+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zabawy w lesie

Jakie zabawy w lesie zachęcą dzieci do spaceru?

2024-05-17

Zabawy w lesie są dla dziecka okazją do rozwijania różnych umiejętności i trenowania kondycji. Zachęć malucha do przebywania na świeżym powietrzu dzięki ciekawym aktywnościom. Poznaj nasze pomysły na ruchowe i kreatywne gry i zabawy w lesie.

Spis treści:

Przebywanie na zewnątrz to dla dziecka okazja do rozwijania zmysłów. Otacza go wtedy mnóstwo zapachów i wiele nowych rzeczy do obserwowania. Jeśli chcesz, żeby maluch rozwijał się blisko natury, regularnie zabieraj go na wycieczki do lasu. Pełen drzew obszar jest idealny na zwykły spacer, ale też do zorganizowania ciekawych zabaw. Na zewnątrz Twoja pociecha będzie miała okazję do aktywności ruchowej i dowiadywania się nowych rzeczy, a także do oddychania świeżym, niezanieczyszczonym powietrzem. Zastanawiasz się, jakie zabawy w lesie można zorganizować? Odkryj nasze pomysły i zainspiruj się, żeby wycieczki były jeszcze ciekawsze!

zabawy-w-lesie1

Zabawy w lesie – zachęć swoje dziecko do przebywania na łonie natury

Nim dowiesz się, jakie gry i zabawy w lesie można zorganizować, poznaj powody, by zabierać swoją pociechę właśnie do lasu. Przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu jest zdrowy. Poprawia zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne.

zabawy-w-lesie-grafika

Choć wiele dzieci uwielbia czas spędzany na dworze, są też takie, które wolą zostać w domu. To tam czeka na nie przecież mnóstwo atrakcji – ulubionych zabawek, a także komputer z bajkami. Warto spróbować zachęcić malucha do wyjścia. Pociecha z większą radością zdecyduje się na wycieczkę, jeśli czekają ją zróżnicowane zabawy w lesie.

Pozwól dziecku decydować, co zabierze ze sobą. Być może chętniej wybierze się na spacer do lasu z ulubioną maskotką lub gdy zapowiesz, że zorganizujecie tam piknik. Będzie Ci łatwiej zaplanować atrakcje i zabawy z dzieckiem w lesie, jeśli będziesz mieć wózek z pojemnym koszem.

Dobrym przykładem jest Cybex E-Priam 3.0. Ma pojemny, zamykany kosz, w którym zmieścisz potrzebne na spacerze przedmioty. Wózek doskonale poradzi sobie nawet w trudnych warunkach, ponieważ został wyposażony we wspomaganie. Jazda po nierównym terenie czy po wzniesieniach nie będzie trudna. W rączce zastosowano specjalne czujniki. Na podstawie siły nacisku dostosowują one siłę wspomagania. Bateria może pracować nawet przez 45 km – wiele zależy od pogody.

Peg Perego Selfie Plus jest natomiast dobrym wyborem, jeśli masz niewielki bagażnik. Spacerówka łatwo składa się do kompaktowych rozmiarów. Ma amortyzowane koła, dzięki którym dziecko nie odczuwa tak silnie nierówności. Jeśli pociecha zmęczy się wycieczką, możesz rozłożyć oparcie do pozycji leżącej. Dzięki temu zapewnisz optymalne warunki do drzemki. Łożyska kulkowe ułatwiają prowadzenie spacerówki. Przeciwsłoneczna budka ma filtr UV, który zapobiega nagrzewaniu się wnętrza wózka.

Sprawiaj, żeby każda wycieczka do lasu była ekscytującym przeżyciem. Dzięki temu maluch będzie zawsze chętny na spacer i ciekawy, jakie przygody czekają na niego tym razem. Czemu spędzanie czasu w lesie jest tak wartościowe?

 • Zieleń roślin działa uspokajająco.
 • Powietrze jest wyjątkowo czyste.
 • Dziecko ma szansę na rozwijanie wiedzy o roślinach i zwierzętach.
 • Wspólne przygody w lesie budują pozytywne relacje.
 • Ruch poprawia kondycję organizmu, z czego korzystają zarówno najmłodsi, jak i starsi uczestnicy wycieczki.

Zadbaj o to, żeby wycieczka była bezpieczna. Zwróć uwagę na ochronę przed słońcem – nie każde miejsce w lesie jest przecież zacienione. Szczególnie ważne jest też zabezpieczenie siebie i dzieci przed kleszczami.

Zabawy dla dzieci w lesie

Wiesz już, dlaczego zabawy w lesie dla dzieci są tak wartościowe. Czas dowiedzieć się, jak zorganizować czas wśród drzew, żeby spodobał się maluchom.

Po prostu spacer

Rozpoczynamy od najprostszego pomysłu. Czasem nie trzeba wymyślnych aktywności, a wystarczy po prostu spacer. Szczególnie, jeśli uczestniczy w nim większe grono osób.

Taką przyjemną wyprawę warto zakończyć piknikiem. Kilka pudełek wypełnionych owocami, koc i coś do picia to nic ciężkiego, a posiłek na świeżym powietrzu sprawia wiele radości. Będzie też dobrym momentem na odpoczynek po bardzo długim spacerze i nabranie sił na powrót. Na piknik możesz zabrać grę planszową lub książeczki, żeby go uatrakcyjnić.

Zbieranie patyków i szyszek

Zabawy z dzieckiem w lesie mogą polegać na zbieraniu skarbów. Szyszki, patyki czy kamyki w różnych rozmiarach i kształtach posłużą w domu do kreatywnych zabaw. Maluch może tworzyć z nich figurki, na przykład wykorzystując plastelinę do łączenia elementów. Wystarczy kilka kolorów farb akrylowych, żeby dzieci mogły tworzyć swoje dzieła na zebranych kamieniach. W czasie spaceru będą ćwiczyć spostrzegawczość, zbierając materiały, a w domu popracują nad kreatywnością i manualnymi zdolnościami, tworząc małe dzieła.

Rozpoznawanie zwierząt i roślin

Zabawy dla dzieci w lesie mogą łączyć się z nauką. Zaproponuj maluchom rozpoznawanie zwierząt lub roślin. Wydrukuj grafiki tego, co można spotkać w lesie, na przykład konwalii, mchu czy mrówek. Pobaw się z dzieckiem w detektywa, który ma za zadanie zauważyć te elementy krajobrazu. To sposób, żeby uczyć nazw roślin czy leśnych stworzeń w niezwykle skuteczny sposób, bo poprzez zabawę.

Podchody

Znana z obozów harcerskich zabawa w podchody w lesie pozwala urozmaicić czas spędzony na zewnątrz. Gra terenowa staje się najciekawsza, gdy uczestniczy w niej większa grupa osób. Świetnie, jeśli zorganizujesz ją podczas rodzinnego spaceru. Zabawa w podchody w lesie wymaga kreatywnego podejścia od organizatora. Musisz wymyślić różne zadania, które będą rozłożone na trasie oznaczonej w lesie strzałkami. Wystarczy, że wykonasz je z patyków poukładanych na ziemi.

Jakie zadania mogą czekać na uczestników wycieczki?

 • Odnalezienie figurki skrytej przy pniu drzewa.
 • Zebranie konkretnej liczby szyszek czy kamieni.
 • Napisanie patykiem na ziemi jakiegoś wyrazu.
 • Zebranie liści z różnych drzew.
 • Namalowanie czegoś na przygotowanych kartkach lub wykonanie obliczeń.

Podczas podchodów możesz też uczyć na temat ekologii. Jeśli Ci na tym zależy, niech jednym z zadań będzie zebranie śmieci. Pamiętaj, żeby zapewnić rękawiczki, które uchronią nie tylko przed zabrudzeniem, lecz także skaleczeniem o przedmioty z ostrymi krawędziami. Zabawy terenowe w lesie dla dzieci muszą być przecież bezpieczne!

Żeby zorganizować podchody, potrzebujesz nieco akcesoriów. Przydadzą Ci się kartki, na których wypiszesz zadania. Dobrze jest włożyć je w koszulki, żeby na pewno się nie zniszczyły. Jeśli planujesz zadanie związane z malowaniem, musisz oczywiście zabrać niezbędne akcesoria.

Zabawy terenowe w lesie dla dzieci będzie Ci wygodniej zorganizować, jeśli zadbasz o wygodne miejsce do przechowywania przedmiotów. Kosz wózka sprawdzi się do tego idealnie, ponieważ nie będzie trzeba dźwigać wszystkich rzeczy w torbie. Sprawdź model Tutis Viva 5. Ma pojemny, zamykany kosz. Jego zaletą są też duże koła, które ułatwiają pokonywanie nierówności. Producent dołącza do zestawu stylową torbę, co zapewnia jeszcze więcej miejsca do przechowywania.

Oparcie w siedzisku spacerowym możesz rozłożyć do pozycji leżącej. Dzięki temu w drodze powrotnej stworzysz maluchowi komfortowe warunki do drzemki. Po wymagających kreatywności zabawach lub aktywności ruchowej może być naprawdę zmęczony. Wózek ma koła odporne na przebicie. Dzięki temu nie musisz martwić się przykrymi niespodziankami podczas leśnej wyprawy.

Pamiętaj, żeby miejscom z zagadkami robić zdjęcia, szczególnie jeśli ma być ich dużo. Dzięki temu unikniesz pozostawienia rzeczy w lesie i tym samym niepotrzebnego śmiecenia.

zabawy-w-lesie3

Pozostałe atrakcje i zabawy w lesie dla dzieci

To wciąż nie wszystkie zabawy dla dzieci w lesie, jakie warto zorganizować. Przed Tobą kolejne pomysły! Z pewnością znajdziesz wśród nich aktywność, która spodoba się Twoim pociechom.

Zabawy ruchowe dla dzieci w lesie

Podczas wypadu do lasu możesz zorganizować zabawy ruchowe. Wystarczy, że zabierzesz niewielką piłkę, którą po prostu będziecie do siebie rzucać. Jeśli to jednak za nudne dla Twoich brzdąców, wypróbuj inne pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci w lesie. Mogą to być:

 • Ułożenie ścieżki sensorycznej, na przykład z fragmentów szyszek, a następnie pokonywanie jej oczywiście po zdjęciu butów.
 • Stworzenie toru przeszkód, który trzeba będzie pokonywać, na przykład przeskakując przeszkodę lub pełzając pod nią.
 • W roli zabawy w lesie dla przedszkolaków sprawdzi się wariant gry „raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”.

Kreatywne zabawy w lesie dla dzieci

W lesie na Twoje pociechy czeka mnóstwo przedmiotów, z których można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Wraz z maluchami zbierz opadłe liście z drzew, gałązki, szyszki i inne dostępne materiały. Zadaniem dzieci będzie ułożenie z nich obrazka.

Podczas takiej zabawy rozwija się wyobraźnia, a poza tym to okazja do trenowania koncentracji. Jeśli ma to być praca większej grupy, stanie się okazją do ćwiczenia umiejętności współpracy i trenowania zdolności komunikacyjnych. Każdy może mieć przecież nieco inny pomysł, a zadaniem będzie wtedy odnalezienie kompromisu.

Dzieci mogą również tworzyć obrazy na ziemi. Będzie to łatwiejsze, jeśli w ostatnim czasie padało. Patyk wystarczy, żeby powstały kreatywne propozycje. Jeśli spodziewasz się, że w lesie będzie nieco błota, zabierz kilka kawałków kartonu. Posłużą jako płótno do malowania mokrym piachem. Podczas wycieczki pozwól maluchom się pobrudzić. Niech mają okazję do dotykania różnych faktur.

W trakcie wizyty w lesie zaproponuj szukanie śladów jego mieszkańców. Mogą to być odbite na ziemi ślady przechadzającej się tamtędy zwierzyny, ale nie tylko. Jest duża szansa, by trafić na pióro ptaka czy pajęczynę. Do takiej zabawy w lesie z dziećmi nie potrzebujesz żadnych akcesoriów. Aktywność pozwala ćwiczyć spostrzegawczość.

Materiały dostępne w lesie na wyciągnięcie ręki można wykorzystać, żeby stworzyć zespół muzyczny. Obijanie o siebie patyków czy zgniatanie suchych liści w ręku to wszystko dźwięki, dzięki którym łatwo zorganizować wyjątkowy koncert. Niech dzieci same poszukają swoich instrumentów.

Zabawy w lesie z dzieckiem infografika

Jakie są jeszcze zabawy w lesie dla przedszkolaków?

To wciąż nie wszystkie pomysły, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy! Zabawy z dziećmi w lesie możesz rozpocząć, jeszcze gdy zmierzacie do wybranego miejsca. Wybierz literę i poproś uczestników wycieczki, by w otoczeniu znalazły przedmiot, którego nazwa się na nią zaczyna. Zabawa pozwala ćwiczyć spostrzegawczość. Możesz również poprosić o wymienienie roślin czy zwierząt, na które można trafić podczas pokonywania leśnych ścieżek. Taka zabawa ma edukacyjny walor.

Nieco trudniejszym zadaniem będzie budowa szałasu. Może się nie udać podczas jednej wycieczki. Warto wybrać miejsce oddalone od głównej trasy. Takie, do którego nie zagląda zbyt wiele osób. Chodzi o to, by nikt nie zepsuł starań maluchów. Gdy uda się zbudować szałas, podczas kolejnych wycieczek będzie można go odwiedzać. Stanie się miejscem na odpoczynek lub zorganizowanie jednej z kreatywnych zabaw.

zabawy-w-lesie2

Znasz już zabawy z dziećmi w lesie, które warto zorganizować!

Wiesz już, jakie zabawy w lesie możesz zorganizować. Pokaż dzieciom, jak wykorzystać to, co mają pod ręką, żeby tworzyć kreatywne dzieła lub zagrać niepowtarzalny koncert. Zaproponuj im również nieco ruchu, żeby mogły pracować nad swoją kondycją. Gry i zabawy w lesie to doskonały sposób, żeby uczyć szacunku do przyrody oraz przeprowadzić pogawędkę na temat roślin i zwierząt. Może stać się też okazją do zadbania o środowisko – wystarczy, że zbierzecie napotkane śmieci.

Planujesz zabawy w lesie z dziećmi? Zadbaj o swoją wygodę i komfort maluchów, które jeżdżą jeszcze w wózku. Zajrzyj do oferty BoboWózki, gdzie czekają na Ciebie spacerówki z pojemnymi koszami oraz kołami ułatwiającymi poruszanie się po trudnym terenie.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up