szybciej dotrze do mety. Dla utrudnienia pociecha może starać się odwzorować chód zwierzaka, chodząc symetrycznie – najpierw przestawia lewą nogę i rękę, później prawą nogę i rękę.

„Wyścig wielbłądów” to doskonały rodzaj ćwiczenia na koordynację ruchową dla dzieci, ponieważ wspomaga równowagę, zręczność i mobilność malca. Dzięki niemu dziecko rozwija różne partie mięśni, a przy tym świetnie się bawi samodzielnie albo w gronie przyjaciół lub rodziny.

Koncert gimnastyczny

Jako poranne ćwiczenia dla dzieci świetnie sprawdzi się też „koncert gimnastyczny”. Polega na tym, że pociecha siedzi na podłodze, podparta z tyłu dłońmi, z nogami ugiętymi w kolanach. Następnie unosi zgięte nogi i na hasło „bęben” uderza delikatnie piętami o podłogę. Na hasło „pianino” gra na podłodze palcami stóp (lekko uderza nimi o podłoże). Jednym z wariantów tej zabawy jest też wystukiwanie piętami lub palcami rytmu konkretnej, znanej dziecku piosenki, np. „Wlazł kotek na płotek”.

Ćwiczenie to stanowi dobry sposób na wspomaganie rozwoju stawów i mięśni malucha. Pociecha ćwiczy też swą koncentrację, ponieważ musi być skupiona, aby nie pomylić się i sprawnie uderzyć palcami lub piętami o podłogę. Ponadto jest to doskonała zabawa dla dzieci, które uwielbiają muzykę i śpiewanie. Ćwiczenie pozwala więc połączyć kilka tak lubianych przez najmłodszych aktywności.

Zabawa w basen

Bardzo prostym do wykonania ćwiczeniem jest „zabawa w basen”. Polega na tym, że maluch leży na podłodze na brzuchu i „pływa” żabką. Używa jednak tylko rąk, a nie nóg. Zabawa jest łatwa, a jednocześnie skutecznie wzmacnia mięśnie rąk pociechy. Zabawę możesz nieco urozmaicić – szkrab może lekko podnieść brzuch podczas ćwiczenia.

Szczeniaczek

Do ćwiczenia o nazwie „szczeniaczek” potrzebne są przynajmniej dwie osoby, w tym najlepiej, aby jedna była dorosła (rodzic bądź starsze rodzeństwo). Polega na tym, że dorosły stoi na podłodze w szerokim rozkroku, a malec biega na czworakach wokół nóg i między nogami, wykonując ósemki.

Dla zwiększenia frajdy z zabawy i lepszego „wczucia się” w postać pieska dziecko może poszczekiwać i popiskiwać podczas biegania. Tego typu ćwiczenia dla dzieci to bardzo dobry pomysł na zabawę rodzinną i wspólne spędzenie czasu. Jednocześnie wspomagają koordynację ruchową i rozwijają różne partie mięśni.

Zabawa w lustro

Polecaną zabawą, która sprawdzi się już w przypadku najmłodszych dzieci, jest „gra w lustro”. Jej zasady są bardzo proste. Do jej przeprowadzenia potrzebne są dwie osoby, które siadają po turecku naprzeciwko siebie. Jedna z nich (np. dorosły) wykonuje różne ruchy, np. kiwanie na boki głową, „wkręcanie żarówek” czy rysowanie kół rękoma w powietrzu. Druga natomiast (np. dziecko) naśladuje wszystkie ruchy. Później następuje zamiana ról.

Zabawa jest świetnym pomysłem na odetchnięcie i krótką przerwę po bardziej angażujących i wyczerpujących ćwiczeniach. Dostarcza jednak mnóstwo frajdy i przyjemności. Ćwiczenia dla dzieci tego typu rozwijają umiejętność obserwacji. Możesz do nich wprowadzić więcej aktywności ruchowej, np. przysiadów czy półobrotów do naśladowania przez dziecko. W ten sposób ćwiczenie wspomoże dodatkowo kondycję i mobilność malca.

Zabawę możecie też urozmaicić robieniem śmiesznych min, takich jak wystawianie języka, zrobienie ryjka itp. Dzięki temu dziecko będzie ćwiczyło mięśnie twarzy, co sprzyja wymowie.

Przeczytaj również: Płaskostopie u dziecka – czym jest i czy może się cofnąć? Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci

cwiczenia-dla-dzieci

Utrzymaj równowagę na piłce

Jeśli masz małe dzieci, koniecznie zaopatrz się w specjalne, duże piłki treningowe.Ćwiczenia na piłce dla dzieci są polecane już dla kilkumiesięcznych malców. Rodzic kładzie maluszka na brzuszku na piłce i delikatnie nią kołysze. Ćwiczenie to sprawdzi się zwłaszcza w przypadku smyków, które mają opory przed przebywaniem na brzuchu. Może być wykonywane w domu albo podczas spaceru na łąkę czy do ogrodu w wózku Jane Rocket 2.

Starsze dzieci mogą natomiast leżeć na brzuchu bądź na plecach na piłce i starać się utrzymać na niej równowagę. W przypadku zarówno najmłodszych, jak i starszych pociech, ćwiczenie to wspomaga u dziecka umiejętność utrzymania balansu, a także kontroli tułowia.

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci – przykładowe ćwiczenia z piłką

Przedszkolakom przydaje się gimnastyka korekcyjna dla dzieci. Przykładowe ćwiczenia z piłką służą zarówno profilaktyce, jak i korekcji wad postawy. Dzięki nim dziecko zwiększa siłę mięśniową i wydolność organizmu. Zabawy z piłką pomagają też kształtować u szkrabów nawyk prawidłowej postawy.

Do ćwiczeń korekcyjnych wykorzystaj piłkę w mniejszym rozmiarze. Ćwiczeń z wykorzystaniem piłki jest wiele. Jedno z nich polega na tym, że pociecha siada na podłodze z wyprostowanymi i złączonymi nogami, na których przy stopach leży piłka. Następnie unosi wyprostowane nogi do góry, a piłka toczy się po nogach w stronę bioder. Później unosi biodra i wykonuje podparcie tyłem, a piłka toczy się po nogach do stóp. Ważne, aby dziecko starało się, by piłka nie spadła mu z nóg.

Ćwiczenia dla dzieci – opisz swoje doświadczenia

Przedstawione wyżej ćwiczenia to bezpieczny i kreatywny sposób na aktywne spędzenie poranka lub popołudnia z dzieckiem. Jakie ćwiczenia wykonujesz ze swoją pociechą? Może znasz inne ćwiczenia, które wspomagają rozwój malca i zapewniają mu mnóstwo dobrej zabawy? Podziel się z nami swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami w komentarzu.

Zobacz również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Wózek 2w1 Kinderkraft Nea Nature Vibes, fotelik samochodowy albo krzesełko do karmienia – w naszej ofercie znajdziesz wszystko to, co niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa Twojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up