+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
dziecko płacze w foteliku

Histeria niemowlaka w samochodzie. Dlaczego dziecko płacze w foteliku?

2024-06-05

Twój maluch nie lubi jeździć samochodem, a każda wyprawa autem to dla Ciebie powód do stresu? Jeśli dziecko płacze w foteliku, zwróć uwagę na kilka najczęstszych problemów, z których wynika histeria niemowlaka w samochodzie. Być może niewielka zmiana przyzwyczajeń pomoże Wam radośnie dotrzeć do celu!

Spis treści:

Gdy na świecie pojawia się Twoje maleństwo, pragniesz zapewnić mu najlepsze warunki do rozwoju i odpoczynku – również podczas jazdy samochodem. Podróż z kilkumiesięcznym smykiem często bywa wyzwaniem. Nawet jeśli dbasz o spokój niemowlaka i zawsze zabierasz do auta jego ulubione zabawki – brzdąc może płakać, marudzić i domagać się wyjęcia z fotelika samochodowego natychmiast po włączeniu silnika.

Czasami krótkie przejażdżki nie sprawiają żadnego problemu, a histeria niemowlaka w samochodzie nasila się wraz z coraz dłuższym czasem podróży. Preferencje zmieniają się także z wiekiem – Twój maluch z każdym miesiącem coraz bardziej interesuje się otaczającym światem, a fotelik ogranicza swobodę jego ruchów.

Zdarza się, iż niemowlę w samochodzie denerwuje się z błahego powodu i przez cały czas chce być blisko Ciebie. A przecież doskonale wiesz, że wypięcie smyka z fotelika w czasie jazdy jest ryzykowne i niedozwolone. Grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu w przypadku kolizji, a przecież bezpieczeństwo Twojej pociechy jest najważniejsze.

Jak zatem uspokoić małego podróżnika i sprawnie dotrzeć do celu? Czasami dziecko nie chce jeździć w foteliku, ponieważ jest mu niewygodnie, duszno lub gorąco. Innym razem jest przebodźcowane i nie może zasnąć z nadmiaru emocji. Przedstawiamy kilka najczęstszych powodów, dlaczego malec zanosi się płaczem w samochodzie. Dowiedz się, jak radzić sobie w takiej sytuacji i bezpiecznie dojechać do domu!

Dziecko płacze w foteliku samochodowym

Dlaczego dziecko płacze w foteliku samochodowym?

Wielu rodziców już w pierwszych tygodniach życia zadaje sobie pytanie, dlaczego dziecko płacze w foteliku, skoro wewnątrz jest ciepło, sucho, a w pobliżu są ukochani opiekunowie. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – reakcja niemowlęcia na jazdę autem bywa bardzo różna. Zmienia się w zależności od tego, o jakiej porze dnia podróżujecie, kto jest kierowcą i co robiliście wcześniej.

Istnieje jednak kilka typowych momentów, w których najmłodszy domownik reaguje szlochem, marudzeniem, krzykiem, a nawet histerią.

Ograniczona swoboda poruszania się

Twój maluszek z pewnością uwielbia poznawać otaczający go świat. Interesują go nowe kolory i kształty. Poznaje je za pomocą wszystkich swoich zmysłów, a ogromną rolę w pierwszych etapach życia odgrywa dotyk. Odkąd Twoja pociecha zacznie trenować raczkowanie, ciężko ją zatrzymać.

Kilkutygodniowy smyk nie rozumie, że w czasie jazdy autem musi przebywać w foteliku, który ogranicza jego ruchy. Choć dzieje się tak dla jego ochrony, ciasno zapięte pasy bezpieczeństwa nierzadko wywołują bunt i sprzeciw. Jeśli Twój kilkumiesięczny brzdąc coraz silniej płacze wraz z wydłużającą się drogą, to właśnie brak swobody może być Waszym zmartwieniem. Zadbaj więc o postoje w ciekawych miejscach, jeśli podróż trwa kilka godzin.

Mokra pieluszka

Prawie każdy noworodek w samochodzie chętnie przesypia podróż, zwłaszcza gdy przychodzi czas drzemki lub nastaje wieczór. Mimo to zdarza mu się obudzić z krzykiem bądź szlochem, ponieważ czuje mokrą pieluchę i związany z tym dyskomfort. Pobudka bądź płacz bywa też efektem zrobienia kupki albo uciążliwych kolek.

Niekiedy dyskomfort związany z bólem brzuszka lub wzdęciami sprawia, że niemowlak wpadnie w histerię, póki go nie przewiniesz podczas postoju. Wówczas znowu możecie jechać w dalszą trasę z uśmiechem.

Pusty brzuszek

Dość oczywistym, lecz czasem zapominanym powodem płaczu u Twojej pociechy jest pusty brzuszek! Zaplanowałeś Waszą podróż nocą, by jak przejechać jak najdłuższy odcinek bez zatrzymywania? Nie zawsze jest to możliwe do wykonania.

Często po pierwszej fazie mocnego snu bobas zaczyna się wybudzać, bo pragnie przytulić się do ciepłego ciała mamy, by poczuć bliskość i wypić pożywne mleko. Tak samo zdarza się w ciągu dnia – po intensywnej zabawie w piaskownicy warto dać starszakowi pożywną przekąskę, która pozwoli mu na regenerację.

Choroba lokomocyjna

Nie wiesz, czemu dziecko płacze w foteliku samochodowym? Przyczyną kłopotów w aucie bardzo często jest choroba lokomocyjna. Występuje ona zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Niektórym dokucza wyłącznie podczas podróży tyłem do kierunku jazdy, a innym na skutek siedzenia na tylnej kanapie samochodu. Zdarza się także po zbyt intensywnym posiłku. Jak temu zaradzić?

 • Postaraj się płynnie prowadzić auto, bez nagłego hamowania i przyspieszania.
 • Otwórz okno lub obniż temperaturę wewnątrz pojazdu.
 • Przed podróżą podaj malcowi preparat na chorobę lokomocyjną.

Na szczęście większość maluchów z czasem wyrasta z nudności i wymiotów. Z czasem podróż samochodem będzie dla Was coraz przyjemniejsza.

Niewłaściwie dopasowany fotelik

Pierwsza wyprawka dla niemowlaka to spore obciążenie dla domowego budżetu. Z tego powodu część rodziców decyduje się na fotelik z drugiej ręki – po starszym rodzeństwie lub od znajomych. Nie zawsze jest to właściwe rozwiązanie.

Dziecko płacze w samochodzie niedopasowany fotelik

Co więcej, niektóre elementy siedziska z czasem ulegają zużyciu. Wytarta tapicerka nie odprowadza skutecznie nadmiaru wilgoci. W efekcie brzdącowi jest gorąco, a siedzisko nie spełnia dobrze swojego zadania! Być może dziecko nie chce jeździć w foteliku, bo obcierają go pasy, a materiał w zagłówkach uległ odkształceniu? To zdecydowany znak, by udać się do sklepu po nowy sprzęt samochodowy dla dzieci!

Brak kontaktu z rodzicem

Mama i tata to najważniejsze osoby w pierwszych tygodniach życia maluszka. To oni gwarantują spokój i bezpieczeństwo. Dzięki nim maluszek nie jest głodny lub zmarznięty. Przemieszczanie się autem bywa niepokojące dla noworodka – szum, hałas, nowe kształty i barwy sprawiają, że czuje on lęk i niepewność.

Wówczas z pomocą przychodzi dłoń lub twarz opiekuna, która uspokaja i pomaga się wyciszyć. Niemowlę, które nie słyszy lub nie dostrzega mamy, reaguje płaczem, by przywołać ją do siebie. Usiądź więc na tylnej kanapie, obok fotelika i utrzymuj z malcem stały kontakt wzrokowy, aby uniknąć jego histerii.

Jak uspokoić niemowlę w samochodzie?

Jeśli noworodek w samochodzie zanosi się od płaczu, wypróbuj kilka polecanych metod na uspokojenie. Zacznij od sprawdzenia, czy bobas ma suchą i czystą pieluszkę, a na jego skórze nie doszło do odparzeń. Długie siedzenie w foteliku może skutkować bolesnymi zamianami skórnymi. Przed wielokilometrową wycieczką zabezpiecz pupę brzdąca specjalnym kremem ochronnym. Na jazdę autem wybieraj wygodne ubranka, które są miłe w dotyku i nie zawierają sztywnych elementów.

Nakarm niemowlaka przed wyruszeniem w drogę. Niektóre dzieci lubią najeść się do syta, by potem zapaść w błogi sen. Inne wręcz przeciwnie – potrzebują dłuższej przerwy, by spokojnie strawić posiłek. Obserwuj reakcje malca i dopasuj sposób karmienia do jego preferencji, aby uniknąć nudności i ulewania pokarmu.

Ogranicz w jadłospisie starszaka potrawy, które wywołują u niego wzdęcia, bóle brzucha czy nadmierne uczucie sytości. Jednocześnie nigdy nie zapominaj o zdrowych przekąskach, by móc szybko uzupełnić braki energii w czasie powrotu do domu z przedszkola. Zawsze zabieraj do auta butelkę z wodą.

Gdy podejrzewasz, że płacz maluszka jest spowodowany przez nadmiar wrażeń, wycisz radio w samochodzie i ogranicz liczbę bodźców. Przyda się spokojna relaksacyjna muzyka. Warto zawiesić na szybie panel zaciemniający lub specjalną osłonkę, która przyciemni wnętrze auta i ułatwi brzdącowi zasypianie. Zaspokajaj potrzebę bliskości – usiądź niedaleko lub kup specjalne lusterko do samochodu, montowane na zagłówku kanapy pasażera. To trafiony wybór, gdy kierujesz i nie możesz być przez cały czas blisko niemowlęcia.

Przeczytaj też: Spanie w foteliku samochodowym – o co zadbać?

Małe dziecko płacze w foteliku

Komfort noworodka w samochodzie – zadbaj o odpowiedni fotelik

Dobrze dopasowany i bezpieczny fotelik dla dziecka w każdym wieku to klucz do sukcesu w przypadku problemów z jazdą autem. Oto kilka najchętniej wybieranych modeli fotelików z oferty sklepu BoboWózki, które rodzice doceniają za wygodę, łatwość montażu i możliwość ich szybkiego dopasowania do wzrostu oraz wagi maluszka:

 • CYBEX SIRONA Gi PLUS i-Size to fotelik obrotowy z kategorii wagowej 0-20 kg, który zamocujesz przy użyciu dedykowanej bazy Isofix lub samochodowych pasów bezpieczeństwa. Model dostępny jest w kilku atrakcyjnych kolorach tapicerki, dla chłopców i dziewczynek. Tapicerkę wykonano ze specjalnej tkaniny, która jest odporna na ścieranie i gwarantuje optymalny komfort termiczny.
 • CYBEX CLOUD T PLUS i-Size, czyli fotelik samochodowy dostępny w komplecie z bazą T, która ułatwia szybki montaż tyłem do kierunku jazdy. Produkt posłuży maluszkom od urodzenia do osiągnięcia maksymalnej wagi 13 kg. Możesz go rozłożyć do całkiem płaskiej pozycji na czas drzemki Twojego smyka. Co więcej, zagłówek ułożysz w aż 12 różnych pozycjach.
 • BRITAX BABYSAFE iSense, czyli fotelik 0-13 kg montowany zarówno przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa, jak i dedykowanej bazy. Bez problemu obrócisz siedzisko w swoim kierunku, by łatwo wyregulować pasy bezpieczeństwa, dbając o komfort maluszka. Ciekawym rozwiązaniem są lampki LED umieszczone nad głową dziecka, które dają delikatne światło. Dzięki temu bobas nie będzie się obawiał podróżowania nocą.

Zobacz więcej: Fotelik samochodowy z atestem – ranking modeli

Dziecko nie chce jeździć w foteliku – jak je zachęcić?

Twoje dziecko płacze w foteliku? Zadbaj o to, by czas w aucie oznaczał radosne chwile z bliskimi. Oto kilka pomysłów, dzięki którym malec uniknie nudy i dyskomfortu w trakcie kilkugodzinnej jazdy:

 • Zabieraj na rodzinne wycieczki ulubiony kocyk lub pluszową zabawkę Twojego maleństwa.
 • Wspólnie ze starszakiem wybierzcie kolor tapicerki fotelika.
 • Kup specjalny podnóżek, by Twoja pociecha czuła się jeszcze wygodniej.
 • Miej pod ręką zestaw ulubionych bajek i audiobooków.
 • Puszczaj wesołe piosenki, czytaj książeczki i zabieraj do auta gry podróżne dla przedszkolaków.

Być może dobrą zachętą będzie obietnica świetnie spędzonego czasu po dotarciu do celu – na plac zabaw, do parku lub w inne ciekawe miejsce. Szukajcie wspólnie najlepszych rozwiązań, dzięki którym jazda autem stanie się przyjemna. Pamiętaj też o tym, że potrzeby Twojego maluszka ciągle się zmieniają – czasem potrzebuje więcej uwagi i zabawy, a niekiedy będzie zmęczony i musisz mu zapewnić odpowiednie warunki do snu. Uważna obserwacja jego potrzeb pozwoli Wam cieszyć się pozytywnymi wspomnieniami z wycieczek samochodem.

Kilkuletnie dziecko płacze w foteliku

Histeria niemowlaka w samochodzie – już wiesz, jak sobie poradzić!

Opieka nad dorastającym maluszkiem wiąże się z szeregiem nowych zadań i obowiązków, które czekają na każdego rodzica. Pierwsze miesiące życia dziecka to przeplatające się pasmo radości i trosk o zdrowie smyka. Już wiesz, dlaczego dziecko płacze w foteliku i co możesz zrobić, aby uprzyjemnić mu jazdę autem. Sięgaj po sprawdzone rozwiązania i akcesoria dla najmłodszych, które pozwolą Ci w przyjemny sposób mierzyć się z codziennymi wyzwaniami.

Nawet jeśli Twoja pociecha niechętnie podróżuje samochodem, możesz odmienić jej negatywne nastawienie. Niekiedy wystarczy więcej bliskości, czy ciekawa bajka, by jazda stała się znacznie przyjemniejsza. Sucha pieluszka, pełny brzuszek, ulubiona muzyka czy wygodne ubranka to tylko kilka przepisów na radosną jazdę z najmłodszymi domownikami, bez płaczu i histerii.

A może potrzebna jest zmiana fotelika na wygodniejszy i lepiej dopasowany do Twojego malucha? Najlepsze modele dla dzieci w różnych wieku znajdziesz w ofercie sklepu BoboWózki. Zadbaj o komfort swojej pociechy i zapewnij jej najlepsze warunki do rozwoju!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up