+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Przegrzanie dziecka - jak zapobieagać i leczyć? Podpowiadamy

Przegrzanie dziecka – jak zapobiegać i leczyć?

2022-04-29

Hipertermia, czyli przegrzanie dziecka to stan, w którym temperatura ciała maluszka wzrasta powyżej normy. Nadmierne nagromadzenie ciepła w organizmie zaburza naturalne procesy termoregulacyjne i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przegrzanie dziecka – co robić, gdy pojawią się objawy?

Spis treści:

Przegrzanie dziecka – czy jest się czego obawiać?

Przez pierwszych kilka miesięcy życia niemowlę jest niemal w pełni zależne od swoich rodziców. To mama i tata decydują, co maluch będzie jadł, w jakich warunkach się rozwijał i jak będzie ubrany. W trosce o zdrowie malutkiego człowieka staramy się chronić go przed chłodem, głodem i innymi potencjalnymi zagrożeniami. Nie zawsze jest to łatwe – bywa, że nadmierna troska o bobasa prowadzi do przegrzania organizmu i rozwoju choroby.

Zmieniająca się aura w naszym kraju sprawia, że jesteśmy zmuszeni do bieżącego reagowania na zmiany temperatury. Wśród naszych dziadków dalej pokutuje przekonanie, że maleństwo powinno być szczelnie opatulone i ubrane w dodatkowe warstwy odzieży. O ile sam jesteś w stanie decydować, czy w danej chwili chcesz zdjąć kurtkę lub chronić głowę czapką, kilkutygodniowy smyk nie potrafi samodzielnie komunikować swoich potrzeb. Konsekwencją najczęściej bywa hipotermia, szczególnie niebezpieczna u noworodków i małych niemowląt. Czym zatem jest przegrzanie dziecka?

przegrzanie-dziecka

Czym jest przegrzanie organizmu u dziecka?

Przegrzanie organizmu, w języku medycznym nazywane hipertermią, to stan podwyższonej temperatury ciała, spowodowany czynnikami zewnętrznymi. Hipertermia może dotyczyć nie tylko człowieka, ale też innych istot żywych. Przegrzanie organizmu możliwe jest w każdym wieku, niezależnie od naszej kondycji, wytrzymałości ciała czy stanu zdrowia.

Bardzo często maluszek ulega przegrzaniu podczas spaceru w gondoli, dlatego tak ważny jest wózek z szerokim daszkiem przeciwsłonecznym i dobrą wentylacją – przykładem modelu dopasowanego do różnych warunków atmosferycznych jest Cybex Priam 4.0 z pojemnym koszem zakupowym i regulacją siedziska spacerowego.

Najczęstszymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą powodować wzrost temperatury, są słońce i gorąca kąpiel. Hipertermia bywa związana z występowaniem czynników wewnętrznych, takich jak choroby, skutkujące nadprodukcją i zaburzonym oddawaniem ciepła. Gdy hipertermia utrzymuje się zbyt długo, a temperatura przekracza 40ºC, grozi to uszkodzeniem mózgu, a nawet śmiercią. Przegrzanie noworodka lub małego dziecka często wymaga kontaktu z lekarzem i obserwacji przez kilka dni po unormowaniu temperatury ciała maluszka.

Dlaczego częściej diagnozuje się przegrzanie organizmu u dziecka niż dorosłego?

Twój przedszkolak zwykle dość czytelnie komunikuje swoje potrzeby. Jeśli uważnie obserwujesz swoje dziecko wiesz, kiedy jest mu za gorąco lub kiedy podać mu kubek z wodą. Niemowlęta mogą jednak sygnalizować przegrzanie, głód lub senność jedynie poprzez płacz, dlatego niekiedy odczytanie sygnałów może okazać się wyjątkowo trudne. Zwłaszcza wtedy, gdy skupiasz się na prowadzeniu samochodu lub masz pod opieką kilkoro maluchów. Wówczas z pomocą przychodzi bezpieczny i regulowany fotelik z oddychającą tapicerką, np. Britax Kidfix M.

O przegrzanie noworodka nie jest trudno – czasami w dobrej wierze ubierasz maluszkowi czapeczkę lub grube spodnie, by czuł się komfortowo i nie zmarzł w trakcie drzemki. W pierwszym miesiącu życia niemowlęcia dojrzewa jego ośrodek termoregulacji. Zanim maleńki organizm nauczy się, jak skutecznie reagować na wysokie temperatury za oknem, potrzeba wyjątkowej troski rodziców, by nie doprowadzić smyka do hipertermii. Jakie są najczęstsze objawy przegrzania dziecka?

Przegrzanie dziecka – objawy

Hipotermia u niemowlęcia może objawiać się na kilka sposobów. Pierwsze objawy przegrzania dziecka to zmiana jego zachowania. Maleństwo może być:

  • senne, apatyczne;
  • płaczliwe i rozdrażnione.

Innymi częstymi objawami, które towarzyszą hipertermii u najmłodszych, są:

  • potówki, czyli czerwone krostki i grudki, a czasami drobne powierzchniowe pęcherzyki z płynem;
  • zaczerwieniona skóra twarzy, zwłaszcza na policzkach;
  • pot na czole, karku, spocone stopy i dłonie, wilgotne włosy;
  • stan podgorączkowy;
  • sucha pieluszka, która może być dowodem odwodnienia;
  • nadmierne pragnienie – częstsza potrzeba przystawiania do piersi lub częste picie wody.

Zarówno u starszych dzieci, jak i dorosłych, pojawia się uczucie gorąca. Twój przedszkolak może zgłaszać potrzebę zdjęcia ubrania, a także sygnalizować osłabienie i chęć odpoczynku. W skrajnych sytuacjach obserwuje się bóle i zawroty głowy, występują nudności i wymioty, a nawet zaburzenia widzenia. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza specjalisty. Jeśli przemieszczasz się samochodem, zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza i wykorzystaj klimatyzację – wybierz dla maluszka fotelik, który nie będzie przesadnie ograniczał jego ruchów i zagwarantuje dostęp chłodnego powietrza, np. Concord Transformer XT Plus.

Jak sprawdzić, czy to przegrzanie niemowlaka?

Jeśli podejrzewasz, że dotyczy Cię przegrzanie dziecka, zmierz temperaturę ciała na czole malucha. Ważnym wskaźnikiem jest ciepłota jego karku, gdyż właśnie to miejsce na ciele jest najlepszym sygnalizatorem ewentualnych zaburzeń termoregulacji. Zareaguj, jeśli Twoje żywiołowe dziecko nagle staje się apatyczne, częściej kładzie się na poduszce, płacze lub odmawia jedzenia.

Twoją czujność powinien wzbudzić długotrwały płacz, który znika, gdy zabierasz maluszka na ręce podczas spaceru w wózku. W ciepły dzień, kiedy smyk zaśnie, znajdź cieniste miejsce i zrezygnuj z budki przeciwsłonecznej – wózek głęboko-spacerowy Joolz Day+ Plus pozwoli Ci swobodnie regulować poszczególne jego parametry, w zależności od bieżących potrzeb dziecka i zmieniającej się aury.

Przegrzanie organizmu u dziecka możesz zahamować na wczesnym etapie. Jeżeli zauważysz, że Twoja pociecha ma zaczerwienioną twarz i poci się, znajdź ustronne, zacienione miejsce i zdejmij nadmiar ubrań. Pamiętaj przy tym, aby zmienić przepoconą odzież w taki sposób, by zimne powietrze nie przewiało wilgotnego ciała niemowlęcia, gdyż to prosta droga do przeziębienia. Czasami te proste zabiegi pozwalają wykluczyć lub potwierdzić diagnozę przegrzania dziecka i wdrożyć dalsze odpowiednie czynności.

Udar cieplny – jak postępować?

Udar cieplny to skrajna sytuacja, w której temperatura ciała dziecka wynosi ponad 40 stopni. Takie zdarzenie może mieć miejsce zwłaszcza latem – gdy spędzacie rodzinnie czas nad wodą, plażujecie lub wybierzecie się na długą przejażdżkę na rowerze. Prawdopodobieństwo udaru wzrasta, gdy zapomnisz o nakryciu głowy Twojej pociechy lub nie zabierzesz ze sobą butelki z wodą w gorący dzień. Może też przytrafić się podczas jazdy samochodem.

Objawami udaru cieplnego są, podobnie jak przy przegrzaniu, ospałość, brak apetytu, a także czerwona i rozgrzana skóra. Udar może objawiać się wymiotami, możliwym krwawieniem z nosa, wysoką gorączką, zaburzeniami widzenia, a nawet omdleniem. Do udaru może dojść w przegrzanym samochodzie, a także w wózku z postawioną budką, z dodatkową pieluchą, która ma chronić niemowlę przed słońcem. Właśnie dlatego na letnie spacery dobrze jest wybierać mało zabudowane spacerówki, w których maluch ma zapewnioną swobodę i odpowiednią cyrkulację powietrza, a jego delikatne ciało chroni regulowany daszek przeciwsłoneczny, np. dziewczęcy Cybex Mios 3.0 Petticoat.

Kiedy może wystąpić przegrzanie dziecka?

Objawy hipertermii mogą wystąpić i w domu, i na spacerze. Pierwszym miejscem, gdzie może dojść do przegrzania, jest nasze mieszkanie. Przegrzanie noworodka grozi wtedy, gdy po narodzinach maleństwa staramy się zapewnić mu komfortowe warunki i przesadnie zwiększamy temperaturę powietrza w sypialni. Najlepiej, gdy nasze termometry pokazują w domu maksymalnie 21-22ºC, a nocą nawet mniej – przy 19-20 stopniach sen maluszka będzie o wiele spokojniejszy.

O przegrzanie niemowlaka latem bardzo łatwo – wystarczy kilkadziesiąt minut w silnym słońcu i temperatura ciała dziecka może gwałtownie wzrosnąć. Równie niebezpieczne jest zbyt ciepłe ubieranie malucha na spacerze w wózku. Kłopotliwe bywa pozwalanie dziecku na zabawę na placu zabaw w tej samej odzieży, w której jeździ na rowerze lub odpoczywa w cieniu – by ominęło nas przegrzanie dziecka, trzeba koniecznie dopasować rodzaj odzieży do konkretnej sytuacji i aktywności smyka.

przegrzanie-dziecka

Przegrzanie organizmu u dziecka – ile trwa?

Gdy pojawi się przegrzanie organizmu u dziecka, objawy mogą wystąpić nagle i stosunkowo szybko ustąpić. Wszystko zależy do tego, jak sprawnie zareagujesz i usuniesz czynniki, które negatywnie wpływają na zaburzenie termoregulacji u malucha. Z pewnością każde podejrzenie hipertermii wymaga bacznej obserwacji niemowlęcia ze strony rodzica i ewentualnej wizyty u pediatry, jeśli coś w zachowaniu brzdąca wzbudzi nasz niepokój.

Czas trwania hipertermii u dziecka można skrócić poprzez zaprowadzenie malucha do chłodnego i zacienionego miejsca. Pomocne mogą okazać się mokre okłady na czoło i kark, a także chłodne kompresy w pachwinach, w zgięciach kolan i na twarzy. Zwróć uwagę, by kompresy nie były zbyt zimne, a chłodne i zmieniaj je zawsze wtedy, gdy ulegną ogrzaniu. W zależności od indywidualnych predyspozycji naszego ciała i stopnia przegrzania dziecka, objawy mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.

Jak chronić malucha przed przegrzaniem?

Możesz uniknąć przegrzania dziecka, jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek:

  • Odpowiednio ubieraj dziecko. Dość uniwersalna jest zasada, która mówi, aby ubierać swoją pociechę w jedną więcej warstwę ubrań, niż sama nosisz. W osłoniętym wózku nie zawsze potrzebne są skarpetki lub czapeczka.
  • Unikaj przegrzewania smyka podczas biegania i zabawy. Dziecko w ruchu potrzebuje zwykle o 1 warstwę ubrań mniej niż rodzice.
  • Pamiętaj o regularnym wietrzeniu samochodu przed podróżą. Dla starszaka wybierz fotelik, który będzie zapewniał mu wygodę i bezpieczeństwo, ale też komfort termiczny. Przykładem takich nowoczesnych fotelików są Besafe iZi Flex Fix lub Cybex Solution B-Fix.
  • Latem miej zawsze ze sobą wodę i nakrycie głowy. Podczas wypraw rowerowych lub zabawy na plaży obowiązkowy jest krem z wysokim filtrem, przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne.
  • Na nocny odpoczynek i drzemkę w ciągu dnia wybieraj najchłodniejsze miejsce bez przeciągu. W letnie dni warto zasłonić okna, by ograniczyć nagrzewanie się pomieszczenia, a na noc koniecznie zostaw uchylone okna, by był dostęp do świeżego powietrza.
  • Podczas letnich spacerów zmieniaj częściej pieluchy i pozwól skórze niemowlęcia oddychać, by zapobiec odparzeniom. Możesz zdecydować się na piknik na trawie w cieniu, który ochłodzi rozgrzane ciało dziecka.
  • Unikaj spacerów z dzieckiem między godziną 11 a 15 w ciągu dnia, spróbuj ograniczyć wtedy przemieszczanie się samochodem, a jeśli nie możesz zmienić planów, rób częstsze przerwy na picie i rozprostowanie nóg.
  • Jeżeli karmisz swojego smyka piersią, karm go zawsze na życzenie, by uzupełnić płyny w organizmie i zapobiegać odwodnieniu.

Przegrzanie organizmu – jak zapobiegać

Hipertermia może być niebezpieczna w każdym wieku, jednak szczególnie narażone są niemowlęta, noworodki i osoby w podeszłym wieku. Maluszki nie zawsze potrafią w czytelny sposób komunikować swoje potrzeby, dlatego rolą rodzica jest odpowiednie zabezpieczenie pociechy przed wysokimi temperaturami.

W upalne dni obowiązkowe jest częste picie wody, noszenie przewiewnych, jasny ubrań i pamiętanie o nakryciu głowy. Latem lepiej unikać gorących kąpieli, a zimą przesadnego podkręcania temperatury w mieszkaniu. Wiosną i jesienią praktycznym rozwiązaniem jest ubieranie się tzw. na cebulkę, by móc szybko zdjąć nadmiar odzieży lub uzupełnić ją o dodatkową kurtkę lub bluzę. Masz sprawdzone sposoby na walkę z wysokimi temperaturami u dziecka? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu poniżej i pomóż innym rodzicom jeszcze lepiej zajmować się swoją pociechą!

 

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up