+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Oparzenia u dzieci

Oparzenia u dzieci – wszystko, co warto wiedzieć!

2023-01-05

Oparzenia u dzieci zdarzają o każdej porze roku. Latem najczęstszym problemem jest oparzenie słoneczne u dzieci, jesienią i zimą – oparzenia spowodowane gorącymi napojami. Poparzenie dziecka – pierwsza pomoc. Dowiedz się, jak skutecznie mu pomóc!

Spis treści:

Jakie są najczęstsze oparzenia u dzieci?

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, skłonna do podrażnień i szybko reaguje na kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. U kilkumiesięcznego bobasa warstwa ochronna skóry dopiero się tworzy – z tego względu łatwo jest o uszkodzenia naskórka, wysypki i oparzenia, wywołane np. słońcem. Jednymi z najgroźniejszych niebezpieczeństw, jakie dotyczą maluszków, są oparzenia u dzieci. Ponieważ niekiedy trudno przewidzieć, co wydarzy się na spacerze lub podczas zabawy na placu zabaw, dobrze mieć w torbie pielęgnacyjnej kilka plasterków i środek do odkażania ran – z łatwością schowasz je w pojemnym koszu zakupowym wózka dziecięcego Anex Air-Z Doodle.

Jeśli zastanawiasz się, co na oparzenie dla dzieci będzie skuteczne, warto zacząć od przeanalizowania najczęstszych przyczyn tej dolegliwości u najmłodszych. Pierwszą grupę stanowią oparzenia słoneczne u dzieci. O to wiosną lub latem nietrudno – maluch zajęty radosną zabawą na placu zabaw, plaży lub nad jeziorem może doświadczyć nieprzyjemnych, bolesnych zmian na skórze, wywołanych długotrwałą ekspozycją na słońce. Czasami wystarczy kilkadziesiąt minut bez kremu ochronnego, a ramiona i twarz stają się czerwone oraz bolesne w dotyku. Z tego względu obowiązkowy podczas letnich spacerów jest krem z filtrem – miej go zawsze przy sobie, np. w koszu zakupowym wózka Venicci Tinum Upline Leo x Kasia Sokołowska, którego tapicerka także chroni smyka przed intensywnym słońcem.

Równie nieprzyjemne i bolesne są oparzenia u dzieci spowodowane wylaniem się na skórę wrzątku lub gorących napojów. Taka sytuacja możliwa jest wszędzie – w domu, w przedszkolu lub podczas wizyty u znajomych. Niekiedy moment nieuwagi i kubek z gorącą herbatą ląduje na skórze dziecka. Wśród oparzeń u najmłodszych możemy wymienić także oparzenia chemiczne lub elektryczne – te zwykle wymagają natychmiastowej wizyty na pogotowiu i mogą wiązać się z hospitalizacją i leczeniem.

Co robić, gdy pojawiają się oparzenia u dzieci?

To, czy oparzenie słoneczne u dzieci lub zmiany na skórze wymagają kontaktu z lekarzem, zależy od ich wielkości i przejawianych przez maluszka objawów. W przypadku niemowlęcia trudno niekiedy określić, jak bardzo ból jest dotkliwy. Zwykle smyk w następstwie oparzenia płacze, jest marudny i wzbrania się przed dotykaniem uszkodzonego miejsca na skórze. Oparzenie słoneczne u dzieci bywa groźne, gdy pojawiają się bąble wypełnione płynem lub gdy zmianom skórnym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. By móc szybko zareagować, podczas spacerów z dzieckiem miej w koszu zakupowym butelkę wody i chusteczki – zmieścisz je z łatwością w praktycznej spacerówce Junama Termo Line.

Nasza reakcja na oparzenie u niemowlaka powinna zależeć od tego, w jakim miejscu doszło do zmian skórnych, gdzie aktualnie się znajdujemy i jakiego rodzaju jest to poparzenie. O wiele łatwiej zająć się cierpiącym maluchem, gdy jesteśmy we własnym domu i mamy dobrze wyposażoną apteczkę. Trudniej, gdy do wypadku doszło na placu zabaw, albo wracamy ze słonecznego weekendu pociągiem, w którym nie mamy dostępu do bieżącej wody lub kremów chłodzących takie dolegliwości.

Jeśli używasz nowoczesnego wózka Lionelo Mika Lovin, schowaj w jego koszu zakupowym środek do dezynfekcji i opakowanie plasterków – być może będą potrzebne w najmniej oczekiwanym momencie, a ty unikniesz niepotrzebnego stresu. Oparzenie u dziecka – pierwsza pomoc w domu i na wakacjach. Oto kilka najczęstszych rodzajów oparzeń i skuteczne rady, jak sobie z nimi radzić!

Oparzenie słoneczne u dzieci

Oparzenie słoneczne u dziecka może pojawić się w każdym wieku. Oparzenie u niemowlaka od słońca zdarza się częściej u osób z jasną karnacją. To często spotykany problem podczas pierwszych wiosennych dni, gdy słońce mocniej grzeje, a my nie przygotowaliśmy się na tak intensywną ekspozycję. Piekące bąble na ramionach, szyi lub czerwona twarz to efekt spontanicznej zabawy nad wodą. Właśnie dlatego już od kwietnia miej blisko przy sobie czapeczkę na głowę dla malucha, krem z filtrem i wodę, by ugasić pragnienie – wszystkie te niezbędniki schowasz w koszu zakupowym wózka, np. łatwym w użytkowaniu modelu Bexa Glamour.

By uniknąć przykrych konsekwencji zabawy na słońcu, musimy wiedzieć czym smarować oparzenie u dziecka. Równie ważna jest wiedza o tym, jak zabezpieczyć skórę kremem przed wyjściem na plażę. Tu przyda się dobry krem z filtrem, który jest bezpieczny dla niemowląt i małych dzieci. Aplikację kremu trzeba powtarzać co ok. 1-2 godziny, a nawet częściej, jeśli maluch często wchodzi do wody lub intensywniej się poci.

Oparzenie u dziecka – czym smarować skórę, gdy słońce zbyt mocno nas opaliło? Nieprzyjemne, bolesne odczucia bólowe dzieci zgłaszają zwykle kilka godzin po takim zdarzeniu. Wówczas przydatna jest lekka, oddychająca odzież, która nie będzie dodatkowo podrażniać bolących miejsc. Zadbaj o to, by maluch nie rozdrapywał ewentualnych bąbli i nie uszkadzał dodatkowo rączkami bolącej skóry.

Czasami pomaga zaklejenie danego miejsca na ciele specjalnym plastrem lub opatrunkiem, pod który nałożymy krem łagodząco chłodzący. Dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnej torby niemowlęcej, gdzie schowasz i będziesz mieć przy sobie cały czas wszystkie te niezbędne produkty. Umieść ją w koszu zakupowym, np. wygodnego wózka Cybex Libelle by Verdy i bądź przygotowany na każdą okoliczność.

oparzenia-u-dzieci

Oparzenie dziecka prądem

Niestety  nawet w domu, w którym są zabezpieczone gniazdka i maluch nie ma styczności z niebezpiecznymi przedmiotami, może dojść do porażenia prądem elektrycznym. Niemowlak może spróbować wsadzić paluszek do gniazdka, zainteresują go różne domowe urządzenia, będzie włączać i wyłączać lampki w pokoju. Oparzenie dziecka prądem może zdarzyć się również w domu dziadków lub nawet podczas wizyty w krainie zabaw dla maluszków.

Nie zawsze udaje nam się upilnować smyka i wówczas dochodzi do potencjalnie groźnego zdarzenia. Choć w nowoczesnych systemach elektrycznych stosuje się specjalne zabezpieczenia przed porażeniem prądem, warto wiedzieć, jak radzić sobie, gdy zaistnieje taka okoliczność.

Gdy dojdzie do takiego wypadku, zacznij od sprawdzenia, czy porażony ma nadal kontakt z elektrycznością. Na wszelki wypadek trzeba wyłączyć prąd w całym budynku. Jeśli maluch się nie rusza, trzeba od razu wezwać pogotowie i rozpocząć resuscytację. Gdy malec jest w pełni świadomy, ale na jego ciele widoczna jest rana, przygotowujemy opatrunek z kawałka gazy, moczymy go w soli fizjologicznej lub wodzie i owijamy bandażem opatrunkowym. Po takim zabezpieczeniu rany czekamy na przyjazd karetki lub – jeśli stan dziecka na to pozwala, niezwłocznie udajemy się do lekarza.

Co na oparzenie palca u dziecka?

Jeszcze bardziej dotkliwe niż oparzenie słoneczne u dziecka może być oparzenie dziecka wrzątkiem. Co na oparzenie palca u dziecka, gdy dotknie gorącej herbaty lub wsadzi paluszek do gotującej się zupy? W pierwszej kolejności postaraj się jak najszybciej wsadzić palec pod zimną wodę.

To ukoi ból i być może sprawi, że opuchlizna się nie pojawi. Podobnie jak oparzenie słoneczne u niemowlaka, poparzenie skóry wrzątkiem wymaga delikatnego traktowania podrażnionej skóry. Niekiedy ulgę przynosi zrobienie okładu z zimnej wody, który będziesz musiał wymieniać, gdy zrobi się ciepły.

Dobrze jest wiedzieć, czym smarować oparzenie u dziecka spowodowane wrzątkiem. Tu przydadzą się specjalne kremy lub maści z apteki, które przede wszystkim natłuszczają skórę, mają działanie znieczulające i sprawiają, że rana szybciej się goi. Możesz też zawinąć w kawałek materiału kostki lodu i obłożyć nimi bolący palec.

Koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, gdy skóra wokół oparzenia jest intensywnie zaczerwieniona, pulsuje, a dziecko ma inne objawy, takie jak gorączka lub dreszcze. Komfortowo dotrzesz na wizytę do poradni samochodem lub ukochanym dziecięcym wózkiem – wózek 2w1 Anex E/Type poradzi sobie na miejskich chodnikach, a dzięki doskonałej amortyzacji, ukoi zapłakanego smyka w drodze do lekarza i ukołysze do snu.

oparzenie_u_dziecka

Oparzenie u dziecka – czym smarować skórę po oparzeniu chemicznym?

Najczęściej spotykane oparzenie słoneczne u niemowlaka lub oparzenie gorącą wodą stosunkowo łatwo zabezpieczyć domowymi sposobami. Na szczęście tak dorośli, jak i dzieci instynktownie odsuwają dłoń od niebezpieczeństwa. Jeśli natychmiastowo zareagujemy na zagrożenie, Twoja pociecha szybko zapomni o nieprzyjemnym zdarzeniu. Gorzej jest wtedy, gdy maluszek doświadczy oparzenia substancjami chemicznymi.

Do oparzenia może dojść na powierzchni skóry, oczu, ale też w obrębie jamy ustnej i przewodu pokarmowego, gdy bobas wypije szkodliwe substancje. Pierwszym krokiem jest wówczas szybkie usunięcie substancji chemicznej z powierzchni skóry.

Gdy ta dostanie się do oka, spróbuj przepłukać je dużą ilością wody. Jeżeli malec wypił płyn z chemikaliami, dobrze, aby zwymiotował. Jeśli nie dojdzie do wymiotów, zadzwoń natychmiast na pogotowie i zastosuj się do zaleceń dyspozytora. Podczas dalszej diagnostyki leczenia w szpitalu ważna jest wiedza, z jaką substancją miało do czynienia dziecko, ile jej wypiło lub wylało na siebie, co jadło i piło. To z pewnością ułatwi lekarzom odpowiednio dopasowaną pomoc maluchowi.

Co na oparzenie dla dzieci w domu i poza nim?

By móc udzielić skutecznie pomocy swojemu maluszkowi w domu, potrzebujemy dobrze wyposażonej apteczki. Miej zawsze pod ręką zestaw z bandażem, koniecznie ze zwykłym i elastycznym. Przydadzą się też gazy w kilku rozmiarach i jałowe opatrunki. Na różne okoliczności przydatna jest pianka na oparzenia słoneczne z pantenolem albo specjalny żel, który chłodzi i łagodzi ból. W domu warto trzymać również opakowanie maści ochronnej z witaminą A, przyspieszającą gojenie się ran. Postaraj się, aby do apteczki dostęp mieli tylko dorośli, i co kilka tygodni sprawdzaj datę ważności wszystkich preparatów.

Przy znacznych stanach zapalnych rozważ zastosowanie maści przeciwbakteryjnej – zwłaszcza wtedy, gdy rana lub oparzenie uległo zabrudzeniu, np. na placu zabaw. Kup także bezpieczną dla małych pacjentów maść na oparzenia i skaleczenia. Podczas gojenia się oparzeń, możesz zastosować przykładowo maść na pieluszkowe odparzenia skóry. Przy głębokich zmianach, być może będzie potrzebny specjalny opatrunek hydrożelowy. Pamiętaj jednak, by w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować je z pediatrą i nie stosować żadnych silnych preparatów bez porozumienia się ze specjalistą.

Oparzenie u dziecka – pierwsza pomoc

Niezależnie od tego, z jakiego powodu Twoje dziecko doznało oparzenia, liczy się natychmiastowe działanie, by uniknąć poważnych konsekwencji. Gdy występuje poparzenie u dziecka, pierwsza pomoc zaczyna się od sprawdzenia wszystkich funkcji życiowych, zwłaszcza przy porażeniu prądem. Gdy maluch jest świadomy, normalnie reaguje na nasze polecenia, trzeba dokładnie obejrzeć jego ciało i sprawdzić, czy nie ma dodatkowych oparzeń, których dziecko w pierwszej chwili nie zgłasza.

Przy poparzeniu wrzątkiem, gdy odzież pod wpływem gorącej wody nie pozwala na swobodne zdjęcie, użyj do tego nożyczek lub poczekaj z usunięciem na przyjazd lekarza, by nie zerwać uszkodzonego naskórka. Zgłoś się do specjalisty, jeśli Twoje maleństwo nadal po kilku godzinach od oparzenia jest marudne, płacze, nie chce jeść ani pić.

Natomiast przy oparzeniach słonecznych może dojść do udaru – wówczas Twoja pociecha będzie na przykład wymiotować, a starszak zgłaszać bóle głowy, zawroty, nudności i problemy z koncentracją. Nie diagnozuj dziecka na własną rękę i nie zwlekaj z konsultacją lekarską, zwłaszcza wieczorem.

Udaj się do medyka, jeśli dziecko jest nadmiernie senne lub ma gorączkę. Dzięki temu możesz ochronić je przed poważnymi i długotrwałymi konsekwencjami oparzenia. Twoje dziecko doświadczyło oparzenia? Podziel się swoim doświadczeniem i opowiedz innym rodzicom, jak skutecznie radzić sobie z oparzeniami w komentarzu poniżej!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up