+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Kiedy dziecko zaczyna siadać

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Odpowiadamy

2022-05-05

Jednym z kluczowych momentów w rozwoju maluszka jest czas, kiedy dziecko zaczyna siadać. Wpływa na to wiele czynników i jest to bardzo indywidualny proces. Dzieci mogą zacząć samodzielnie siadać już po ukończeniu 6. miesiąca życia. Kiedy dokładnie i jak dziecko zaczyna siadać? Odpowiadamy!

Spis treści

Co ma wpływ na to, kiedy dziecko zaczyna siadać?

Gdy na świat przychodzi Twoja pociecha, jest krucha i bezbronna, w całości zdana na opiekę rodziców. Wspólne tygodnie w nowym domu upływają noworodkowi na poznawaniu rzeczywistości – pomału zaczyna rozpoznawać głos mamy i taty, ich twarze, zauważa pierwsze kolory. Rodzice często z niecierpliwością wypatrują pierwszych samodzielnych ruchów, czekają, aż bobas nauczy się przewracać z pleców na brzuszek, podnosić głowę i odpowiadać uśmiechem na radość opiekuna.

Poszczególne etapy rozwoju próbują usystematyzować siatki centylowe i tabele z normami, którymi posługują się pediatrzy. Rzadko kiedy rozwój niemowlęcia odbywa się płynnie i według książkowych reguł. To, kiedy niemowlę zaczyna siadać, może różnić się nawet w przypadku rodzeństwa i jest zależne od wielu indywidualnych czynników.

Moment, kiedy dziecko zaczyna siadać, przez wielu rodziców uważany jest za wyjątkowo ważny w jego rozwoju. Czas, w jakim wieku dziecko zaczyna siadać, może być związany z występowaniem poszczególnych etapów wzrostu u jego rodziców i dziadków. Jeśli Twoja mama i babcia późno siadały lub stawiały pierwsze kroki, podobnie może być w przypadku Twojego maluszka. Nie jest to jednak sztywną regułą. Zatem – kiedy niemowlę zaczyna siadać?

Coraz częściej możemy przeczytać o skokach rozwojowych, czyli przełomowych momentach, gdy po pozornych okresach stagnacji Twoja pociecha zaskakuje Cię nową umiejętnością. Bywa, że dotychczasowy wzorzec motoryczny zmienia się u niemowlęcia z dnia na dzień. Zdarza się, że rodzic zatroskany o to, kiedy dziecko powinno samo siadać, zyskuje w domu zwinnego i rozwiniętego motorycznie malca, skorego do samodzielnego poruszania się. Dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego u najmłodszych jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego najważniejsze w oczekiwaniu na samodzielny siad lub pierwszy krok jest to, by pozwolić niemowlęciu osiągać poszczególne etapy we własnym rytmie. W którym miesiącu dziecko zaczyna siadać?

kiedy dzieci zaczynają siadać

Kiedy dzieci zaczynają siadać?

Sytuacja, kiedy dziecko zaczyna siedzieć, zwykle przypada na okienko rozwojowe między 6. a 10. miesiącem życia. Kiedy dziecko zaczyna siadać, wzmacnia mięśnie całego ciała, trenuje równowagę i uczy się, jakie mogą być konsekwencje przewrócenia się na podłogę lub dywan. Okienko rozwojowe dla chodzenia obejmuje nawet 6 miesięcy, ponieważ przypada między 12. a 18. miesiącem życia. To, kiedy dziecko zaczyna samo siadać, jest dobre zarówno po ukończeniu pierwszego półrocza, jak i chwilę przed pierwszymi urodzinami.

Niektórzy specjaliści próbują dzielić pierwszy rok życia dziecka na kwartały i to trzeci kwartał jest kamieniem milowym w rozwoju motoryki dużej. Zaczyna się od samodzielnych przewrotów, pełzania, raczkowania i przesuwania się po podłodze. Ciężko znaleźć malucha, który cierpliwie potrafi leżeć w pozycji na plecach i nie domagać się dodatkowej aktywności. Zanim nastąpi przełomowa chwila, kiedy dzieci zaczynają siadać, doskonalą wzorzec rotacji, który zapewnia im ergonomię ruchów i postawy ciała.

kiedy dziecko zaczyna siadać

Nie przeszkadzaj kiedy niemowlę zaczyna siadać!

Nawet jeśli rodzic niecierpliwi się i chciałby, aby jego pociecha zdobywała kolejne umiejętności w najszybszym możliwym tempie, pośpiech jest tu najgorszym doradcą. Zadaniem rodziców i opiekunów maluszka jest nie przyspieszać rozwoju dziecka i nie ograniczać jego naturalnej potrzeby eksploracji. Naukę siadania i chodzenia utrudniają chodziki z kojcem do zabawy o ograniczonej powierzchni.

Jeszcze przed momentem, kiedy dziecko zaczyna siedzieć, można wspierać jego rozwój i mobilizować w bezpieczny sposób do ruchu. Ochrona delikatnego ciała dziecka powinna odbywać się zawsze tam, gdzie maluch spędza dużo czasu, np. podczas podróży samochodem. Do wspólnego przemieszczania się wybierz sprawdzony i wygodny fotelik dla niemowląt, np. Avionaut Aerofix RWF Soft Line, który dba o prawidłowe ułożenie kręgosłupa i chroni maleństwo przed ewentualnymi przeciążeniami, które mogą powstawać podczas hamowania lub energicznej jazdy autem.

Aby zapewnić niemowlęciu spokojny sen podczas jazdy samochodem, a jednocześnie chronić je na wypadek kolizji, możesz zdecydować się na Besafe iZi Modular i-Size – nowoczesny fotelik, który jest przeznaczony do transportu noworodków już od pierwszych chwil ich życia. Dziecko może w nim swobodnie odpoczywać i oglądać interesujące widoki za oknem.

Cybex Sirona SX2 I-Size to fotelik z regulowanym zagłówkiem aż na 12 wysokościach, który jest gwarancją ochrony niemowlęcia na każdym etapie podróży. Model wykorzystuje ER-Tech, czyli technologię, która absorbuje energię podczas kolizji czołowej i redukuje obciążenie szyi o ok. 20% bardziej w porównaniu do innych systemów amortyzujących.

Jak dziecko zaczyna siadać, odkrywa nowe możliwości poznawania świata. Podróż samochodem staje się dla niego interesująca, a obrazy za szybą tworzą barwną i zaskakującą mozaikę. Britax Dualfix iSense to nowoczesny fotelik dla najmłodszych, wyposażony w dodatkowe sygnalizatory świetlne. Dzięki nim Twoja pociecha czuje się bezpieczniej, gdy podróżujecie nocą, gdyż oświetlenie gwarantuje maluchowi, dyskretne, przyjemne światło w kabinie samochodu. Możliwość zmiany poszczególnych parametrów fotelika wraz ze wzrostem dziecka daje pełną ochronę kręgosłupa niemowlęcia.

Moment kiedy dziecko zaczyna samo siedzieć, to czas na spacerówkę – nasze propozycje

Zastanawiasz się, w którym miesiącu dziecko zaczyna siadać? Jak dziecko zaczyna siadać, to ostatni moment na wybór wygodnej i funkcjonalnej spacerówki na rodzinne wyprawy. Cybex Eezy S Twist +2 to lekka i zwrotna wersja wózka spacerowego, która ma bezpieczne siedzisko i 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, by jeszcze skuteczniej chronić maluszka podczas przemieszczania się.

Nawet, jeśli bobas stawia pierwsze kroki, wózek spacerowy nadal stanowi niezastąpione wsparcie. Espiro Art jest odpowiednim wyborem dla samodzielnie siedzących maluszków, który pozwala małemu człowiekowi bacznie przyglądać się otoczeniu. Waży zaledwie 6 kg, a mimo to jest stabilny i wytrzymały. Wartym rozważenia jest także Baby Design Look Air, przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca życia. Spacerówka posiada doskonałą amortyzację i duże pompowane koła, które radzą sobie na wyboistym podłożu.

niemowlę zaczyna siadać

Kiedy dziecko powinno samo siadać – podsumowanie

Rozwój dziecka to wieloetapowy i niezwykle złożony proces. Twoje maleństwo w swoim tempie uczy się nowych rzeczy i przyswaja kolejne umiejętności. Większość maluszków przed ukończeniem pierwszego roku życia samodzielnie siedzi i podejmuje próby stania lub chodzenia. By doskonalenie nabytych zdolności było prostsze, zapewnij swojemu malcowi przestrzeń do zabawy, otaczaj kreatywnymi zabawkami i przedmiotami, które dbają o jego bezpieczeństwo. Daj dziecku czas i ciesz się jego postępami w drodze do dojrzałości!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up