+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

Pierwsze objawy ADHD u dzieci − na co zwrócić uwagę?

2024-06-19

Twoje dziecko bywa roztargnione i nie potrafi skupić się na wykonywanym zdaniu przez dłuższy czas? Być może przyczyną jego problemów jest ADHD u dzieci. Poznaj typowe objawy tego zaburzenia i dowiedz się, jak pomóc maluchowi w codziennym funkcjonowaniu!

Spis treści:

W pierwszych latach życia dziecka opiekunowie mierzą się z rozmaitymi trudnościami, które pojawiają się na początku ich rodzicielskiej drogi. Niemowlęta często chorują na sezonowe infekcje, mogą doświadczać zakażeń wirusowych, drobnych skaleczeń czy innych uszkodzeń ciała, które przytrafiają się na placu zabaw lub w przedszkolu.

O ile takie sytuacje są zupełnie normalne, zdarzają się także nieoczekiwane momenty na drodze dorastania Twojej pociechy, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Jednym z nich bywa podejrzenie ADHD u dzieci. Objawy tego zaburzenia mogą być maskowane przez inne elementy zachowania i nie zawsze są łatwe do zauważenia. Diagnoza ADHD u dzieci wymaga wnikliwej obserwacji maluszka i współpracy ze specjalistami. Jak zachowuje się dziecko z ADHD i kiedy możesz poznać jego pierwsze oznaki?

ADHD u dzieci

Co to jest ADHD u dzieci?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (z języka angielskiego attention deficit hyperactivity disorder) to zaburzenie, na które przede wszystkim składają się trzy czynniki – nadmierna ruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i nadmierna impulsywność. Pierwsze symptomy ADHD u małych dzieci często zauważają opiekunki w żłobku lub przedszkolu, chociaż rodzice również mogą uznać pewne zachowania swoich maluszków za problematyczne.

Zespół nadpobudliwości ruchowej dotyczy obu płci, lecz jego symptomy są bardziej widoczne wśród chłopców. ADHD jest często rozpoznawane już w okolicy piątego roku życia. Mimo to niektórzy dalej nie mają świadomości problemu, określając dzieci z deficytem uwagi, jako niegrzeczne i nieprzestrzegające reguł smyki, którym brakuje koordynacji ruchowej i uważności. Jednak problem wcale nie mija z wiekiem, a wczesna diagnoza to szansa, aby zapewnić malcowi jak największe wsparcie w rozwoju.

Czym dokładniej jest ADHD? Symptomy u dzieci zaobserwujesz na placu zabaw lub podczas odrabiania prac domowych. Rozważ wizytę u psychologa, gdy Twój przedszkolak:

 • Ma trudności ze skupieniem się
 • Upuszcza często swoje zabawki
 • Przewraca się i ma nieskoordynowane ruchy
 • Zapomina o zadaniach, które zaplanował zaledwie kilka minut temu

Czasami powodem do niepokoju mogą być zwiększające się problemy z nauką, zapominanie o podstawowych obowiązkach, a także szybkie nudzenie się i częsta zmiana wykonywanych zajęć. Co ważne, istnieją różne rodzaje ADHD u dzieci, a ich trafne rozpoznanie pozwala skuteczniej pomagać maluchom w opanowaniu dokuczliwych objawów.

Rodzaje ADHD u dzieci

Specjaliści z Światowej Organizacji Zdrowia szacują, że nawet 1 na 10 dzieci do okresu dojrzewania doświadcza zaburzeń psychicznych, do których zalicza się m.in. zaburzenia lękowe oraz zaburzenia behawioralne, wśród których czołowe miejsce zajmuje ADHD. Przyczyny tego stanu są zwykle związane z nieprawidłowościami funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. ADHD dzieli się zwykle na 3 typy:

 • Typ z przewagą nadruchliwości – najczęściej spotykany u chłopców. Określa dzieci, które są najbardziej widoczne w grupie, hałaśliwe i chętnie same inicjują kontakty z nowymi rówieśnikami. Maluchy te bywają bardzo gadatliwe, brakuje im też cierpliwości i przerywają innym, by dojść do głosu. Chcą wszystkie zadania realizować szybko i mogą mieć trudności ze skupieniem nad bardziej zaawansowanymi i skomplikowanymi wyzwaniami. Ten typ ADHD często współwystępuje z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi, które przejawiają się łamaniem utartych zasad, drażliwością, zrzucaniem winy na innych i nieumiejętnością przyznawania się do błędu.
 • Typ z przewagą zaburzeń koncentracji – ten rodzaj ADHD u dzieci jest diagnozowany przede wszystkim u dziewczynek. Zaburzenia są mniej dostrzegalne, gdyż dzieci, które mają problem ze skupieniem uwagi, nie są nadmierne ruchliwe i nie wyróżniają się głośnym zachowaniem na tle grupy rówieśniczej. Miewają jednak trudności w szkole, wolniej przyswajają wiedzę i nie potrafią skupić się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Pociecha często jest bardzo bystra i inteligentna, ale nie przekłada się to na jej efekty w nauce.
 • Typ mieszany – łączy cechy obydwu pozostałych rodzajów ADHD, czyli triadę objawów, takich jak impulsywność, zaburzenia koncentracji uwagi i nadmierna ruchliwość. Dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Maluchy z tej grupy znają zasady, które panują w ich przedszkolu lub rodzinie, ale nie umieją ich respektować, a przy tym dość szybko uświadamiają sobie swoje pomyłki i błędy.
ADHD u dziecka

Zobacz też: Histeria niemowlaka w samochodzie. Dlaczego dziecko płacze w foteliku?

Jak się zachowuje dziecko z ADHD?

Dzieci z ADHD nie zawsze są diagnozowane na czas. Gdy bawią się z kolegami na placu zabaw, ciężko dostrzec niewielkie różnice w ich zachowaniu.

ADHD u dzieci grafika

Niestety, objawy ADHD u dzieci często są mylone z nieprzestrzeganiem zasad panujących w szkole lub brakiem dobrego wychowania. Nic bardziej błędnego!

Jeśli widzisz, że Twój malec naprawdę się stara, próbuje być zaangażowany w różne zadania, ale mimo ogromnego wysiłku jego praca nie przynosi efektu, spróbuj przeanalizować jego typowe zachowanie.

Jak najczęściej wygląda ADHD u 3-latka? Objawy mogą być następujące:

 • Twój brzdąc podczas układania kloców lub czytania często wstaje, biega, nie umie usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż kilka minut.
 • W trakcie powtarzania nauczonych treści myli pojęcia i kolejność. Z trudem uczy się wiersz lub rymowanek na pamięć.
 • Dziecko łatwo się denerwuje, wybucha gniewem i ma kłopot ze skutecznym ostudzeniem emocji.
 • U starszaka niepokojącym objawem jest świadome przyznawanie się, że nie chciał zniszczyć ulubionej zabawki lub pokłócić się z kolegą – coś nim wewnętrznie kierowało i nie umiał się powstrzymać, ale miał świadomość popełnionych błędów.

Objawy ADHD u dzieci

Istnieją trzy grupy najczęściej wymienianych symptomów, które wskazują na prawdopodobne ADHD u dzieci. Charakteryzujemy je poniżej:

Zaburzenia uwagi i koncentracji:

 • Trudności w skupieniu uwagi, dziecko sprawia wrażenie, jakby nie słuchało, co się do niego mówi;
 • Częste zapominanie o ważnych rzeczach;
 • Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem podstawowych faktów;
 • Unikanie czynności, które wymagają pracowania etapami i długotrwałego skupienia uwagi;
 • Odkładanie obowiązków na ostatnią chwilę;
 • Gubienie zabawek i ulubionych przedmiotów, a także zapominanie, by odłożyć je na miejsce.

Nadruchliwość:

 • Maluch podczas aktywności ruchowych nie umie czekać na swoją kolej, próbuje kierować grupą i zmieniać przyjęte zasady;
 • Smyk potrzebuje dużo ruchu, nie umie usiedzieć w miejscu, w szkolnej ławce kręci się, często wstaje, potrzebuje wielu bodźców do stymulacji;
 • Na tle grupy przedszkolak jest bardzo aktywny, chętnie się wspina, biega. Zdarza mu się popchnąć inne dziecko, przewrócić je lub zepsuć efekt czyjejś pracy;
 • Kilkulatek miewa skłonność do ryzykownych zachowań. Próbuje wykonywania zadań, które są ponad jego możliwości związane z wiekiem, wzrostem lub kompetencjami.

Porywczość:

 • Dziecko z ADHD bywa niecierpliwe, szybko się złości, unosi, może wpadać w trudną do opanowania histerię;
 • Smyk wyraża swoje zdanie i emocje bez zastanowienia. Zdarza się, że mówi przykre słowa, nie licząc się z ich konsekwencjami;
 • Może łamać przyjęte zasady w miejscu, w którym przebywa, mimo iż wie, że jest to błędne zachowanie i szybko tego żałuje.

Przyczyny ADHD – skąd się bierze zespół nadpobudliwości?

Uważa się, że w przypadku zespołu nadpobudliwości ruchowej istnieją dwa główne źródła ADHD. Przyczyny tego zaburzenia neurorozwojowego są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego.

Nierozwinięcie się w odpowiednim momencie poszczególnych struktur całego mózgu

Zróżnicowane w tempie rozwijanie się poszczególnych elementów mózgu może prowadzić do wystąpienia ADHD. Objawy u dzieci wynikają z innej szybkości budowania się różnych struktur w głowie maluszka, a w ich konsekwencji z dysfunkcji na tle neurologicznym.

Podłoże genetyczne

ADHD u dzieci może wynikać z pierwotnych zaburzeń genetycznych – ocenia się, że większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest u dzieci, których rodzice również borykają się z deficytami koncentracji.

Zobacz też: Alergia na pyłki u dziecka – jak sobie z nią radzić?

ADHD u dzieci problemy ze skupieniem

Jak wygląda diagnoza ADHD u dzieci?

Dzieci z ADHD mogą w pełni normalnie funkcjonować w społeczeństwie, rozwijać się i spełniać swoje pasje. Jeśli zauważasz, że masz do czynienia z ADHD u 3-latka, objawy powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką ADHD.

Postaraj się spisać na kartce lub zebrać w głowie listę najbardziej niepokojących objawów, o których opowiesz psychologowi. Symptomy ADHD u dzieci często potwierdzają nauczyciele, opiekunowie w przedszkolu czy niania smyka. Sama diagnoza wymaga zwykle przynajmniej kilku spotkań, po których możecie wspólnie z fachowcem ustalić dalszy plan działania i ustalić, jak optymalnie wspierać smyka. ADHD u małych dzieci nie jest wyrokiem, a jego diagnoza stanowi punkt wyjścia do dalszej pracy i skutecznej pomocy Twojemu maluszkowi.

Aby opieka nad maluchem z ADHD była dla Ciebie prostsza i pomagała Ci wspierać jego naturalny rozwój, sięgnij po niezawodne akcesoria z szerokiej oferty sklepu BoboWózki:

 • CYBEX ANORIS T2 to lekki i łatwy w montażu fotelik samochodowy dla najmłodszych pasażerów, którego tapicerka jest łatwa do czyszczenia i skutecznie odprowadza nadmiar wilgoci. Producent zadbał o to, by zapewnić niespokojnemu malcowi jak najwięcej miejsca i swobody w trakcie jazdy, zmniejszając osłonę tułowia aż o 25%. Elementy fotelika nie uciskają brzuszka, a dziecko może wygodnie opierać swoje rączki. Konstrukcja jest przemyślana pod kątem wygody, a model zyskuje maksymalne noty w testach ADAC.
 • Zgrabne i estetycznie wykonane łóżeczko niemowlęce Klupś MARSELL zagwarantuje Twojemu niemowlęciu spokojny sen i skuteczny odpoczynek nocą po dniu pełnym wrażeń. Co więcej, dno konstrukcji posiada specjalne wzmocnienie, dzięki czemu jest odporne na większe obciążenia i zabawy rozbudzonego maluszka.
 • Easywalker JACKEY 2 XL spodoba się rodzicom, którzy cenią sobie łatwość przemieszczania się i chcą korzystać z niezawodnych sprzętów do opieki nad najmłodszymi. Jego lekka rama została uzupełniona o trwałe koła, odpowiednie do jazdy na różnych rodzajach podłoża. Pozwoli Ci wygodnie dotrzeć z kilkulatkiem na plac zabaw lub do ulubionego parku, a także sprawnie przemieszczać się na trasie z domu do przedszkola.

Już wiesz, jak wygląda ADHD u dzieci

ADHD, czyli zaburzenia koncentracji i uwagi to problem coraz częściej rozpoznawany u przedszkolaków. Trafna i odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza jest dobrym punktem wyjścia do dalszej pracy z dzieckiem i dostosowania Waszych domowych zasad do jego potrzeb. Choć ADHD sprawia, że nauka czy zabawa bywają trudniejsze, świadomość istnienia problemu pozwala lepiej kontrolować emocje smyka i wspierać go w trudnych momentach.

Wbrew powszechnemu przekonaniu z ADHD się nie wyrasta, ale można ograniczać jego przykre objawy i uczyć najmłodszych domowników jak radzić sobie z emocjami. Dzieci z ADHD są zwykle bardzo kreatywne, twórcze i pełne pasji – jeśli będziesz wspierać je w nauce i rozwoju, będą mieć takie same szanse na odniesienie sukcesu w życiu, jak ich rówieśnicy. Korzystaj z pomocy psychologów i wychowawców, staraj się korzystać z wiarygodnych źródeł wiedzy na temat choroby i odpowiednio reagować na ewentualne problemy swojej pociechy. A może jesteś rodzicem dziecka z ADHD i masz sprawdzone sposoby na wspieranie malucha w codziennym życiu? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej i pomóż innym budować bliskie relacje z pozostałymi członkami rodziny.

Sprawdź też bogaty asortyment sklepu BoboWózki. W naszej ofercie czekają na Ciebie wysokiej jakości sprzęty i akcesoria od renomowanych, godnych zaufania producentów. Znajdziesz u nas m.in. wózki spacerowe, foteliki samochodowe i łóżeczka, a, takie szeroki wybór innych produktów. Sprawdź!

Uwaga! Przedstawione informacje nie zastąpią porady lekarza.

Źródła:

 1. Pierwsze objawy ADHD u dzieci - poradnik, https://psychomedic.pl/pierwsze-objawy-adhd-poradnik/
 2. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/zespol-nadpobudliwosci-psychoruchowej-adhd/
 3. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/psychiatria/78868,zespol-nadpobudliwosci-psychoruchowej-adhd

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up