+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Pocenie się dziecka po zaśnięciu

Pocenie się dziecka po zaśnięciu – jak sobie z tym poradzić?

2024-06-13

Nadmierne pocenie się dziecka po zaśnięciu może mieć wiele przyczyn. Bywa łatwym do rozwiązania problemem lub oznaką poważnego schorzenia. Poznaj powody nadmiernej potliwości w trakcie snu i sposoby radzenia sobie z nią u maluszków.

Spis treści:

Każde odstępstwo od normy niepokoi rodzica i nic w tym dziwnego. Kiedy zauważasz, że dziecko poci się po zaśnięciu, z pewnością chcesz szybko poznać przyczynę. Najczęściej nie jest to nic poważnego, a kilka łatwych do wprowadzenia zmian pozwoli pozbyć się problemu. Nadmierna potliwość może dotyczyć całego ciała lub konkretnej jego części, na przykład główki malca. Warto przyjrzeć się, czy towarzyszą jej też inne symptomy. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, skąd bierze się nadmierna potliwość u pociechy oraz w jaki sposób jej zaradzić.

Pocenie się dziecka po zaśnięciu

Dlaczego dziecko poci się po zaśnięciu?

Zaglądasz do śpiącego maluszka, głaszczesz go po główce i czujesz, że włoski są mokre? Sprawdzasz piżamkę i okazuje, że wymaga zmiany? Powodów może być kilka, a dzieli się je przede wszystkim na te związane z otoczeniem oraz zdrowotne.

Przyjrzyj się, w jakich warunkach śpi maluch. Może się okazać, że wprowadzenie kilku drobnych zmian sprawi, że problem zniknie już w kolejną noc. Czasem jednak kłopot okazuje się poważniejszy i wymaga wizyty u specjalisty, a także wykonania zleconych przez niego badań.

Nadmierna potliwość u dziecka – wysoka temperatura otoczenia

Pocenie się dziecka po zaśnięciu nie musi oznaczać niczego niebezpiecznego. Często winna jest po prostu zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Latem trudniej zadbać o prawidłową ze względu na warunki panujące na zewnątrz. Zimą natomiast ze strachu przed przeziębieniem łatwo przesadzić z ogrzewaniem w pokoju.

Często z ust opiekunów można usłyszeć, że dziecko się rozkopuje, czyli nie śpi pod kołderką. Z tego powodu wielu osobom zdarza się ubrać pociechę za ciepło do warunków panujących w pomieszczeniu. Nic dziwnego, że piżama na pleckach robi się wilgotna. Maluchowi jest po prostu za gorąco.

Nieprzewiewne materiały i brak odpowiedniej wentylacji

Nocne poty u dziecka bywają przyczyną słabej jakości tkanin, z których jest wykonana piżamka. Poliester to zły wybór. Postaw na ubrania produkowane z bawełny. Znaczenie mają też materiały, z których wykonano pościel czy poduszki. Jeśli są ze sztucznych tkanin, maluch może odczuwać dyskomfort mimo bawełnianej piżamki.

Jeśli dziecko poci się po zaśnięciu w wózku, przyczyny mogą być podobne – to między innymi tapicerka wykonana ze złej jakości materiałów lub ubranka ze sztucznych tkanin. Ważne, żeby wózek miał system wentylacji. Zapewni on nieustanny przepływ powietrza, co jest szczególnie pomocne w upalne dni. W takim systemie producent wykorzystuje specjalną siateczkę, na przykład na budce. Może być skryta pod grubszą warstwą materiału. Wystarczy wykorzystać zamek błyskawiczny, żeby odsłonić przewiewny materiał. Zimą natomiast zasuniesz suwak, żeby chłodne powietrze nie wpadało do wnętrza wózka.

Przyczyną nadmiernego pocenia się podczas drzemki w wózku może być też nagrzewanie się jego wnętrza. Właśnie dlatego wielu producentów stosuje specjalny materiał z filtrem na budce przeciwsłonecznej. Nie pozwala on na nagrzewanie się wnętrza wózka, co w upalne dni pozwala maluszkowi cieszyć się komfortem.

Zdrowotne przyczyny pocenia się dziecka po zaśnięciu

Czasem przyczyną problemu jest po prostu niedojrzały system termoregulacji. W tym przypadku pojawia się przede wszystkim pot na rączkach i nóżkach. Wystarczy dać maluchowi czas, aż problem zniknie sam.

 • Pocenie się dziecka po zaśnięciu zdarza się też, gdy organizm zaczyna walkę z infekcją, na przykład grypą lub anginą. Poty mogą być wtedy bardzo nasilone, a dodatkowo pojawia się intensywny kaszel, przewlekły stan podgorączkowy oraz męczliwość.
 • Przyczyną nocnych potów bywają też alergie − zdarza się, że jest to reakcja na uczulającą substancję z pokarmu.
 • Nadmierna potliwość to jeden z objawów niedoboru witaminy D3. W takim przypadku lekarz dostosowuje dawkę do potrzeb maluszka, a problem ustąpi po uzupełnieniu po wyrównaniu jej poziomu.
 • Trzeba wziąć też pod uwagę problem niedokrwistości, który bywa konsekwencją nieprawidłowej podaży żelaza. Żeby potwierdzić tę przyczynę, konieczna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie badań krwi.

Zdarza się, że nadmierna potliwość u dziecka jest związana z chorobą nowotworową. Może być objawem białaczki. Wzmożona potliwość występuje wtedy z dodatkowymi symptomami, na przykład wybroczynami, skłonnością do krwawień, powiększeniem węzłów chłonnych, bólami kostnymi, omdleniami i bladością.

Pocenie się dziecka po zaśnięciu przyczyny infografika

Dlaczego warto walczyć z nadmierną potliwością u dziecka?

O nadmiernym poceniu się mówimy, gdy konieczna jest zmiana ubrania lub pościeli. Sposób radzenia sobie z tym problemem zależy oczywiście od przyczyny. Czasem wystarczy wprowadzenie niewielkich zmian w sposobie ubierania, ale bywa, że konieczne jest leczenie, jeśli do nadmiernej potliwości prowadzi przewlekły niedobór lub choroba.

Warto szukać przyczyny i walczyć z nadmiernym poceniem się u pociechy, ponieważ jest to dyskomfort, który pogarsza jakość snu. Poza tym nadmiar potu zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji skórnych.

Zobacz też: Ile powinno spać dziecko? Wyjaśniamy!

Pocenie się dziecka po zaśnięciu

Nocne poty u dziecka a temperatura i ubranie

Kiedy w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, nic dziwnego, że dziecko poci się po zaśnięciu. Pamiętaj, że optymalna temperatura do nocnego odpoczynku wynosi 20-23. Regularnie wietrz pomieszczenie. W zimie pilnuj odpowiedniej pracy kaloryfera.

Warto ustawić w pokoju dziecka termometr. Taki, który pozwoli kontrolować zarówno temperaturę, jak i poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Dbałość o warunki w pomieszczeniu to jedno. Równie ważne jest odpowiednie ubranie. Tylko wtedy maluszkowi będzie komfortowo. Dziecko nie potrzebuje mieć na sobie kilku warstw więcej niż dorosły. Maluch ubrany w sposób niedopasowany do temperatury będzie się nadmiernie pocić i jest to zupełnie naturalne.

Pamiętaj więc o ubieraniu pociechy w piżamki, które są przewiewne. Najlepsze będą oczywiście bawełniane. Naturalna tkanina dobrze wchłania wilgoć, a jednocześnie nie pozostawia uczucia mokrego materiału. Jest przewiewna i delikatna dla skóry. To też dobre rozwiązanie, jeśli maluch zmaga się z problemami skórnymi. Co więcej, bawełniane materiały mogą być prane w wysokich temperaturach, co ułatwia dbanie o ich perfekcyjną czystość.

Jeśli zdarza się nadmierna potliwość u dziecka podczas drzemki na spacerze, również przyjrzyj się w pierwszej kolejności ubrankom. Być może warstw jest za dużo lub to odzież wykonana ze słabej jakości materiałów.

Spocona głowa u dziecka podczas snu – jak sobie z tym poradzić?

Zdarza się, że konkretna część ciała poci się szczególnie. Mogą to być stopy lub dłonie, ale częsty problem to spocona głowa u dziecka podczas snu. Jakie mogą być przyczyny? Oto najczęstsze:

 • Niedobór witaminy D3
 • Zbyt wysoka temperatura w pokoju
 • Czapeczka niedopasowana do warunków pogodowych
 • Infekcja przebiegająca z gorączką.

Czasem pot na główce to symptom poważniejszej choroby, dlatego nie należy tego bagatelizować.

Pocenie się dziecka po zaśnięciu

Na spacerach zwróć uwagę na czapkę, jeśli to właśnie podczas drzemki na zewnątrz maluch ma problemy z nadmierną potliwością na głowie. Być może nakrycie głowy jest wykonane ze sztucznego tworzywa lub po prostu za grube do aktualnej pory roku. Zadbaj o to, by ubranko dziecka nie było za grube.

Kiedy nadmierna potliwość to wynik infekcji z gorączką, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie unikaj jej, jeśli zmiana temperatury w pomieszczeniu i ubrania nie przynosi efektów. Przyjrzyj się, czy u dziecka występują też inne objawy, o których należy koniecznie powiedzieć lekarzowi. Specjalista może zlecić różne badania. Najczęściej będzie prosił o wykonanie morfologii krwi, stężenia żelaza oraz poziomu witaminy D3. Taka początkowa diagnostyka nakreśli kolejne kroki.

Pocenie się dziecka po zaśnięciu a wózek i fotelik

Wiesz już, że pocenie się dziecka w nocy lub podczas popołudniowej drzemki może mieć związek z nieodpowiednim ubraniem oraz zbyt wysoką temperaturą w pokoju. Co jeśli zdarza się to również podczas snu na spacerze? Być może to wina wózka, którego konstrukcja nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Czas poznać kilka modeli dbających o ten aspekt!

Cybex Avin Spin 2w1 to pierwsza propozycja wózka z przemyślanym systemem wentylacji. Producent zastosował siateczkę wentylacyjną w gondoli. System wentylacyjny znalazł się również w siedzisku spacerowym. Siateczkę umieszczono w strategicznych miejscach. Jest nie tylko na budce, lecz także po bokach siedziska. Dodatkowo budka zarówno w wersji głębokiej, jak i spacerowej ma filtr UV50+, dzięki czemu wnętrze wózka nie nagrzewa się podczas spacerów w upalne dni. Model jest świetnym rozwiązaniem dla aktywnych rodziców, ponieważ jego konstrukcja pozwala na jogging.

Jeśli szukasz wózka, który dba o prawidłową cyrkulację powietrza, sprawdź model Lionelo Annet Plus. W tym modelu budka również ma filtr UPF50+, który zapobiega nagrzewaniu wnętrza. Maluch będzie cieszył się komfortowymi warunkami do snu nawet w upalne dni, a ryzyko wystąpienia problemu z nadmierną potliwością znacznie się zmniejszy. W budce zastosowano okienko wentylacyjne. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, co robi dziecko, a dodatkowo cyrkulacja powietrza przebiega sprawnie.

Maluch może mieć problemy z poceniem się po zaśnięciu w foteliku. To ważne dla bezpieczeństwa pociechy akcesorium również występuje w wersji z systemem wentylacji. Przykładem jest model Graco TURN 2ME DLX i-Size R129. Wentylację zastosowano po bokach skorupy. Dzięki wykorzystanym w konstrukcji otworom przepływ powietrza jest nieustanny. To pozwala dziecku cieszyć się komfortowymi warunkami podczas podróży samochodem.

Zobacz więcej: Ranking 2023: Najlepsze Foteliki Samochodowe dla Twojego Dziecka

Pocenie się dziecka po zaśnięciu – już wiesz, jak temu zaradzić

Nocne poty u dziecka to problem, który może mieć wiele przyczyn. Często są błahe, ale czasem bywają poważne. Właśnie dlatego nie należy bagatelizować tego objawu i trzeba się przyjrzeć, czy oprócz niego występują również inne. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Pocenie się dziecka w nocy bywa konsekwencją zbyt grubego ubrania lub za wysokiej temperatury. Może być jednak objawem groźnej choroby lub niedoboru witaminy D3. Jeśli zdrowotne przyczyny są wykluczone, pocenie się dziecka po zaśnięciu będzie łatwo wyeliminować. Przede wszystkim:

 • Zadbaj o właściwą temperaturę w pokoju maluszka – powinna wynosić 20-23.
 • Wybieraj wyłącznie z bawełnianych ubrań, które są przewiewne i delikatne dla skóry.
 • Uważaj na zbyt dużą liczbę warstw.
 • Sprawdź, z jakich materiałów są wykonane pościel i poduszka.

Jeśli maluch ma problemy z potliwością podczas drzemki w trakcie spaceru, winny może być wózek. Świetnie, jeśli producent wykorzystał materiał z filtrem zapobiegającym nagrzewaniu się wnętrza gondoli czy siedziska. Ważne, żeby wózek miał system wentylacyjny przede wszystkim w budce. To też istotne w przypadku fotelika samochodowego, w którym maluch spędza przecież wiele czasu w letnie miesiące.

Pocenie się dziecka po zaśnięciu

Wiesz już, skąd bierze się pocenie się dziecka po zaśnięciu i jak temu zaradzić. Czas wybrać łóżeczko, wózek i fotelik, które zapobiegną problemowi. Zajrzyj do sklepu BoboWózki i sprawdź modele dbające o przepływ powietrza!

Pamiętaj, że zawarte w tym artykule porady nie zastępują opieki lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Źródła:

https://wylecz.to/choroby-u-dzieci/nadmierne-pocenie-u-dzieci/

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/65752,pocenie-sie-dziecka-podczas-zasypiania

https://gemini.pl/poradnik/artykul/nadmierna-potliwosc-u-dzieci-przyczyny-i-leczenie/

https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/nocne-poty-u-dziecka-dlaczego-malec-budzi-sie-mokry-od-potu-aa-nKp8-PyUj-2XsU.html

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up