+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Podróże z dziećmi

Podróże z dziećmi. Jak przygotować się do długiej jazdy samochodem z dzieckiem?

2022-07-11

Podróżowanie samochodem z dziećmi, niezależnie od ich wieku, bywa wyzwaniem. Zarówno niemowlęta, jak i starsze pociechy mogą być marudne, płaczliwe i znudzone. Aby przetrwać długie podróże z dziećmi, należy się do nich odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak to zrobić!

Spis treści:

Podróż samochodem z 2-miesięcznym dzieckiem – czy jest bezpieczna?

Wielu rodziców obawia się, że dłuższe wyprawy samochodem z kilkumiesięcznymi niemowlętami są niewskazane. A jaka jest prawda? Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że po raz pierwszy w dłuższą podróż można się wybrać jedynie ze starszym dzieckiem. Przeświadczenie to jednak zmieniało się w miarę wprowadzania kolejnych ułatwień w zakresie podróżowania z noworodkami i niemowlętami.

Duże ułatwienie w organizacji żywienia i pielęgnacji malca poza domem, a także zmiana zasad bezpiecznego przewożenia najmłodszych dzieci sprawiły, że zabieranie w podróż kilkumiesięcznych smyków staje się coraz wygodniejsze i bezpieczniejsze. Wygodny fotelik Cybex Sirona ZS Plus z bazą, angażujące zabawki i gry dla pociechy oraz lekkie przekąski pomogą Wam przetrwać nawet najdłuższą wyprawę.

To wszystko sprawia, że dłuższa podróż z miesięcznym dzieckiem oraz oczywiście starszymi smykami jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że dalszy wyjazd z noworodkiem i niemowlęciem warto poprzedzić konsultacją z lekarzem. Oceni on, czy aktualny stan zdrowia malca pozwala mu na dłuższą jazdę, a także wskaże, czy planowana długość wyprawy i warunki podróżowania zapewnią mu właściwe karmienie i pielęgnację.

Jeśli chcesz zawsze „mieć oko” na dziecko siedzące na tylnej kanapie, zainwestuj w praktyczne akcesoria, takie jak lusterko do obserwacji dziecka BeSafe. To praktyczny gadżet, który przydaje się zwłaszcza, gdy pociecha siedzi w foteliku mocowanym tyłem do kierunku jazdy. Lusterko pasuje do wszystkich modeli samochodów i jest łatwe w montażu.

podroze-z-dziecmi

Dziecko w podróży – dobry plan to podstawa

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż z noworodkiem, niemowlęciem czy starszakiem, wyjazd z dzieckiem wymaga sprawnej logistyki i wielu przygotowań. Wielokilometrowe wyprawy autem z dziećmi na pokładzie to często test wytrzymałości dla najmłodszych, ale również trudny egzamin z cierpliwości dla rodziców. Dzieci, które zasypiają od razu po wejściu do auta i spokojnie przesypiają większość podróży w foteliku Lionelo Neal i-Size lub innym, jest niewiele. Nie załamuj się jednak – poniżej prezentujemy sprawdzone wskazówki i porady, które pomogą Ci w organizacji podróży komfortowej zarówno dla Ciebie, jak i Twojej pociechy.

Jedziesz z wizytą do dalszych członków rodziny, do parku rozrywki, a może rodzinne wakacje? Podstawą każdej wyprawy jest dobry plan podróży samochodem. Jest on niezbędny zwłaszcza podczas kilkugodzinnej jazdy, ale warto przygotować go nawet na znacznie krótszą podróż. Określ w nim trasę przejazdu. Oczywiście najwygodniej i najszybciej podróżuje się autostradami i drogami szybkiego ruchu, ale jeśli pociecha bywa szczególnie zniecierpliwiona podczas jazdy, możesz zdecydować się na postoje w drodze w miejscach, które oferują liczne atrakcje dla dzieci (np. w parku rozrywki).

Zaplanuj podróż samochodem i porozmawiaj z dzieckiem

Przed wyjazdem z kilkulatkiem warto szczerze z nim porozmawiać i uświadomić go, z czym wiąże się kilkugodzinna podróż. Poinformuj go zatem, że podróż będzie długa, ale jej celem będą bajeczne wakacje nad ciepłym morzem. Uświadom dziecko, że po drodze może zobaczyć dużo interesujących rzeczy, pooglądać bajki na tablecie albo pograć w gry z rodzicem.

Wytłumacz też, że w określonych miejscach zrobicie postoje, a w miejscu docelowym będzie mogło wygodnie spać w znanym sobie już łóżeczku turystycznym Kinderkraft Joy, które stanowi namiastkę domu i dobrze znanego dziecku otoczenia. Krótko mówiąc, dzięki stworzeniu planu podróży i poinformowaniu o nim dziecka istnieje większe prawdopodobieństwo, że wyjazd przebiegnie łatwiej i będzie bardziej komfortowy dla wszystkich.

Ciekawą propozycją jest stworzenie planów rysunkowych, dzięki którym pociecha nie tylko usłyszy, ale też zobaczy, co je czeka. Takie plany sprawdzają się już u dwulatków. Wspólne rysowanie i omawianie wyprawy może stać się również świetną zabawą. Dzięki temu, że maluchy będą wiedziały, co je czeka, istnieje większa szansa, że podróże z dziećmi przebiegną spokojniej i w przyjemniejszej atmosferze.

Spakuj odpowiednio bagaż

Ważną kwestią w organizacji wyjazdu jest pakowanie. I nie chodzi tu tylko o to, co zapakujesz do walizki na przykład na wakacyjny urlop, ale też o to, co znajdzie się w podręcznym bagażu w samochodzie. Pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa w aucie nie powinny znajdować się pozostawione luźno przedmioty. W momencie kolizji zwykła butelka z wodą może stać się groźnym „pociskiem”. A co w sytuacji, kiedy sturla się pod siedzenia i zacznie plątać pod nogami kierowcy? Pozornie zwyczajne i bezpieczne gadżety mogą szybko zmienić się w przedmioty stwarzające zagrożenie. Dlatego też utrzymanie porządku w samochodzie jest tak istotne.

Wszystkie akcesoria, ubrania, jedzenie i inne przedmioty, które chcesz mieć pod ręką, schowaj do plecaka, torby bądź małej walizki, które umieścisz w środku pojazdu. Możesz je też zapakować do zamykanych schowków bądź kieszeni foteli. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto wykorzystanie specjalnych organizerów, które można zamocować przy siedzeniach.

Przed wyjazdem zastanów się, jakie rzeczy mogą być potrzebne w trakcie jazdy i zapakuj je w taki sposób, aby mieć do nich bezpośredni, szybki dostęp. W trasie z pewnością przydadzą Ci się napoje i przekąski dla dziecka, tablet z ładowarką lub gry. Możesz też rozważyć zapakowanie do środka leżaczka BabyBjorn Balance Soft, który przyda się podczas postoju.

Rób częste postoje

Podróż ze smykiem wiąże się z częstymi przystankami, średnio co 2-3 godziny. Starsze dziecko ucieszy się z placu zabaw lub po prostu kilku chwil swobodnego biegania. Dla maluszka przygotuj natomiast kocyk albo matę, na której smyk będzie mógł swobodnie poleżeć. Możesz też wyciągnąć z auta łóżeczko dostawne Maxi Cosi Home Iora, które zapewni komfortowy i bezpieczny wypoczynek malcowi w każdych warunkach.

Jeśli podróż jest przewidziana na ponad dobę, rozważ nocleg w hotelu, pensjonacie albo pod namiotem. Zwłaszcza ostatnie rozwiązanie może się okazać szczególnie atrakcyjne dla dzieci, szczególnie dla tych, dla których nocleg na kempingu jest nowością. Pociecha będzie mogła pobawić się i choć przez chwilę doświadczyć „życia obozowego”, a kierowca skutecznie przez ten czas odpocznie i zrelaksuje się.

Podróże z dziećmi – o której wyruszyć w drogę?

Postaraj się dostosować porę podróży pociechy do jego rytmu dnia. Wielu rodziców popełnia błąd i rozpoczyna wyprawę wówczas, gdy dziecko wstało po drzemce albo długim odpoczynku w nocy. Wydaje im się, że wyspany maluch będzie bardziej zadowolonym, a przez to mniej uciążliwym towarzyszem podróży. Nic bardziej mylnego – wyspana pociecha woli bowiem bawić się i biegać niż spokojnie siedzieć w foteliku.

Najlepiej zatem jechać wtedy, kiedy maluch śpi w foteliku Nuna Prym i-Size 0-18 kg. Senna pociecha jest po prostu mniej marudna i problematyczna niż w pełni rozbudzony brzdąc. Możesz też wybrać porę, kiedy maluch jest zmęczony – wówczas prawdopodobieństwo, że niedługo zaśnie, jest wysokie. Dobrym wyborem jest zatem podróż rozpoczynająca się wieczorem albo w dzień, po lekkim obiedzie – wtedy maluch będzie nie tylko senny, ale również najedzony.

Właściwie ubrane dziecko w podróży

Planując podróż samochodem, koniecznie weź pod uwagę właściwy ubiór dziecka. Zawsze dostosuj go do temperatury panującej w pojeździe. W lecie, gdy używasz klimatyzacji, miej na uwadze, że zwykle temperatura z przodu pojazdu jest niższa niż z tyłu. Z tej przyczyny dziecku może być gorąco.

Pamiętaj też, że nagłe zmiany temperatury podczas postojów wpływają niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie wszystkich podróżujących. Mimo dużego upału na zewnątrz, nie utrzymuj w aucie zbyt niskiej temperatury, ponieważ możesz w ten sposób przeziębić dziecko. Jeśli zimą włączasz ogrzewanie, miej na uwadze, aby nie przegrzać smyka. Najlepiej więc zdejmij mu czapeczkę i kurtkę, pozostawiając go w ciepłym sweterku lub kombinezonie.

Lekkie posiłki i dobre nawodnienie

W trakcie jazdy samochodem, zwłaszcza w okresie lata, bardzo ważne jest odpowiednio obfite pojenie dziecka albo częste karmienie go piersią. W ten sposób zapobiegniesz jego odwodnieniu. Co do napojów, to najlepszym wyborem jest woda niegazowana, owocowa herbatka bądź sok. Zrezygnuj ze słodkich napojów gazowanych. Jeśli chodzi o posiłki w podróży, to powinny one być lekkie, a jednocześnie sycące. Co istotne, podawaj je podczas postoju, a nie w trakcie podróży, aby zapobiec groźnym wypadkom, takim jak zachłyśnięcie się napojem albo zakrztuszenie pokarmem.

Na podróż przygotuj niewielkie pojemniki z posiłkami i przekąskami. Owoce, kawałki warzyw, małe kanapki, serek albo przygotowany wcześniej budyń zaspokoją głód dziecka, a Ty będziesz mieć pewność, że dajesz mu wartościowe i znane pożywienie. Trudno bowiem ryzykować, zwłaszcza w przypadku mniejszych smyków, zatrzymywanie się w przydrożnym barze lub na stacji i karmienie pociechy dostępnymi tam fast foodami. Możesz też zdecydować się na słodycze, zwłaszcza chrupki, paluszki, ewentualnie miękkie cukierki.

podroze-z-dziecmi

Podróże z dziećmi – tylko w foteliku!

Bez względu na to, czy wybierasz się w podróż z 2-miesięcznym dzieckiem, noworodkiem albo starszą pociechą, pamiętaj zawsze o tym, aby przewozić je w odpowiednim foteliku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z 2017 roku opiekun ma obowiązek przewozić dziecko mierzące poniżej 150 cm wzrostu w specjalnym foteliku samochodowym albo innym sprzęcie podtrzymującym, np. na podkładce. Zwróć uwagę, że kiedyś obowiązywało kryterium wieku – pociechy mające 12 lat i więcej mogły podróżować autem bez fotelika, niezależnie od swego wzrostu. Dziś jednak przepisy się zmieniły i kryterium wieku nie obowiązuje. To oznacza obowiązek przewożenia nawet starszej latorośli w foteliku bądź na specjalnej podkładce, jeśli mierzy ona mniej niż 1,5 m wzrostu.

Zasada ta ma jednak kilka wyjątków. Jeden z nich dotyczy dziecka o wzroście powyżej 135 cm i wadze minimum 36 kg. Oferowane obecnie przez producentów foteliki samochodowe przewidują bowiem dopuszczalną masę pasażera wynoszącą właśnie 36 kg. To oznacza, że dla dziecka ważącego więcej nie znajdziesz po prostu fotelika. W takim przypadku pociecha może jeździć na tylnej kanapie, spięta jedynie pasami bezpieczeństwa.

Drugim wyjątkiem jest sytuacja rodzin z trojgiem małych dzieci. Jeśli w pojeździe na tylnej kanapie nie mieszczą się trzy foteliki, wówczas możliwe jest legalne przewożenie dziecka siedzącego pomiędzy dwoma fotelikami i zapiętego jedynie pasami. Co istotne, dziecko musi mieć jednak przynajmniej 3 lata. Jeśli podróżujesz z dwójką dzieci, nie musisz się przejmować dodatkowymi przepisami.

Długie przebywanie malca w foteliku sprzyja odparzeniom. Pamiętaj zatem, aby w trakcie dłuższej podróży często zmieniać dziecku pieluchę.

W ofercie sklepu BoboWózki przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę nowoczesnych fotelików od renomowanych producentów, spośród których z pewnością wybierzesz model idealnie dopasowany do wieku, wagi i potrzeb Twojego smyka.

Podróż z niemowlakiem – przyjemność czy wyzwanie?

Jazda samochodem z niemowlakiem albo starszym dzieckiem może być sporym wyzwaniem. Dlatego planując wyprawę z pociechą, weź pod uwagę nasze wskazówki. Dzięki nim dziecko będzie spokojniejsze, a sam wyjazd przebiegnie w bardziej komfortowy sposób.

Zobacz również nasz bogaty asortyment fotelików samochodowych, turystycznych łóżeczek i przenośnych, lekkich leżaczków, dzięki którym podróż autem z dzieckiem stanie się łatwiejsza, bezpieczniejsza i wygodniejsza.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up