+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Kiedy dziecko zaczyna mówić? - zdjęcie główne - dziecko wskazuje na coś palcem.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? W oczekiwaniu na pierwsze słowo

2021-04-22

Na rozwój dziecka składa się wiele elementów – rozwój ruchowy, rozwój wzroku, słuchu, a także mowy. Zdobywanie poszczególnych umiejętności odbywa się według określonej kolejności. W jakim wieku dziecko zaczyna mówić i kiedy warto udać się do logopedy?

Spis treści:

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Etapy rozwoju maluszka

Celem każdego rodzica jest zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do harmonijnego rozwoju. Noworodek już od pierwszych chwil życia kształtuje umiejętności poznawcze – śledzi każdy ruch, uczy się rozpoznawać głosy pozostałych członków rodziny.

Domownicy często z utęsknieniem czekają na najważniejsze momenty, które świadczą o prawidłowym procesie dorastania niemowlęcia. Samodzielne obracanie się, umiejętność siadania, pierwsze kroki – to powód do radości i dumy. Równie ważną chwilą jest moment, kiedy dziecko mówi pierwsze słowo. W jakim wieku dzieci zaczynają mówić i jak przygotowują się do werbalnej komunikacji?

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Na zdjęciu mama pochyla się nad niemowlakiem.

Głużenie, gaworzenie, artykulacja. Kiedy dzieci mówią pierwsze słowo?

Podstawowym narzędziem komunikacji noworodka i niemowlęcia w pierwszych tygodniach życia jest krzyk oraz płacz. W ten sposób maluszek informuje inne osoby, że jest mu zimno lub zbyt gorąco, jest głodny, spragniony, bądź potrzebuje bliskości i zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Częsty płacz może być sygnałem choroby, konsekwencją nadmiaru bodźców lub wiązać się z pojawieniem pierwszych zębów.

W okolicy trzeciego miesiąca życia pojawia się głużenie, nazywane także gruchaniem. To krótkie połączenia głosek, wypowiadane przez bobasa, takie jak „gli”, „gla”, „eby”. Od ok. 6. miesiąca życia bezwiednie formułowane połączenia dźwięków zaczynają tworzyć zwarty ciąg, nazywany gaworzeniem. Dziecko wymawia zespoły sylab bez znaczenia, takie jak „baba”, „lala”, „gaga”.

W okolicy pierwszych urodzin rodzice z niecierpliwością starają się uchwycić moment, kiedy dziecko zaczyna mówić. Na tym etapie maluch coraz częściej powtarza usłyszane dźwięki, niekiedy potrafi wskazać rączką dany przedmiot i osobę, o której mówią mama lub tata.

Pod koniec 1. roku życia zwykle maluszek umie powiedzieć ze zrozumieniem pierwsze krótkie słowa, takie jak „mama”, „tata”, „daj”. Już wtedy naturalny rozwój mowy u dziecka można wspierać poprzez wspólne spacery z maluszkiem w wózku spacerowym – warto wybrać wygodny model, na przykład Cybex Eezy S+ 2 – lub podczas przemieszczania się samochodem – na przykład w obrotowym foteliku, jak Swandoo Marie 2 i-Size.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Na zdjęciu bobas w wózku spacerowym

Kiedy dziecko zaczyna mówić mama? Czy pierwsze słowo ma szczególne znaczenie?

Kiedy dzieci zaczynają mówić, nie zawsze pierwszym usłyszanym słowem jest tak upragnione „mama”. Może być to inna sylaba lub słowo, które maluszek często słyszy podczas zabawy lub jest wypowiadane przez rodziców w trakcie karmienia.

Bywa, że równie często pojawia się słowo „tata”, „baba”, „pa” lub początki słów, takich jak „la” (lalka), „ki” (kicia, kotek), a nawet „am” lub „bam”, co odpowiada wyrazom używanym przez rodziców przy nazywaniu codziennych czynności. Jeśli zatem Twoje dziecko w pierwszej kolejności powie „tata”, to absolutnie nie musi oznaczać, że do niego jest bardziej przywiązane.

Warto pamiętać, że proces nauki mówienia u dziecka może odbywać się skokowo. Bywa, że Twój maluszek całą energię kieruje na naukę chodzenia lub raczkowania. Gdy osiągnie określony etap w nauce przemieszczania się, jego organizm koncentruje się na opanowaniu kolejnej umiejętności, np. gaworzenia.

Pierwsze słowa, wypowiadane na spacerze w parku w wózku, to zwykle naśladowanie odgłosów przyrody, a także zwrotów, które wypowiadają rodzice oraz rodzeństwo. Gdy dziecko podróżuje w foteliku samochodowym i może swobodnie obserwować otoczenie, a także rozmowy pozostałych członków rodziny, nauka mowy u dziecka staje się naturalnym elementem poznawania świata.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Poznawanie kolejnych słów i rozwój mowy

Drugi rok życia to zwykle czas, kiedy dzieci zaczynają mówić. Nie są to oczywiście pełne zdania, lecz pojedyncze wyrazy i pseudozdania. Maluszek ma zazwyczaj opanowane już wszystkie samogłoski i większość spółgłosek. To, w jakim wieku dzieci zaczynają mówić, zależy od środowiska, w którym wzrastają. Nauka poprzez naśladowanie, słuchanie opowieści rodziców podczas zasypiania i wspólne czytanie książeczek w domu lub gdy maluch leży w foteliku samochodowym to idealny sposób na wspieranie rozwoju mowy.

Kiedy dziecko zaczyna mówić „mama”, w jego słowniku pojawiają się także słowa, które zwykle rozumie tylko najbliższe otoczenie. Pod koniec 2. roku życia twoja pociecha powinna wypowiadać już ok. 50 słów, z czego połowa powinna być zrozumiała dla osób spoza grona domowników. Od momentu, kiedy dziecko zaczyna mówić, do ukończenia 3. roku życia, dziecko włada ok. 800–1500 wyrazami.

Na tym etapie zdarza mu się przekręcać pojedyncze głoski, skracać słowa i przestawiać sylaby. Kiedy dziecko mówi pierwsze słowo, zapamiętuje także dźwięki i w niedługim czasie jest zdolne powtórzyć krótką melodię, którą często słyszy w radio, np. podczas podróży samochodem w foteliku do żłobka i przedszkola.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Na zdjęciu maluch w foteliku samochodowym za szybą auta

Aktywności wspomagające naukę, kiedy dziecko zaczyna mówić

Na to, w jakim wieku dziecko zaczyna mówić, można w pewnym stopniu wpływać, między innymi poprzez stymulację maluszka do różnych aktywności. W pierwszych tygodniach życia wsparciem dla prawidłowego rozwoju mowy jest karmienie niemowlęcia piersią.

Staraj się nie używać zbyt długo smoczka-gryzaka, gdyż blokuje on ruchy języka. Mów dużo do dziecka, nie zdrabniaj, zwracaj się do niego krótkimi zdaniami. Opowiadaj, co widzisz za oknem podczas jazdy samochodem, gdy maluch wygodnie siedzi w foteliku samochodowym. Korzystaj też z książeczek obrazkowych, audiobooków i nagrań z piosenkami.

Jeśli podejrzewasz, że rozwój Twojego maluszka jest zaburzony, skonsultuj swoje wątpliwości z pediatrą lub logopedą. Wizyta u specjalisty jest konieczna, gdy maluszek nie reaguje na Twoje słowa, nie odwraca głowy w Twoją stronę, gdy do niego mówisz, lub gdy nie docierają do niego dźwięki z otoczenia.

Konsultacja z logopedą będzie wskazana, gdy Twoja pociecha nie próbuje samodzielnie mówić, jego mowa jest monotonna, brak jej emocji, wypowiedzi są nielogiczne, nieadekwatne, albo dziecko rozmawia tylko z wybranymi osobami. To może być znak, że maluszek potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Na zdjęciu uśmiechnięte dziecko siedzi i próbuje coś powiedzieć

Rozwój mowy dziecka – milowy krok w przyszłość

Nauka mówienia to złożony i wieloetapowy proces, który u każdego dziecka przebiega w indywidualny sposób. Kiedy dzieci mówią pierwsze słowo, mogą samodzielnie porozumiewać się z otoczeniem, lepiej wyrażać swoje potrzeby i uczucia. W połączeniu z komunikacją niewerbalną tworzą swój własny słownik, dzięki któremu ich myśli stają się zrozumiałe dla rodziców i innych dzieci.

Wspomaganie tego procesu i stymulowanie maluszka do mówienia to jedno z najważniejszych zadań, stojących przed rodzicami. Warto podążać za szkrabem i dać mu czas, aby spokojnie utrwalało zdobywane umiejętności – wszak nauka mowy to wymagające i wyjątkowo skomplikowane zadanie!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up